Redakcja Fronda.pl

Autor

Redakcja Fronda.pl

Redakcja

Migrated legacy fallback author.

Artykułów: 230083

Fot. Screenshot - YouTube (didaskalia)

Tylko u nas

M. Susujew dla Frondy: Bitwa o Mołdawię wygrana. Wojna trwa.

W niedzielę 28 września odbyły się wybory parlamentarne w maleńkiej 2,5 milionowej Mołdawii. W tym wypadku mały rozmiar kraju nie oznacza małej wagi jak samego kraju, tak i tych konkretnych wyborów. Miały one ogromne znaczenie jak dla Mołdawii i dla całego regionu. Rosja kraj ten traktuje jako jeden z priorytetowych celów dla siebie na drodze do odbudowy własnej potęgi imperialnej. Jako część swojej własnej strefy wpływów. Rosja jeszcze na początku lat 90. oderwała od Mołdawii pas ziemi zamieszkały przez mocno zsowietyzowaną mieszankę rosyjsko-ukraińsko-mołdawską o nazwie Naddniestrze. Grając na pewnych problemach w stosunkach dwóch narodów, Rosja również od dłuższego czasu inwestuje w oderwanie od Mołdawii położonej na południu kraju Gagauzji. Tak jak często to miało miejsce w innych częściach byłego ZSRR, Rosja sama wspierała te konflikty etniczne po to, by później wystąpić jako obrończyni mniejszości w ramach koncepcji „dziel i rządź”. Gagauzi, w teorii dość daleki Rosjanom naród tu

Fot. screenshot - YouTube (polsatnews.pl, Donald Tusk - kanał oficjalny)

Polityka

Wicemarszałek Kamiński: Tusk jest grabarzem sukcesu naszej koalicji

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński zdradził, że każdy amerykański polityk, z którym rozmawia, pyta go o kompromitujące Donalda Tuska słowa na temat Donalda Trumpa. Wedle Kamińskiego jednak przewodniczący Platformy Obywatelskiej jest obciążeniem nie tylko dla Polski w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, ale również dla rządzącej koalicji w polityce wewnętrznej.

Fot. okras via Wikipedia, CC 4.0

Europa

Ohydna operacja Łukaszenki przynosi kolejne ofiary. Dramatyczne odkrycie na granicy

Wedle informacji przekazanych przez biuro prasowe Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białoruś, białoruscy funkcjonariusze odnaleźli w rejonie kamienickim ciało „dziewczynki o afrykańskim wyglądzie”. Jeżeli informacje te są prawdziwe, to kolejna ofiara „Operacji Śluza”, w ramach której łukaszystowski reżim sprowadza migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, aby przepychać ich do państw Unii Europejskiej, w ten sposób je destabilizując.

Fot. screenshot - YouTube (Dominikanie.pl)

Wiara

O. Jacek Salij OP: Kto pójdzie do Nieba?

Niestety - Boże, zachowaj od tego i mnie, i każdego! - jeżeli umrę w stanie grzechu, zobaczę siebie jako jedną wielką obrzydliwość duchowego spustoszenia - ojciec Jacek Salij OP.

Fot. Gage Skidmore via Flickr CC 2.0

Izrael i Żydzi

Hamas ustępuje pod presją Trumpa - przełomowy krok ku pokojowi

Na Bliskim Wschodzie doszło do wydarzenia, które jeszcze kilka dni temu wydawało się niemożliwe – Hamas ogłosił gotowość do rozmów pokojowych w oparciu o plan zaproponowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Organizacja potwierdziła, że akceptuje część warunków zawartych w amerykańskim projekcie i zgadza się na rozpoczęcie negocjacji prowadzonych przez mediatorów. W reakcji Trump zaapelował do Izraela o natychmiastowe wstrzymanie bombardowań Strefy Gazy.

Fot. X - Karol Nawrocki

Polityka

Obrzydliwe słowa ukraińskich historyków ws. ustawy o OUN-UPA pod adresem prezydenta Nawrockiego

Nowy projekt prezydenckiej ustawy o zakazie promowania symboli OUN-UPA wywołał gwałtowną reakcję części ukraińskich środowisk naukowych. Choć dokument ma na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących ścigania osób negujących zbrodnie ludobójstwa dokonane przez nacjonalistów spod znaku Bandery, w Kijowie odebrano go jako „atak na pamięć narodową Ukrainy”. W sieci pojawiły się wyjątkowo ostre i obraźliwe komentarze pod adresem Polski.

Fot. via cba.gov.pl

Polityka

Koalicja 13 grudnia prze do likwidacji CBA. Prezydent mówi: „NIE!”

Centralne Biuro Antykorupcyjne miało zniknąć z mapy polskich służb specjalnych już w połowie 2025 roku. Na chwilę obecną rząd Donalda Tuska zdecydował o przesunięciu terminu jego likwidacji aż o dziesięć miesięcy – do 1 maja 2026 roku. To już druga korekta daty w tej budzącej ogromne emocje reformie, która od samego początku napotyka opór Pałacu Prezydenckiego.