Macierewicz: Aerokluby będą wspomagać wojska Obrony Terytorialnej - zdjęcie
21.08.16, 18:13

Macierewicz: Aerokluby będą wspomagać wojska Obrony Terytorialnej

Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz uczestniczył w obchodach 60-lecia Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej k. Nowego Sącza. Szef MON wyraził nadzieję, że aerokluby włączą się w budowę Obrony Terytorialnej:

"(...)aerokluby mają swoje zadanie. Może warto je przypomnieć. To jest nie tylko szkolenie pilotów szybowcowych, ale to wkrótce już będzie codzienne wsparcie, obowiązek codziennego wsparcia powstających Wojsk Obrony Terytorialnej kraju, które przecież muszą mieć także komponent lotniczy. Aerokluby w całym kraju będą miały w tym swój udział". 

Macierewicz wspomniał też o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Przypomniał, że oprócz prezydenta i pierwszej damy, prezydenta RP na uchodźstwie czy parlamentarzystów, Polska straciła w tej tragedii także wielu żołnierzy:

"Chciałbym, żebyśmy też przypomnieli sobie tych, którzy polegli pod Smoleńskiem. Chciałbym, żebyśmy przypomnieli prezydenta RP, pana profesora Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie pana Ryszarda Kaczorowskiego i wszystkich żołnierzy oraz reprezentantów RP, którzy tam polegli. Bo ta ofiara krwi, która oni nam dali (...)ma owocować polską siłą, polską determinacją i polską gotowością do obrony ojczyzny".

Obrona Terytorialna to jeden z najważniejszych celów obecnego kierownictwa MON. Ta formacja będzie piątym rodzajem sił zbrojnych, obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład OT może wejść każdy obywatel spełniający odpowiednie warunki zdrowotne, lecz w szeregi tej formacji wstąpią także rezerwiści oraz organizacje proobronne i paramilitarne. 

JJ/źródło: TVP Info