Anna Fotyga: Chiny są wciąż państwem komunistycznym, masowo zastraszającym duże grupy własnego społeczeństwa  - zdjęcie
18.12.19, 18:20Zdj. EKR

Anna Fotyga: Chiny są wciąż państwem komunistycznym, masowo zastraszającym duże grupy własnego społeczeństwa

11

Dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat tzw. China cables, czyli wycieku rządowych dokumentów chińskich, zawierających wytyczne do masowych prześladowań mniejszości wyznaniowej Ujgurów.

W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrała współautorka rezolucji w tej sprawie, eurodeputowana PiS, Anna Fotyga. W debacie w Parlamencie Europejskim po raz pierwszy udział wziął Josep Borrell Fontelles, który w grudniu objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji i wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Anna Fotyga mówiła, że pomimo eksperymentów w dziedzinie gospodarki, Chiny są wciąż państwem komunistycznym, masowo zastraszającym duże grupy własnego społeczeństwa. „Po ujawnieniu tzw. China cables, skala prześladowań Ujgurów jest dla nas wszystkich bardziej niż oczywista” - oświadczyła. Jak stwierdziła, oczywistym jest też, że wbrew zapewnieniom Pekinu, obozy zatrzymań nie są miejscami wolontariatu. "Mamy do czynienia z masową inwigilacją przy wykorzystaniu najnowszych technologii” – opisywała sytuację w prowincji Xinjiang Anna Fotyga.

Była szefowa dyplomacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego zaapelowała o zdecydowane działania ze strony UE. „Wzywam do wystąpienia z żądaniem zamknięcia obozów, a także do ukierunkowanych sankcji wobec osób odpowiedzialnych za prześladowania” – zwróciła się do Josepa Borrella polska polityk, dodając, że działania te muszą być poczynione z jak największą determinacją.

Także w dniu dzisiejszym przyznawaną przez Parlament Europejski nagrodą im. Sacharowa uhonorowany został Ilham Tohti, ujgurski naukowiec i dziennikarz, skazany przez władze chińskie na dożywotnie więzienie. W jego imieniu wyróżnienie odebrała córka, która była także gościem posiedzenia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. "Twój ojciec jest ofiarą prześladowań, ponieważ jest Ujgurem, członkiem intelektualnej elity, odważnym człowiekiem, który jest w stanie przeciwstawić się okrutnemu komunistycznemu reżimowi"- powiedziała Anna Fotyga.

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy/Biuro Prasowe

 

 

 

Komentarze (11):

Zygfryd2019.12.19 8:01
Pani Fotyga na głos mówi o tym o czym inni tylko myślą i chowaja głowę w piasek by czasem nie zadrazniać z chinami jakiegos tam stanowiska juz dawno prawda przestała sie liczyc w PE tylko liczy sie mamona prywata własna ciepła posadka.
Ryszard Olejniczak2019.12.19 7:56
Chiny to światowy ewenement. Próba definiowania sytuacji w Chinach, pojęciami znanymi z dotychczasowej historii polityki, jest niebezpiecznym błędem. Z jednej strony jest to kraj absolutnego liberalizmu gospodarczego, natomiast w zakresie przymusu państwowości (co jest istotą każdego państwa) to totalitarna dyktatura działająca bezwzględnie na wszystkich poziomach i obszarach administracji. Jeśli się nie jest tego świadomym popełnia się groźne błędy, takie jak np. ten z lekami dla diabetyków. To, że chiński lek jest dopuszczony w innych krajach, stosujących b. wysokie standardy nie ma żadnego znaczenia praktycznego. W Chinach ten sam produkt, może wytwarzać fabryka stosująca czołowe światowe technologie ale też równocześnie drobni kombinatorzy, którzy tą technologię gdzieś podejrzeli i próbują ją nieudolnie kopiować. Tak więc zażywając pozornie identyczny chiński lek kupiony w Niemczech lub w Polsce można zdrowieć lub zmierzać na tamten świat jeśli nie został dokładnie sprawdzony producent. Podobnie jest w sprawach międzynarodowych stosunków politycznych. W stosunku do różnych państw, Chiny to zupełnie inny kraj. Małpować się nie da.
olaboga2019.12.19 7:00
Chiny sa komunistyczne i pozostana takie jeszcze dlugo. Fotygi juz nie bedzie, gdy przyjdzie zmiana, wiec nie robcie sobie zbyt wielkich nadziei.
B522019.12.18 21:28
cz to znaczy że unia która wprowadza produkcję do Azji wspomaga komunistów
oficer LWP2019.12.18 20:18
i pomyśleć, że Chiny stały się potęgą gospodarczą świata bez dotacji unijnych, polskim cymbałom z PIS-u się to w głowie nie mieści
Antek z Czerniakowa.2019.12.18 20:03
Fotyga to tytan intelektu, przenikliwa i oddana suka Karła z Nowogrodzkiej!!!!!!!!!!!!!!!!
Janek2019.12.18 19:53
Polska nie może wyzbyć się komunistycznych nawyków, jak w powiedzeniu, czym skorupka nasiąknie, na starość trąci, Pokojowa manifestacja w Warszawie. Policja użyła gazu. kresy.pl/wydarzenia/demonstracja-narodowcow-przed-sejmem-policja-uzyla-gazu/
dyzio752019.12.18 19:51
Patrzcie państwo! Chiny mimo tego, że komunistyczne, to w wyrastają na potęgę globalną. Pierwszą potęgą ekonomiczną są już teraz. I komunizm jakoś w osiągnięciu tego celu im nie przeszkodził? Dziwne???
anonim2019.12.18 19:41
Anna Fotyga, PiSowski geniusz, znowu odkrył Amerykę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gdzie nie zajrzysz, tam…2019.12.18 19:34
Toż wiadomo, że w ChRL gwałcone są prawa człowieka.
olaboga2019.12.19 7:02
A w Polsce gwalcone sa prawa gejow, mimo ze gej to tez czlowiek.