Przedstawiciel rządu Giorgii Meloni podkreślił, że ilość rosyjskiego gazu docierająca do Włoch jest obecnie bardzo niewielka i nie ma on kluczowego znaczenia dla funkcjonowania tego państwa. Podkreślono, że włoski rząd podjął skuteczne kroki, aby zdywersyfikować dostawy tego surowca.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2021 roku rosyjski gaz stanowił aż 35% całkowitych dostaw tego surowca do Włoch. Obecnie ten udział spadł do zaledwie około 5%.

Dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia, m.in. poprzez podpisanie umów z krajami afrykańskimi, pozwoliła Włochom znacząco ograniczyć uzależnienie od Rosji w tym strategicznym obszarze. To ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego tego państwa.

Działania Włoch wpisują się w szersze trendy obserwowane w Europie, gdzie coraz więcej krajów podejmuje starania, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich surowców energetycznych po agresji Rosji na Ukrainę. Pokazuje to determinację Europy, by przeciwstawić się rosyjskiej polityce i budować niezależność energetyczną.