Gliński walczy o Żołnierzy Wyklętych na festiwalu w Gdyni - zdjęcie
23.08.16, 15:20Fot. Youtube

Gliński walczy o Żołnierzy Wyklętych na festiwalu w Gdyni

Minister Kultury prof. Piotr Gliński postanowił zainterweniować w sprawie niedopuszczenia "Historii Roja" do konkursu głównego festiwalu w Gdyni. 

Pominięcie „Historii Roja” przez komisję festiwalu w Gdyni nie jest pozytywnym sygnałem dla polskiej kultury - informuje na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego minister prof. Piotr Gliński.

W oświadczeniu ws. pominięcia filmu "Historia Roja" na gdańskim festiwalu filmowym, wicepremier Gliński napisał m.in. "Historia Roja” to pierwszy wyprodukowany w Polsce pełnometrażowy film fabularny o Żołnierzach Wyklętych – pierwszy taki film stworzony dopiero po 27 latach od końca PRL! Film w mojej opinii nie tylko ważny społecznie, ale także artystycznie udany, z pewnością nie odstający od przeciętnego poziomu artystycznego filmów prezentowanych na gdyńskim festiwalu. O wadze filmu Zalewskiego świadczy też jego niewątpliwy sukces frekwencyjny. W pierwszy weekend od premiery w dn. 4 marca obejrzało go 58 671 widzów, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 226 644 widzów. Dla porównania jeden z filmów nagrodzonych podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu obejrzało niecałe 3 tys. osób".

Według profesora Glińskiego taki film jak "Historia Roja" powinien mieć szansę "wzięcia udziału w konkursowej konkurencji. A tego prawa filmowi Jerzego Zalewskiego niestety odmówiono. Odnoszę wrażenie, że decyzja ta nie miała związku z jego artystyczną wartością". I dalej: "Pominięcie „Historii Roja” przez komisję festiwalu w Gdyni nie jest pozytywnym sygnałem dla polskiej kultury. W demokratycznym kraju nie powinno mieć miejsca blokowanie filmów przez komisje festiwalowe. Widzom festiwalu powinno przysługiwać prawo oceny filmu Jerzego Zalewskiego, jego wad i zalet".

emde/telewizjarepublika.pl