Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o ujednolicenie katalogu cudzoziemców pracujących w Polsce, posiadających status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą i uprawnionych do świadczenia 500 plus, a także- podjęcie inicjatywy ustawodawczej z zapisem wyjaśniającym, na jakiej podstawie wyżej wymienione osoby otrzymują świadczenie.

Biuro prasowe resortu rodziny odpowiada, że prawo do świadczenia Rodzina 500 Plus przysługuje wszystkim cudzoziemcom mającym kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", jeśli mieszkają z rodzinami na terenie Polski. To prawo nie obejmuje jednak obywateli państw trzecich, którzy uzyskali jedynie czasowe zezwolenie na pracę na terenie kraju Unii Europejskiej, przybyli do Polski na studia lub ich prawo do pracy na terenie Polski daje im jedynie wiza.

MRPiPS zaznacza jednak, że ostatecznie ocena okoliczności indywidualnej sprawy, m.in: czy dana osoba spełnia warunki do otrzymania świadczenia - należy do władz miejsca zamieszkania cudzoziemca, a więc burmistrzów, wójtów lub prezydentów miast. A ponieważ decyzja ma charakter administracyjny, zawsze można się od niej odwołać.

Ministerstwo planuje w ciągu roku od uruchomienia programu Rodzina 500 Plus przeprowadzić jego przegląd. Wówczas resort przeanalizuje m.in. regulacje dotyczące dostępu cudzoziemców do świadczenia wychowawczego.

"Niestety redakcja obecnych przepisów ustawy powoduje, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast oraz samorządowe kolegia odwoławcze odmawiają przyznania im świadczenia wychowawczego."-informuje Rzecznik Praw Dziecka. Michalak zwrócił się do MRPiPS o ujednolicenie przepisów dotyczących cudzoziemców w programie 500 Plus. Stanowisko resortu, zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, powinno być potwierdzone prawnie, aby uniknąć sytuacji, gdy wiele rodzin cudzoziemskich zostanie bezpodstawnie pozbawionych tej pomocy od państwa.

JJ/Fronda.pl