Komandos dowódcą Obrony Terytorialnej - zdjęcie
21.09.16, 06:45Płk Wiesław Kukuła, źródło zdjęcia: You Tube

Komandos dowódcą Obrony Terytorialnej

Pułkownik Wiesław Kukuła został wyznaczony przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na dowódcę wojsk Obrony Terytorialnej.

Wcześniej pełnił fukncję dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów. 

"Powierzamy (OT-jj) w ręce człowieka, który przez lata dowodził jedną z najważniejszych jednostek polskich sił zbrojnych, sił specjalnych. Powierzamy w jego właśnie ręce los tej tak ważnej i istotnej dla polskiego wojska formacji. Formacji, z którą łączymy olbrzymie nadzieje wynikające z zagrożeń, które stoją przed Polską"- powiedział szef MON, Antoni Macierewicz.

Pułkownik Wiesław Kukuła zajmie się teraz od strony organizacyjnej przygotowaniem trzech brygad OT na granicy wschodniej. Pracami koncepcyjnymi będzie zajmował się dyrektor Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Grzegorz Kwaśniak. Już w tym tygodniu zaś rząd zapozna się z projektem zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.

Jak informuje MON, nowo mianowany dowódca wojsk Obrony Terytorialnej  jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku elektronika i telekomunikacja. Od czasu ukończenia szkoły oficerskiej w 1996 pułkownik Kukuła pełnił służbę w 1 pułku specjalnym na stanowiskach dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności oraz szefa sztabu pułku. Od 2006 pełnił natomiast służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Od 2012 był dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

"Dziękuję za ten wielki zaszczyt, którego dziś dostąpiłem. Zrobię wszystko, aby sprostać pokładanym we mnie nadziejom, żeby zbudować niezwykle sprawną, efektywną i gotową do obrony Polski i Polaków formację".-powiedział płk Wiesław Kukuła.

JJ/Fronda.pl