Wicepremier Mateusz Morawiecki w swoim planie rozwoju stawia na technologie energetyczne, które będą podążały w ślad za światowymi trendami w tej dziedzinie.

Z opublikowanego przez Ministerstwo Rozwoju dokumentu pt. "Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który jest uzupełnieniem zaprezentowanego w lutym ,,Planu Morawieckiego'' wynika, że zostaną wybudowane dwie krajowe elektrownie atomowe.

,,Mix energetyczny'' Polski ma zmieniać się dynamicznie. W niedalekiej perspektywie – bo w ciągu najbliższych 10 lat – milion samochodów w Polsce ma być napędzanych energią elektryczną; ciekawy jest również ów projekt wybudowania elektrociepłowni atomowych służących przemysłowi. Elektrownie te mają spełnić założenia kogeneracji , czyli skojarzonego pozyskiwania jednocześnie  energii cieplnej i elektrycznej - metoda jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie marnotrawieniu ciepła.

Jak informuje serwis energetyka24.com ,,(..)Docelowo mają powstać dwie elektrownie o łącznej mocy 6000 MW (4-8 bloków). Oprócz tego rozpoczną się prace nad reaktorem wysokotemperaturowym (HTR) mniejszej mocy (około 200-350 MW), który produkowałby nie tylko energię, ale także ciepło przemysłowe (kogenerencja jądrowa).''

Elektrownie mają powstać w pobliżu zakładów przemysłowych – np. przy zakładach azotowyh lub hutach. Podobny projekt, był już w Polsce prowadzony, ale został zarzucony z uwagi na technologię, która była nowatorska i mało znana, a sposób pozykiwania energii z tego typu elektrowni jest już wdrożony w Chinach, jak informuje Bartłomiej Derski, ekspert portalu branżowego WysokieNapiecie.pl.


LDD/Źródło:energetyka24.com/biznesalert.pl