Brawo Polska. Wkrótce Łódź i Warszawa funkcjonalnie jednym miastem.  - zdjęcie
16.06.21, 10:04Fot. via Pixabay / screenshot Polskie Radio

Brawo Polska. Wkrótce Łódź i Warszawa funkcjonalnie jednym miastem.

11

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała twierdzi, że do 2027 roku uda się zrealizować techniczne połączenie Warszawy z Łodzią.

Rozpoczęła się już budowa trasy kolejowej Warszawa Zachodnia - Centralny Port Komunikacyjny - Łódź Fabryczna. Zgodnie z planem już w 2027 roku po trasie poruszać się będą pociągi osiągające prędkość do 250 km/h. W takim wariancie podróż z Warszawy do CPK będzie trwać 15 minut, a do Łodzi - 45 minut.

W dalszej kolejności trasa zostanie wydłużona do takich miast jak Wrocław i Poznań. W ramach trzech etapów kolejowego programu CPK do końca 2034 r. ma powstać 1 789 km nowych linii kolejowych, w tym 850 km nowych linii Kolei Dużych Prędkości.

- To będzie przełom. Pamiętam takie czasy, gdy między Łodzią a Warszawą funkcjonowały połączenia lotnicze. Gdy powstanie nowa trasa, to funkcjonalnie Warszawa i Łódź staną się jednym miastem. Nie będzie problemu, aby np. z jednego do drugiego miasta pojechać na zakupy, czy do kina - mówił Horała na antenie Polskiego Radia.

- Trasa ma być gotowa w 2027 roku. Jest to plan niezwykle ambitny i wymaga np. zmian prawnych - dodał.

W zeszłym tygodniu Mateusz Morawiecki odwiedził ponadto plac budowy nowego Dworca Zachodniego w Warszawie, który będzie częścią nowej linii łączącej Warszawę z Łodzią i CPK.

jkg/polskie radio

Komentarze (11):

Szymon2021.06.16 19:58
Mieliśmy już polskie światłowody, polski grafen, polski samochód elektryczny. Skończylo się na bajkach....
kat2021.06.16 19:41
Komentarzy lewackich malkontentów, jak zwykle, co nie miara. Najlepiej rozłożyć ręce i skwitować palące potrzeby Polaków słowami: " nie ma i nie będzie" Politycy totalnej opozycji niczego nie dokonali, niczego nie osiągnęli i nie mają żadnego programu na rozwój naszego kraju. Kreatywnego Polaka nie interesuje potakiwanie unijnym lewakom. Zdolny Polak pragnie uczestniczyć w realizacji wizjonerskich planów, które przybliżają nas do najlepszych. Pozycja ubogiego krewnego jest domeną leniwych oponentów.
Trurl2021.06.16 14:27
Stawiam wszystkie swoje pieniądze przeciwko pieniądzom Horały, jakie zarobił i zarobi pracując dla CPK, że do 2027 nie powstanie ani żadna nowa linia kolejowa Warszawa - Łódź, ani też obecna linia nie zostanie zmodernizowana do parametrów o jakich mówi Horała. Kto się ze mną zakłada?
Złodzieje z PiSs:2021.06.16 13:07
14 miesięcy po podpisaniu umowy z handlarzem broni na dostawę 1241 respiratorów polskie państwo wciąż nie odzyskało 46 mln zł utopionych w tej transakcji. A prokuratura przez ponad rok nie potrafiła nawet zebrać dowodów w śledztwie dotyczącym tego zakupu. Zakupu dokonano z pominięciem wszelkich procedur zakupowych, tłumacząc się wyjątkową sytuacją pandemiczną. Cieszyński do dziś nie wyjaśnił, dlaczego postanowił kupić sprzęt medyczny od handlarza bronią. Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia przekazał, że łączne roszczenia Skarbu Państwa wobec firmy E&K to 15,5 mln euro (w tym kary umowne) plus nieujawnione przez MZ odsetki. Według dzisiejszego kursu euro daje to 70,7 mln zł. Ani Andrzej Izdebski, ani Janusz Cieszyński nie chcieli komentować dziś transakcji z kwietnia 2020 r. Cieszyński dwa tygodnie temu wrócił do rządu. Premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację. Premier nie czekał na zakończenie śledztwa, które prokuratura prowadzi w sprawie nieprawidłowości przy zakupie respiratorów, ale także maseczek zakupionych przez Janusza Cieszyńskiego od firmy instruktora narciarskiego i kolegi ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Kiedy możemy spodziewać się zakończenia śledztwa? - Wskazanie terminu zakończenia postępowania na obecnym etapie nie jest możliwe - odpowiedziała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.
JonB2021.06.16 12:51
Ten sam poziom korupcji ? Wspolny zarzad mafijny ? Wspolne struktury ?
Wodowanie pierwszego promu już w 20202021.06.16 12:16
heheheheh
robaczek2021.06.16 12:12
WARSZWA I ŁODŹ .......................... 2 atnypisowskie miasta ;] ........................i sie pięknie rozwijają ;] ........................... juz wiadomo dlaczego .............. bo brak PISiuśkuf ;]
Józef2021.06.16 10:42
Remontują dworzec i snują plany, jak jest naprawdę dowiemy się z ruskich serwerów. Proszę o jeden projekt który został zrealizowany przez was a uwierzę i w te koleje. Czego się nie dotkniecie to klapa, promy, mosty, domy, elektrownia w Ostrołęce, konie w Janowie. Szkoda wymieniać.
Mariusz2021.06.16 11:17
Przekop, Mierzei Wiślanej, tunel w Świnoujściu, no i drogi, obwodnice ale to zwykła rzecz. Wy natomiast mieliście Orliki, dobre i to ale efektów pro rozwojowych nie przyniosło bo nie dorobiliśmy się dzięki temu dobrej reprezentacji co było widać podczas meczu ze Słowacją
xyz1232021.06.16 12:05
ale wiesz, ze przekop nie jest skonczyny, tunel podobnie? I ze to jest budowane za pieniazki z EU? Drog natomiast pisiory zbudowaly jakies homeopatyczne ilosci w porownaniu z deklami z PO... Jedyny sukces pisiorstwa to chyba 5% inflacja wywolana socjalnym rozdawnictwem.
Józef2021.06.16 13:19
Tunel jest budowany za pieniądze z UNI, przekop jak już dzisiaj mówią eksperci nigdy się nie zwróci, a gdyby nawet to sam przekop przez tyle lat rządzenia. PiS przez 5 lat wybudował kilka km autostrad, jeżeli to uważasz za sukces to współczuję.