- Podsumujmy obchody rocznicy 1 września. Poza nieistotnymi wylewami głupoty z okolic Gdańska.. Wspaniałe uroczystości. Świetne przemówienie Prezydenta Dudy i wzruszająca, piękna mowa wiceprezydenta USA. Bardzo ważne słowa polityków niemieckich. Brak Tuska. Nie mogło być lepiej - napisał na Twitterze dziennikarz Dawid Wildstein

 

- Mamy do czynienia w Europie z powrotem tendencji imperialistycznych, z próbami zmieniania granic siłą, z napadami na państwa, z zabieraniem ziemi - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dodał, że "przymykanie oczu to nie jest recepta na pokój". 

Z kolei prezydent Niemiec Frank - Walter Steinmeier poprosił o "wybaczenie historycznej winy Niemiec", za którą wziął na siebie "pełną odpowiedzialność".

- Nie ma nigdzie w Europie takiego miejsca, gdzie byłoby mi trudniej powiedzieć i podnieść głos w moim niemieckim ojczystym języku. Trudno mi jest wypowiadać się do was głośno - rozpoczął swoją przemowę prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier na placu Piłsudskiego w Warszawie podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów, nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy - mówił w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence

 

bz/TT/polsatnews.pl