Abp Jędraszewski na Lateranie: prawdziwą, wielką nadzieją człowieka może być tylko Bóg - zdjęcie
26.10.21, 14:27fot. episkopat.pl

Abp Jędraszewski na Lateranie: prawdziwą, wielką nadzieją człowieka może być tylko Bóg

19

Prawdziwą, wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, może być tylko Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje aż do końca – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Jana na Lateranie w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Radujemy się wstępując do tej świątyni, mając świadomość tego, że łączymy się z ogromną liczbą pokoleń chrześcijan, w tym biskupów, którzy byli tutaj przed nami” – zaznaczył abp Jędraszewski.

Dzisiaj my, biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej, przybywający z wizytą ad limina, słyszymy w tej bazylice św. Jana na Lateranie, obecnej katedrze Piotra naszych czasów – papieża Franciszka – wyznanie Jana ze szczególną mocą: ‘Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata’, jako zadanie, by w tej bazylice, poświęconej przede wszystkim Chrystusowi, Zbawicielowi świata, wyznać za Piotrem Opoką: ‘Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” – podkreślił metropolita krakowski. Dodał, że tę prawdę biskupi mają głosić „już po powrocie do naszych katedr, w naszych świątyniach, w naszych diecezjach”.

Odwołując się do dzisiejszego czytania z Listu św. Pawła do Rzymian, abp Jędraszewski przyznał, że „odkupienie, zbawienie – zgodnie z wiarą chrześcijańską – nie jest jedynie zwyczajnym wydarzeniem. Odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości”. Dodał, że „teraźniejszość, nawet uciążliwa, może być przeżywana i akceptowana jeśli ma jakiś cel”.

Nawiązując z kolei do encykliki papieża Benedykta XVI Spe salvi, abp Jędraszewski powiedział, że „prawdziwą, wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, może być tylko Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje aż do końca”.

Kogo dotyka miłość, ten zaczyna intuicyjnie pojmować, czym właściwie jest życie, zaczyna przeczuwać, co znaczy słowo nadziei, które napotkaliśmy w obrzędzie chrztu. Od wiary oczekuje życia wiecznego, prawdziwego życia, które całkowicie i bez zagrożeń w całej pełni po prostu jest życiem” – zauważył metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przyznał, że życia nie mamy dla siebie ani wyłącznie sami z siebie. „Życie w swojej pełni jest relacją z Tym, który jest Źródłem życia. Jeżeli pozostajemy w relacji z Tym, który nie umiera, który sam jest Życiem i Miłością, wówczas mamy życie, wówczas żyjemy” – podkreślił.

Módlmy się, abyśmy obdarzając innych mocą nadziei, będąc jednocześnie najwyższym darem samej miłości, jaką otrzymujemy od Boga, mogli kochać Kościół miłością synowską i braterską jednocześnie, Piotra naszych czasów papieża Franciszka, byśmy zanurzeni w tej miłości Chrystusa rozumieli coraz bardziej nasze posłannictwo jako głoszenie miłości i świadczenie o miłości do Boga całym naszym sercem, i miłości do tych wszystkich, których Kościół nam zlecił jako owce i jako baranki” – podsumował abp Jędraszewski.

BP KEP


mp/diecezja.pl

Komentarze (19):

zosia2021.10.27 22:24
ciekawe za czyje pieniądze ten jędraszewski podróżuje,bo zapewne nie za swoje ,to zwykły nierób,księża ,biskupy i inne kardynały to najgorszego rodzaju pasożyty,mieszkają w pałacach ,nie mając zielonego pojęcia o rachunkach,obsługują takich dziadów zakonnice za darmo,bo przypuszczam ,ze dziad jędraszewski nawet nie wie jak swoje "śmierdzące gacie" włożyć do pralki,,,,,,,,ba ja nawet się domyślam ,że ten dziad nie wie jak pralka wygląda!!!!!!!!!!
antoni.s2021.10.27 10:03
Jedyną receptą na uzdrowienie tego kraju i nadanie mu pędu i rozwoju, jest przegonienie tej czarnej, podstępnej zarazy z naszej polskiej, pięknej ziemi, niby w głębi wszyscy są tego świadomi , ale nic z tego nie wynika, ten pasożyt wysysający z tego narodu całą energię zapuścił swoje macki w każdej najmniejszej nawet komórce polskiego organizmu, ma też w swoim władaniu uległych, zależnych od siebie agentów- polityków, ale w końcu zwyciężymy, polska zwycięży, pokonamy i wypędzimy tę hydrę.
ArcyKleroKlaunyZWatykańskiegoCyrkuDlaCiemnoty2021.10.26 23:22
Trzy stare pajace przebrane za klaunów. Starość w pustce samotności prowadzi do obłąkania.Nie zdołali wyrwać się z niemocy próżniactwa i pasożytnictwa za życia, więc dopiero robota robaków rozkładu nada sens ich bytowaniu.
poPO=kurw...i złodzieje i mordercy2021.10.26 22:42
alez fota!!!! SBek skworc jako diakon i miernota jedraszewski!!!???Panie Jedraszewski a co sie stało z księżmi którzy oskarżali pederaste Petza !!!???? byłes tam wtedy , nawet pedał ciekonsekrował na biskupine miernego!!!??? nie było tam prawdziwej wielkiej nadziei człowieka???? czy Bóg kanalio nie miał przy was szans!!!??? pozdrów pederaste skworca , niewiele biedakowi został dni...!!!
Marek2021.10.26 21:34
By była jasność sprawy . Sensem życia każdego chrześcijanina jest zabawienie ,w celu osiągnięcia szczęścia w niebie, polegającego na doskonałej miłości Najwyższego i uczestniczenia w Jego życiu .
Polak2021.10.26 21:08
Tyle się Mareczek nagadał, a nie potrafił powiedzieć dlaczego właściwie którykolwiek z tych wymyślonych bogów miałby być dla człowieka nadzieją a nie tylko marnowaniem czasu na okultystyczne zabobony.
abc2021.10.26 20:16
Piękna, prawdziwa i pełna pokory homilia o Bogu. Wielkie podziękowanie Arcybiskupowi Jędraszewskiemu!
Szatan2021.10.26 18:25
Nie wiem, czy wiecie że ogólnie znany biskup poznański Paetz został z Watykanu wypędzony za skłonności kierowane do młodych mężczyzn." Za karę" dostał biskupstwo w Łomży., a za następną karę skierowano go do Poznania, gdzie stał się słynny na całą Polskę. Kiedy jeszcze był ważną osobą w Watykanie szczególnie upodobał sobie młodszego o 15 lat Marka Jędraszewskiego. Możemy tylko domyślić się, jakiego to rodzaju były relacje....W każdym bądź razie, to Jędraszewski organizował listy w obronie Paetza , kiedy to w Poznaniu wybuchła afera. Ale, do sedna..... Biskup Jędraszewski jest lokatorem Franciszkańskiej, czyli najwyższym hierarchą KK w Krakowie. Już na samym początku urzędowania dał się poznać, jako walczący z "tęczową zarazą". Jego kazania i listy do wiernych nie mówią o Bogu, tylko są pełne homofobii.....Czy to nie z powodu " bliskiej przyjaźni " z naczelnym pedofilem kościelnym Paetzem ?
a.2021.10.26 20:13
Gdzie w tym kazaniu Abp Jędraszewskiego jest mowa o homofobii? Puknij się w zabetonowany łeb - to ty masz w mózgu jedynie "ruję i poróbstwo". Apage satanas!
Anonim2021.10.26 18:20
Tak, życie prawdziwe to życie wieczne.
berejczyk2021.10.26 17:12
Cyt; "...prawdziwą, wielką nadzieją człowieka może być tylko Bóg" koniec cytatu. I to jest prawda z tym, z że ten bluźnierca i bałwochwalca jutro będzie zawierzał Polskę i Polaków Maryi, będzie wzywał umarłych świętych którzy nic nie mogą jak tylko jeden Bóg, będzie adorował stworzenie i materię.
Po 11 ... Adeptus ... precz_z_komunia2021.10.26 14:58
"Polski cham, antysemita zassany, ośmielony wyłazi ze swych śmierdzących nor i jaskiń i pokazuje swą wszechpolską tępotę umysłową i impotencję… cykl rozpłodowy chama polskiego trwa…" _________________ Tak! To Kwintet Żydków PATO-HEJTERÓW w składzie: DANIEL PASSENT, HERTRICH-WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN, A. MICHNIK i obywatel ZSRR JERZY URBAN. Ich PATOLOGICZNA nienawiść do KK, Polski, Polaków czeka na opis medyczny. Po prostu zgraja CHORYCH SKÖRWYSYNÓW!
Adeptus2021.10.26 15:06
Nie jestem żadną osób wymienionych w poście. Nie jestem też Po 11. Obaj nie lubimy chrześcijaństwa, ale on jest lewicowcem darzącym PiS chorobliwą nienawiścią, a ja polskim patriotą wiernym Panu Prezesowi Kaczyńskiemu. adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.26 14:37
No ja mam szczerą nadzieję, że chrześcijański okrutny bóg nie istnieje i że miliardy ludzi nie będą cierpieć wiecznych mąk z jego wyroków, poza garstką lizusów, którym pozwoli się adorować przez wieczność. Fajnie byłoby móc żyć wiecznie, ale jeśli miałoby to być na zasadach chrześcijańskich, to unicestwienie jest zdecydowanie lepszą opcją. A nadzieję pokładam w swoich wysiłkach, w pomocy innych ludzi oraz w rozwoju nauki i techniki. adeptusrpg.wordpress.com
a2021.10.26 20:22
Radzę ci modlić się o łaskę wiary, bo jej dotychczas nie otrzymałeś i wypisujesz żałosne głupoty na temat Boga i Kościoła, a o chrześcijaństwie nie wiesz nic, oprócz kilku gazetowych "mądrości" ateistów. Oby Bóg obdarzył cię łaską wiary, mimo że jak głupek się opierasz.
Oko2021.10.26 21:29
Głupiś, religia człowiekowi potrzebna jest mniej więcej tak, jak rybie wrotki...
Adeptus2021.10.27 8:49
Przez jakieś 20 lat byłem zagorzałym katolem. Wmawianie sobie, że jeśli ktoś jest przeciwko chrześcijaństwo to znaczy, że nie ma o nim pojęcia, jest myśleniem życzeniowym. Właśnie moje pogłębienie wiedzy na temat chrześcijaństwa, Biblii, teologii doprowadziło do odrzucenia wiary, gdy pojąłem, że błędnie uważałem ją za dobro. No i niby czemu niewierzący ma się modlić o łaskę wiary? Ty nie wierzysz w Zeusa ani Krysznę, powinieneś modlić się o łaskę uwierzenia w nich. Poza tym - w żaden sposób nie zaprzeczyłeś temu, co napisałem. Chrześcijański Bóg skazuje ludzi na wieczne męki i to nie wynika z gazetowych mądrości ateistów, tylko Biblii i wielowiekowego nauczania różnych chrześcijańskich kościołów, z katolickim na czele. adeptusrpg.wordpress.com
janton2021.10.26 14:37
wybitnie odrażający typ z tego obrońcy sutannowych pedofili -prawdziwa gęba lawendowej mafii
SZOK!!!2021.10.26 14:31
„Módlmy się, abyśmy obdarzając innych mocą nadziei, będąc jednocześnie najwyższym darem samej miłości, jaką otrzymujemy od Boga, mogli kochać Kościół miłością synowską i braterską jednocześnie, Piotra naszych czasów papieża Franciszka, byśmy zanurzeni w tej miłości Chrystusa rozumieli coraz bardziej nasze posłannictwo jako głoszenie miłości i świadczenie o miłości do Boga całym naszym sercem, i miłości do tych wszystkich, których Kościół nam zlecił jako owce i jako baranki” – podsumował abp Jędraszewski. otóż papieża Franciszka - nie lubimy a z miłością bliźniego - co jest widzimy na granicy