77 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne - zdjęcie
27.09.16, 15:40Fot. Wikipedia

77 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne

Polskie Państwo Podziemne, absolutny ewenement na skalę światową powstało 77 lat temu. Tylko w Polsce istniało w czasach II Wojny Światowej na terenach okupowanych Podziemne Państwo, w którego skład wchodziły siły zbrojne, struktury cywilne, także sieć nauczania oraz wydawnictwa.

Wszystko rozpoczęło się od powołania Służby Zwycięstwu Polski, która następnie przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, a ostatecznie w AK – Armię Krajową. Dzięki temu Polacy mogli skutecznie organizować się, przeciwdziałać okupantowi i przygotowywać się do walki czy sabotażu.

Jeżeli chodzi o naukę, to w samej tylko Warszawie w czasie wojny mogło kształcić się aż 4500 studentów. Ostatecznie dzięki temu Polska stała się w czasie okupacji bogatsza o 10 tysięcy osób z wyższym wykształceniem – matematyków, lekarzy czy polonistów. Podobne organizacje działały także w Krakowie, Częstochowie, Wilnie czy Lwowie. Tworzono czasopisma, które zajmowały się literaturą, wojskowością, czy też polityką. Działały tajne szkoły, kierowane przez Tajną Organizację Nauczycielską, która dbała także o zapewnienie książek uczniom.

Oczywiście PPP było ściśle połączone z władzami Rzeczpospolitej na uchodźstwie, które sprawowały nad nim pieczę. Niestety, tak jak w wielu innych przypadkach, opór Polaków został po wojnie krwawo stłumiony przez komunistów. W 1945 roku przywódcy PPP zostali porwani przez NKWD, a następnie skazani w Moskwie podczas „procesu szesnastu”. 

dam/Fronda.pl