31.08.18, 13:30

150 mln na Teatr Żydowski od Platformy i HGW

Jak informuje portal „warszawa.naszemiasto.pl”, rządzona przez Platformę Obywatelską i Hannę Gronkiewicz Walc, Warszawa przeznaczy 150 milionów na Teatr Żydowski. Budowa nowej siedziby Teatru Żydowskiego to jedna z najważniejszych inwestycji samorządowych władz stolicy, które niedawno rozwiązały patriotyczny marsz ku czci Powstańców Warszawskich – co doskonale pokazuje z jakim żywiołem etnicznym wolą się utożsamiać politycy opozycji.

Jak wynika z artykułu najważniejsza inwestycją rządzonej przez PO stolicy jest „adaptację budynku przy ul. Próżnej 14 na siedzibę Teatru Żydowskiego”. Na Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich władze stolicy z PO przeznaczyły 150 milionów złotych. Jak wynika z informacji portalu „nową siedzibą sceny i Centrum Kultury Jidysz będzie kamienica przy ulicy Próżnej 14. Środki finansowe posłużą na wykonanie dokumentacji projektowej oraz realizację inwestycji, która przywróci świetność dawnej żydowskiej kamienicy. W jej wnętrzu znajdą się dwie sceny (duża i mała), a także zaplecze dla działań i promocji kultury Jidysz”.

Ciekawe czy Teatr Żydowski też stanie się instytucją żydowskiej narracji historycznej, zgodnie z którą polscy ukształtowani przez wieki w duchu antysemickiego katolicyzmu mordowali Żydów w nazistowskich obozach koncentracyjnych, w celu zdobycia ich złotych zębów.

Jan Bodakowski