Abp Marek Jędraszewski: Bądźmy zawsze wierni krzyżowi - zdjęcie
14.09.19, 16:30Zdj. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Flickr, CC0

Abp Marek Jędraszewski: Bądźmy zawsze wierni krzyżowi

40

- Obchodząc dzisiejszą uroczystość i dziękując Bogu za ks. Mariana Luzara i jego wielkie dzieło, będziemy (…) modlić się o to, by nowe, i oby jak najbardziej liczne, zastępy skautowskie w Polsce, były wierne temu, co z wielką czcią i szacunkiem noszą na swoich harcerskich mundurkach. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w Święto Podwyższenie Krzyża Świętego podczas Mszy św. z okazji 80. rocznicy śmierci księdza harcmistrza Mariana Luzara w Parafii Śś. App. Piotra i Pawła w Trzebini.

Arcybiskupa przywitał proboszcz, ks. Stanisław Bercal.

– Biskup diecezji w każdym z jej kościołów jest u siebie, zatem nie tyle witam, co wyrażam wielką radość i wdzięczność za przyjęcie naszego zaproszenia i obecność Księdza Arcybiskupa między nami.

W homilii, metropolita zaznaczył, że podczas nocnej rozmowy z Nikodemem, Chrystus nakreślił całą prawdę o miłości Boga i zbawieniu ludzkości. Zwrócił uwagę, że krzyż – znak haniebnej śmierci, dzięki ofierze Jezusa, stał się chwalebnym znakiem zwycięstwa i nadziei.

– Stawką ludzkiego życia jest wieczność – najistotniejsza sprawa, która stoi przed człowiekiem. Żaden z nas nie jest w stanie sam sobie tego zagwarantować, dlatego potrzebuje Boga, który tak umiłował świat, że dał swojego Syna.

Arcybiskup podkreślił, że prawda o krzyżu była niezwykle bliska księdzu harcmistrzowi Marianowi Luzarowi. Urodził się on pod koniec XIX wieku w Krakowie, gdzie zdał maturę i wstąpił do seminarium. W międzyczasie zafascynował się ruchem skautingowym, rozwijającym się dzięki działalności Andrzeja Małkowskiego w 1911 roku. Dokładnie w tym samym czasie ogłoszono konkurs na polską odznakę skautową, w wyniku którego nadesłano 84 prace. Trzecie miejsce zajął projekt ks. Kazimierza Lutosławskiego, stając się podstawą do opracowania Krzyża Harcerskiego, którego ostateczny kształt przyjęto w 1918 roku. Krzyż Harcerski, wzorowany na krzyżu Virtuti Militari, otoczony jest przez wieniec dębowo-laurowy. Pośrodku znajduje się krąg, a w nim lilijka z odchodzącymi na boki promieniami. Na poziomych ramionach krzyża widnieje napis „Czuwaj”. Równie bogata jest jego symbolika, nawiązująca do zwycięskiego krzyża Chrystusa. Krąg świadczy o doskonałości, do jakiej dąży harcerska rodzina i do harcerskiego kręgu. Lilijka symbolizuje czystość, a wskazując na północ, pokazuje kierunek, tak jak igła w kompasie. Promienie to wszechstronność rozwoju harcerskiego, liście dębowe świadczą o męstwie i odwadze, a laurowe o zwycięstwie.

– Harcerze mają promieniować na zewnątrz swoją dobrocią serca, szlachetnością myśli, gotowością, by nieść pomoc wszystkim, którzy jej oczekują.

Hasło „Czuwaj” – tradycyjne pozdrowienie harcerskie – przypomina harcerzowi, że powinien być zawsze gotowy do służby Bogu i Polsce. Na lilijce znajdują się dwie gwiazdki świadczące o Prawach i Przyrzeczeniach Harcerskich. Krzyż wypełniony jest ziarenkami piasku, które mówią o wielkiej liczbie harcerskiej rodziny, a puste miejsca pomiędzy nimi pokazują wolną przestrzeń dla nowych harcerzy.

– To także symbol dobrych uczynków, którymi musi być wypełnione harcerskie życie.

Arcybiskup przypomniał, że w latach 1919-1924 w Niegowici, dzięki ks. Luzarowi, powstały pierwsze wiejskie drużyny harcerskie i prywatne gimnazjum. Kolejne 11 lat, ks. Marian, który przyjął pseudonim „Czarny Kruk”, spędził w Trzebini, gdzie założył Gromadę Czarnokruczą. Dzięki jego inicjatywie powstał również Dom Ludowy i drużyna „Znicz”.

– Jego aktywność była niezwykła – najpierw jako komendanta Chorągwi Krakowskiej, a potem członka Kwatery Głównej, a na koniec Naczelnego Kapelana ZHP. Tak żył i pracował, tworząc zręby nowych pokoleń, wiernych Bogu, Ojczyźnie i swojemu harcerskiemu przyrzeczeniu. Właśnie z takiej pracy, ale także z pracy wielu innych, zrodziły się Szare Szeregi.

1 września 1939 roku, ks. Luzar został powołany do wojska jako kapelan wojskowy. Zginął podczas nalotu lotniczego w Równem na Wołyniu 15 września 1939 roku. Tam też został pochowany.

– Pamięć o nim, która powraca i którą chcecie przekazywać to skarb tradycji dla kolejnych pokoleń harcerzy wiernych krzyżowi Pana naszego Jezusa Chrystusa, a przez to wiernych Harcerskiemu Krzyżowi.

Na zakończenie, metropolita przypomniał o trwającej dziś w naszej Ojczyźnie akcji modlitewnej „Polska pod krzyżem”.

– Krzyż każe kochać bliźniego, doskonalić się w miłości i rozwijać ją wokół siebie.

Po Eucharystii, arcybiskup wziął udział w odsłonięciu i poświęcił pomnik ks. Mariana Luzara autorstwa Michała Batkiewicza przy skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Luzara. Pomysł powstał z inicjatywy Burmistrza Jarosława Okoczuka oraz proboszcza parafii Piotra i Pawła, ks. Stanisława Bercala.

Joanna Folfasińska | BP Archidiecezji Krakowskiej

Komentarze (40):

T 2019.09.15 5:16
Dzieki Ci panie Boze ze dajasz nam takich braci jak ks ks. Maria Luzar!
Moly2019.09.15 2:27
Nie
andrzejhahn32019.09.14 20:08
jedraszewski ty nierobie i pasozycie spoleczny .kiedy wreszcie zamkniesz ryj
infor2019.09.14 20:49
najpierw twój zamkniemy NIKOMU NIEPOTRZEBNY śmieciu
Grzegorz z Domaradza2019.09.14 19:05
Dziękuję Bogu za tego biskupa. On naprawdę nastaje w porę i nie w porę. Niech Bóg go błogosławi niech dalej głosi całą prawdę Ewangelii Chrystusowej.
BiegunkaProrocza2019.09.15 12:31
MIałam wizję, jak Jedraszewski został kardynałem. Był w Watykanie. Założyli mu czerwoną sutannę, ale była zbyt obszerna, ktoś pomyłił się w rozmiarze. No i później nowy kardynał dostał biegunki. Biegł jak księżniczka przez watykańskie krużganki. Ale nie zdążył, kaka mu poleciała. Biegł dalej, mężnie, i coś zgubił, ale nie był to pantofelek, ani żółta ciżemka. Zgubił kloca.
zyx2019.09.15 13:35
Znowu się "porobiłaś"? Jeżeli masz problemy z kałem, to kup sobie pieluchomajtki, bo już zaczynasz mieć cofkę i usta zanieczyszczone swoimi własnymi odchodami! Dno i sześć metrów mułu !!!
M.2019.09.14 18:39
"Kszysz" - jasne, ten "kszysz" zapobiegl I i IIWS, notabene przy totalnej biernosci Watykanu. Wasze klechy z tamtych czasów popieraly lub byly neutralne z III Rzesza. A wasz "buk" mial to wszysztko w dudzie. Taki to oto "kszysz". Wole jednak nie wierzyc w te brednie, bo jesli bóg istnieje, to ma nas wszystkich gleboko w dudzie.
zdumiony lewacką głupotą2019.09.14 20:48
to nie jest portal dla głupawych lewaków, to po co śmieciu komentujesz coś co twój głupawy móżdżek nie łapie?
Darek2019.09.15 1:05
Ależ jest i dla głupawych lewaków i dla głupawych prawaków - bo jest w domenie publicznej i dostępny publicznie, zatem mylisz się. Każdy i głupi i mądry ma prawo tu pisać wszystko jeśli nie łamie to prawa lub regulaminu serwisu, a w regulaminie nie ma nic że trzeba popierać jedynie słuszną partię aby dodać komentarz lub czytać artykuł.
RHQQ22019.09.16 10:15
Przesadziłeś! jakiej bierności Watykanu? przecież Papież wysłał wsparcie Hitlerowi, nawet już po wojnie pomógł uratować całe rzesze nazistów. Nie mów że kościół nic nie robił. I to nie sam papież ale cała armia sług bożych pomagała. Ksiądz Józef Tiso nawet pomógł w pielgrzymce wrześniowej w 1939., biskup Stepniac zorganizował obozowisko dla niewiernych prawosławnych by mogli się nawrócić. Nie oskarżaj Kościoła Świętego o bezczynność!
anonim2019.09.14 18:18
Jezu, ufam Tobie. +++
Naczelny2019.09.14 18:54
Kłamczuszka i obrończyni pedofili.
zdumiony lewacką głupotą2019.09.14 20:46
a o co ci głupawy lewacki śmieciu chodzi?
Jarek2019.09.15 15:32
Ufaj, ufaj.
Jezus2019.09.16 10:16
Bez wzajemności.
M..2019.09.14 18:00
Patrzcie Ludzie jak się diabeł miota i nie może znieść modlitw pod krzyżami w całej Polsce co witać po wpisach. Św. Michale Archaniele Ty się nim zajmij.
Foster2019.09.14 17:50
Jeszcze takiego biskupa w Krakowie nie mieli.
Jarek2019.09.14 17:18
Portal niby katolicki, a Kaczora więcej niż biskupów.
***2019.09.15 13:39
A ciebie więcej na tym portalu niż Kaczora! Aż strach puszkę otworzyć
Stach-Albert-Nowak-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.14 17:17
Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 - multitasking asshole Jestem 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - żyd pedofil Jestem 𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 - CEO of Shit & Things Jestem 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚 - extra VERGIN oil do smarowania rectum Jestem 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - 𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡𝐮 constipating shit sniffer Czy jest jakaś różnica jak się podpiszę? Żadna, jestem tylko tym kim byłem/jestem przez całe zasr.... zycie zwykłym sq... synem.
Jestem z Białegostoku2019.09.14 17:13
Polska się modli a psy ujadają. Złożyłem w Panu całą nadzieje, On schylił się nade mną i wysłuchał mego wołania....ps 40
BiegunkaProrocza2019.09.14 21:39
Umyj sobie siusiaka, bo zaczynasz strasznie gwiazdorzyć.
anonim2019.09.14 16:58
Żydowski bóg, żydowska religia, szerzona ogniem, mieczem i torturami a ludzie wspierają tego okupanta z Watykanu! Kiedy wreszcie przejrzą na oczy! Klechy gnębią, wykorzystują okradają i manipulują od 966 roku a i często dzieciaka przelecą! a ogłupiałe katole klękają przed nimi i całują ich po spasionych śmierdzących odbytem ministranta, łapskach!
Jarek2019.09.14 17:12
Nie żydowski Bóg. Wiele religii wierzy w jednego Boga. Ale fakt - sukienkowi nie przebierali w środkach w przeszłości, teraz tacą wpływy, to straszą końcem świata. Jak, ktoś chce klękać i całować, jego sprawa, wymogu nie ma.
andrzejhahn32019.09.14 20:08
albowiem katole to ciemna zacofana jest masa
Jarek2019.09.14 16:57
Oj, mój "ulubiony" klecha. "Abp Marek Jędraszewski: Bądźmy zawsze wierni krzyżowi" Szkoda, że Ty nie jesteś Kryjesz najgorszych zwyrodnialców. Chrystus, an którego się tak obłudnie powołujesz, powiedział: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". Mt 25 "Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza." Mt. 18 Kiedy Cię wreszcie Papież wyśle na emeryturę? Modlę się aby jak najszybciej.
Jarek2019.09.14 17:20
Ale będzie impreza w Krakowie jak odejdzie, lepsza niż w Łodzi. Doczekamy.
fraza2019.09.15 12:37
„Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu. Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!”– Kapłańska 19,17-18
Jarek2019.09.15 15:32
Ale ja nie mam do żywię do niego nienawiści, jedynie brak szacunku. Kumasz różnicę?
fraza2019.09.15 17:36
„Jest powiedziane w Księdze Kapłańskiej: “Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu.” Jednak pomiędzy nieobecnością nienawiści a miłością jest przepaść. Może się wam wydawać, że antypatia, brak kontaktów i obojętność nie są grzechami, gdyż nie są nienawiścią. Nie [jest tak]. Przychodzę rzucić wam nowe światło na miłość i koniecznie na nienawiść. Co bowiem oświetla miłość pod każdym jej względem, może też oświetlić we wszystkich szczegółach i nienawiść. Samo wzniesienie miłości ku wyższym sferom powoduje większe oddalenie się od nienawiści. Im bardziej bowiem pierwsza się wznosi, tym bardziej druga spada niżej, coraz niżej. Moja nauka to doskonałość, subtelność uczucia i osądu. To Prawda bez metafor i peryfraz. Mówię wam więc, że antypatia, brak kontaktów i obojętność to już nienawiść. Po prostu dlatego, że to nie jest miłość. Przeciwieństwem miłości jest nienawiść. Czy możecie nazwać inaczej antypatię? A oddalenie się od jakiejś istoty? A obojętność? Człowiek, który kocha, darzy sympatią tego, kogo kocha. Zatem, kto odczuwa antypatię, już nie kocha. Kto kocha, nawet jeśli go życie oddala fizycznie od osoby kochanej, nadal jest jej bliski duchem. Jeśli więc ktoś oddziela się od drugiego duchem, to już nie kocha. Kto kocha, ten nigdy nie jest obojętny wobec miłowanego, lecz przeciwnie, wszystko, co się do niego odnosi, interesuje go. Jeśli więc ktoś jest obojętny wobec drugiego, to znak, że go już nie kocha. Widzicie więc, że te trzy postawy są trzema odgałęzieniami jednej rośliny: nienawiści. A co się dzieje, kiedy ktoś, kogo kochamy, obraża nas? Dziewięćdziesiąt razy na sto, jeśli nie pojawia się nienawiść, to pojawia się antypatia, oddalenie lub obojętność. Nie. Nie działajcie w ten sposób. Niech nie lodowacieje wasze serce przez te trzy formy nienawiści. Kochajcie. Zadajecie sobie pytanie: “Jak możemy to uczynić?” Odpowiadam wam: “Tak samo jak [czyni] to Bóg, kochający nawet tego, który Go znieważa. Miłość bolesna, lecz zawsze dobra.” Pytacie: “Ale jak to zrobimy?” Daję nowe prawo dotyczące odnoszenia się do winnego brata. Mówi ono: “Jeśli twój brat cię znieważa, nie upokarzaj go publicznie, napominając go publicznie, lecz niech miłość skłoni cię do ukrycia winy brata przed oczyma świata”. Będziesz miał wielką zasługę w oczach Boga, bo miłością zamkniesz drogę wszelkiej formie zaspokojenia swojej pychy. O! Jakże człowiek lubi dawać poznać, że został znieważony i jak cierpiał z powodu zniewagi! Chodzi jak szalony żebrak, który nie szuka jałmużny złota u króla, lecz idzie do innych głupców i żebraków, podobnych do niego, prosić ich o garść popiołu i gnoju oraz o łyk palącej trucizny. To właśnie daje świat człowiekowi, który został obrażony i chodzi, skarżąc się i żebrząc o pociechę”. Poemat Boga Człowieka cz.III, 141. A, 6444-6456 https://niebomowiniewieluslucha.files.wordpress.com/2018/02/maria_valtorta_poemat_boga_czlowieka_ksiega_3.pdf
anonim2019.09.14 16:56
haha frekwencja mniejsza niz na marszu równosci
infor2019.09.14 20:45
a wiesz lewacki śmieciu gdzie pojechali inni? - i na pewno nie na marsz zboczeńców
BiegunkaProrocza2019.09.15 12:23
Pobiegli szybko do klozetu, żeby się wypróżnić.
anonim2019.09.14 16:45
My - całe 3 tysiące: https://twitter.com/DiecWloclawek/status/1172782248837492736/
Grzegorz z Domaradza2019.09.14 19:03
No i co kłamliwie ujadasz skundlony trolu. Było 60 tyś ludzi. Przestań kłamać .
BiegunkaProrocza2019.09.14 21:38
Czy zapewniono toalety polowe?
ZERR02019.09.15 1:20
a co? boisz się że possasz się w spodenki?
BiegunkaProrocza2019.09.15 12:21
Ja nie chodze na takie eventy. Ale różne stare pryki z nietolerancją laktozy mogą mieć ciężko. Lepiej aby nie walili w gacie ani na trawę na placu celebry. Chyba, że Ty lubisz takie klimaty. Uważasz, że ludzie nie powinni mieć dostępu do klozetu? Że to tylko przywilej kleru? To straszne.
zyx2019.09.15 18:29
Kał przysłonił ci mózg? Czy wszystko obraca się w twoim życiu w okół odchodów? Kobieto nie staczaj się do szamba! Gdzie twoja subtelność? Twoje smrodliwe wpisy, to jest duchowa katastrofa!!!