Wychodzenie z ciała prowadzi do opętania! - zdjęcie
04.12.20, 08:55Fot. via Wikipedia, CC 0

Wychodzenie z ciała prowadzi do opętania!

43

Niestety, to co niedawno jeszcze było zboczoną praktyką grupki zaawansowanych amerykańskich okultystów stało się dziś u nas w Polsce zadziwiająco popularne. Nie ukrywajmy, „zabawa” w wychodzenie z ciała może się skończyć problemami na całe życie, a może i na wieczność!

Rozumiem, że większość tak zwanych „normalnych ludzi” uznać może sam pomysł napisana artykułu o ”wychodzeniu z ciała” za zwykły absurd i poszukiwanie sensacji. Jednak uważam, że potrzebne są poważne przejawy zainteresowania tendencjami, może z pozoru niepoważnymi, ale angażującymi młodych ludzi i stających się ich niebezpiecznym hobby. Problem polega też na tym, że wielu rodziców na prawdę nie ma pojęcia o tym czym w internecie interesują się ich dzieci. Praktyki związane z „wychodzeniem z ciała” poruszane są na polskojęzycznej grupie facebookowej która ma ponad 5000 członków. A to tylko jedno z wielu podobnych miejsc w necie, ponieważ zrobiła się na to moda. Treści wpisów brzmią przerażająco, ludzie naprawdę chcą wychodzić z ciała.

Obenauci

OOBE – to międzynarodowy skrót od angielskojęzycznej nazwy zjawiska „out of body experience” – dosłownie: „doświadczenie poza ciałem”. OOBE próbuje dać wspólny mianownik różnego rodzaju „podróżom astralnym”, „świadomemu śnieniu” (LD), „projekcji astralnej”, eksterioryzacji”   i innym „doświadczeniom poza ciałem”. Niektóre cechy OOBE są wspólne z doświadczeniami NDE czyli „doświadczeniom bliskim śmierci.” Odróżnia je to, że klasyczne OOBE nie ma związku ze śmiercią, chorobą. Nie jest pojmowane jako niebezpieczeństwo, lecz jest praktyką duchową promowaną pozytywnie, jako coś rzekomo bezpiecznego i pożądanego. 

W jakim celu ludzie chcą wychodzić z ciała?

 1. Poszukiwania czegoś więcej niż materia
  Moim zdaniem w OOBE wchodzą osoby które mają naturalną chęć do poszukiwania duchowego, ale niestety należą już do pokolenia, któremu trudno odnaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy coś istnieje w życiu poza materią. Chcą jakoś doświadczyć duchowości, a nie spotkali dotychczas Jezusa Chrystusa. W środowiskach katolików, których formacja jest jednoznaczna z pewnością trudno będzie znaleźć kandydatów do takich eksperymentów.
 2. Chęć spotkania duchowych przewodników
  Nagłówek popularnej na facebooku listy dyskusyjnej informuje nas „Osoby będące w stanie OOBE twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi podczas gdy ich ciała spoczywały nieruchomo.” Pamiętajmy, że z chrześcijańskiego punktu widzenia nie istnieją byty neutralne duchowo. Jeżeli coś nie jest Aniołem Bożym, a Aniołowie pokazują się jedynie w ściśle określonych okolicznościach, jest po prostu demonem, choć może chwilowo przebranym w przyjemne szatki ! Na listach dyskusyjnych dotyczących OOBE spotyka się nieraz wpisy będące jakby wołaniem o pomoc, kiedy po paru razach te „podróże” przestają być fajne: „Przez treningi OOBE zacząłem się inaczej zachowywać i odczuwać np. podczas zasypiania czułem jakby ktoś siedział koło mnie , wyczuwałem także jego dotyk. Parę razy zdarzyło mi się, że podczas zasypiania słyszałem, jak ktoś do mnie mówi bezpłciowych głosem. Czuję, ze zacząłem się zmieniać, nie wiem co się ze mną dzieję, czuję jakieś zło, które chce mnie zagarnąć.” Osoba taka, żali się na swój stan na forum osób zaangażowanych w OOBE, jej zdaniem bardziej doświadczonych. Zostanie tam jednak jedynie głębiej wciągnięta w mroczny światopogląd. Ciekawe że wielu praktyków OOBE wspomina o możliwości ataku demonicznego, niemniej te osoby bardzo ufają własnej sile: „Mówi się że potrzebna jest mocna psychika żeby tego próbować bo rzeczywiście istnieje możliwość ataku przez złego ducha-sam nie wiem co o tym myśleć bo OOBE miałem raz może dwa a jako że jestem osobą odporną i mocną psychicznie nie było mi dane go spotkać do tego OOBE nie było świadome lecz spontaniczne. Jednak jeżeli miałbym wierzyć ludziom praktykującym OOBE to jest to bezpieczne a opiekun jest naszym drugim ja”. Ależ, chciałoby się tu krzyczeć, nie wierz osobom praktykującym OOBE tylko szybko udaj się do katolickiego egzorcysty, aby egzorcyzmował od Ciebie owego „opiekuna”!
 3. Poszukiwanie „swojego wyższego rozwoju spirytualnego”. 
  OOBE jest swojego rodzaju herezją, choć nie jest sektą. Nie wykształciło struktur wyznaniowych, a sterowana jest przez różne ośrodki duchowego wpływu oferujące wtajemniczenia. Kościół traktowany jest tam wrogo. Typowa reakcja na wspomnienie o katolikach brzmi tam następująco: „Jak nazwać całą instytucję, która wstrzymuje rozwój duchowy większości ludzi?” Ten rozwój duchowy zdaniem zwolenników OOBE ma następować indywidualnie, ponieważ „Stając się członkiem jakiekolwiek religii wpadamy w kanony z których trudno wyjść, które nas ograniczają i które powodują zatrzymanie się naszego rozwoju natomiast pozostając wolnym/bezstronnym możemy zawsze wybierać najlepsze dla siebie rozwiązania bez sugerowania się zdaniem innych czy też ideologią naszej religii”. Zatem mamy do czynienia z oddziaływaniem duchowym nowej generacji. To już nie jest tak, jak sugeruje się w myśleniu o sektach i nowych ruchach religijnych, że grożą nam perfekcyjne organizacje, tylko poprzez internet wciągani jesteśmy indywidualnie w duchowe błędy. 
 4. Chęć łatwego manipulowania innymi osobami.
  Ktoś kto twierdził, że był kiedyś poza ciałem, staje się w internecie osobą pouczającą innych, podziwianą. Adepci (świeżo zalogowani na ezoteryczne forum) zadają mu różnego rodzaju pytania. Osoba taka staje się rodzajem guru. Wirtualnym przyjacielem. Guru taki wysłuchuje różnych wierzeń zagubionych osób, organizuje spotkania i zloty. Prędzej czy później następuje upragniony zapewne od samego początku obrót dobrami materialnymi. Zaczynamy od małego eksperymentu, a wciągani jesteśmy w profesjonalny rynek New age.


W podsumowaniu można zauważyć, że rynek okultystycznych usług przechodzi przekształcenia. New Age także przechodzi kryzys instytucji. W coraz mniejszym stopniu chodzi tu o sekty, związki. Jest to raczej indywidualne poszukiwanie klientów rządnych wrażeń związanych z przekraczaniem kolejnych granic. Towarem jaki zakupują adepci nie jest przynależność do organizacji, ale unikalne doznania duchowe.

Katolicki punkt widzenia:
Wszelkie poszukiwanie „innych stanów świadomości” może nas otworzyć na demony. Narkotyki, stany medytacyjne, medytacyjne otwieranie świadomości, nawet w taki uproszczony sposób jak zredukowane techniki OOBE mogą być zaproszeniem dla demonów. Znany egzorcysta, jezuita Malachi Martin badając wiele przypadków opętań podkreśla, że podstawową okolicznością łączącą wiele znanych mu przypadków jest „pełna afirmacji próżnia”, bierne oczekiwanie na rzeczywistość duchową nieznanego pochodzenia. Pamiętajmy, że Aniołowie działają z Woli Bożej, nie da się „wywołać Anioła”, generalnie takiemu „podróżnikowi astralnemu” zawsze na spotkanie wychodzi nie kto inny jak demon. Taki „przewodnik” nie zaprowadzi nas nigdzie indziej jak do piekła !


OOBE jako droga na skróty do opętania
Powiedzmy sobie jasno, OOBE jest taką drogą na skróty do opętania. Oto jeden z opisów jakie daje osoba na jednym z forów internetowych: „Coś w środku jakby się wyślizgło z mojego fizycznego ciała i zawisło w pokoju. Zaznaczam że mogłem się ruszać moim fizycznym ciałem nie miałem paraliżu sennego ani nic innego. Nie spałem i widziałem moimi fizycznymi oczami moją śpiącą żonę. Moja świetlista postać wymknęła się w gwieździstą podróż dziwne jest to że o czym pomyślałem to zaraz było przed moimi astralnymi oczami. Nadmnieniam że byłem świadomy fizyczne mogłem się ruszać. Nagle coś wciągło mnie do mojego pokoju i ujrzałem na balkonie 4 ciemne postacie w kapturach. Siłą wciągły mnie do mojego fizycznego ciała i również wskoczyły we mnie .Poczułem ciężar gniecenie w mostku jakby na klatce piersiowej. Wtedy pod sufitem przyleciał jakby mój przewodnik. Ubrany był w niebieską polarną kutkę i grubą czapkę oraz miał maskę całkiem przyjazną. Zaczął jakby zassysać moją astralną podróż do siebie jakby do wewnątrz. Jakby cofał moją podróż wstecz bo widziałem rzeczy które przebyłem astralnie. Nagle ten przewodnik zdjął maskę i pokazał swoje oblicze. Wszystko obserwowałem to z pozycji łóżka widząc to wszystko swoimi FIZYCZNYMI oczami. Twarz ukazała demona który zbliżając się do mnie na bliską odległość dusił mnie jakby w klatce piersiowej. Bawił się ze mną szydził ze mnie…” Mamy tutaj opis stworzony przez anonimową osobę. Nie znamy stanu jej psychiki, może oszalała? Widać jednak że pisze to ktoś obeznany w temacie, używający określenia „podróż astralna”, „gwiaździsta podróż”, ufająca, przynajmniej dotychczas jakiemuś „przewodnikowi”. 

Świadectwo z naszego podwórka
A oto wiadomość z prasy regionalnej: „Do niecodziennych wydarzeń doszło przed ok. miesiącem w jednym z gimnazjów w Kraśniku. – To było tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – opowiada dyrektor gimnazjum, gdzie rozegrały się sceny niczym z filmu "Egzorcysta”. Sytuacja dotyczyła dwóch uczniów z różnych klas, którzy grali w domu w tzw. wychodzenie z ciała. – Wtedy pierwszy raz dowiedziałem się, że jest coś takiego i że pewne wskazówki można znaleźć w Internecie - przyznaje dyrektor gimnazjum. Potem, podczas lekcji w szkole, jeden z chłopców zaczął się dziwnie zachowywać. – Został zabrany do gabinetu pani pedagog i tu się wszystko zaczęło – kontynuuje dyrektor szkoły. – Chłopak bluźnił, krzyczał zmienionym głosem, prężył się. To rzeczywiście była sytuacja nietypowa i to wzbudziło niepokój dwóch pedagogów, którzy byli w pokoju. Nauczyciele wezwali rodziców ucznia. O pomoc poproszono też księdza, który prowadzi zajęcia w szkole. Modlił się za chłopca. – Byłem z nim do czasu, aż został przewieziony przez rodziców do egzorcysty – przyznaje duchowny, który był jednym ze świadków nietypowego zachowania dziecka.”  ( Dziennik Wschodni 31 stycznia 2012). Zatem OOBE przestało należeć do dziwnego świata amerykańskiego New Age, lecz mamy ten problem już u nas, w polskich gimnazjach !

Maria Patynowska

Komentarze (43):

Beta2020.12.8 18:15
A ojca Rydzyka opętał demon finansista ten to się Boga nie boi.
CIAŁO BOżE W CIEBIE WŁOżE2020.12.4 20:53
KAżDY KLECHA PREFERUJE RACZEJ WCHODZENIE W CIAŁO ( NP. MAŁEGO CHŁOPCA) NIż WYCHODZENIE Z NIEGO. TAKA KATOLICKA TRADYCJA.
LOLcontent2020.12.4 18:26
To już wiadomo czemu naczelnik państwa i pRezydent tak często podczas wystąpień nie mogą zapanować nad emocjami. Dzikie oczy, piana z ust i bezsensowny bełkot dziwnym głosem. Do tej pory myślałem, że są to kretyni ale w grę widać wchodzi wspólna zabawa w OOBE. Jednak w tych przypadkach na szczęście nie potrzebny jest psychiatra a jedynie egzorcysta!
ladychapel2020.12.4 13:43
O to ja mam tak codzień :O Jak piszę to wychodzę z siebie
Jakub2020.12.4 13:25
do artyk. " Znany egzorcysta, jezuita Malachi Martin ...". Książka "Jezuici", tego nieżyjącego już księdza rzuca ciekawe światło na rolę Jezuitów w XX stuleciu. Jest polskie wydanie. Raczej dla osób starszych, mocno osadzonych w Wierze KRK, które umieją czytać.
pp2020.12.4 13:11
Dobre prochy.
Bosak2020.12.4 12:03
Gdyby było złe, Bóg stowrzyłby świat innaczej.
MaxFiend2020.12.4 11:40
Pisanie takich bredni prowadzi do opętania! :-D
Po 11 ...2020.12.4 11:26
Ciemne postaci w kapturach? :))) Boże, to zwykłe hopnagogi są. Każdy kto potrafi WILD zna to na pamięć. Polecam LD. Szczególnie seks i latanie.
asdf2020.12.7 19:39
Akurat ciemne postacie w kapturach to gady, reptile które karmią się niskimi emocjami ludzi. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. To normalna sprawa że gady zarządzają religiami. Podszywają się pod diabły, anioły. Dostosowują się pod wierzenia. Zarządzają reinkarnacją. Kreują nam scenariusze w snach itp. Oj jak wy byście znali prawdę to byście się zdziwili. Każdy człowiek jest absolutem który zapomniał że jest jednym ze wszystkim.
Jest Fronda? Jest piąteczek? Jest LOLcontent!2020.12.4 11:18
j.w.
kaka2020.12.4 11:32
Pomysl.Nikt cie nie zmusza abys wlasnie takie tresci sluchal i ogladam. Masz szanse cos sie dowiedziec i oczyms porozmawiac .Jesli z gory zakladasz ze to jest zle to po jaka cholere cierpisz?Moja rada DAJ SOBIE WIECEJ CZASU-i nie patrz na tresci z jednej strony -jEST TEZ DRUGA STRONA .
Dokładnie. Dlatego tu jestem i komentuję.2020.12.4 13:09
Tobie również polecam zaglądać od czasu do czasu na gazeta.pl czy tokfm.pl - zamykanie się wyłącznie we własnej bańce informacyjnej nie prowadzi do niczego dobrego, bez względu na to o którą bańkę chodzi.
kaka2020.12.4 14:59
widzisz -nie odbierz tego ze ciebie pouczam -ale ja mam tyle lat i tyle przeszedlem ze potrafie odroznic dobro od zla-poza tym poznanie na dwu wyzszych poziomach czasu i ducha wyklucza jakiekolwiek zblizanie sie do zla-w gazecie wyborczej niema nic dobrego i nie bedzie-to jest marksistowsko -zydowski-Marks zakladal emancypacjo od Boga i prace przymusowa dla wszyskich-jesli pomyslisz nad tym co to znaczy praca przymusowa dla wszystkich-nigdy wiecej z marksizmem i lewakami nie powinienes miec wspolnego-dlatego twoja rada jest sluszna tylko dla dwu roznych pogladow aby je poznawac w granicach sensu-ONI WYCHODZA POZA SENS-strataczasu
Grizzly2020.12.4 11:07
Kaczyński musiał chyba często wychodzić z ciała
ladychapel2020.12.4 13:46
Chyba Ci mózg Ci przeGrizzly
kak2020.12.4 11:06
Potwierdzam to jest PRAWDA -ale opisana tylko w niwielkim procencie. Ja to przeszedlem i daje swiadectwo WCHODZENIE W SWIAT DUCHUW-JEST DLA NORMALNEGO CZLOWIEKA TRAGICZNIE DRAMATYCZNA POMYLKA Czlowiek nie ma w zaden sposob mozliwosci kontrolowania duchow -natromiast druga strona ma.To zawsze konczy sie TRAGICZNIE
Anonim2020.12.4 12:07
Kiedy kierujesz się strachem i masz złe intencje to właśnie takie masz tego skutki, to nie zabawka dla katoli
Jakub2020.12.4 13:27
To nie jest zabawka przyjacielu.
Grizlzy2020.12.4 11:04
W kościele katolickim praktyki okultystyczne są na porządku dziennym, same modlitwy do zmarłych to wywoływanie duchów a msza katolicka to prawdziwy rytuał magiczny odprawiany przez kapłana czarnoksiężnika. Nie ma argumentu który by temu zaprzeczył
kaka2020.12.4 11:09
Nie ma argumentu-bo znajdujesz sie w slepocie duchowej.W szczegolnosci nie potrafisz odroznic dobra od zla .Ale takze rzeczy i spraw waznych od niewaznych oraz postawy jak nalezy uszanowac zeczy i sprawy wazne.Dluga droga przed toba.
Ortsul2020.12.4 12:13
Właściwie, kako, prawdę powiedziwaszy odnieś te słowa do siebie gdyż te słowa są zwierciadłem Twojej duszy
Jakub2020.12.4 13:34
do 12:04. Głupciu! Katolicy nie modlą się do zmarłych ale do Pana Boga za zmarłych, w intencji ich zbawienia. Czym jest Msza św. to przeczytaj w KKK (Katechizm Kościoła Katolickiego) a nie czytaj jakichś satanistycznych czy pogańskich publikacji.
asdf2020.12.7 19:41
Jakub przecież ty jesteś jednym z bogiem bo bóg jest wszystkim. Ile ci zajmie wcieleń żeby to pojąć ? Że bóg jest niepodzielony, że gra sam ze sobą i wszystko jest nim. Że jego prawdziwa forma to niedualny ocean świadomości i nie podlega twoim wyobrazeniom czy podzialom i iluzjom poczatku konca. Wszystko dzieje się pozaczasowo w jedynym stanie "teraz".
espada2020.12.4 19:41
Widze ze kompletnie nie masz pojecia o czym mowisz
Rene2020.12.6 15:16
Msza swieta jest reprezentacja w sposob bezkrwawy jedynej Ofiary Chrystusa- dostepnej w naszym czasie i miejscu. Zwazywszy na roznice czasowe trwa 24/7, bo gdzies na globie zawsze odprawiana Eucharystia. Polecam ksiazke bylego pastora , znanego biblisty: "Uczta Baranka. Eucharystia- niebo na ziemi". Jesli chodzi o modlitwe za zmarlych to odsylam do Biblii Katolickiej (tej niezredukowanej przez Lutra). Kiedys zapragniesz, aby po smierci ktos sie za ciebie pomodlil....
Anonim2020.12.4 10:54
Nie wiem . Nie sprawdzałam . Moje ciało jest mi zbyt bliskie by je opuszczać . Może być tak jak to opisuje artykuł ( nie czytałam gdyż mnie to nie interesuje ) ? A może być zgoła inaczej ?
Polonia Semper Fidelis2020.12.4 10:15
Uwaga! Ten "Anonim" oraz tenże pod innymi nickami jest chory z nienawiści do chrześcijaństwa i Polski. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy cykl się nasila. Brak reakcji Frondy na jego bluzgi to skandal, ale na nich nie ma siły. Nie wchodźcie z żadne słowne przepychanki z nim, bo jemu właśnie o to chodzi. A tu logika nie działa. Żałosny, nieszczęśliwy typ.
nie ten anonim2020.12.4 10:29
dlaczego zaraz chory z nienawisci i do chrzescijanstwa? Pewnie jak kazdy inteligentny czlowiek uwaza wszystkich foliarzy za dekli niezaleznie w ktorego boga wierza czy ktory rodzaj foliozy uprawiaja ;))). Poza tym wy kochane wolaki nie jestescie "chrzescijanami" zadnymi tylko wolskimi katolibami czyli antysemitami wierzecymi w zydowskiego boga Jehowe, jego syna Zyda Jezusa i jego matke Zydowke Marie. Takie sa fakty i z nienawiscia nie ma to nic wspolnego ;)))
haha2020.12.4 11:19
twoja pewnosc niepewnej wiedzy przeraza.Jak piszesz o Jezusie to z szacunkiem bo narazie nie umiesz wskrzeszac zmarlych,przywracac wzrok itd-dobroc naszego Zbawiciela jest bezcenna ty nawet NIEPOTRAFISZ SIE OTWORZYC NA DOBRO. Niechce mi sie dyskutowac na taki poziomie.Jedno ci wyjasnie Nie wieszkim byl i jest Jezus.Jekies tragiczne tresci podkladasz pod Jego pochodzenie zydowski. W prawdzie Jezus pochodzil z narodu chebrajskiego -to jednak znim sie nie utozsamial. Swiadczy o tym uzywanie jezyka aramejskiego przez samego Jezusa PODCZAS UZDROWIEN NP TALITA KUM------ LUB EFFATAH Zatem twoje bluzniercze i kretynskie oskarzanie twojej niewiedzy publ;icznie jest porazajace i bluzniercze.
Z tym, że "cherbrajskiego" po polsku2020.12.4 11:22
piszemy inaczej.
KAKA2020.12.4 11:36
DZIEKUJE---chyba nie zakladales ze jestem doskonaly? co ? troche pokory mi terz trzeba.
Z tym, że "terz" po polsku piszemy inaczej.2020.12.4 13:10
j.w.
kaka2020.12.4 15:04
Nadarmo moje pisanie nic z tego nie rozumiesz.Musisz nauczyc sie odrozniac rzeczy wazne od niewaznych,dobro od zla.Jesli zemdlejesz na ulicy a podniesie ci brudny i smierdzacy czlowiek i lamana polszczyzna zamowi ci karetke-TO CZY BEDZIESZ MIAL PRETENSJE ZE SIE NIE MYJE I NIE ZNA POLSKIEGO-prosze minimum undestanding.
Antek2020.12.4 10:11
A w diecezji Koszalińskiej mdleją na potęgę i to jeszcze w Duchu Świętym. Może Wreszcie ktoś zrozumie /Biskupi/, że to herezja.
AAAtomek2020.12.4 9:58
No wreszcie! Jest piątek, jest LOLcontent na frondzie!
Natix2020.12.4 10:26
Ehhh, a liczyłem że dziś coś będzie o odrastaniu nogi lub ręki :(
AAAtomek2020.12.4 10:41
Dzień się jeszcze nie skończył ;)
Tasman2020.12.4 9:13
Klasycznym przykładem opętania z powodu "wychodzenia z ciała" był o. Pio
Nina2020.12.4 9:48
Kto ciebie zrobił takiego głupiego?
trzaska2020.12.4 10:06
Głupcze on działał z Bogiem Panem Wszystkiego, Ty natomiast jak widzę,przystajesz lub jesteś Jego stworzeniem które GO odrzuciło.
A co jeśli po śmierci przekonasz się2020.12.4 11:20
że właściwą formą oddawania czci Bogu jest Islam?
$2020.12.4 11:47
prędzej będzie nim dolar.