05.09.16, 14:55Fot. Wikipedia

INKA - komiks dostępny w internecie za darmo

1000 bezpłatnych egzemplarzy drukowanych, darmowa wersja online w formacie PDF i pierwsza w Polsce audiodeskrypcja komiksu, która buduje napięcie niczym dobry audiobook. Tak prezentuje się komiks „Inka” o sanitariuszce 5. Brygady Wileńskiej AK Danucie Siedzikównie, który miał swoją premierę 28 sierpnia 2016 roku – w dniu jej pogrzebu i dokładnie 70 lat po wykonaniu na niej wyroku śmierci.

Opowiadający o jej losach komiks „Inka” oraz jego audiodeskrypcja są częścią projektu „Inka - Pamięć - Patriotyzm”, przygotowanego przez edukatorów z Muzeum Wojska w Białymstoku, którzy opracowali też zajęcia edukacyjne dla młodzieży, aby wesprzeć naukę patriotyzmu. Jest to także element działań prowadzonych przez Miasto Białystok, które postanowiło docenić jej znaczenie i wkład w historię Białegostoku, ogłaszając rok 2016 „Rokiem Inki”.

Projekt został sfinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra, ale dzięki udostępnieniu go bezpłatnie i w wersji audio zyskał zasięg ogólnopolski. Profesjonalna audiodeskrypcja przygotowana przez Monikę Marciniak jest pierwszą w Polsce audiodeskrypcją komiksu. Dzięki temu z historią „Inki” mogą zapoznać się też czytelnicy niewidomi i niedowidzący oraz amatorzy audiobooków. Trwające blisko 100 minut nagranie powstało z udziałem profesjonalnego lektora oraz pracowników muzeum, którzy użyczyli głosów postaciom pojawiającym się w komiksie.

dam/TVPInfo.pl