Polska chce bliżej współpracować wojskowo z Ukrainą nie tylko w sferze deklaracji, ale także na wielu poziomach kooperacji przemysłowo-wojskowej. MON przekazało Defence24.pl szczegółowe informacje o stanie realizacji działań w celu poszerzenia współpracy przemysłowej Polski i Ukrainy, w kontekście podpisanego na szczycie NATO w Warszawie protokołu do porozumienia dotyczącego kooperacji obydwu państw.


Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o szczegółach działań podejmowanych w celu rozszerzenia współpracy z Ukrainą, w kontekście podpisanego w czasie lipcowego szczytu NATO Protokołu między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wprowadzenia zmian do Porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym. W październiku 2015 roku powołano grupy robocze, które mają służyć zintensyfikowaniu współpracy w pięciu kluczowych obszarach: techniki pancernej, rakietowej, lotniczej, artyleryjskiej i amunicji. Wymienione obszary wpisują się w kompetencje zbrojeniówki obydwu krajów, jak i potrzeby modernizacyjne Sił Zbrojnych RP.

Zgodnie z założeniami porozumienia, będącego podstawą dla podpisanego w trakcie szczytu NATO protokołu, współpraca polsko-ukraińska może polegać na dokonywaniu dostaw uzbrojenia, techniki wojskowej oraz innej produkcji wojskowej, a także zapewnieniu eksploatacji, remontu i modernizacji uzbrojenia i techniki wojskowej wraz z świadczeniem innych usług o charakterze wojskowo-technicznym...

Obszerny raport czytaj na łamach portalu Defence24.pl

ol