Brawo Polska! Rewizje wzrostu PKB dla nas w górę, dla sąsiadów w dół - zdjęcie
10.05.21, 15:02Fot. via Pixabay

Brawo Polska! Rewizje wzrostu PKB dla nas w górę, dla sąsiadów w dół

59

1. Główny Urząd Statystyczny (GUS) pod koniec kwietnia, podał kilka informacji makroekonomicznych za marzec tego roku, z których wynika, że mimo lockdownu w wielu branżach polska gospodarka wykazuje silne tendencje wzrostowe.

Bardzo duże wrażenie na komentatorach ekonomicznych w Polsce i w Europie, zrobiła informacja, że produkcja przemysłowa przebiła najśmielsze oczekiwania i wzrosła w marcu w ujęciu rok do roku o blisko 19%.

Po tzw. odsezonowaniu ten wzrost wynosi 15,7% w ujęciu rok do roku ale bardzo optymistyczną informacją jest to, że produkcja przemysłowa w marcu tego roku jest wyższa aż o 7,3% niż przed pandemią koronawirusa.

Kolejną o bardzo dużym znaczeniu dla wzrostu gospodarczego był wzrost sprzedaży detalicznej w marcu aż o 17,1% w ujęciu rok do roku i były to najlepsze dane w tym zakresie od kwietnia 2011 roku (a więc od 10 lat).

Jednocześnie okazało się, że wynagrodzenia w marcu wzrosły aż o 8% w ujęciu rok do roku, co po uwzględnieniu średniorocznej inflacji w wysokości 3,2%, oznacza, że realne wynagrodzenia wzrosły w ujęciu rocznym aż o 4,8%.

A wszystko to dzieje się w sytuacji, kiedy w związku z 3 falą pandemii koronawirusa w naszym kraju, działalność w niektórych branżach polskiej gospodarki jest ciągle poważnie ograniczona (dopiero w kolejnych tygodniach maja następuje sukcesywne ich otwieranie).

 

2. W tej sytuacji nie było zaskoczeniem, że największy bank inwestycyjny świata, JP Morgan podniósł pod koniec kwietnia prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce z dotychczasowych 4% PKB do 4,6% PKB.

To bardzo odważna i optymistyczna dla naszej gospodarki prognoza wzrostu PKB, żaden inny kraj UE, mimo poważnych pakietów stymulacyjnych zastosowanych przez poszczególne rządy nie będzie rozwijał się tak szybko.

Przypomnijmy, że prestiżowy Wiedeński Instytut Studiów Ekonomicznych podkreślił niedawno, że wg jego prognozy Polska będzie w tym roku jedynym krajem w UE, którego PKB osiągnie wartość sprzed wybuchu kryzysu.

Przypomnijmy także, że największe światowe agencje ratingowe (Fitch, Standard& Poor's), wiosną tego roku zaprezentowały prognozy wzrostu PKB w Polsce w 2021 roku na poziomie 3,5-4%, co oznacza, że rzeczywiście pod koniec tego roku odrobimy spadek PKB z 2020 roku, który wyniósł 2,7%.

W konsekwencji obydwie agencje potwierdziły dotychczasowy wysoki rating Polski dotyczący stanu polskiej gospodarki, jej perspektyw rozwojowych, a także dobrego stanu finansów publicznych.

 

3. Na początku maja do rewizji poziomu wzrostu PKB w Polsce przystąpiły banki, pierwszy był francuski Credit Agricole, który podniósł prognozę wzrostu PKB w 2021 z dotychczasowych 3,6% do 4,6%, jednocześnie podtrzymał, prognozę wzrostu PKB w roku 2022 na poziomie 4,9%.

Zdaniem banku motorami napędzającymi polską gospodarkę i to już od II kwartału będą wydatki gospodarstw domowych, spowodowane szybkim znoszeniem restrykcji, a także wzrost eksportu głownie do Niemiec w związku z zastępowaniem przez polskie firmy kooperantów z Azji Południowo-Wschodniej.

Z kolei wg, prognozy banku Pekao S.A wzrost PKB w 2021 przyspieszy do 4,5%, a wg. analityków PKO. S.A aż do 4,7%, w obydwu przypadkach uzasadnia się to wzrostem wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych i wzrostem eksportu.

4. Niestety gorzej dzieje się w gospodarkach naszych sąsiadów, tam ze względu na dłuższe niż w Polsce okresy lock downów, a także większą ilość branż nimi objętych, ale także niższy poziom wsparcia dla przedsiębiorców ze strony państwa, następują rewizję PKB w dół.

Taki obniżenie poziomu wzrostu PKB ogłosił właśnie Czeski Bank Narodowy, który prognozuje, że wzrost gospodarczy w tym kraju w 2021 roku spadnie z przewidywanych do tej pory 2,2% do zaledwie 1,2%, przy jednoczesnym wzroście inflacji do blisko 3%.

Podobnie obniżono prognozy wzrostu dla gospodarki także dla Niemiec (wzrost w 2021 roku o 3,7% PKB zamiast wcześniej prognozowanego wzrostu w wysokości 4,7%) mimo tego, że ten kraj jest liderem w wysokości pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom w 2020 i 2021 roku ( stanowiła ona ponad 60% pomocy publicznej całej UE).

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (59):

Pomimo2021.05.12 9:29
Pomimo popełnionych błędów rządu PIS, to ostatnie sześć lat to bardzo szybki rozwój Polski. Mam nadzieję, że ta opcja polityczna będzie rządzić Polską ZAWSZE.
Filip2021.05.12 9:16
Pragnę napisać jak politycy z PiS-u dbają o interesy naszego kraju. Rząd Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego wybudował elektrownie w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a po wybudowaniu jest rozbierana. Politycy z PO i PSL w czasie swoich rządów nie chcieli jej wybudować, za co byli krytykowani m. in. przez Andrzeja Dudę. Rząd Mateusza Morawieckiego wydał 133 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej, które się nie odbyły. Miliony wydał na przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który nigdy nie będzie zbudowany. Mateusz Morawiecki był wieloletnim doradcą Donalda Tuska, a teraz krytykuje to, co sam firmował swoim nazwiskiem. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Zbigniew Ziobro dla łamania praworządności gotowy był zrezygnować z wielomiliardowych dotacji unijnych dla naszego kraju. W wyniku wielokrotnego łamania praworządności przez polityków z PiS-u Polska może stracić dotacje. Politycy z PiS-u razem z Victorem Orbanem jako jedyni w Unii Europejskiej, nie chcieli powiązania praworządności z dotacjami. Dla nich "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby wycofać z sądu akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka. Antoni Macierewicz na rzecznika MON-u powołał pomocnika aptekarza Bartłomieja Misiewicza. Do głównych jego zadań należało, zwalnianie wskazanych przez Antoniego Macierewicza najlepszych dowódców. Doprowadzono do ruiny stadniny w Janowie. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Andrzej Duda doprowadził do przyznawania rocznych dotacji z budżetu panstwa w kwocie 2 mld zł na TVP, która oczernia opozycję i wychwala rządzących. Polska na arenie międzynarodowej znalazła się w izolacji, mając dobre relacje jedynie z Węgrami. Mamy największą inflacje w Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki realizuje propagandę sukcesu, jak w czasach Edwarda Gierka. Mamy najgorszy rząd od 1989 roku, dlatego należy zmienić ekipę przy następnych wyborach!
młot na tęPOli2021.05.11 18:58
Banki obliczają średnią, ekonomiści, giełda, biznes przelicza składki, kredyty i wszystkim wychodzi ŚREDNIA inflacja 3,2 - ale janusze lewackie i tak wiedzą lepiej bo im fryzjer chwilowo podrożał o 25. Boszszsz - czemu mamy w Polsce tylko tumanów?
ekonomia bolszewika2021.05.11 15:32
dzisiaj fryzjer podrożał 25% , upadłem na kolana, dziękuję ci PIS-ie bo mógł podrożec 40%, chwalę mądrego Jarosława, który nie ma pojęcia o ekonomi bo tylko pod jego światłym bolszewickim przywództwem będzie najwyższy PKB okupiony najwyższą inflacja i największymi podwyżkami a im drożej tym lepiej bo 23%VAT od każdej większej kwoty jest większy i można mówić o wzroście PKB
Monika2021.05.11 11:24
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
T.2021.05.11 9:31
A inflacja największa w Europie, ceny nieruchomości kosmos, zarobki w górę a ceny w górę x1.5. Brawo PIs brawo frondel.
płk Dowgird2021.05.11 15:37
a kłamca Pinokio opowiada cymbałom pisowskim, że przy takich podwyżkach inflacja będzie na poziomie 3,2% bo chce rewaloryzować emerytury o 4.2% a zgodnie z ustawą rewaloryzacja jest 1% ponad inflację tak więc do kolejnych pisowskich kłamstw dojdzie kolejna kradzież pieniędzy emerytom poprzez fałszowanie inflacji
Dam2021.05.11 8:18
Frondo, pochwalcie się jeszcze najwyższą w UE inflacją. Rozwój jest zasługą Polaków, którzy działają pomimo rządów PIS. Inflacja jest związana z rządami PIS, z którymi muszą sobie radzić polscy przedsiębiorcy.
Niezwykłe2021.05.10 20:22
Nie wiem jak to się dzieje że rozwój polskiej gospodarki jest tak bardzo dynamiczny że aż zapiera dech w piersi a większość polskiego społeczeństwa zarabia mniej niż zarabiało dwa lata wstecz.
Polityka prorodzinna pis2021.05.10 19:03
PiS stworzył Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Szefostwo częstochowskiej filii obejmuje Łukasz Giżyński, syn wiceministra rolnictwa, Szymona Giżyńskiego. Pierwszym finansowanym przez niego projektem jest cykl publikacji w lokalnej gazecie, którą kieruje jego matka, czyli żona wiceministra, Urszula Giżyńska. Czego nie rozumiecie?
wiwat PIS2021.05.11 15:49
rozumiem wszystko i chwalę PIS, że ich sztandarowy projekt "pisowska rodzina na swoim" został wdrożony wyśmienicie, tylko chwalić Jarosława i Mateusza , którzy swoje wyborcze obietnice zrealizowali w 150%
Reytan2021.05.10 18:47
BRAWO PIS za wspaniałe rządzenie krajem, za świetny rozwój gospodarki polskiej, za programy wspierające polskie rodziny, pomoc dla ludzi młodych i dla rolników, seniorów, niepełnosprawnych, za działania na rzecz zwiększenia naszego bezpieczeństwa i zdrowia, za reformy, które wprowadzacie (prokuratura, sądownictwo, emerytury ubeckie, i inne). Za program zrównoważonego rozwoju państwa i polski model dobrobytu oraz za nadchodzący Nowy Ład !!!
Andrzej2021.05.10 18:44
Internetowe portale – to miejsca gdzie większość głu-pców „komentuje” notki lub artykuły różnych , na ogół mądrych autorów. Jedną grupą tych komentatorskich zaj-obów to skrajni lewaccy debile lub bezrozumne świry, bluzgający jedem, nienawiścią i wulgaryzmami ! Ci są nieuleczalnymi osobnikami. Zaliczam do nich, m.in. Robot, Marek, Andrzej, itd, jle_ffm, Złodziej na złodzieju, Fizjo, młody, matis89, podatnik, Stary, Polka, Foster, i inni. Drugą grupę stanowią osoby, którym głównie TVN wyprał mózgi do tego stopnia, że oni zło mylą z dobrem, prawdę z kłamstwem i fakty z propagandą. Ich myślenie jest ograniczone, a uważają, że to właśnie oni mają rację, ba, są nawet dumni ze swoich komentatorskich wymiocin. Członkowie tej grupy są wprawdzie uleczalni, ale jeśli poddają się terapii psychiatrycznej, to będzie ona trwała długo. Natomiast czytam komentarze tych o prawicowych pogłądach i stwierdzam, że są merytoryczne, logiczne, poparte faktami i prawdą. I do tych właśnie ludzi kieruję apel ! Nie czytajcie „komentarzy” osób z wymienionych powyżej grup, a jeśli już przeczytacie – to ignorujcie te wymioty i nie komentujcie, bo naprawdę nie warto zaśmiecać sobie głowy taką „twórczością” !!!
Anonim2021.05.10 17:28
Propaganda robiona siekierą, przez prymitywów, dla prymitywów.
Józef Bonkzdupytuska2021.05.10 18:55
Kim jesteś tym co robią czy tym którzy to odbierają ? Musisz być do tego jeszcze prostakiem żeby taki beznadziejny komentarz umieścić. Komentuj na Soku z buraka to twój poziom nie będę tęsknił za
jak tam inflacja?2021.05.10 17:13
𝐀 𝐜𝐨 𝐮 𝐧𝐚𝐬 𝐬𝐢𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐣𝐞 𝐰 𝐤𝐨𝐥𝐜𝐡𝐨𝐳𝐢𝐞 𝐋𝐮𝐤𝐚𝐬𝐳𝐞𝐧𝐤𝐢?! 𝐋𝐞𝐤𝐚𝐫𝐳𝐞 𝐮𝐜𝐢𝐞𝐤𝐚𝐣𝐚 𝐝𝐨 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢 𝐢 𝐌𝐎𝐖𝐈𝐀 𝐉𝐀𝐊 𝐅𝐀𝐋𝐒𝐙𝐎𝐖𝐀𝐍𝐄 𝐒𝐀 𝐙𝐆𝐎𝐍𝐘 𝐧𝐚 𝐂𝐎𝐕𝐈𝐃 - 𝐓𝐘𝐒𝐈𝐀𝐂𝐄!
Halo, tu ziemia!2021.05.10 17:03
Gospodarka tak "kwitnie" że tworzy się "plany odbudowy". Do tego PiS przejmuje program PO i ogranicza naszą suwerenność na rzecz eurokołchozu.
jak tam inflacja?2021.05.10 16:44
Brawo. Do konca kwietnia juz 115 tysiecy nadmiernych zgonow. Do konca lutego bylo 130 tysiecy covidowych hospitalizacji. Sluszną linię ma nasza wladza.
Anonim2021.05.10 17:02
PIS na kolanach zebral o szpitalne lozka od Owsiaka a rok wczesniej byl problem ich nadmiaru. To samo mowiono przez lata o konkurencyjnym dla Legii, Stadionie Narodowym ze nie zarabia na siebie. PIS rozwiazal problem zarowno pustego stadionu jak i zbyt duzych ilosci lozek. https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Koronawirus-atakuje-coraz-mlodszych-Mamy-dane-resortu-zdrowia,219799,8.html https://www.termedia.pl/mz/Duzo-lozek-szpitalnych-za-duzo,33181.html
jak tam inflacja?2021.05.10 17:16
Co zrobić jak mnie nikt nie "lajkuje"?Co zrobić jak mnie wszyscy olewają? Rób jak ja to praktykuje .! Lajkuj sam siebie, "dyskutuj" sam ze sobą, a dla niepoznaki zmieniaj VPN.
Anonim2021.05.10 17:30
Ty czasem sam siebie wyzywasz. Jesteś najlepszy
Anonim2021.05.10 16:41
Obrzydliwa, tępa, kłamliwa propaganda.
polak2021.05.10 16:21
A jak się żyje w tej Polsce? Hmm? Zobaczycie płacz gdy wakacje przyjdą - jak Polak Polaka będzie z pieniędzy ogołacał serwując ceny z kosmosu za rybkę i frytki albo nocleg
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:15
Kaczynski Budowniczym Wolnej Polski. Datego zabili Jego Brata !
Anonim2021.05.10 16:39
Kogo brata? Piszesz nielogicznie, albo bezmyślnie. Moim zdaniem - jedno i drugie.
Anonim2021.05.10 16:09
Od tych sukcesów pisiorów głowa może rozboleć ! Frondel i tvp jak za gierka.Tylko, że to jest dobra zmiana dla swoich.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:11
Komuna placze,bo Polska gora !
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:03
Kaczynskiego oko Polske tuczy.
Anonim2021.05.10 17:03
Tylko niestety jest to oko kakaowe.
MACIEJ2021.05.10 15:56
vuje z oPOzycji sa w rozpaczy,nie dosc ze PKB rosnie to na dodatek nie da sie nic ukrasc.
Zajmij się sprzątaniem chlewu u Hansa2021.05.10 16:01
I nie wtrącaj się w sprawy polskie, tani gastarbajterze.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:06
Wystarczylo przyhamowac kradzieze komuny z PO.
Anonim2021.05.10 17:03
I włączyć turbokradzieże komuchów PiSdzielskich.
Anonim2021.05.10 15:39
Z OSTATNIEJ CHWILI! Jak podaje TVP Info Polska ma być przyjęta do grupy G3 - trzech największych potęg gospodarczych, na przeszkodzie stoi tylko Tusk i PO.
fcuk piss2021.05.10 15:30
brawo w tytule jedno z przykazan dekalogu miluj blizniego jak siebie samego
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:08
Komunisci udaja ludzi,i wsciekli na katolikow,ze ich nie kochaja. Komunisci jednak ne naleza do gatunku ludzkiego,sa to psy Szatana.
Anonim2021.05.10 15:23
Helga już mówi do swojego Hansa: " Hans jedziemy do Polski, tam ponoć można zarobić 10 złotych na godzinę. Takiego dobrobytu to jeszcze nie widzieliśmy!!!
Anonim2021.05.10 15:26
"Ja ja Helga, i podobno do kardiologa tam się czeka tylko dwa lata. Odpalaj Passata i jedziemy!"
Anonim2021.05.10 15:36
Hans: "Przerobimy Paska na gaz, i będziemy w każdą niedzielę do kościoła jeździł" Helga: "No co ty Hans, tam ponoć maja LPG zabronić, bo kościół się sprzeciwia, że niby zboczenie".
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:05
Kanalie z Konfederacji ciesza sie z wszystkich niedociagniec Polski,bo licza na rychle Rozbiory i na rosyjska okupacje,bo wtedy dostana premie i w rublach i w szeklach !
Anonim2021.05.10 15:21
Propaganda sukcesu za Gierka była taka sama, tylko subtelniejsza. Za to ta dzisiejsza skończy się tak samo jak tamta, czyli rozPiSdzielem.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:10
Komuna zrozpaczona,bo nie da sie nic ukrasc,ani nawet kogos zamordowac.
fcuk piss2021.05.10 15:15
podoba mi sie ten tytul proponuje jeszcze zacytowac modlitwe z dnia swira i bedzie komplet
a dla POplatfusów2021.05.10 15:15
only DOWN- DOWN-DOWN i do wora
Anonim2021.05.10 15:14
Niemcy już korkują autostrady przy granicach śpiesząc do polskiego bogactwa xD
Wania Antonim dostaniesz Zeza2021.05.10 15:16
szwaby są zajęte zbieraniem szparagów, a potem Kartofeln. Mogą tylko liczyć na ciebie
Anonim2021.05.10 15:27
Od szparagów to oni mają akurat rumunów albo wielkich dumnych potomków husarii.
eee...2021.05.10 15:47
A nie "biednych murzynków"? W końcu tyle ich nabrali... Ale tam, przecież to sami inżynierowie od pirotechniki i metalurgii oraz lekarze ginekolodzy...
Anonim2021.05.10 16:02
Murzynki przyjeżdżają, biorą kasę i zbijają bąki, a polaczki na kolanach zbierają kapustę. I kto tu jest sprytny?
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:12
Komuna zawsze z Rajchem !
Piotr Nowak2021.05.10 15:14
W 2019 wybraliśmy ponownie centro-prawicową formację polityczną. Ufamy PIS i zjednoczonej prawicy, bo ci ludzie chcą nic innego tylko dobra dla nas i dla Polski !!! PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych, nieskorumpowanych o żelaznych konsekwencjach w tych sprawach, ludzi patriotycznych, odważnych i honorowych, pracowitych, uznających prawo do życia od poczęcia i wiarę katolicką. A przywódcy PIS J. Kaczyński i premier Morawiecki to najlepsi stratedzy i politycy w dziejach Rzeczpospolitej. Oczywiście do PiS-u można mieć parę uwag – nie ma władzy idealnej, a PIS nie jest stowarzyszeniem aniołów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę warunki w jakich przyszło im rządzić. Przeprowadzanie jakichkolwiek reform, oczekiwanych przez społeczeństwo, jest bardzo trudne, a procedowanie w Sejmie – nie zawsze jest takie, jakiego można by oczekiwać. Te błędy są wynikiem nienawiści i presji czerwonego lewactwa w sejmie i senacie z jednej strony i lewackich urzędników UE z drugiej. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwem i ochroną socjalną Polaków. Pomyślmy jednak sobie o ile szybciej i sprawniej byłaby możliwa naprawa naszego państwa, reforma wymiaru sprawiedliwości, reforma mediów i in. bez jątzrenia i kłamliwych donosów, bez destrukcyjnej i targowickiej opozycji, powiązanej z lewackimi strukturami UE i post-peerelowskiej gangreny wyjącej aby było jak było ?!!!!!
Anonim2021.05.10 15:14
"PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych" - o tutaj przestałem czytać.
Anonim2021.05.10 15:24
Uczciwy nr 1 - Rychu Czarnecki. 😁
Grizzly2021.05.10 15:26
Uczciwy nr 2 - klasycznie Daniel "parówka" Obajtek
Anonim2021.05.10 15:48
Uczciwa nr 3 - Beata "Plecaczek" Kempa
Stalker2021.05.10 18:39
A kiedy dopiszecie lewackie zajoby swoich: Sławku, Gawłowski, kuń giertych, Pinior, Neumann, Kropiwnicki, Adamowicz, Tusk, i módłbym tak wymienuiań do waszej usra-nwj śmierci !
Grizzly2021.05.10 23:55
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
katolicka deratyzacja Polski2021.05.10 16:14
PO wystarczy,ze pOstraszy ,ze wroci !
szwagier2021.05.10 16:44
Uczciwy nr 4 Krzysztof Sobolewski ps "łowca państwowych posad dla małżonki".