XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2014, odbył się w dniach 23-25 maja 2014 r w Niepokalanowie. GRAND PRIX festiwalu Niepokalanów 2014 przyznano dla filmu "Jak pokonać szatana" (reż. Michał Kondrat, producent: KONDRAT –MEDIA. W uzasadnieniu werdyktu napisano: Za mistrzowskie ukazanie możliwości zwycięstwa dobra nad złem we współczesnym świecie, w którym istnieje i działa szatan. Za nowatorską formę narracji filmu.

Pytamy reżysera filmu Michała Kondrata, co sądzisz o takim werdykcie?

Bardzo się cieszę z tej nagrody, przede wszystkim ze względu na dziedzictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego do którego nawiązuje ten prestiżowy festiwal. Film „Jak pokonać Szatana” dotyczy życia duchowego, podkreśla też skuteczność stosowania kultu Maryjnego w walce ze złym duchem. Jeden z bohaterów mojego filmu, znany egzorcysta o. Cipriano de Meo OFMCap, na pytanie, od jakiego polskiego świętego otrzymuje najwięcej pomocy, odpowiada – od św. Maksymiliana Marii Kolbego! Można więc powiedzieć że osoba św. Maksymiliana towarzyszyła temu filmowi od samego początku.

Jak w reżyserowanym przez Ciebie filmie ukazywane jest owo „Zwycięstwo dobra nad złem we współczesnym świecie”?

Do wszelkiej walki duchowej musimy podchodzić po pierwsze ze świadomością, że Jezus jest zwycięzcą. Jezus jest Panem świata, jest też Panem wszelkich bytów duchowych. Dla tego na Imię Jezusa „zgina się każde kolano”. Nie miejmy wątpliwości, że jedynie w Imię Jezusa możemy pokonać Szatana. Egzorcysta Cipriano de Meo, zapytany przeze mnie „Jak pokonać Szatana” odpowiada, że możemy to zrobić jedynie „pokorą i modlitwą”. Tylko w ten sposób możemy pokonać zło we współczesnym świecie. Mój film też pokazuje prace i modlitwę wielu ludzi, którzy w swoim działaniu kierują się miłością bliźniego. Egzorcysta Gabriele Amorth nie zostawia ludzi dręczonych bez pomocy, wielokrotnie modląc się nad potrzebującymi. Także bardzo zaangażowana jest jego asystentka s. Angela Musolesi, teracjarka franciszkańska, którą poznałem podczas jej wizyty w Polsce i która dzieli się z widzami swoim doświadczeniem. Ich praktyka wskazuje, że niejednokrotnie zło, z którym wielu z nas się oswoiło, na przykład uważając konflikty w małżeństwie za nieuniknione, można pokonać właśnie pokorą i modlitwą, modlitwą o uwolnienie. Na filmie są dokładne wskazówki jak się można modlić. Szatan, o którym Jezus mówił, że „jest głównym sprawcą grzechu”, sprawcą zła, może zostać wyproszony z naszego życia, o ile tylko wzywamy pomocy Pana Jezusa. 

Jakie są przejawy istnienia i działania szatana?

O szatanie wielokrotnie wspomina Pismo Święte, jego istnienie jest więc prawdą wiary. Jego istnienie potwierdza doświadczenie samego Jezusa, który rozmawiał z szatanem podczas kuszenia na pustyni. Działaniem zwyczajnym szatana jest pokusa. Kuszenie dotyczy każdego. Pokusa jest o tyle groźna o ile jej podlegamy. Są też przejawy nadzwyczajnego kuszenia, dręczenia demonicznego. W filmie nagrane są sceny modlitwy o wyzwolenie, w której uczestniczę, sprawowanej nad mocno dręczoną Włoszką o imieniu Francesca. Ta osoba nie wyjawiła przed kamerami w jaki sposób otworzyła się na działanie szatana, ale opowiada o objawach: Wymioty, omdlenia, różne znaki pojawiające się w zaskakujący sposób. Osoba ta podczas modlitwy naprawdę bardzo krzyczała, widać było, że szatan sprawia jej wielką udrękę. Jednak, co w moim filmie wielokrotnie jest podkreślane, Bóg każdemu daje nadzieję i wielu doświadcza prawdziwego wyzwolenia. Działanie szatana ma zawsze ograniczony czas i zasięg. Bóg może dopuszczać działanie szatana, ale przez cały czas to Bóg jest Panem i sprawcą wyzwolenia.

Na czym polega „nowatorska narracja filmu”?

O to należy zapytać Jury, co w moim filmie zobaczyło… Moim zamiarem było nakręcenie filmu ewangelizacyjnego, przemawiającego współczesnym językiem. Dla tego spotykając się z bohaterami mojego filmu, zadaję im szczere i proste pytania, takie jakie by miał ochotę zadać widz w kinie. Postanowiłem pokazać trudne prawdy teologiczne w taki sposób, aby każdy mógł je zrozumieć. Film jest owocem mojej wakacyjnej podróży do Włoch i rzeczywiście ją pokazuje. Widz może w niej uczestniczyć, pokazywane są różne obrazy z życia. Jako osoba przeprowadzająca rozmowy z bohaterami mojego filmu nie ukrywam swoich emocji. Przez co widz wraz ze mną odbywa niecodzienną podróż, także podróż duchową.

[koniec_strony]

Czy film miał dużą konkurencję na tym festiwalu?

W tym roku do organizatorów wpłynęło 158 filmów, teledysków i programów telewizyjnych oraz 40 programów radiowych i multimedialnych z 23 krajów: Bostwany, Czeskiej Republiki, Chorwacji, Filipin, Francji, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Izraela, Kolumbii, Madagaskaru, Peru, Rosji, Rumunii, Szwecji, Togo, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Wenezueli, Włoch, Zambii i z Polski. Kiedy ogłoszono zwycięzców w kategorii filmów dokumentalnych i nie było wśród nich mojego filmu, uznałem że po prostu nie został on doceniony przez jury. Moje zdumienie pojawiło się pod koniec wydarzenia, kiedy odczytano, że główną nagrodę Festiwalu ufundowaną przez TVP zdobywa film "Jak pokonać Szatana" w reż. Michała Kondrata cyt.: "Za mistrzowskie ukazanie możliwości zwycięstwa dobra nad złem we współczesnym świecie, w którym istnieje i działa szatan. Za nowatorską formę narracji" . Podsumuję to krótko: Marzenia się spełniają! Chwała Panu!

Jak można obejrzeć nagrodzony film?

Na stronie internetowej filmu można kupić DVD, w dalszym ciągu także będą odbywały się projekcje w kinach, domach kultury i parafiach. Nasz film wiele diecezji poleciło jako przydatny w duszpasterstwie, spodziewamy się też dalszych zaproszeń.

Jakie są dalsze plany?

Firma KONDRAT-MEDIA, która jest wytwórcą tego filmu, jest także dystrybutorem filmu „Gdy budzą się demony” w reżyserii Rolanda Joffé, znanego m. inn z filmu „Misja”. „Gdy budzą się demony” nie jest filmem o egzorcyzmach. Jest to film biograficzny o założycielu Opus Dei, Josemaría Escrivá de Balaguer – hiszpańskiego duchownego katolickiego, który został ogłoszony świętym w 2002 roku przez papieża Jana Pawłą II. Jest to też film o wojnie domowej w Hiszpanii, wojnie o której w Polsce z reguły bardzo mało się mówi. Jesteśmyrównież w trakcie produkcji filmu dokumentalnego, będącego kontynuacją motywów poruszanych w filmie „Jak pokonać Szatana”, a szczególnie sługi Bożego Mateusza z Agnone, którego pokory szczególnie boi się szatan.

Rozmawiała Maria Patynowska  

JAK POKONAĆ SZATANA - oficjalny zwiastun filmu: