Kościół zbada wolność religijną w Polsce - zdjęcie
19.03.15, 10:28

Kościół zbada wolność religijną w Polsce

5

„W planach jest także kompleksowy raport pokazujący działalność charytatywną Kościoła w naszym kraju – poinformował dyrektor Instytutu. – Chcielibyśmy się zająć religijnością migrantów, czyli zbadać, jak wygląda religijność tych osób, które wyjechały z Polski, oderwały się od swoich parafii, społeczności lokalnych. Chcemy stwierdzić, czy ta religijność maleje, a jeśli tak, to w jakim zakresie, jak się przekształca, jak inna kultura, inne otoczenie wpływają na tą religijność” – powiedział ks. Wojciech Sadłoń.

Z kolei przy współpracy z polską sekcją stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” Instytut przygotuje pierwsze badania nt. wolności religijnej w Polsce. „Zbierane są dane na temat liczby profanacji miejsc świętych w Polsce oraz przypadków znieważenia osób duchownych. Wolność religijna jest elementem funkcjonowania demokracji, wobec tego potrzebne są dane, żeby diagnozować, na ile ta wolność religijna w Polsce jest przestrzegana” – dodał szef ISKK.

Kolejnym projektem jest opracowanie prezentujące chrześcijaństwo w Polsce na przestrzeni dziejów w związku z nadchodzącym jubileuszem 1050. rocznicy Chrztu Polski.

mm/Radio Watykańskie

Komentarze (5):

anonim2015.03.19 10:58
Jak wyżej, przydałyby się też dane na temat wrogich wypowiedzi tzw. wierzących (jak np. pana Terlikowski czy hierarchów kościoła) i prób narzucania poglądów mających podstawy w religii (np. artykuł o zagrożeniu chrupkami można dzisiaj poczytać na frondzie).
anonim2015.03.19 18:16
Incipium.ut.esset @abitrowi brakuje wieku rzeczy... Głównie chyba... pieniedzy . Dlatego pisze za te głupie 60 groszy głupie komentarze i to prawie zawsze pierwszy, pewnie za to jakaś premia...;-) Chociaż u nich w "firmie" pewnie cienko przędą, bo ma ostatnio dosyć długie przestoje.... Więc braki ma przeogromne i to różnego rodzaju, ale głównym jest chyba brak kasy i dlatego trzyma się tej Frondy jak kleszcz psiego ogona. Kleszcz niestety mocno zarażony....
anonim2015.03.19 22:07
@arbiter Nie dziękuj za dyskusję, bo jest ona z Tobą przecież niemożliwa. I wcale takiej z Tobą nie prowadzę. Jeżeli ustosunkowuję się do Twoich wpisów to tylko dlatego, aby chociaż trochę ograniczyć Twoje szaleństwo i szkodnictwo i wykazać, że brać Cię poważnie nie można. A o dialogu, dyskusji czy polemice, z Tobą nie ma wogóle mowy. Juz Ci to przecież pisałem
anonim2015.03.20 8:30
To teraz Kościół będzie walczył o meczety dla imigrantów? To właśnie owoce SVII. Pierwszy owoc herezji o wolności religijnej. Niezłe jaja.
anonim2015.03.23 8:08
Dobrze też byłoby sprawdzić na ile wolność od religii w Polsce jest przestrzegana. Bo wolność od religii też jest elementem funkcjonowania demokracji. A z tym najlepiej nie jest, bo np. katolicyzm w Polsce zawłaszczał przestrzeń publiczną w sposób totalny.