Garść faktów nt. ,,żydowskiego exodusu’’ w marcu 68 roku - zdjęcie
08.03.21, 09:51Fot. Wikipedia (domena publiczna)/snappygoat.com

Garść faktów nt. ,,żydowskiego exodusu’’ w marcu 68 roku

60

Dobiega końca kolejna rocznica wydarzeń, w których centrum znalazła się diaspora żydowska. Rewolucja kulturowa lat 60. okazała się etapem żydowskiej "emancypacji". Od wyzwolenia spod okupacji niemieckiej zmasakrowani w czasie drugiej wojny światowej Żydzi stali w centrum wydarzeń społeczno-politycznych i kulturowych. W komunistycznym państwie polskim odgrywali kluczową rolę.

Jeden z ostatnich uniwersyteckich wieców studenckich w obronie Żydów, przeciw cenzurze i komunistycznej opresji miał miejsce w Łodzi. Takich protestów było kilkanaście. Przetoczyły się przez Polskę z jeszcze innych powodów, niż te którymi kierowali się uczestniczący w nich polscy studenci.

Oto garść mniej znanych faktów historycznych z tamtych lat.

1. Znikoma część Żydów wyjechała za granicę w wyniku rozruchów marcowych. Większość uciekinierów była rdzennymi Polakami, którzy podawali się za Żydów a w polityce partyjnej tamtych lat znaleźli pretekst i jedyną okazję do ucieczki na Zachód.
2. "Zwolnienia" z pracy dotyczyły głównie wojskowych i urzędników żydowskiego pochodzenia. Do Izraela trafiła spora część oficerów WP uzupełniając braki kadrowe młodej bliskowschodniej armii. Większość Żydów "uciekinierów" została przyjęta przez kraje zachodniej Europy i USA. Do Skandynawii i Wielkiej Brytanii wyjechali z Polski w ramach emigracji marcowej tzw. zbrodniarze komunistyczni, min. H. Wolińska i S. Szechter unikając przyszłego osądu. Inną grupą, która skorzystała na otwarciu drzwi do Zachodu, byli odsunięci od władzy prości aparatczycy partyjni, którzy nie widzieli przed sobą przyszłości w Polsce.
3. Żydowska mniejszość w Polsce entuzjastycznie sekundowała w wojnie sześciodniowej 1967 roku proamerykańskim już Izraelczykom, na których napadł egipski protegowany ZSRR. Nie podobało się to w Moskwie. Polacy żydowskiego pochodzenia zostali opatrzeni kategorią "syjoniści" niezależnie od tego czy popierali Izrael, czy był on im obojętny.
4. Po śmierci Stalina niezachwiana dotąd pozycja żydowskich towarzyszy stanęła pod znakiem zapytania. Komuniści polskiego pochodzenia zaczęli się buntować na nominatów stalinowskich, spośród których Żydom Stalin ufał najbardziej. Naturalnym przywódcą frakcji patriotycznej został - więziony za patriotyczno-narodowe odchylenie - Władysław Gomułka. Część żydowskiej "młodzieży", w tym Z. Baumann, L. Kołakowski, J. Kuroń spreparowali nośną na zachodzie Europy opozycję do takiego "narodowego", "kołtuńskiego" komunizmu, który wziął górę w partyjnych rozgrywkach. Ci Żydzi- "trockiści" stali się zagorzałymi krytykami marksizmu, choć byli jeszcze niedawno jego ideologami.
5. Media na zachodzie nie niuansowały antysemityzmu w Polsce. Kieleckie pogromy, działania szmalcowników z II-j wojny światowej zestawiano z marcową opresją władz komunistycznych.
6. Równoległe do zachodnich - w USA, Francji i Niemczech - protesty studenckie w Polsce organizowane były przez te same środowiska neotrockistowskie (min. Modzelewski, Kuroń*; lewica trockistowska była antynarodowa i przeszła później na stanowiska neoliberalne). Miały ten sam cel: obalenie zastanego porządku. Wielu historyków ocenia, że ta zbieżność nie była przypadkowa.
7. Liwa - Zofia Szoken, żona W. Gomułki (zwracał się do niej zdrobniale Liwuś), choć nie była praktykującą żydówką z respektem podchodziła do zasad religii żydowskiej, np. mieszkając w Zawierciu powstrzymywała się w szabat od ciężkich prac. Ich zmarły przedwcześnie synek został staraniem ojca pochowany na miejscowym kirkucie. Większość zawierciańskich Żydów wśród których przed wojną żyła rodzina Gomułków była bardzo przejęta ideą syjonizmu a Gomułkowie przyjaźnili się z wielu budowniczymi Izraela; po wojnie bywali kilkakrotnie w Tel-Awiwie i wizytowali "polskie" kibuce. Generalnie polscy komuniści żyli przed wojną w zgodzie z syjonistami a po wojnie przyznali im - jak na owe czasy - sporą autonomię. Rodzina Szokenów, z której pochodziła p. Zofia, należała do założycielskiej elity Izraela. Ich własnością był pierwszy izraelski dziennik prasowy Haaretz. Żeby chronić żydowskich towarzyszy przed antysemityzmem Gomułkowa spolszczała ich nazwiska i imiona.
8. Nagonka na syjonistów była bardzo krótka i osobiście nadzorowana przez "towarzysza" Wiesława. Tuż po przybyciu polskich wojskowych pochodzenia żydowskiego do Izraela natychmiast ustała na osobiste polecenie I sekretarza.
9. Gomułka akcentował żydowskie pochodzenie inspiratorów zajść na UW. Jednocześnie zapewniał, że walka z syjonizmem nie ma nic wspólnego z antysemityzmem. Natomiast jawnie antysemicki wydźwięk miał wiec zwołany w Katowicach przez ówczesnego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Edwarda Gierka.
10. Partia wyszła z konfliktu marcowego osłabiona nie tylko zewnętrznie, pod względem prestiżu. Żydzi stanowili silny trzon aparatu państwowego. Z PZPR wyrzucono ponad 8 tysięcy członków, w tym 111 z najwyższych stanowisk. Zwolnienia dotknęły SB, MO, urzędy centralne i terenowe, administrację państwową.
11. Obecna posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska w roku 1968 dołączyła się do nagonki na syjonistów. Pisała w partyjnej prasie: "Nie ma takiego błota, którym w swoim brudnym zacietrzewieniu jednoczący się pod znakiem gwiazdy Dawida, nie obrzuciliby nas Polaków w ostatnim czasie. Naprawiacze i weryfikatorzy historii spod znaku syjonizmu zapomnieli jednak o jednym. To błoto nie nas brudzi lecz ich samych". Wielu innych "politycznych" pochodzenia żydowskiego pisało w podobnym tonie, a niektórzy z nich wyjechali do Izraela.
12. Kardynał S. Wyszyński był postrzegany w kręgach partyjnych jako "proizraelski". Przyznawał młodemu żydowskiemu państwu prawo do obrony. Biskupi krytykowali antysemickie posunięcia partii, wysłali też list do premiera Cyrankiewicza z apelem o uwolnienie aresztowanych obywateli pochodzenia żydowskiego i zaprzestanie represji.
13. Dla większości studentów biorących udział w protestach zasadniczym powodem rewolty była walka z cenzurą antyrosyjskich (antyradzieckich) Dziadów. Ich udział w rewolcie miał charakter narodowowyzwoleńczy nie zaś jak w przypadku inicjatorów protestu internacjonalistyczny. Polscy studenci nie rozumieli tego konfliktu jako wewnątrzpartyjnego.
14. Władysław Gomułka wspominając "tamte dni" sugerował, że w "kwestii żydowskiej" uległ manipulacji, nawet ze strony najbliższego otoczenia, w tym współmałżonki.

15. Żydzi mieli ambiwalentny stosunek do "aliji". Wielu z nich niechętnie odnosiło się do zmiany miejsca zamieszkania na "gorący, obcy kraj". Organizację syjonistyczne, które nadawały ton życiu zwyczajnych Żydów zmuszały ich do wyjazdu. Fala emigracji narastała gwałtownie po pogromach i prześladowaniach. Wśród postendeckiej inteligencji panowało przekonanie, że pogrom kielecki był zaaranżowany we współpracy Żydów z UB z Żydami syjonistami celem zasilenia demograficznego "Palestyny".


* W reakcji na wydalenie z PZPR Jacek Kuroń i Karol Modzelewski wystosowali w 1964 roku inspirowany krytyką tockistowską aparatu partyjnego List otwarty (http://pracdem0.republika.pl/strony/listotwarty_kur_modz.html). Program który nakreślili w swoim manifeście legł u podłoża ruchu Solidarnościowego i wyznaczał zasadnicze ramy współpracy "intelektualistów" z robotnikami. Praktyczny trockizm stał się skutecznym narzędziem obalenia komunizmu.

Wpis pochodzi z bloga ,,Kościół i świat” Marcina na portalu Fronda.pl.

Komentarze (60):

Skrzypek na dachu2021.04.18 20:25
Tez 3.i.a Polacy w PRLu Gomulki cieszyli sie ze w 1967 " Nasze Zydzi rozwalili sowieckich Arabow " .
Prawda2021.03.9 14:56
Żydzi sie cieszyli jak wyjezdzali z Polski ==dostali Kase mieszkania na == Zachodzie w Izraelu ===
AAAtomek2021.03.9 7:57
C.d. antysemickiej nagonki przez prawicową część Polaków. :Paradne!
fedcb2021.03.9 6:47
Pamiętam tamte czasy, jako dziecko. Moje pokolenie w sprawach Bliskiego Wschodu zawsze sympatyzowało z Izraelem (przynajmniej większość). My (moje pokolenie) nie przepadaliśmy za ZSRR a oni (Rosjanie i komuniści) popierali Arabów, więc naturalną rzeczą było sympatyzowanie z Izraelem! Zresztą po tych wydarzeniach powstał słynny kabaret "Pod Egidą", który w sposób aluzyjny kpił z komunizmu i absurdów PRL. Był to najpopularniejszy kabaret, mimo wielu ograniczeń w dostępie do jego dowcipów. Tak wychowało się moje pokolenie, które w latach 80-ch doprowadziło do upadku oficjalnego komunizmu w Polsce (niestety patrząc teraz wydaje się, że w niektórych dziedzinach jest jego więcej, na przykład w cenzurze!)
Moly2021.03.9 3:01
Tylko po co zdrabnial te imiona jak nie bylo antysemityzmu. Polacy jak zwykle niewiniatka, czyste dziwice.
Anonim2021.04.18 20:27
Chyba Mosiek nie Moly .
NordRaven2021.03.8 19:56
Szkoda ze ten wypad pedofilii kozojebskiej nie zakończył się pod Krakowem...
"To nie my mordowaliśmy Żydów! To Niemcy!"2021.03.8 19:17
Tuż po pogromie kieleckim w „Tygodniku Powszechnym” ukazał się redakcyjny komentarz, w którym potępiono przemoc, ale równocześnie napisano tak: „Fakty nietolerancji i sporadyczne rozruchy były w Polsce wyjątkami i nigdy nie ogarnęły szerszych kręgów społeczeństwa, tradycja ta przetrwała do dziś”. I wniosek: „Nie wolno wobec tego dopuszczać się zbyt pochopnego i dowolnego generalizowania”. Ta notatka dowodzi, że już wtedy mieliśmy ogromny problem ze zrozumieniem, co się właściwie dzieje na naszych oczach. Nie mówiąc o krzywdach wyrządzonych Żydom w czasie wojny i o roli w tym Polaków. Nieprzepracowanie tego odbiło się czkawką w 2018 roku, kiedy przy okazji nowelizacji ustawy o IPN okazało się, że antysemickie argumenty znów pojawiły się w przestrzeni publicznej. https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26828939,sprawiedliwi-ratujacy-zydow-to-nie-jest-portret-narodu-nie.html
Anonim2021.03.9 6:30
"Wybiórcza" jako źródło informacji... I wszystko jasne. No comment.
W 1968 byłem świeżo po studiach2021.03.8 18:33
i tam, gdzie pracowałem ludzie zazdrościli Żydom, że mogą wyjechać na Zachód. Pamiętam, że wyjeżdżali "umoczeni" w utrwalanie "władzy", oderwani od intratnych stanowisk, uciekali często zbrodniarze ....
Ed2021.03.8 18:52
Nie rozumiem dlaczego nasz prezydent przepraszał Żydów za to, że mogli wyjechać za granicę.
AAAtomek2021.03.8 22:09
To dlaczego Pan Kornhauser nie wyjechał? I Kaczyńscy?
AAAtomek2021.03.9 6:31
No i nasz dyżurny polakożerca Anonim, przede wszystkim. Byłby tu święty spokój... A tak, dzięki niemu, mamy nieustanny LOL.
Anonim2021.03.9 7:00
Taka jest prawda! wyjeżdżali do lepszego bogatszego życia z tej szarej zrujnowanej wojną i rządami ciemniaków z PZPR Polski, gdzie wszystko było luksusem. Nawet pomarańcze które sprowadzano do Polski tylko w grudniu na Święta Bożego Narodzenia i trzeba było stać w długiej kolejce. Banany czy ananasy znało się tylko z książek. Za Gierka trochę się to zmieniło ale jak wiemy nie na długo.
Loth i jego curki2021.03.8 18:30
UWAGA!!! Poniewarż ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła == tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek == ladychapel == Po 11… == katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy == o ile jest jakiś == konsekwentne udaje głuchego) proponuję == aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy == ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentaży. Zresztą wielu już tak robi == w ten sposób == przy niewielkim wysiłku == wspólnymi siłami == rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim == lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”) == potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”) oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków” == potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on == tenczowy lewak!) będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów) wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny == mocno już wyświechtany zarzut) == a nawet o szmalcownictwo (sic!) == a na koniec będzie już tylko żygał na – oczywiście karygodną == ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – "pedofilię w Kościele" //
Żydzi stanowili2021.03.8 17:55
silny trzon aparatu państwowego. I do dzisiaj tak jest, Kaczyński, Morawiecki, Macierewicz, Duda etc etc
man.of.Stagira2021.03.8 18:38
NIE pieprz Waść tak...bez sensu //
man.of.Stagira2021.03.8 17:55
„DIAMENT znaleziony w popiele” – Warszawa 1995 - Copyright by Krzysztof Kąkolewski "Wiedział o przygotowaniach do pogromu Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 roku lub osobiście tymi przygotowaniami kierował. Trudno zarzucić mu dowodzenie atakiem na dom żydowski przy Plantach w Kielcach, ponieważ kwestia dowodzenia nie została rozwikłana. Do akcji różne pododdziały wchodziły oddzielnie – nie zrobił jednak nic, by je powstrzymać przed zbrodniami i rabunkiem, a przebiegowi walki (Żydzi także strzelali) przyglądał się przez lornetkę. Po krótkim uwięzieniu, uniewinniony, awansował. Historia udziału Władysława S. i innych wyższych oficerów z resortu MBP w przygotowaniu i nadzorowaniu przebiegu pogromu to osobna sprawa. Władysław S. był oddany partii jak może nikt z polskich komunistów średniego szczebla, przepojony nienawiścią klasową do inteligencji, właścicieli ziemskich, burżuazji, Kościoła, księży i Żydów (jako student więzienny Marksa nadawał Żydom automatycznie tzw. treść klasową uznając ich za wyzyskiwaczy). Był –w odróżnieniu od inteligenckich szczytów KPP –plebejuszem. Wyczuwał, gdy doszło do sojuszu niemiecko-sowieckiego, że hitlerowcy w swojej masie są plebsem, nosicielami populistycznej, zrównującej, niwelującej społeczeństwo idei."
man.of.Stagira2021.03.8 17:53
„Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy kulturowi, mniejszość narodowa, która tłumiła większość, jako właściciele niewolników i niewolnic seksualnych w tzw. 'związkach partnerskich' czy mordercy niewygodnych katolików bądź podpalacze świątyń w imię LGBT+UB” Olga Tokarczuk Laureatka Nagrody im A. Nobla. tego NIE napisała. A powinna! . Tyle
man.of.Stagira2021.03.8 17:52
'CIEMNY LUD KUPI' -wersja 0.1- prof. Leszek (Jerzowicz) Kołakowski: "Właściwie było założenie, że tu się nie obejdzie bez przemocy. Stanowiliśmy mniejszość. W 1946 roku nie wierzyliśmy w prawdziwe referendum czy wybory. Ale był cel, który to usprawiedliwiał. Myśmy nie uważali się za demokratów. Sądziliśmy, że społeczeństwo powinno być rządzone przez oświeconą elitę. Mieliśmy takie bezczelne, młokosowate przeświadczenie, że masy zjedzą wszystko. Masom trzeba podawać jakieś kłamstwa do wierzenia. Trudno."
man.of.Stagira2021.03.8 16:45
PROF. Bogusław Wolniewicz o Marcu 68; patrz od 16.00 minuty i dalej. Co wiemy? https://www.youtube.com/watch?v=2NaPa5KKilc
No popatrz!2021.03.8 21:55
Ateizdą był a mimo to go cytujesz!
Anonim2021.03.9 6:52
Skoro ateista to już nic mądrego nie ma prawa powiedzieć Twoim zdaniem? Prof. Wolniewicz mówił o sobie że jest agnostykiem a nie ateistą, a to jest jednak różnica.
man.of.Stagira2021.03.8 16:26
POLSKI żyd -to jest Żyd // POLAK żydowskiego pochodzenia -to jest Polak // W tym ciemnym okresie, w którym postaci takie jak Irena Lasota z domu Hirszowicz brały czynny udział jako inspiratorzy zajść na UW w 1968 r. jest wiele niejasności // Jedno jest pewne, NIKT komu to nie pasowało, nie wyjechał i są tacy którzy wtedy żyli i mogą poświadczyć, że tak właśnie sprawy się miały // ROLA NKWD i Min. Bezpieczeństwa, w tym wyroki wykonywane na oficerach posłusznych którzy obserwowali z bronią u nogi jak rozwijały się 'wypadki' w Kielcach -jest niepodważalna historycznie na gruncie tak wyroków sądów polskich jak dokumentacji dostępnej historykom.
Anonim2021.03.8 16:08
Komuchy pokłócili się o koryto i chcieli odsunąć Żydów od lepszego koryta. Otworzyli dla nich granicę a przy tej okazji chętni do wyjazdu na Zachód skorzystali. Dostawali pieniądze na podróż i wywozili ze sobą co chcieli jeśli było w deklaracji. Moi sąsiedzi wyjeżdżając sprzedali wszystko co się dało , używane meble, garnki itp. zakupili nowe sofy i swój dobytek wagonem zabrali do Wiednia. Mieszkanie mieli wspólne z polską rodziną, wspólna kuchnia i łazienkę. Teraz słyszę że Żydzi majątki zostawiali, jakie majątki? brak było mieszkań i kolejki w sklepach to zostawili, jechali do lepszego życia, niestety wielu się rozczarowało. Moi sąsiedzi też pisali że ojciec w Wiedniu musi na budowie taczką gruz wozić. Pewnie nie długo tak było ale początki nie były łatwe i wielu żałowało że wyjechali.
kustosz Polski2021.03.8 17:24
Wszyscy Polacy im zazdrościli, moi kumple chodzili w glorii chwały ze wyjeżdżali na "zachód" Cieszyli się z okazji wyjazdu a my im zazdrościliśmy.
PRAWDA2021.03.8 15:54
Brawo Panie Alojzy Cedzidło --wszystko co Pan pisze to 100 procent prawdy ---BRAWO ===
Prawda2021.03.8 15:52
1968 rok ===Dzieci ,,Żydo == Komuny UB -- wzieli sie za Łby z Dziecimi SB czyli Słuzby bespieczeństwa tow --Władysława Gomułki ---wyjechali i mieli eldorado dostali Kase Potwierali Bary jak np w Londynie gdzie przebywa lem w Paryzu czy Nowym Yorku ==
Anonim2021.03.8 15:27
a co na to Kornhauserowa?
Alojzy Cedzidło2021.03.8 15:03
Co zwykły Polak nie obyty w polityce wie o tych żydowskich sprawach . Częsć Polaków panięta Marzec 68 . Nie brali bezpośredniego udziału w jego "życiu " , to i znali sprawę w dużej mierze z ówczesnych przekaziorów . A jakie one , te przkaziory , były , wszyscy wiedzą . Dziś już wiadomo ,że nasza polska tolerancja , nasza litość nad biednymi Żydami nie wyszła nam na dobre . Hitlera traktują łagodniej niż Polaków. A wszystkie machloje polityczne , przypisują Bogu ducha winnym Polakom. Trudno nie pomyśleć ,że trochę winy należy przypisać tym dołom społecznym Jesteśmy zbyt łatwowierni i mało mściwi. Tylko honoru niektórym nie zbywa . Z głupoty czy dla kasy , nie wiem. . No i na koniec . Biją się o kształcenie seksualne , a o nauce historii jakoś cicho. Na razie przeważa historia na bazie programów z przed 89 roku. A powód ? Może ten ,że po 68 nie wszyscy do Izraela wyjechali . A powinni
CamilaLindgn, randka już teraz ..2021.03.8 14:32
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się.
CamilaLindgn2021.03.8 14:26
Google płaci 92 dolary za każdą godzinę, a mój ostatni czek wyniósł 8400 dolarów, pracując w sieci przez 10 godzin tygodniowo. Mój młodszy towarzysz z rodzeństwa osiągał w ostatnich miesiącach średnio 18 tysięcy i pracuje około 24 godzin tygodniowo. Nie mogę zaakceptować, jakie to było proste, kiedy próbowałem. To jest właśnie to, co robię !!!!! .....>>>>>> Netprofit10.com
kapitan NKWD2021.03.8 17:20
Cama daj muni, co?
rychu2021.03.8 13:52
Zydoska religia to żydoski szowinizm i nacjonalizm i dlatego zyd moze byc tylko żydem
aaaa2021.03.8 13:19
Poszedłem na wiec raz (1968 ,Łódź, byłem w liceum), posłuchałem, popatrzyłem więcej nie poszedłem. Przypomnę wypowiedź Lichtmana (Trubadurzy) w latach 90-tych : "Nie wyjechałem (1968, jego rodzina w Danii) za granicę ponieważ grałem w zespole ,wyjechałem dopiero w 1978."
Anonim2021.03.8 12:40
Może nie tylko tak starohistorycznie. A stan wojenny, a bestialskie morderstwo księdza Jerzego (i innych księży), a kopalnia Wujek, a wyprowadzenie Polski z Polski tzw. planem balcerowicza i wiele jeszcze innych aktów zemsty za to czego nie było.
PRAWDA2021.03.8 12:37
Benjamin Franklin: W jakimkolwiek kraju by się osiedlili w większej liczbie, Żydzi demoralizowali go, niszczyli integralność ekonomiczną, segregowali się od reszty społeczeństwa, wyszydzali i podkopywali chrześcijańską wiarę, na jakiej oparty jest kraj.
PRAWDA2021.03.8 12:35
Franciszek Liszt: Nadejdzie dzień, gdy wszystkie narody, pośród których mieszkają dziś Żydzi, będą musiały stanąć przed problemem całkowitego ich wypędzenia - problemem życia i śmierci, zdrowia lub chronicznej choroby, pokojowej egzystencji albo nieustających niepokojów społecznych.
Dlaczego kurwy żydowskie jak2021.03.8 12:32
"prof. dr. Hertrich-Woleński" nie wyjechał z PRL-u w 1968 r.? Dlatego, że manifestował jako "antysyjonista", należał do PZPR-u, donosił na kolegów? Dzisiaj mamy rezultaty. Jego pachole Gówno z Nilu - AAAtomek - Grizzly chce zamienić forum Frondy na kibucową gazetkę ścienną.
Grizzly2021.03.9 7:46
Odp... się od mojego nicka!
Mirek2021.03.8 12:14
Polscy studenci w 1968 roku dali z siebie zrobić WAŁA JAK POLSKA CAŁA . Dlatego dali z siebie zrobić WAŁA ponieważ nie rozumieli polityki . W Polsce w 1968 roku komuniści polscy złapali się za łby z komunistami żydowskimi a ogłupiała polska młodzież myślała że chodzi o Dziady Mickiewicza !! . Sama naiwność jest wybaczalna ale polscy studenci dali się wkręcić w NAIWNOŚĆ+GŁUPOTĘ !!! . A to już jest niewybaczalne .
JM2021.03.8 12:58
Np. Żyd Michnik w 1968roku walczył o Polskę? Inni jemu podobni też? Te pytania to wyraz aprobaty do tej wypowiedzi.
Winetu2021.03.8 20:02
A tu głupku kiedyś o coś walczyłeś ?
Mirek2021.03.8 22:32
do Winetu. W '68 roku nie chodziło o walkę dla Polski tylko o koryto dla komunistów . Żydzi chcieli "koryto" dla siebie a "moczarowcy" dla siebie . To było starcie pomiędzy NATOLIŃCZYKAMI CHAMAMI a PUŁAWIANAMI ŻYDAMI . Ale jedni i drudzy byli faję popiołu warci . I nie chodziło tam o żadne Dziady Mickiewicza tylko o to aby wkręcić w żydowsko-komunistyczną zadymę polską młodzież która to młodzież zachowała się jak ktoś niespełna rozumu .
CamilaLindgren2021.03.8 11:36
Google płaci 92 dolary za każdą godzinę, a mój ostatni czek wyniósł 8400 dolarów, pracując w sieci przez 10 godzin tygodniowo. Mój młodszy towarzysz z rodzeństwa osiągał w ostatnich miesiącach średnio 18 tysięcy i pracuje około 24 godzin tygodniowo. Nie mogę zaakceptować, jakie to było proste, kiedy próbowałem. To jest właśnie to, co robię !!!!!!!!!!------------------ Netprofit10.com
Wrescie trochę prawdy2021.03.8 11:32
na temat żydów w Polsce
Maciej Piwowar2021.03.8 11:07
Dlaczego mam wrażenie ,że w Polsce PORA na Powtórkę M----68 [email protected] Mariusz Anonim ma TYLE Lat ,co na galotach łat.Bucha,cha,ha.
AAAtomek2021.03.8 10:58
C.d. antysemickiej nagonki na frondzie...
AAAtomek2021.03.8 13:19
twoi pobratymcy to rozpoczeli, twoi bliscy sercu narodowi socjaliści, potem komuniści, a dokończy postbolszewickie lewactwo, może brali w tym udział twoi przodkowie?
AAAtomek2021.03.8 13:48
Uwaga! W najbliższych dniach reżim ogłosi swoje święto państwowe, jawny dług publiczny przekroczy 1,5 biliona złotych!!! http://www.dlugpubliczny.org.pl/
GullSkacze LewakomI żydkom2021.03.8 15:35
C.d. antypolskiej nagonki w TVN i Gazecie Wyborczej(gadzinówka)...
Anonim2021.03.9 7:10
aaatomek ajwaj,ajwaj,ajwaj
Anonim2021.03.8 10:34
Cóż, my, żydzi. Specjaliści od krętactwa, pazerności i robienia z siebie męczenników.
A największego2021.03.8 12:43
męczennika wszechczasów zrobił z siebie żyd Jezus Ch.
AterazŻydomPodniosłemCisnienie2021.03.8 15:38
Jezus Chrystus nie był żydem tylko aramejczykiem,jego ojczystym językiem był aramejski,a obcym hebrajski.(Plemie żmijowe czyli żydzi)
APEL2021.03.8 10:29
Moja kobieta złamała nogę. Założyli jej gips do krocza.
APEL2021.03.8 10:15
UWAGA!!! Ponieważ ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła, tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek, ladychapel, Po 11…, katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy, o ile jest jakiś, konsekwentne udaje głuchego), proponuję, aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy, ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentarzy. Zresztą wielu już tak robi. W ten sposób, przy niewielkim wysiłku, wspólnymi siłami, rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot, nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim, lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”), potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”), oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków”, potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on, tęczowy lewak!), będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów), wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny, mocno już wyświechtany zarzut), a nawet o szmalcownictwo (sic!). A na koniec będzie już tylko rzygał na – oczywiście karygodną, ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – pedofilię w Kościele.
Anonim2021.03.8 10:40
POPIERAM!!!
Mariusz2021.03.8 10:43
Anonim- ile masz lat?
Anonim2021.03.9 6:33
80+