Odkwaszające właściwości zdrowotne selera

1. Antynowotworowe:

Seler posiada co najmniej osiem grup substancji przeciwnowotworowych i przeciwkwasowych związków. Wśród nich znajdują się acetyleny, u których dowiedziono że zatrzymują wzrost komórek rakowych; związki fenolowe, blokujące działanie prostaglandyn, pobudzających wzrost rakowych i nowotworowych komórek oraz kumaryny, które powstrzymują metaboliczne i dietetyczne kwasy od uszkadzania komórek. Jednym z aktywnych alkalizujących związków w selerze jest kumaryna, która zapobiega tworzeniu się nowotworów oraz zwiększa aktywność pewnych białych krwinek pomagających usuwać z organizmu kancerogenne komórki. Kumaryny powstrzymują tworzenie się i dalszy rozwój komórek rakowych w okrężnicy i żołądku.


2. Zapalenie płuc:

Seler jest warzywem znanym ze wspierania układu odpornościowego w redukowaniu ilości dietetycznych i metabolicznych kwasów w organizmie. Seler jest pełen przeciwutleniaczy i alkalizujących składników, przekształcających bakterie, drożdże i kwasy, wywołujące stany zapalne.

3. Katar sienny:

Seler jest na szczycie listy pokarmów łagodzących kwasowe objawy alergii. Na liście znajdują się również imbir, mięta, pietruszka, kurkuma, rumianek i kapusta.

4. Niższe ciśnienie krwi:

Codzienne picie soku z selera przez tydzień pomaga znacząco zmniejszyć ciśnienie krwi poprzez redukcję ilości kwasowych płytek. Jego alkalizujące składniki relaksują mięśnie wokół arterii i rozszerzają żyły co pozwala osiągnąć swobodny przepływ krwi. Dla osiągnięcia najlepszych efektów należy pić sok przez tydzień, zrobić trzytygodniową przerwę i zacząć cykl od nowa.

5. Cholesterol:

Udowodniono że ten niepozorny, jasny sok skutecznie zmniejsza całkowity poziom cholesterolu oraz cholesterolu LDL (złego), zmniejszając poziom kwasów w organizmie.

6. Stany zapalne:

Składnik alkalizujący w selerze – poliacetylen – uwalnia od wszystkich kwasów powodujących stany zapalne, które wywołują kwasowe symptomy reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, podagry, astmy i zapalenia oskrzeli.

7. Czynność nerek:

Seler wspomaga zdrowe i prawidłowe działanie nerek pomagając usunąć z organizmu kwasowe toksyny. Usuwając te toksyny, zapobiega również tworzeniu się kamieni nerkowych.

8. Działanie moczopędne

Składniki alkalizujące w soku z selera: sód i potas, regulują płyny ustrojowe i stymulują produkcję moczu, czyniąc go niezastąpionym pomocnikiem w pozbywaniu się nadmiaru płynów z organizmu.

9. Układ nerwowy:

Organiczne minerały alkaliczne w soku z selera mają kojący wpływ na układ nerwowy, czyniąc go wspaniałym napojem dla cierpiących na bezsenność.

10. Objawy menopauzalne:

Seler, wraz z koperkiem, koprem włoskim, anyżem i wszystkim smacznymi ziołami z rodziny selerowatych znajdują się na liście łagodnie estrogennych ziół ze względu na zawarty w nich łagodnie estrogenny fitochemiczny anetol. Wszystkie posiadają 40 do 50 alkalizujących składników fitochemicznych i są mieszanką anetolu, apigeniny, kemferolu, luteoliny i kwercetyny. Wszystkie te składniki łagodzą kwasowe objawy menopauzy, t.j. uderzenia gorąca i odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu chorobom serca i osteoporozie bez efektów ubocznych występujących przy terapii hormonalnej.

11. Utrata pamięci:

Seler zawiera alkalizujący składnik – luteolinę, który wykazuje obiecujący wpływ na zmniejszenie ilości białek tworzących nowe płytki w mózgu. To, z kolei, może przeciwdziałać objawom Alzheimera, jak również kwasowych symptomów miażdżycy, stanów zapalnych i uszkodzeń oksydacyjnych. Innym źródłem luteoliny jest siemię lniane.

12. Kamienie nerkowe:

Moczopędne działanie soku z selera pomaga również w rozbijaniu i usuwaniu powstałych na skutek działania kwasów kamieni nerkowych i kamieni woreczka żółciowego. Zawierając związki przeciwbólowe, przeciwzapalne i odkwaszające, jak również niektóre blokery wapnia, ekstrakt z nasion selera jest odpowiednim środkiem łagodzącym zakwaszenie, powodujące zapalenia pęcherza moczowego. Nasiona selera poprawiają jakość i ilość moczu oraz są przydatnym środkiem moczopędnym w leczeniu kwasowego zapalenia dróg moczowych.

13. Zapalenia stawów:

Dwoma najlepszymi naturalnymi źródłami inhibitorów COX-2 są seler i nasiona selera. Posiadają duże ilości przeciwbólowej i odkwaszającej apigeniny. Pomaga ona zredukować ilość kwasów wywołujących zapalenie torebki stawowej i inne stany zapalne. Korzyści płynące z dodania selera do diety, bądź picia naparu ze świeżo rozdrobnionych nasion selera, to zmniejszenie ilości kwasów metabolicznych w organizmie wywołujących stany zapalne i symptomy zapalenia stawów.

14. Zaparcia:

Naturalny środek przeczyszczający zawarty w selerze łagodzi zaparcia. Pomaga również ukoić nerwy, wyniszczone na skutek działania sztucznych środków przeczyszczających.

15. Kwasowość:

Ważne składniki mineralne w tym magicznym soku skutecznie równoważą pH krwi i tkanek w organizmie, neutralizując kwasy metaboliczne i dietetyczne. Pomaga także zneutralizować kwasy w jamie ustnej, żołądku i jelitach. Zapobiega tym samym niestrawności, wrzodom i rakowi żołądka.

16. Utrata wagi:

Pij sok z selera często w trakcie dnia. Ogranicza on apetyt na słodycze i kwasową żywność.

Źródło: http://cudph.pl/odkwaszajace-wlasciwosci-zdrowotne-selera/