Czy warto modlić się za Hitlera i Judasza? Wyjaśnia ks. Pawlukiewicz - zdjęcie
01.11.19, 09:30Screenshot Youtube

Czy warto modlić się za Hitlera i Judasza? Wyjaśnia ks. Pawlukiewicz

61

Są takie osoby, co do których trudno mieć przekonanie, że po śmierci trafiły do Nieba. Ale czy to znaczy, że nie ma sensu modlić się za ich dusze? Czy jest sens modlić się za Hitlera, albo Judasza? Odpowiada ks. Piotr Pawlukiewicz.

Komentarze (61):

Jan Radziszewski2019.11.2 8:09
Andrzejku itp myślący w tej chwili jest w piekle 25 miliardów a po oczyszczeniu w potopie ognia i siarki /Łk 17,26-30 ok 30 miliardów Pan 25.09 br "Działanie syna zatracenia, Antychrysta zakończy ostatni bój i walka ze Świętym Michałem Archaniołem. Aniołowie, wykonawcy Sprawiedliwego Gniewu Bożego uruchomią cztery żywioły ziemi, która pochłaniać będzie miliardy istnień. Z tych, którzy będą ginąć w tym czasie nie będzie nikt wysłuchany, bo nie odwrócą się od zła, które czynią. Na 1 000 000 (milion) ludzi zginie około 989 954, a zostanie 10 046. Z tych co umrą, do piekła pójdzie 743 521 osób, bo nie będzie nikogo, kto będzie chciał ich ratować, / w tym ty i podobni tobie.) reszta, czyli 246 433 na milion trafi do czyśćca.
Michał Jan2019.11.4 14:07
Ciekawe liczby, ale matematyka jest nieubłagana - zmarło dotąd mniej więcej tyle samo, co obecnie żyje...
violencja2019.11.1 23:09
Piękne , módlmy się , nie ma ludzi straconych:)
Jan Radziszewski2019.11.2 8:05
w tej chwili jest w piekle 25 miliardów a po oczyszczeniu w potopie ognia i siarki /Łk 17,26-30 ok 30 miliardów Pan 25.09 br "Działanie syna zatracenia, Antychrysta zakończy ostatni bój i walka ze Świętym Michałem Archaniołem. Aniołowie, wykonawcy Sprawiedliwego Gniewu Bożego uruchomią cztery żywioły ziemi, która pochłaniać będzie miliardy istnień. Z tych, którzy będą ginąć w tym czasie nie będzie nikt wysłuchany, bo nie odwrócą się od zła, które czynią. Na 1 000 000 (milion) ludzi zginie około 989 954, a zostanie 10 046. Z tych co umrą, do piekła pójdzie 743 521 osób, bo nie będzie nikogo, kto będzie chciał ich ratować, reszta, czyli 246 433 na milion trafi do czyśćca.
andrzejhahn32019.11.1 21:57
pawlukiewicz .SRAM TOBIE DO RYJA nierobie i pasozycie spoleczny
Gnostyk2019.11.1 19:09
Musicie wybrac mniejsze zlo i przyjac, ze smierc i zmartwychwstanie Jezusa nie byly jedynym mozliwym sposobem na zbawienie. Inaczej posypie sie wam cala doktryna.
AB2019.11.1 20:09
Nieprawda. Nie można tylko sądzić, ze judasz był konieczny do zbawienia ludzi. Chrystus powiedział: "Niepodobna, żeby zgorszenia nie przyszły, ale biada tym, przez których przychodzą" . Zgorszenia przychodzą, bo ludzie są skłonni do zła i słabi. Judasz nie musiał zdradzić, agent kuchciński nie musiał wydać Pileckiego, konfident kalkstein nie musiał wydać Grota-Roweckiego, itd. Byli wolni, po prostu wybrali dla siebie taką a nie inną rolę. Chrystusa mógł wydać ktoś inny, mógł być pojmany w inny sposób, przecież Go śledzono od dawna. Judasz stał się nieszczęsnym zdrajcą poprzez swój wybór. Bóg nie jest fatalistycznym demiurgiem, który przeznacza jednych do zdrady, a innych do bycia zdradzonymi. Kiedy Judasz zdradził pocałunkiem, Chrystus zapytał "Przyjacielu, po coś przyszedł?" Chciał, żeby judasz uświadomił sobie, co właściwie zrobił, chciał go ratować do końca. Miłosierdzie Boga nie mieści się w naszych głowach, tylko Święci coś niecoś o tym wiedzą. Zwykli ludzie o słabych umysłach i słabej wierze wymyślają natomiast dziwne spekulacje.
athos2019.11.1 18:13
Zostawmy Hitlera, Stalina, i innych zbrodniarzy. Nie zastanawiajmy się nad nimi, bo jeszcze się okaże, że za te wszystkie zbrodnie to nie sa oni winni tylko jakiś los, fatum, bezosobowy system, zbieg okoliczności, takie czasy, nie mogli inaczej, bo na ich miejscu to inni też by tak postapili itd. Nie róbmy parodii z poważnych rzeczy. Człowiek jest WOLNY i za swoje czyny odpowiada w każdej sytuacji. Panu Bogu zostawmy to, co się stało z bandytami. Niech ks. Pawlukiewicz nie bawi się w takie rzeczy, Zagląda Panu Bogu do rękawa. Zupełnie niepotrzebnie.
AB2019.11.1 20:15
Tak samo myślę. Możemy wszystko polecać Bożemu Miłosierdziu, ale nie wnikajmy, co myśli Bóg, bo to tak, jakby pchła usiłowała dociekać o czym myśli człowiek. Poprzestańmy na tym, co objawione, a zwłaszcza na tym, co mówił Chrystus..
Ole2019.11.1 15:49
Pawlukiewicz Show ! Zawsze podtekst erotyczny ma gotowy . Bł. Katarzyna Emmrerich w swojej wizji piekła widziała Judasza na samym dnie piekła pod tronem Lucyfera . Pawlukiewicz ŚCIEMNIA ... salonowy ksiądz ...
Reytan2019.11.1 15:40
Komunisci smierdza.
Jan Radziszewski2019.11.1 14:57
Nie warto zarówno Judasz jak i Adolf Hitler są w piekle Wieczna rozpacz i wieczne cierpienie, wieczne doświadczanie grozy, przerażającego horroru piekła, które wyraża się w jego słowach: „Gdybym tylko miał nadzieję! W piekle jest strasznie!; Nie wiecie jak ja się ich boję, czy wy to wiecie?! Och! Ta rozpacz, ta straszna rozpacz! To jest straszne! Wy nie wiecie jak okrutne jest piekło!!! Wy nie wiecie nic jak strasznie jest tam na dole! Wy nie wiecie jak to jest! Ja mam straszny kąt! Straszny kąt mam tam na dole Och! Och! Powiedzcie to wszystkim, że mam straszny kąt …! Żyjcie uczciwie! … To jest straszne! … Dla Boga, postawcie wszystko na jedną kartę, aby dostać się do nieba, choćbyście przez tysiąc lat byli męczeni na łożu tortur, przetrzymajcie to! Piekło jest straszne! Ono jest straszne! Nikt nie wie jak straszne jest piekło! Jest ono straszniejsze aniżeli myślicie …! Jest ono okrutne! Jest ono okrutne! Ja musze jeszcze powiedzieć, wolałbym jednak tego nie mówić. Jest jeszcze tak wielu ludzi.. którzy nie wierzą w piekło … ale … ale … ono istnieje!!! Piekło istnieje! Jest ono straszne! Ale to powiedzcie wszystkim młodym, wszystkim nauczycielom błędnych nauk, a zresztą powiedzcie wszystkim piekło istnieje! Jest ono przeklęcie straszne!!! Gdybym tylko słuchał Matki Bożej i nie zakładał pętli na szyję! Gdybym tylko miał nadzieję! Ale tak mówią wszyscy potępieni ludzie, tak mówią wszyscy, kiedy przychodzą do nas! Wtedy już jest jednak za późno! Nie wierzą w to, dopóki nie jest za późno!! !” - świadectwo Judasza z egzorcyzmów w Austrii (od 1975r)
Jarek2019.11.1 14:11
Z treści Proroctw i Objawień Św Brygidy Szwedzkiej wynika jasno że Judasz Iskariota został potępiony. To samo mówią inne objawienia m.in - Bł Anny Katarzyny Emmerich.
Maria Blaszczyk2019.11.1 14:03
Przede wszystkim - czytajmy i uczmy o Hitlerze. O tym, jak manipulował ludźmi, dlaczego oni mu wierzyli, czemu robili to, co on sobie ubzdurał. Bo coś mi się wydaje, że jakoś ostatnio ludzie zapomnieli. Rządzący i kościół lecą goebbelsem, a wielu się to podoba. Ludzi dzieli się na wartych życia - i resztę, co widzieliśmy przy głosowaniu w PE nad usprawnieniem systemu ratowania ludzi w Morzu Śródziemnym.
leszczyna2019.11.1 23:24
Słusznie, wiedza na ten temat jest bardzo potrzebna. Hitler demokratycznie doszedł do władzy, wykorzystując ówczesne legalne procedury. Bo niestety żaden ustrój, żadne prawo nie zagwarantują, że zło nie sięgnie po władzę. Bo to człowiek wybiera w swoim sercu, jak postąpi w drodze do jakiego celu i jakich metod użyje.
Michał Jan2019.11.4 14:04
Dlatego najważniejsza jest etyka i zespół wartości. Z silnymi nie straszna jest ani monarchia, ani demokracja. Bez nich mamy demokratyczne Ustawy Norymberskie, monarchię w stylu Kimów i "dyktaturę proletariatu". To dlatego postępacy tak zaciekle zwalczają kulturę cywilizacji łacińskiej.
pryk2019.11.1 13:58
niech Pawlukiewicz nie masonizuje, bo będzie odpowiadał przed Bogiem za dezinformacje i wprowadzanie ludzi w błąd, a trzeba było się modlić do Ducha Świętego na kolanach i prosić o światło, a nie stygmatyzować ludzi, dzisiaj obcowanie świętych mowa o tych co do których mamy pewność i proszę nauczać wiary katolickiej, a nie zajmować się gdybaniem, czyny Hitlera jak i Judasza zostały potępione, a modlimy się za wszystkich żyjących i zmarłych, którzy w takie grzechy np popadli, proszę byc posłuszny Duchowi Świętemu, a więc Kościołowi Chrystusa, a nie duchowi antykościoła w Kościele
anonim2019.11.1 13:54
Kościół wielu ludzi z którymi było mu nie po drodze ekskomunikował, nawet w XX wieku. Hitlera nie ekskomunikował, został więc katolikiem, zgodnie z zasadą: raz katolik, zawsze katolik. W Hiszpanii gen. Franco i nie tylko, księża katoliccy modlili się za Hitlera, więc pytanie jest spóźnione - za Hitlera już się modlono, a więc można i w dalszym ciągu.
jam2019.11.1 12:38
Gdyby nie Judasz nie byłoby Zmartwychwstania. totalna bzdura!!! gdyby nie Pan Jezus to nie byłoby Zmartwychwstania. Judasz mial wolna wole i byl kuszony jak inni a ze zdradzil a pozniej nie chcial sie nawrocic to jego problem Bog jest Milosierny dla wszystkich
Bishop2019.11.1 12:52
Powiedz, dlaczego Jeszua sam nie wydał się w ręce Sanhedrynu tylko potrzebował do tego Jehudy isz Kariot?
jam2019.11.1 14:16
nie czytałes Pisma Sw? Uroczysta deklaracja Jezusa „Ja jestem” (Mk 14,62), poczym go skazali na śmierć
jam2019.11.1 14:19
Pan Jezus doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co Go czeka. Już od najmłodszych lat wiedział, jaki jest cel Jego przyjścia na Ziemię. Znał Swoje powołanie, które było wynikiem Bożego planu zbawienia ludzkości. Miał w sobie cząstkę człowieczeństwa, co oznacza, że odczuwał ból i cierpienie tak samo jak my. Za chwilę mieli przyjść po Jezusa strażnicy, aby skazać Go na śmierć, ale On nie próbował uciekać. Postanowił pomodlić się i całą ufność złożył w Ojcu. Z pokorą przyjął Bożą wolę. Prawdopodobnie – jak każdy z nas – ucieszyłby się, gdyby ominęła Go męka, a życie było by przyjemne. Mimo to wierzył w nieomylność Boga, pozwalając, by wypełniła się Jego wola.
nie ksiądz2019.11.1 15:07
@ jam Jakoś nieuważnie czytasz Biblię „aby się wypełniło Pismo: Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę” (Psalm 41, 10 cytowany w J 13, 18). Potwierdzenie Jezusa "Ja jestem" - było po pojmaniu. Następstwo zdarzeń człeku.
jam2019.11.1 15:32
Azeby go pojmac to sie go spytali czy on jest Jezusem z Nazaretu Tak Ja jestem i go pojmali niuans
PachamamoDajPawlukiewiczaAmazońskimTubylcomNaObiad2019.11.1 11:36
Dynia dymi kleruchowi pierdami o niebku. Zabierz się za coś użytecznego, zamiast tak w koło wypierdywać farmazony, stary pasożycie. Twoje utrzymanie kosztuje krocie, a na żadnej robocie się nie znasz, niczego nie dokładasz do dobra wspólnoty. Szamani nigdy nie żerowali na społeczności. Kleruchy mamią etatowo.
Zróbcie awanse idioci2019.11.1 12:47
A te prostytutki które zatrudniacie a których nie potraficie zasłonić coś robią oprócz odwracania uwagi gdzie jest cwel?
Zróbcie awanse idioci2019.11.1 12:54
grzech ma przewagę już jednego dnia, gdyby mi się udało napisać to wczoraj była by noc ducha -noc strachu a tak było halloween.
Miara ma gdzieś tam Wiłość2019.11.1 11:11
Ten co gładzi grzechy świata wcale nie jest tym który chciał zgładzić grzech zanim zostanie wykreowane stworzenie - a pakt wielkiego Babilonu i jego pierwszych zepsutych założycieli ciągle trwa - od 1500 lat jest to układ Rzymski - czyli Anglia - USA - Rosja -Izrael - Europa - Chiny - reszta świata. Obecnie za to odpowiada Masoneria Francuska - Czyli JUDEOCHRZEŚCIJANIE To są wszyscy głupcy do, których zalicza się każdy pożyteczny idiota którzy akceptuje to co mu postawili od dziecka przed oczami - zdrajcy ludzkiej seksualności, zdrajcy rasy - Jedyni którzy chcieli im się postawić to byli; Kain, Herod,Kajfasz,Annasz,Judasz,Napoleon,Hitler,Stalin oraz pakt rybę trop - Młot który miał zadanie ocalić kraj najdoskonalszej rasy na świecie - tu spadł najsilniejszy cios - Powiecie że Stalin kazał gwałcić żołnierzom, ale o tym że NKWD miało takich żołnierzy eliminować zanim dojdzie do takich aktów nikt nie wie. Oni nie bez powodu zmienili swoje swoje flagi które miały symbolizować Uranosa - kosmos k jedną ręką pokazujący zakrzywienie czasu w górze - i prostotę - po kole - drugą ręką na dole. Ten pakt nigdy nie został zerwany oni dla naszego kraju zrobili więcej niż jesteście w stanie pojąć w nieskończoność I nie Bez powodu prawie wszystkie kraje Europy mają bieli i czerwieni.
Reytan2019.11.1 15:38
Wariat,Wisla SIE PALI !
Czy powiesz czy nie powiesz nie bedziesz 2019.11.1 15:53
Połowa każdego kraju to agenci 7 stron a trzeba grać ze wszystkimi - zabijesz? to będą opcji 1 kobieta i 2 służyć po drugiej a ja będę walił konia i czekał na moją harley wieczność
tutaj nie lśnimy2019.11.1 16:01
szaleństwo czeka wszystkich gramy opcją zabić wszystkie kobiety i uratować wszystkich facetów ja mam program że mogę się upić naćpać ile chce tak raz do burdelu jechałem sam o 17 autobusem do afrodyty - jedyny raz kiedy to robiłem z blondynką o niebieskich oczach i dużych ustach. a tak 2 razy się całowałem drugi raz z ładną menelką - pozwoliła mi się dotykać a po odwiedzinach u rodziny za 4 dni już mnie rzuciła.
Jestem jednocześnie sam 2 Jokery i batman2019.11.1 16:05
teraz idę na lśnienie - dosłownie dobra rola Barry Nelsona -szczególnie podobało mi się jak się uśmiechał po odpowiedzeniu 2 młodym dziewczynom do widzenia a po pokazaniu pokoi się uśmiechał.
cały czas muszę wierzyć 2019.11.1 16:08
Już nikt nikomu nie wierzy mi można we wszechświecie najbardziej choć ja sam się chwieje - Nie będzie wojny światowej nie będziemy walczyć granicami i flagami.
AB2019.11.1 19:51
Nieźle ci się w głowie pomieszało. Duchu Święty, okaż litość i przywróć rozum biednemu człowiekowi !!!
Juliusz Slowacki2019.11.1 10:29
HITLER BYŁ PRAKTYKUJĄCYM KATOLIKIEM. WIELE RAZY W PRZEMÓWIENIACH MÓWIŁ ŻE 3 RZESZA ZWALCZAŁA I ZWALCZYŁA ATEIZM.
sewen2019.11.1 13:15
Choroba przypisywania Hitlerowi katolickiego światopoglądu w okresie gdy opętało go zbrodnicze szaleństwo, jest rzeczą powszechną wśród internetowych katolikożerców. Wystarczy wejść na www.google.com.pl , kliknąć zakładkę Grupy dyskusyjne, potem wpisać np. kombinację Hitler katolikiem, i wyskoczy cała masa postów różnych osobników (postów pisanych na różnych grupach dyskusyjnych), gdzie uporczywie przypisują oni Hitlerowi katolicki światopogląd. Niektórzy z nich uważają nawet, że Hitler przez całe swe życie pozostał głęboko wierzącym katolikiem. https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TF/jl_hitler-katolicyzm.html
Gnostyk2019.11.1 19:15
Hitler byl katolikiem na takiej samej zasadzie jak katolikami w Polsce sa wszyscy ochrzczeni. Kosciol w swoich statystykach, co do liczby katolikow w Polsce zawsze podaje liczbe ochrzczonych bez wzgledu na to jaki swiatopoglad ten ochrzczony pozniej wyznaje i jakich czynow dokonuje. Wobec sa podstawy by twierdzic, ze Hitler byl katolikiem.
Michał Jan2019.11.4 14:09
Był, ale dokonał apostazji na rzecz guseł pra-germańskich.
Reytan2019.11.1 15:34
Jestes kounistyczna swina. W Dachau bylo setki ksiezy i biskupow. Do SS nie przyjmowano NIGDY katolikow,a do NSDAP dopiero po zerwaniu oficjalnym z KK. Zawsze TYLKO protestanci.
violencja2019.11.1 22:10
Hitler był satanistą
nie ksiądz2019.11.1 9:45
Czy warto modlić się za Hitlera i Judasza? Co za filozof i teolog. Gdyby nie Judasz nie byłoby Zmartwychwstania. Ale najlepiej za przykładem debila proboszcza kultywować tradycję okładania kijami kukły Judasza niż się za niego modlić. Czy w swych nikłych móżdżkach możecie sobie odpowoedzviać na pytanie, co by było gdyby nie Judasz? Judasza wykorzystali za kasę - jak PIS wykorzystuje swoich wyborców, do własnych niecnych celów. Hitler, Stalin, inni - to słudzy szatana.
anonim2019.11.1 10:16
Platforma, PSL, SLD, Nowoczesna itd. też wykorzystują wyborców do własnych niecnych celów.
nie ksiądz2019.11.1 10:37
ale nie dają judaszowych sre-brników
Gnostyk2019.11.1 12:07
Tez zauwazylem, ze na gruncie doktryny katolickiej, absurdalne jest oczernianie Judasza, bo gdyby nie on to nie byloby zbawienia. Katolicy powinni raczej pomniki mu stawiac ewentualnie cos zmienic w tych ich "prawdach" wiary.
Reytan2019.11.1 15:30
Jestes znanym kabotynem.
jam2019.11.1 12:37
Gdyby nie Judasz nie byłoby Zmartwychwstania. totalna bzdura!!! gdyby nie Pan Jezus to nie byłoby Zmartwychwstania. Judasz mial wolna wole i byl kuszony jak inni a ze zdradzil a pozniej nie chcial sie nawrocic to jego problem Bog jest Milosierny dla wszystkich
Gnostyk2019.11.1 19:00
Pomysl Jam i doprowadz swoje wnioskowanie do konca. Gdyby nie bylo smierci Jezusa, to i nie byloby zmartwychwstania. Gdyby nie Judasz to nie byloby smierci...wiec Judasz byl konieczny. Na dodatek przyjmujac zalozenie o wolnej woli musimy przyznac, ze zbawienie nie bylo pewne. Jednak, to juz temat na calkiem inna dyskusje. Tak czy inaczej doktryna katolicka ma pelno dziur!
Michał Jan2019.11.4 14:00
Musisz niestety się pogodzić z faktem, że działania Boga są na wyższym poziomie niż logika Gnostyka. Poza tym Judasz nie musiał, a zrobił to. Lepiej by mu było kamień młyński...
AB2019.11.1 19:43
Poczytaj Biblię. Chrystus powiedział: "Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia, ale biada tym, przez których przychodzą (Łk.17,1). Możesz więc wybrać rolę. Gdyby nie zdradził Judasz, Chrystus byłby zapewne pojmany inaczej. Judasz nie musiał tego robić, był wolny, ale taką rolę wybrał. Kiedy pocałował Chrystusa w akcie zdrady, Chrystus usiłował jeszcze przemówić do jego sumienia. Powiedział: "Przyjacielu, po coś przyszedł?". Czy agent kuchciński musiał zdradzić Pileckiego? Nie musiał. Czy ludwik kalkstein musiał zdradzić gen. Roweckiego? Nie musiał. Wszyscy za Judaszem wybrali zdradę, choć żaden nie był do tego przeznaczony, Bóg stworzył człowieka wolnym.. Zdradzić mógł kto inny lub pojmanie mogło nastąpić w innych okolicznościach. Zdrajcy to nieszczęśni, żałośni ludzie, Judasz także, ale SAMI DOKONALI WYBORU. To nie Bóg skazał Judasza na rolę zdrajcy, to nie On kazał przyjmować rolę zdrajcy kuchcińskiemu czy kalksteinowi. Nie czyńcie z Boga jakiegoś demonicznego demiurga. Zgorszenia też przychodzą, bo ludzie sa grzeszni i słabi, wcale nie dlatego, że Bóg tego chce. Wprost przeciwnie, Chrystus przyszedł, żeby nas wyrwać ze zła.
janem2019.11.1 9:41
Winetu-udowodniles to naukowo ze po drugiej stronie nic nie ma?To udostepnij to,te dowody,pokaz jaki jestes madry>Bo madry czlowiek wie co mowi ,glupi mowi to co wie.
WINETU2019.11.1 9:35
Wszyscy trafiamy do NIEBYTU! Po tej drugiej stronie nic nie ma!
nIedowiarek2019.11.1 9:37
A dowody na to...?
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.1 10:11
Na co?? Na zaprzeczanie twojej iluzji?? A po co???
jam2019.11.1 14:21
Ura bura !! daj kurcze dowody na zaprzeczanie twojej iluzji!! sama nie masz dowodôw na twoje heretyckie zaprzeczenia to co sie plujesz do katolôw
Tubylec2019.11.6 12:52
Żądasz dowodów na coś w co wierzysz? To twoja sprawa w co wierzysz, więc to TY przedstawiaj dowody.
Nina2019.11.1 12:28
Przekonasz się jak bardzo się mylisz po swojej śmierci bo ja widziałam duchy zmarłych i wiem,że człowiek po smierci trafia albo do nieba, albo do piekła.Tutaj żyjemy bardzo krótko, a tam jest wieczność.Gdy poprosisz Boga by dał ci poznać prawdę to może przez swoją niewiarę nie trafisz do piekła. Trochę nauki ci nie zaszkodzi.
WINETU2019.11.1 13:57
CHYBA KPISZ...
kto2019.11.1 14:22
no a dlaczego wy nie kpicie z nas dalczego wasza nie wiara ma byc bardziej relistyczna niz nasza wiara ?!!!!
AB2019.11.1 19:15
Oczywiście, byłeś i wiesz. Ja wierzę Chrystusowi, a nie tobie. Też radzę uwierzyć, bo bardzo się zdziwisz po śmierci.
Jan Radziszewski2019.11.2 8:18
Ja szedłem tym pustkowiem, a byłem sam i po pewnym czasie przebrnąłem przez rzekę. Na drugiej stronie rzeki zobaczyłem straszne, straszne jezioro ognia! W buddyzmie nie ma pojęcia o takim miejscu. Ja byłem wprawiony w zakłopotanie i nie wiedziałem, ze to jest Piekło, aż ujrzałem Jama, króla Piekła. ( Yama, Jama oznacza Króla Piekła w wielu azjatyckich kulturach). Jego twarz wyglądała jak twarz lwa. Jego ciało było jak ciało lwa, ale jego nogi były jak nogi Naga (kobra - duch-waż); on miał wiele rogów na swojej głowie; jego twarz była bardzo groźna i balem się - bardzo. Drżąc, zapytałem go o imię. On odpowiedział: ‘Ja jestem królem Piekła, Sziwą - Niszczycielem!’ Straszne, straszne jezioro ognia Krol Piekla powiedzial me, azebym popatrzyl na to jezioro ognia. Ja popatrzylem i zobaczylem buddyjskie sukmany o kolorze noszonym przez mnichow buddyjskich w Myanmar. Ja przygladnalem sie blizej i zobaczylem ogolona glowe mezszczyzny. Kiedy popatrzalem na jego twarz, to zobaczylem ze to byl U Zadila Kyar Ni Kan Sayadaw, ten slawny buddyjski mnich, ktory zmarl w wypadku samochodowym w 1983 roku! Zapytalem krola Piekla, dlaczego moj lider z przeszlosci zostal poslany do tego jeziora cierpien? Ja zapytalem: ‘Dlaczego on jest w tym jeziorze ognia, przeciez on byl takim dobrym nauczycielem!
Jan Radziszewski2019.11.2 8:26
Krol Piekla odpowiedzial: ‘Tak, on byl dobrym nauczycielem, ale on nie wierzyl w JEZUSA CHRYSTUSA. Dlatego jest w Piekle!’ (Ew. Sw. Jana 14:6) Powiedziano mi, abym popatrzyl na inna osobe, ktora byla w ogniu. Ja zobaczylem mezszczyzne z dlugimi wlosami skreconymi na lewej stronie glowy. On rowniez nosil szate. Zapytalem krola Piekla: ‘Kim jest ten czlowiek?’ A on odpowiedzial: ‘Gautama (tj. Budda)” Ja bylem bardzo poruszony, widzac Gautama (Budde) w Piekle! Ja protestowalem: ‘Gautama mial dobra etyke i dobry moralny charakter. Dlaczego on cierpi w tym jeziorze ognia?’ A krol Piekla odpowiedzial mi: ‘To nie wazne jak dobry on byl. On jest w tym miejscu, poniewaz nie wierzyl w Wiecznego BOGA!’