Dokładnie 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe - zdjęcie
31.08.20, 08:20Fot. Lukas Plewnia, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr; Giedymin Jabłoński, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Dokładnie 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

9

Dziś mija dokładnie 40 lat od dnia, w którym w Gdańsku podpisany został jeden z czterech protokołów Porozumień Sierpniowych. Komuniści ugięli się wówczas pod presją strajkujących robotników i zobowiązali do realizacji żądań socjalnych oraz politycznych.

Strajki 1980 roku w Stoczni Gdańskiej rozpoczęły się w połowie sierpnia. 17 sierpnia utworzony został Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. W jego skład weszli:

Lech Wałęsa, Andrzej Kołodziej, Bogdan Lis, Lech Bądkowski, Wojciech Gruszecki, Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Jerzy Kmiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Alina Pieńkowska, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz i Florian Wiśniewski

Sporządzonych zostało 21 postulatów. Najważniejszym był ten dotyczący utworzenia niezależnych związków zawodowych. Powoływano się na konwencję 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, którą PRL ratyfikowała.

Protestujący domagali się także między innymi prawa do strajku, bezpieczeństwa strajkujących czy zwolnienia więźniów politycznych oraz przyjęcia do pracy robotników, którzy zostali zwolnieni.

Protokół porozumienia podpisany został ostatecznie 31 sierpnia. Na mocy paktu zatwierdzono powstanie nowych i niezależnych związków zawodowych. Zagwarantowano im też poszanowanie niezależności oraz zobowiązano członków do reprezentacji interesów pracowników. Związki otrzymały też prawo do strajku, a rzad zobowiązał się do postawienia pomnika ofiarom grudnia 1970. Ograniczona miała również zostać cenzura mediów, a niedzielne Msze święte miały być transmitowanie w Polskim Radiu.

NSZZ „Solidarność” Sąd Najwyższy zarejestrował 10 listopada 1980 roku. Powstały we wszystkich zakładach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach.

dam/dorzeczy.pl,dziennik,pl,tysol.pl

Komentarze (9):

Mirek2020.08.31 13:30
Jak słucham tych peanów pochwalnych na cześć Solidarności i tych wszystkich działaczy to aż niedobrze mi się robi . Zapomina się o najważniejszej osobie o Ojcu Świętym Papieżu Polaku . Gdyby nie było Papieża Polaka to żadna Solidarność by nie powstała ....żadna!!! . Ci wszyscy solidarnościowi działacze bez Papieża mieliby tyle do gadania co Żyd za okupacji . W tamtych czasach byle milicjant mógł wdudnić takiemu Wałęsie lub innemu działaczowi tyle pał ile uważał za stosowne . I nic by mu za to nie było . Z chwilą wyboru Karola Wojtyły na Papieża naród wstał z kolan . A takie hece jakie dzisiaj wyczynia się w Gdańsku z okazji 40 lecia powstania Solidarności można głupkom prezentować .
Anonim2020.08.31 10:25
Andruszkiewicz załatwił żonie posadę prezesa w Fundacji Rozwoju Przemysłu.Teraz to dopiero będzie wypowiadał się jako patriota.Cały pis- złodziejstwo podszyte nutką patriotyzmu!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.31 10:02
Z 1980 roku wszyscy pamiętają Wałęsę! za to nikt nie znał kaczyńskich czy k. morawieckiego! buhaha... i to dzięki właśnie Wałęsie dziś żoliborski pokurczony parch rządzi Polską . Chociaż są to rządy autorytarne! kaczyński w 1980 spał i nic nie zrobił kiedy trzeba było być odważnym.
AAAtomek2020.08.31 10:03
Spał do południa, czyli nie spał w nocy........ Ciekawe......, ciekawe....... co robił w nocy, w przeddzień internowań? Współpracował intensywnie...........
Klika faktów, reszta to pieprzenie2020.08.31 10:09
TW Balbina. Mówi Ci to coś? Kto ciągnął Polskę do UE? Cała żydokomuna z TW Balbiną i jego bracholem. Kto podpisał Traktat Lizboński likwidujący suwerenność Polski? Ano brachol....
AAAtomek2020.08.31 10:01
No jak to?????? Zapomnieliście, że w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym byli także: Lech Kaczyński, Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda, Patryk Jaki, Kornel Morawiecki, Jacek Sasin, Marek Suski, Ryszard Terlecki, Ryczard Czarnecki, i inni z PiS????????? To ONI obalili komunizm, spędzili setki dni w wiezieniach i wypędzili sowietów! Poprawcie historię!
olo2020.08.31 9:40
to Prezes załatwił komunę głaszcząc kota po jajkach
ryszard2020.08.31 9:13
".. powstanie nowych i niezależnych związków zawodowych." W interesie przyszłości Polski jest aby w tych kwestiach pomału rozumieć całą prawdę. Bardzo często bywa tak, że polityczni szulerzy dają coś, co doraźnie wydaje się bezcenne, ale co praktycznie już nie istnieje. Tak było z wolnymi, niezależnymi, związkami zawodowymi. Ci co na nie pozwolili, doskonale wiedzieli, że za chwilę nie będzie wielkich państwowych przedsiębiorstw a w prywatnych korporacjach związki to pojęcie bez pokrycia. Cała operacja zmiany systemu była bowiem precyzyjnie przez "wielkich tego świata" zaplanowana i miała na celu wycofanie się z walącego się gospodarczo i ideologicznie systemu, tak aby przejąć "pokojowo" możliwie największą część najbardziej wartościowych aktywów. Po to był stan wojenny w którym komisarze udokumentowali w szczegółowych raportach co jest do wzięcia (najczęściej zresztą, jak to w wojsku robili to nieświadomie). Wysoko utytułowani związkowcy w zakładach, byli z kolei potrzebni aby złożyć podpisy pod programami "restrukturyzacji" (załoga na bruk majątek do obcego kapitału). Tam gdzie nawet powstały tzw. Jednoosobowe Spółki Skarbu Państwa skuszeni apanażami zostali wprowadzeni do rad nadzorczych aby w imieniu załogi (ha-ha-ha) uzgadniać to co było "potrzeba". Tym bardziej wielką historyczną zasługą pozostaje upór i mądrość tych z Wielkiego Ruchu Solidarności, którzy postanowili ratować to co najważniejsze (choćby tylko w najważniejszych kwestiach) - wolność i niezależność naszego państwa i przekazać impuls tej wolności na inne kraje dawnego bloku wschodniego. I w dużej części im się to udało. Ocalili w ten sposób poświęcenie milionów szeregowych członków Solidarności, bez których nie byłoby to wszystko możliwe.
Odgrzewane kotlety niby że wolnościowe2020.08.31 8:38
No podajcie te tezy ze sławnych tablic. Niech każdy się zapozna że strajkujący chcieli umocnienia socjalizmu! Socjalizm TAK Wypaczenia NIE. Tak można to podsumować. Tyle że sam socjalizm już jest wypaczeniem:) Starła się banda najedzonych komuchów trzymająca władzę z bandą głodnych robotników podburzanych przez żydłaków.