Kopacz zablokuje Nord Stream II? Wolne żarty! - zdjęcie
23.10.15, 08:01

Kopacz zablokuje Nord Stream II? Wolne żarty!

2

Merkel przesądziła o budowie Nord Stream II, ale Kopacz to zablokuje

1. Podczas wtorkowej debaty 8 liderów partii politycznych startujących w wyborach parlamentarnych dosyć niespodziewanie premier Ewa Kopacz, oświadczyła że inwestycja Nord Stream II nie będzie realizowana.

Tę myśl „twórczo” rozwinął na jednym z portali społecznościowych były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który napisał wprost, że „jeżeli Platforma wygra wybory to Nord Streamu II nie będzie, a jak wygra Prawo i Sprawiedliwość to jednak będzie”.

Rozumiem, że czołowi politycy Platformy mogą być w rozpaczy bo notowania tej partii szczególnie po „udanych występach” premier Kopacz w przedwyborczych debatach, spadną poniżej 20% ale żeby aż tak kłamać, to naprawdę trzeba mieć tupet.
2. Przypomnę tylko, bo niedawno o tym pisałem, w Parlamencie Europejskim odbyła się debata o budowie dwóch nowych nitek gazociągu pod nazwą Nord Stream II, i okazało się, że była ona robieniem dobrej miny do złej gry.

Została ona umieszczona w porządku obrad na wniosek największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą europosłowie Platformy i PSL-u i frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), do której należą posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Wprawdzie debacie nadano tytuł „Podwojenie przepustowości Gazociągu Północnego i skutki dla unii energetycznej i bezpieczeństwa dostaw” sugerujący, że nie mamy do czynienia z jakimś wyjątkowo niekorzystnym dla UE przedsięwzięciem, ale zdecydowana większość europosłów bardzo krytycznie mówiła o tej inwestycji.

Tak naprawdę z tego zgodnego chóru krytyków wyłamał się tylko przedstawiciel frakcji w której dominująca siłą jest Front Niepodległościowy Marie Le Pen, znanej z prorosyjskich sympatii.

3. Okazuje się jednak, że przed tą wieczorną debatą na spotkaniu posłów frakcji EPL w PE, na którym głównym gościem była kanclerz Niemiec Angela Merkel, polscy europosłowie z Platformy pytali ją o stanowisko jej rządu w sprawie nowego gazociągu, wyrażając przy tym głębokie zaniepokojenie tym politycznym projektem.

Merkel zbyła to pytanie odpowiadając krótko, „że to czysto komercyjne przedsięwzięcie i najważniejsze, że dodatkowy gaz będzie płynął do Europy w wyniku jego realizacji”.

Z tej odpowiedzi wynika jasno, że niemiecki rząd popiera ten projekt i nie zrobi nic na unijnym forum, co mogłoby mu zaszkodzić, wręcz przeciwnie będzie się starać aby całe przedsięwzięcie nie zostało zablokowane przez unijne prawodawstwo.

4. Przebieg wspomnianej debaty i wypowiedź komisarza ds. klimatu i energii Miguel Canete dawały nadzieję, że Komisja Europejska podejmie jednak działania blokujące inwestycję Nord Stream II, a przynajmniej przypilnuje, żeby unijne prawo w zakresie ochrony środowiska, zamówień publicznych, wreszcie przepisy tzw. III pakietu energetycznego, miały zastosowanie do tej przecież przede wszystkim rosyjskiej inwestycji.

Ale skoro w tym przedsięwzięciu uczestniczą aż dwa duże niemieckie koncerny E.ON i BASF i dzieje się to za wiedzą i zgodą niemieckiego rządu, to trudno sobie wyobrazić aby te firmy wyrzucały pieniądze w przysłowiowe błoto.

Unijne przepisy, przepisami ale skoro ta inwestycja jest dobra dla Niemiec, choć niedobra dla krajów nadbałtyckich, Polski, Słowacji i stowarzyszonej z UE Ukrainy, to zdaniem Merkel musi być po prostu zrealizowana.

Premier Kopacz zapewne zna odpowiedź niemieckiej kanclerz na pytanie zadane przez europosłów z jej partii, zapewne także z raportów polskich służb wie jak bardzo zaawansowane są przygotowania Rosjan i Niemców do realizacji tej inwestycji, a jednak tylko i wyłącznie na użytek kampanii wyborczej, publicznie twierdzi, że ją zablokuje.

Tonący brzydko się chwyta.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (2):

anonim2015.10.23 9:11
Tomuś, synek. Rozumiem że mamusia ululała cię już po dobranocce i nie widziałeś debaty. Rozumiem też, że potrafisz jedynie pisać, zaś czytać niekoniecznie. Więc napiszę wielkimi literami: zablokować Nord Stream II zadeklarowała KOPACZKA. Przekonwertuj to sobie na mowę, może zrozumiesz
anonim2015.10.23 20:06
@Max49: per saldo kolego to albo kłamiesz, albo nie masz wiedzy. Zwiększenie przepustowości gazociągu bałtyckiego pozbawi znaczenia wszystkie inne gazociągi, w tym idące przez Polskę i spowoduje ich stopniowe wyłącznie. Co oznacza, że Niemcy będą dyktować warunki we współpracy z Rosją, a Polska straci kupę kasy, jaką dostaje za tranzyt.