Burmistrz Londynu Sadiq Khan "potępia" Polskę za rzekomy "rewizjonizm Holokaustu" - twierdzi żydowska gazeta z Londynu, "Jewish News". Według tego medium burmistrz Londynu wpłacił na rzecz Muzeum Auschwitz-Birkenau 300 tys. funtów celem... "zatrzymania przepisywania historii".

 

 

 

 

 

 

 

 

Według "Jewish News" Khan ma być "zaniepokojony" tym, w jaki sposób polskie władze mówią o Holokauście...
"Prawicowy rząd polski wielokrotnie przedstawiał Polskę jako ofiarę nazistów bez odniesienia do antysemityzmu przed, w trakcie i po Holokauście" - twierdzi "Jewish News".

Działania burmistrza skomentowała polska ambasada w Londynie. Jej komentarz zacytował "Jewish News".

"Spośród sześciu milionów Żydów - ofiar Holokaustu, trzy miliony to Żydzi - obywatele polscy. Mając to na uwadze, twierdzenia, że ​​Polska przepisuje historię, są bezpodstawne i należy się nimi zająć" - wskazała ambasada.

"Chociaż musimy zmierzyć się z prawdą, że niektóre osoby zostały zmuszone przez niemieckiego okupanta do współpracy z niemiecką nazistowską maszyną eksterminacji, a nawet zrobiły to z własnej woli, postawy te nie były jednak dominujące ani typowe.

Państwo polskie konsekwentnie sprzeciwiało się Holokaustowi, poinformowało międzynarodową opinię publiczną o Holokauście i zaapelowało do rządów alianckich o podjęcie działań w celu jego powstrzymania" - dodali dyplomaci.

bsw/dorzeczy, twitter