Redakcja Fronda.pl

Autor

Redakcja Fronda.pl

Redakcja

Migrated legacy fallback author.

Artykułów: 229463

Fot. Pixabay

Mocne

Śląscy policjanci uratowali Polkę przetrzymywaną w Tunezji

Znajomość z poznanym w internecie Tunezyjczykiem oraz wakacyjny wyjazd do jego kraju zamieniły się w prawdziwy koszmar dla 38-letniej Polki. Kobieta została porwana, przetrzymywana wbrew własnej woli oraz bita. Z rąk oprawcy udało się wyswobodzić Polkę dzięki działaniom śląskich policjantów.

Fot. screenshot YouTube

Polska

Wojna hybrydowa. Wiceszef MSWiA: reżim Łukaszenki ma krew na rękach

- Są tam osoby współpracujące z organizacjami terrorystycznymi, osoby, które miały przeszkolenie wojskowe, bojowe. To na pewno nie są, jak chciały media przez ostatnie tygodnie, biedne rodziny, kobiety z dziećmi, uchodźcy polityczni - powiedział na temat migrantów wiceszef MSWiA Błażej Poboży w rozmowie z Radiem ZET.

Fot. Michal Maňas via Wikipedia, CC BY 3.0

Kościół

Święty Wacław. Męczennik zamordowany w kościele

W 845 roku 14 książąt czeskich przyjęło chrzest w Ratyzbonie. W tymże wieku książę Mojmir (+ 846) utworzył państwo wielkomorawskie. Jego następca, Rościsław, sprowadził na Morawy św. Cyryla i św. Metodego. Z ich pomocą zaprowadził chrześcijaństwo w obrządku słowiańsko-bizantyńskim. Z końcem wieku IX i na początku wieku X książę czeski Bożywoj podbił państwo wielkomorawskie i przyjął chrzest w obrządku słowiańskim. W wieku X obrządek ten został wyparty przez obrządek rzymski, łaciński. W roku 973 powstało biskupstwo w Pradze, zależne od metropolii w Moguncji. Drugim biskupem Pragi był św. Wojciech (+ 997). Jednak największym bohaterem katolickich Czech jest św. Wacław, król i męczennik. On też jest głównym patronem kraju i narodu.