Anna Fotyga: Unia musi zmienić swoją strategię wobec komunistycznych Chin! - zdjęcie
19.06.20, 06:55Screenshot Youtube - prawicowyinternet

Anna Fotyga: Unia musi zmienić swoją strategię wobec komunistycznych Chin!

4

Parlament Europejski, podczas sesji plenarnej w Brukseli, debatował w sprawie ograniczania przez Pekin autonomii Hongkongu. Dziś eurodeputowani przyjmą rezolucję w tej sprawie, której współinicjatorką i współautorką jest eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

"Sukces Hongkongu zbudowany jest na jego wolnościach. Obecne działania Komunistycznej Partii Chin stanowią największe zagrożenie dla mieszkańców autonomii od 1997 roku" – uważa Anna Fotyga, współinicjatorka dzisiejszej debaty. "Jesteśmy mocno zaniepokojeni próbami jednostronnego i arbitralnego narzucenia przez Pekin przepisów o bezpieczeństwie narodowym, co narusza art. 23 ustawy zasadniczej Hongkongu, a także łamie międzynarodowe zobowiązania Chin, między innymi w ramach notyfikowanej w ONZ umowy chińsko-brytyjskiej" – mówi polska eurodeputowana. "Cieszę się, że udało się nam wynegocjować zdecydowany tekst, jasno opisujący nasze stanowisko wobec działań KPC. Jego przyjęcie da jasny sygnał, jak powinniśmy kształtować nasze stosunki z Pekinem, którego polityka już od wielu lat budzi moje zaniepokojenie. Ekspansja Pekinu wcale nie jest tak pokojowa, jak próbuje się przedstawić światu. W zeszłej kadencji szczegółowo omawialiśmy chińskie działania militarne na morzach południowo- i wschodniochińskim – wyjaśnia Anna Fotyga, która kierowała wówczas podkomisją bezpieczeństwa i obrony PE. "Wciąż pamiętam spotkanie z córką Ilhama Tohtiego, ujgurskiego naukowca i dziennikarza, skazanego przez władze chińskie na dożywotnie więzienie. Pekinowi jakiś czas temu udało się zdusić Tybet i systematycznie sięga po nowe cele. Musimy wspierać demokratyczny Tajwan, dbać o przestrzeganie prawa międzynarodowego. O tym jest dzisiejsza rezolucja, którą zdecydowanie popieram" – mówiła Anna Fotyga, współautroka rezolucji i negocjatorka wspólnego tekstu dokumentu.

W przedłożonym tekście rezolucji „w sprawie ustawy Chińskiej Republiki Ludowej o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu i konieczności obrony wysokiego stopnia autonomii Hongkongu przez UE”, eurodeputowani podkreślili iż „w kwietniu i maju 2020 r. Pekin zdwoił wysiłki, aby narzucić Hongkongowi swoje rządy, a jednocześnie uciszyć, aresztować i ścigać sądownie setki działaczy prodemokratycznych i grup opozycyjnych". Zdaniem europarlamentu, wprowadzenie planowanych przepisów w zakresie bezpieczeństwa narodowego będzie postrzegane jako naruszenie zobowiązań i obowiązków Chińskiej Republiki Ludowej wynikających z prawa międzynarodowego, zwłaszcza wspólnego oświadczenia chińsko-brytyjskiego, i może poważnie zaszkodzić relacji opartej na zaufaniu między Chinami i UE oraz wpłynąć na ich przyszłą współpracę. Eurodeputowani uznali, iż konieczna jest nowa i solidniejsza strategia postępowania z bardziej asertywnymi Chinami, wzywając UE do poruszenia podczas planowanego szczytu UE-Chiny kwestii związanych z prawami człowieka, w tym sytuacji Ujgurów. PE wezwał, aby prawa człowieka były ważnym elementem negocjacji w sprawie dwustronnej umowy inwestycyjnej UE-Chiny, ostrzegając, iż jest w stanie zablokować zatwierdzenie kompleksowej umowy inwestycyjnej lub przyszłych umów handlowych z ChRL. „Wspólnota międzynarodowa musi ściśle współpracować, aby wywrzeć nacisk na Pekin w celu zapewnienia zgodności jego działań z międzynarodowymi zobowiązaniami tego kraju wynikającymi ze wspólnego oświadczenia chińsko-brytyjskiego z 1984 r.” - zapisali europarlamentarzyści, wzywając do ustanowienia mandatu dla specjalnego wysłannika ONZ lub specjalnego sprawozdawcy ds. sytuacji w Hongkongu, ustanowienia międzynarodowej grupy kontaktowej ds. Hongkongu oraz koordynowania działań z partnerami międzynarodowymi. Parlament planuje także wezwać Radę do przyjęcia ukierunkowanych sankcji i zamrożenia aktywów w przypadku chińskich urzędników odpowiedzialnych za opracowywanie i wdrażanie strategii politycznych naruszających prawa człowieka. W przedłożonym tekście rezolucji znajduje się także wezwanie, by państwa członkowskie UE dokładnie przeanalizowały, w jaki sposób unikać gospodarczej – w szczególności technologicznej – zależności od ChRL, w tym przy podejmowaniu decyzji w sprawie rozwoju sieci 5G przez państwa członkowskie UE. Z inicjatywy Anny Fotygi Parlament wyraził także „uznanie dla odwagi obywateli Chin, którzy w czerwcu 1989 r. zebrali się na placu Tiananmen w Pekinie, domagając się likwidacji korupcji oraz reform politycznych i swobód obywatelskich” ora zaapelował do władz Chin, by umożliwiły upamiętnienie masakry na placu Tiananmen nie tylko w Hongkongu, ale także na całym terytorium ChRL.

Głosowanie nad wspólnym tekstem rezolucji odbędzie się dziś wieczorem.

Informacja prasowa - grupa EKR, delegacja PiS

Komentarze (4):

Beno2020.06.19 11:30
A w USA biją i mordują Afroamerykanów. Może odpowiednie rezolucje wobec USA?
Kajtek z Bronxu2020.06.19 20:08
Ale ty jesteś idiota....Pomieszkaj trochę w USA to ci się rozjaśni temat z.......afroamerykanami.
f232020.06.19 9:10
Pani minister Spraw Zagranicznych "nieee wiem" podkreśla swiom głupkowatym wyglądem komizm swej wypowiedzi :D
oficer LWP2020.06.19 8:11
i już ta pisowska tępa dzida wp*la eis tam gdzie wszyscy ją oleją jak każdego pisowca