Będą zmiany w 500 Plus? Minister wyjaśnia - zdjęcie
11.12.18, 18:06Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Będą zmiany w 500 Plus? Minister wyjaśnia

Odkąd wszedł w życie sztandarowy program obecnego rządu, czyli Rodzina 500 Plus, media prześcigają się w spekulacjach na temat ewentualnych zmian. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska stwierdziła, że zmian nie wyklucza. Miałyby one dotyczyć kryterium dochodowego na pierwsze dziecko. 

"Być może w następnym roku zaproponujemy podwyższone kryterium dochodowe, ale ono musi być poprzedzone uzgodnieniami międzyresortowymi"-podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. Jak tłumaczyła szefowa MRPiPS, rząd chce uniknąć sytuacji, gdy jedno z rodziców dostaje za pracę minimalne wynagrodzenie, przez co mogą utracić prawo do świadczenia ze względu na wyższy dochód na osobę.

Jednocześnie minister Elżbieta Rafalska zastrzegła, że nie ma planów „głębszych zmian w programie”.

Program „Rodzina 500 Plus” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r. Projekt zakłada, że 500 zł miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia, bez żadnych dodatkowych warunków. 

W pewnych sytuacjach można otrzymać świadczenie z programu Rodzina 500 Plus również na pierwsze dziecko. Dotyczy to rodzin, w których dochód na głowę nie przekracza 800 zł lub 1,2 tys. zł, jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.

yenn/PAP, Fronda.pl