Jerzy Bukowski: Betlejemskie Światło Pokoju - zdjęcie
17.12.18, 07:40

Jerzy Bukowski: Betlejemskie Światło Pokoju

Ten piękny zwyczaj jest szczególnie bliski mojemu harcerskiemu sercu: od 1991 roku dociera do Krakowa przed Bożym Narodzeniem Betlejemskie Światło Pokoju zapalane w grocie narodzenia Jezusa Chrystusa.

Uroczystość jego przekazania do Polski odbywa się na granicy ze Słowacją, skąd przedstawiciele Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego przywożą je na Wawel jako „Światło, które łączy” będące symbolem nadziei i pokoju między narodami.

Tak samo było i wczoraj. O godzinie 15.45 przed królewską katedrą rozpoczęła się ceremonia przekazania go krakowianom, a 45 minut później została w niej odprawiona Msza Święta, po której komendant Chorągwi harcmistrz Mariusz Siudek przekazał Betlejemskie Światło Pokoju zastępcy prezydenta miasta Bogusławowi Kośmiderowi - byłemu instruktorowi sławnej „Zielonej Trójki”.

Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju, z inicjatywy rozgłośni ORF, dociera ono od 1986 roku do ponad 25 europejskich krajów. Z Jerozolimy jest przewożone do Wiednia, a stamtąd przekazywane organizacjom skautowym.

Jerzy Bukowski