Gowin o wystąpieniu Emilewicz: To nie jej wina - zdjęcie
24.06.20, 19:23fot. Screenshot/ youtube

Gowin o wystąpieniu Emilewicz: To nie jej wina

13

Komentarz po niedzielnym wystąpieniu wicepremier Emilewicz na Jasnej Górze nie milkną. W obronę wziął ją szef Porozumienia, Jarosław Gowin.

Powodem wystąpienia minister była uroczystość Dnia Przedsiębiorcy zorganizowana przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Pod koniec Mszy Świętej minister Emilewicz skierowała krótką przemowę do zebranych. Politycy opozycji zaatakowali wicepremier za „mieszanie polityki z Kościołem”.

Jarosław Gowin tłumaczy całą sytuację: „Poproszono ją, by podziękowała przedsiębiorcom; to były w pełni zasłużone słowa. Miała przemawiać sprzed ołtarza i po mszy. Ojciec paulin poprowadził ją jednak za ambonę. To nie było zawinione z jej strony”.

Tego samego dnia Episkopat wydał oświadczenie, w którym możemy przeczytać: „Ambony służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego. Msze św. są czasem spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do innych celów niż przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego”.

Ciekawe ilu mieliśmy poruszonych, gdy na Jasnej Górze przemawiał prezydent Komorowski?

ks/ Polsat News

Komentarze (13):

Joanna2020.06.25 13:01
To, że opozycja krytykuje panią wicepremier, to żadna nowość. A skala krytyki jest zawsze tym większa, im krytykowane słowa, decyzje, rozwiązania są lepsze i bardziej racjonalne. Wystąpienie pani wicepremier Emilewicz było na DOBRYM, PROFESJONALNYM POZIOMIE pod każdym względem: i merytorycznie, i językowo, i wizerunkowo. A to, że zebrała głos właśnie podczas pielgrzymki przedsiębiorców, jest w pełni uzasadnione i nie jest żadnym mieszaniem polityki z Kościołem. To zresztą stary, wytarty, komunistyczny chwyt pt. wtrącanie się Kościoła do polityki lub mieszani polityki z Kościołem. To tylko lewacy tego nie rozumieją! Kościół nie funkcjonuje na Księżycu, ale na Ziemi, składa się z ludzi - matek, ojców, dzieci, nauczycieli, sprzątaczek, polityków, kasjerek, sprzedawców, przedsiębiorców...itp... WSZYSTKIM tym osobom ma głosić Ewangelię, która dotyczy każdej ze sfer ludzkiego życia i aktywności, także polityki i pracy w określonym zawodzie. I właśnie w ramach tej misji Kościół ma prawo, a nawet obowiązek, udzielać aksjologicznych wskazań politykom czy biznesmenom. I jeśli np. kaznodzieja przypomina politykom o ich powinnościach, to czyni to w sposób w pełni uprawniony! Również w tym kontekście wypowiedź pani wicepremier do przedsiębiorców na Jasnej Górze, wygłoszona zresztą po zakończeniu liturgii, nie jest żadnym uchybieniem kompetencyjnym, ani ze strony pani wicepremier, ani ze strony Kościoła. Drodzy Opozycjoniści, możecie nie lubić Kościoła, nie zgadzać się z jego doktryną i nauką etyczną, ale - żeby go krytykować - trzeba coś o nim wiedzieć, poczytać, zapoznać się z Ewangelią i dokumentami kościelnymi (w tym przypadku cenna lektura - soborowa Konstytucja "Gaudium wt spes" i soborowy Dekret o apostolstwie świeckich. Gdybym chciała krytykować sprzeniewierzenia polityków wobec ich statutów, to najpierw bym się z nimi zapoznała. To aż nadto logiczne!!! Ale prawda jest bardziej prosta - opozycja jest ZAPROGRAMOWANA na totalną krytykę wszystkiego, co zrobi, postanowi lub choćby pomyśli rządząca koalicja. I, po drugie, opozycja użyje wszelkich, nawet najbrutalniejszych metod, by rządzącą koalicję ośmieszyć, zniszczyć, skrytykować, a zwłaszcza sabotować jej działania.
f232020.06.25 8:46
No to mamy całą gromadkę "świętych" w Pisie: - ewangelista Vateusz - ewangelista Łukasz (wraz ze wzbogaconą rodziną i znajomymi), - błogosławiona Jadwiga - dziewica Jarosław
Jonasz Koran-Mekka2020.06.25 8:14
I to podsumowanie w stylu "A za peło też kradli..."
Japa2020.06.25 0:16
No właśnie . Ostatnie zdanie -pytanie najciekawsze. To co z bł ks. Popiełuszką i kilku jeszcze duchownymi.? A z ks.Sową , ks Lemanskim ? O bp.Pioruniku nie wspomnę . A to zalecenie -paś owce moje .... Jak to wszystko zrozumieć Sz Episkopacie wystraszony ,no jak ?
leszczyna2020.06.24 23:15
Ma rację p. Gowin, że to nie wina p. Emilewicz. To oczywiście wina paulinów, którzy udostępniają politykom Jasną Górę jak instytucję sakralizującą ich władzę. Gdy w 1991r. były Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II, uczestnicy zajmowali się naukami, sakramentami, śpiewem i modlitwą, ale w TV na pierwszym planie był prezydent Lech Wałęsa. Teraz PiSowska świta siedzi przed kamerami. Czyżby je ktoś zamontował bez zgody Kościoła? Jeżeli polityk chce się modlić, niech stanie jak wszyscy ludzie w tłumie i nie trąbi przed medialną publicznością, jaki jest jest pobożny. Tacy, jak mówił Pan Jezus, "odebrali już nagrodę swoją". To byli faryzeusze-hipokryci.
Japa2020.06.25 0:21
No no no Taka znajomość spraw teologii .... To tak urzędu czy miłości do Bozi .?
ks2020.06.24 22:17
Nie nadajesz się.
ryszard2020.06.24 20:56
To co powiedziała Pani Emilewicz, jest mocno związane z samą istotą wiary i wolności danej nam przez Pana Boga (czyńcie sobie Ziemię poddaną). Po drugie polityka i religia zawsze były ze sobą związane i nie może być inaczej. Nauka Chrystusa przestrzega przed jakimikolwiek związkami władzy i kościoła. A właśnie z tym bywa u nas problem.
Michał Jan2020.06.24 20:37
Zawsze mogła odmówić...
Glaudiusman2020.06.24 20:19
To, że krótko przemawiała to nic takiego. Nie należy robić z igły widły.
Piotr Nowak2020.06.24 19:43
Jasne że nie wina tylko zasługa. No i sprzedajnych kleszych kundli. Emilewicz jest pierwszą kobietą księdzem (mimo że tak drzecie ryje że "nie wolno")⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Ale jak coś jest z PiS, to może się nawet odlać na ołtarz i by wam to wcale nie przeszkadzało. Prawda pieski?
katolicka kretynizacja polski2020.06.24 19:43
Nie interesuje nikogo co było jak przemawiał Komorowski! Teraz rządzi PiS i z tego co obiecywał miało być lepiej a jak widać robią to samo co PO tylko znacznie pazerniej i nachalniej!
Seks kamerki2020.06.24 19:39
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.