Kulczyk o Giertychu i Kaczmarku: Dla mnie to są agenci rosyjscy [TAŚMY] - zdjęcie
26.11.18, 12:10screenshot Youtube - Ecoredonum Ecoredonum / Miasto Bydgoszcz

Kulczyk o Giertychu i Kaczmarku: Dla mnie to są agenci rosyjscy [TAŚMY]

Szokujące nagrania z rozmowy Radosława Sikorskiego z Janem Kulczykiem ujawnił wczoraj portal TVP Info. Podczas spotkania w Amber Room rozmawiano między innymi o Romanie Giertychu, którego Kulczyk przyznał wówczas, że uważa za rosyjskiego agenta.

W nieznanym dotąd nagraniu Kulczyk lobbuje za swoimi projektami energetycznymi, pojawiają się też wątki polityczne. Radosław Sikorski nie kryje się ze swoim krytycznym stosunkiem do obecnego lidera PO, który był wtedy wewnętrznym konkurentem Donalda Tuska.

Platforma Obywatelska pod wodzą Grzegorza Schetyny nigdy nie wygra wyborów”

- mówi Sikorski.

Poniżej cały stenogram rozmowy:


Radosław Sikorski: Giertych teraz żałuje błędów, które popełnił w relacjach [z tobą].

Jan Kulczyk: niepotrzebnie.

Radosław Sikorski: On mówi: byłem młody, głupi, nie zdawałem sobie sprawy, skłamałem, błąd.

Jan Kulczyk: Radek, oczywiście, że wykorzystywałem – mówię brutalnie – Kwacha i Millera do tego, żeby moja pozycja w Orlenie była właściwa. Normalną rzeczą, mam prawo jako akcjonariusz to robić. Rozmawiałem nie z premierem, tylko z akcjonariuszem drugim, który miał wtedy razem 24 procent, ja miałem koło 10 procent. Uważam, że to jest normalne i uczciwe. Natomiast to, co się działo, przecież ta cała afera Orlenu została wywołana po to, żeby się nie połączyło OMV, Mol i Orlen. Bo my byśmy wtedy stworzyli największy koncern europejski, gdzie OMV jest kontrolowane de facto przez Abu Dhabi, a MOL wtedy nie miał żadnych wpływów rosyjskich. Oni uciekali od nich i oni chcieli koniecznie. Cena była tego jedna, że szefem miał tego koncernu, który by powstał w Polsce, w Warszawie - miał być [Zsolt] Hernádi – szef MOLa, który był od [Zbigniewa] Wróbla dziesięć razy mądrzejszy, żeby była jasność. Ja z tym Wróblem to usiadłem, z Kwachem usiedliśmy i oni doskonale wiedzieli, Wróbel miał zostać wiceszefem, ale już nie miałby wiesz, tego wszystkiego… Chcieliśmy po prostu zrobić wtedy, że siedzielibyśmy na dwóch jak gdyby biegunach. Z jednej strony na ropie Abu Dhabi, z drugiej strony można by było tą rosyjska […] I Rosjanie o tym doskonale wiedzieli, że jak mnie ustrzelą, to nie będzie tego spiritus movens, który to wszystko (…) I Giertycha wykorzystali. Giertycha, tych wszystkich innych, wiesz… no co, faktycznie. Kaczmarek oczywiście był (…) dla mnie to są agenci rosyjscy. Kaczmarek (drugie nazwisko niezrozumiałe) ci wszyscy…

Radosław Sikorski: Nieświadomie, nieświadomie.

Jan Kulczyk: Ja nie wiem, no może nieświadomie. Ale proszę cię… przecież Kaczmarek podjął decyzję, że Rosjanom mają sprzedać Geopol. Oni byli tak totalnie wkur**eni, bo wtedy ja wziąłem zaproponowałem, że Orlen kupi Lotos. Przecież to była wtedy… nie ja, zaproponowałem, że Orlen, są dokumenty, to wszystko jest. I wtedy Millera ja przekonałem, że nie można sprzedać, a Kaczmarek sławetny powiedział, że on nie ma nic przeciwko Rosjanom, teraz tylko niech premier podejmie decyzję. Nie wiem czy pamiętasz? (…) I nagle rękoma Giertycha, rozumiesz, żeby mnie atakować w takiej sprawie… Wiesz to… Może dobrze, bo przynajmniej wiesz jest (…) gdzie indziej, wiesz, sytuacja inaczej by wyglądała, ale… Ja się chętnie z nim spotkać, nie ma żadnej tej…

Radosław Sikorski: On zmądrzał, ludzie dojrzewają. Znaczy wiesz, ludzie, ważny jest (…) jak mawiał towarzysz Szlachcic. Niektórzy mądrzeją z wiekiem, a inni głupieją.

dam/TVP.Info,Fronda.pl