List młodych do MEN ws. tekstu prof. Zygmunta Baumana na maturze - zdjęcie
02.12.13, 18:01Zygmunt Bauman (fot.Agencja BEW)

List młodych do MEN ws. tekstu prof. Zygmunta Baumana na maturze

12

Poniżej publikujemy treść listu Klubu Młodych Solidarnej Polski:


Szanowna Pani Minister!

jako młodzi ludzie z głębokim oburzeniem przyjęliśmy informację o tym, że na próbnej maturze pojawił się tekst autorstwa prof. Zygmunta Baumana, byłego szefa Wydziału Polityczno – Wychowawczego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (formacji, która walczyła z polskim podziemiem niepodległościowym i narodowym po II wojnie światowej), sowieckiego milicjanta i agenta Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon”. W naszej opinii, budowanie świadomości młodego pokolenia Polaków na takich biografiach jest niedopuszczalne, szczególnie, że maturzyści nie byli świadomi kim naprawdę jest prof. Bauman, przedstawiony wyłącznie jako wybitny polski socjolog, filozof oraz eseista.

Nie zgadzamy się na zakłamywanie historii Polski i gloryfikowanie byłych współpracowników reżimów totalitarnych, którzy dodatkowo nie wyrazili skruchy i żalu za swój udział w budowaniu komunistycznego antyludzkiego porządku.

Pani Minister, warto sobie w tym miejscu zadać pytanie, czy Polska literatura jest na tyle uboga w wybitne sylwetki, iż trzeba korzystać z dzieł osób, z którymi każdy przyzwoity człowiek nie powinien mieć nic wspólnego.

Mając na uwadze krytyczny stan jakości polskiego szkolnictwa spowodowany m.in. katastrofalną decyzją o zmniejszaniu ilości godzin lekcji historii oraz jego postępującą degrengoladę przez wprowadzanie takich „programów edukacyjnych” jak Gender Studies, ponownie apelujemy do Pani Minister o przywrócenie ilości godzin lekcji historii w szkołach oraz domagamy się aktywnego wsparcia nauczycieli, w takim doborze tematów czy postaci prezentowanych w procesie edukacji, żeby za ich pomocą budować wśród młodzieży postawy jasne pod względem moralności czy patriotyzmu.

Z poważaniem,

Stowarzyszenie
Klub Młodych Solidarnej Polski w Warszawie

Oprac. Beb

Komentarze (12):

anonim2013.12.2 18:07
niebawem nakażą nam być drugim Hitlerem
anonim2013.12.2 18:45
Albo donieście do prokuratury na Baumanna i mu udowodnijcie że rzeczywiście jest mordercą albo nie odzywajcie się w ogóle!
anonim2013.12.2 18:55
droga młodzieży nie popadajcie w skrajność mam kilka książek Baumana na półce - zgodnie z zasadą "know your enemy" mimo to trzeba jasno pokazywac całą sylwetkę Baumana bo aż strach pomyslec że za 10-20 lat młodziez dostanie na maturze do analizy "złote myśli" Bolka
anonim2013.12.2 19:10
GenesisX ! Bauman nie stał się świętym a nawet nie żałuje swojej przeszłości. To jest proste i oczywiste a taki PUSTAK jak ty wchodzi na Frondę aby dać upust swoim frustracjom, ignorancji i cynizmu. Zasługujesz na bana TĘPAKU ! To tak ci z chrześcijańską miłością wytknę.
anonim2013.12.2 20:16
Bo to nie trzeba prosić o "wprowadzenie" historii do programu, tylko wyprowadzić urzędników ze szkół i przejąć władzę nad edukacją własnych dzieci. Po prostu inne podejście...
anonim2013.12.2 20:18
Genesis nie wie co znaczy skrucha, także wystarczy go ignorować.
anonim2013.12.2 20:20
Dopóki komunistyczne szuje i mordercy są autorytetami dopóty ojczyznę wolną racz nam weócić Panie śpiewać należy.
anonim2013.12.3 0:59
Nie może złe drzewo wydawać dobrych owoców
anonim2013.12.3 7:21
Popieram całkowicie! Kto personalnie odpowiada za tą prowokację? Kto z imienia i nazwiska jest autorem tego pomysłu? Znów jakiś potomek ubeka, czerwonego prokuratora czy innego funkcjonariusza? Dlaczego "dociekliwe" media tego nie publikują? Niewygodne, no nie presstytutki? ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ @GenesisX - człowieku, już lepiej nic nie pisz bo się kompromitujesz, "pustaku" ;) @Szarlej - shut up!
anonim2013.12.3 10:09
GenesisX - "to tak jakby wyrzucić listy św. Pawła z kanonu za mordowanie przez niego chrześcijan w młodości". To nie jest TAK, bo św. Paweł odciął się od swojej przeszłości, miał poczucie winy, żałował swoich postępków i nawrócił się - cud nawrócenia; wykazał pokorę, nazywając się płodem poronionym niegodnym do życia wewnątrz wspólnoty Kościoła. Dzięki wsołpracy z łaską jezusa staje się Apostołem narodów. A co robi pan Baumann i jemu podobni formacji komunistycznej, którzy realizowali obłąkańczą, zbrodniczą ideologię czewonofaszystowską - tkwią zawzięcie w swojej zbrodniczej przeszłości, bezczelnie się usprawiedliwiają. Porównywanie tego człowieka ze św. Pawłem jest zniewagą postaci wielkiego Apostoła Narodów - Męczennika Pięknie postąpiła młodzież upominając się o prawdę historyczną. Dziękujemy!
anonim2013.12.3 10:30
Ci co pouczają tych młodych ludzi, że "może za ostro". prawdopodobine zbyt długo żyli w PRLu. Racja, nie promować szambiarzy.
anonim2013.12.3 11:47
@nogay przed chwilą napisałem prawie to samo co Ty, więc wymazuję a Ciebie pozdrawiam :-)