Grzegorz Górny: czy wierni wrócą do kościołów, skoro słyszeli, że pójście na Mszę... to grzech? - zdjęcie
28.04.20, 09:30

Grzegorz Górny: czy wierni wrócą do kościołów, skoro słyszeli, że pójście na Mszę... to grzech?

22

Czy wierni wrócą po koronawirusie do kościołów, skoro słyszeli, że pójście na Mszę świętą jest działaniem wbrew piątemu przykazaniu? - pyta na łamach serwisu wpolityce.pl publicysta Grzegorz Górny. W jego ocenie jest wielka różnica między tymi biskupami, którzy mówili wiernym, że wprawdzie kościoły są zamknięte, ale to wielka tragedia i trzeba czekać na ich rychłe otwarcie - a tymi, którzy skupiali się na ochronie zdrowia i mówili, że pójście do kościoła to grzech...


"Przez kilka tygodni całe zastępy duchownych przekonywały katolików, iż udział w niedzielnej Mszy to w sumie nic ważnego. Powtarzali, że Bóg jest wszędzie, modlić można się w każdym miejscu i nie trzeba koniecznie chodzić do kościoła" - napisał Górny.
"Jeden z biskupów stwierdził nawet, że udział w wielkanocnej Mszy jest złamaniem piątego przykazania Dekalogu. Trudno w moralistyce o wytoczenie działa większego kalibru. To w sumie jak postawienie znaku równości między uczestnikiem Eucharystii a mordercą" - dodał.


"Dlaczego miesiąc temu życie ludzkie było ważniejsze niż obowiązek niedzielnej Mszy, a teraz nagle ten obowiązek okazuje się ważniejszy od ludzkiego życia? Dlaczego dwa tygodnie temu ktoś, idąc na Mszę, łamał piąte przykazanie, a dziś robiąc to samo, nie łamie już tego przykazania? Przecież obiektywna sytuacja nie zmieniła się" - czytamy w tekście.

"Jedyne, co się w tym czasie zmieniło, to nakazy i zakazy wydane przez władze. Okazuje się więc, że interpretacja Dekalogu warunkowana jest nie przez Kościół, lecz przez państwo" - wskazuje Grzegorz Górny.

bsw/wpolityce.pl

Komentarze (22):

Jan Radziszewski 2020.05.19 14:08
+ 10.05.2020r. Godzina 16:49 + Jezus: Dzieci moje umiłowane. Dziś czasy ostatnie i wiedzcie, że dzień Mego ponownego przyjścia zbliża się a sąd Mój odbędzie się nad każdą duszą. Wiele jest dróg co prowadzi do Boga i każda dusza ma swoją drogę. Lecz na te czasy Bóg dał wam drogę przez Maryję i przez Maryję najpewniej dojdziecie przez Jej wstawiennictwo i dzięki Jej opiece. Dziś wiele dusz utraciło wiarę i na sobie się opiera, dlatego teraz wielu straciło sens życia bo życie ich opierało się na posiadaniu. To, że wybory prezydenckie zostały przesunięte jest zasługą wielu modlitw. Lecz wiedzcie, że w swoim czasie wszystko się wypełni a wynik wyborów jest przesądzony. ++ Tak drogie dzieci, módlcie się za Rząd Polski by wszystkie złe plany zostały zniweczone. ++ Tak Premierze Morawiecki wkrótce twe rządy zostaną zakończone, lecz czas działania klątwy jeszcze dotkliwie odczujesz. Zaś Ministrze Szumowski wiedz, że zło któremu służysz zemści się na Tobie bo taki jest wyrok Boży. + Każdy kto teraz jest u sercu władzy niech wie i niech pamięta, że jeśli swej przysięgi nie dochowa by służyć Polsce i narodowi Polskiemu dla jego dobra zostanie dotknięty ręką Bożą, ręką Sprawiedliwości. +++ A ci co wiary nie mają i co się zaprzedali niech wiedzą, że jawne staną się ich uczynki i nie unikną kompromitacji. / a więc marny los czeka znanych żydów i aktywistów Masonerii) Tak dzieci moje w czasie gdy siły zła wzmogły swe działanie i szatan uderza ze zdwojoną siłą w modlitwie nie ustawajcie, i zło siłą modlitwy zwyciężajcie. Czas już bliski i ważą się losy waszego kraju. Módlcie się o pokój, gdyż będą się szerzyć prowokacje podsycające bunt i złość. Nie pozwólcie się sprowokować, nie ma silniejszej broni niż Różaniec. Czyż ta modlitwa nie zwycięży każde zło?
Maria2020.04.28 17:16
Naprawdę wierni nie są idiotami
wierny2020.04.28 16:47
Dziwne, ze nikt nie mysli o ochronie zdrowia.... ksiezy. W czasie rozdawania komunii to oni sa najbardziej narazeni na chuchanie... We Wloszech zmarlo juz 75 ksiezy na tego wirusa. Co bedzie jak..... wszyscy poumieraja? Badzmy przytomni.
braki2020.04.29 13:53
Od kiedy zdrowie i życie było dla apostołów wartością najwyższą? W Rzymie podczas prześladowań zamordowali samą głowę Kościoła, wielu chrześcijan, a wiara nie zniknęła. Wręcz przeciwnie... Jakie świadectwo daje o sobie Kościół reakcją na koronawirusa? Kogo to przekona do prwady o Bogu Żywym?
jeden z wiernych2020.04.28 16:44
Pomieszanie z pomplataniem - prawdziwi wierni nie moga doczekac sie powrotu do normalnych kosciolow. A to, ze biskupi posluchali wladz - to zupelnie inna sprawa, to polityka, a nie wiara. We Francji wladze koscielne troche sobie popuscily no i policja wlazla do kosciola. Sytuacje sa trudne, nowe i nieraz niezrozumiale.
ladychapel2020.04.28 13:04
Skoro wyborów nie można przełożyć - dlaczego Kardynał Kazimierz Nycz ogłosił, że beatyfikacja Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego zostaje bezterminowo zawieszona. Decyzja ta zyskała akceptację Stolicy Apostolskiej. Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego miała odbyć się 9 czerwca w Warszawie, jednak ze względu na pandemię koronawirusa postanowiono ją przełożyć.
Antoni W.2020.04.28 13:42
W głosowaniu korespondencyjnym głosujący nie mają kontaktu z sobą. W głosowaniu z urnami, w lokalu wyborczym liczba głosujących jednocześnie byłaby ograniczona, podobnie jak dzisiaj w sklepach i zagrożenie byłoby mniejsze niż dzisiaj przy zakupach. Natomiast uroczystość beatyfikacji jest imprezą masową, gdzie wielu wiernych stoi obok siebie. Przeczytaj ze zrozumieniem dzisiejszy komunikat kard. Kazimierza Nycza umieszczony na stronie archidiecezji warszawskiej.
antoni.s2020.04.28 12:57
Dzień sądu dla kościoła jest nieunikniony,pytanie kiedy to nastąpi i czy kościół zachowa się tak jak komuniści w 89.r w polsce,czy jak czauczesku w rumunii,oby zachowali się jak trzeba.
Jpa2020.04.28 12:31
Bardzo dobry komentarz GG. Życie pisze swoje, które potwierdzają diagnozę GG i tych, którzy publicznie wskazywali na zagrożenia związane ze spolegliwością KEP i biskupów wobec rządu ponad miesiąc temu. Na Śląsku w kilku monitorowanych parafiach, w tym w jednej, gdzie dodano dwie dodatkowe msze liczba wiernych nie przekroczyła limitu. Były wolne miejsca. W praktyce oznacza to, że do kościoła poszło 8-10% z tych, którzy chodzą zwykle do kościoła. Reszta została w domu. Dodam, że dotyczy to parafii uznawanych za tradycyjne, tzn. z dużą liczbą dominikantes..
Marcel2020.04.28 12:03
A wierni nie mają mózgu ? Chyba wiedzą, że mozna wrócic do kościoła po zakończeniu pandemii.
Polak2020.04.28 11:58
Ludzie coraz bardziej widzą że chodzenie na obrzędy okultystyczne i rzucanie na tacę nie jest im do niczego potrzebne. Rzeczywiście straszne.
Han2020.04.28 11:31
Ten pseudo biskup który to powiedział, to nie biskup to sługa popielatego. Tak nie mówi prawdziwy biskup. Żal na niego patrzeć i słuchać takiego pajaca. Czystej krwi mason
.2020.04.28 11:26
Pan Górny odkrył prawo, że interpretacja dekalogu zależy od terytorium geograficznego! Mamy 5 przykazanie "nie zabijaj", oczywiście wolno zabijać na wojnie, w innym przypadku gdyby Kościół się postawił, zostałby wypędzony z wszystkich krajów świata przez włądców i rządy.. Więc zmieniono interpretację dekalogu pasującą do sytuacji, i zrobiono ta kz resztą dekalogu i innych przykazań
braki2020.04.29 13:45
Bzdury. To wynika z przykazania: "a bliźniego swego JAK siebie samego". Dlatego zabójstwo w obronie własnej lub w obronie własnego kraju nie jest grzechem. Grzechem jest napadanie innych w imię chorych idei. Grzechem jest też niereagowanie na niesprawiedliwy atak - atakujący dalej brnie w zło, bo nikt nie stawia mu oporu.
andy2020.04.28 11:20
Dzień święty święcić - III Przykazanie Dekalogu W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej [...] - I Przykazanie Kościelne. Pan Jezus mówi wyraźnie: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" [J 7, 53]. Czyli ktoś, kto liczy na zbawienie wieczne, nie distąpi go. Żaden telewizorek nie zastąpi kościoła ani modlitwy na odległość zamiast pobożnego uczestnictwa we Mszy świętej. Czy biskupi o tym wiedzą???
Ja jestem obecny2020.04.28 10:33
Od jakiś pięciu lat staram się być codziennie na Mszy Świętej. Przed zarazą w dzień powszedni u mnie na parafii było jakieś 30 do 40 osób i jest to stała grupa, która po ustaleniu 1 człowieka na 15 m kwadratowych od razu wróciła. Pozostali jak na razie nie. Zresztą pomysł i projekt ławki kościelnej gdzie ludzie z prawa i lewa dociskają się do siebie to nieporozumienie. Ja nie miałem przedtem i nie mam tym bardziej teraz ochoty do nikogo się przytulać. Nigdy nie siadam w ławkach nawy głównej tylko gdzieś po bokach pojedynczo. Mi stan kościoła z 40 ludzmi w środku pasuje a proboszcz licząc kasę niech się teraz martwi.
lja2020.04.28 11:42
nie bój sie o proboszcza , na tacę ofiare składała zawsze ta sama grupa tj. 30-40 osób, przecież 3/4 wiernych nie składało nigdy ofiar, nie bójcie się o wiernych i ich kościoły...
Ja jestem obecny2020.04.28 12:00
Nie wiem jak jest u Ciebie ale u mnie w niedzielę jest 5 Mszy Świętych a na takiej sumie kiedy dajmy na to mają stawić się dzieci komunijne to nagle świątynia wypełniona jest po brzegi. I nie mów, że jak przechadza się ksiądz z tacą to 40 osób z całego kościoła coś rzuca. Tak nie jest, każdy coś tam sypnie bo mu głupio. W dzień powszedni u mnie w ogóle nie ma tacy taki zwyczaj. Ja co dawałem będę dawał ale na pewno nie uzupełnię braków w kasie po letnich katolikach.
Elektor2020.04.28 10:18
Oczywiście że wrócą. Czemu mieliby nie wrócić?
Jpa2020.04.28 12:36
Bo ktoś im powiedział, że Pan Bóg jest wszędzie, że Pan Jezus przyjmowany duchowo jest cool, że przez internet to wygodnie i przyjemnie. Tylko jeść i pić nie można. No i taca się nie zgadza. Nie wrócą ci letni i obojętni. W to im graj - dyspensa.
Zdradziecka i Chybiona Lewacka Kretynizacja Polski2020.04.28 9:52
Byłem ostatnio w niedzielę w kościele na wsi na Śląsku, sporo ludzi się pojawiło (w granicach normy: 1 osoba na 15 m2). Nie ma obaw, jazgotanie "ateusza" i innych nie przeszkodzi im chodzeniu do kościoła.
ateusz2020.04.28 9:36
Ojej, katolicy zauważyli że te wszystkie prawa, nakazy i zakazy to dzieło ludzi, bo ich Bóg ograniczył się do lakonicznego "nie morduj" co można interpretować na miliard sposobów.