Wspólne mieszkanie przed ślubem? Porażka! - zdjęcie
26.11.19, 13:15Fot. via Pixabay, CC 0

Wspólne mieszkanie przed ślubem? Porażka!

46

Czy można razem mieszkać przed ślubem?

No dobrze, to tak ciągle podkreślamy jak to się trzeba przed ślubem dobrze poznać, jak to trzeba zobaczyć nie tylko zalety ale i wady drugiej osoby więc może by razem zamieszkać? Przecież wtedy poznamy się najpełniej. Nie, oczywiście - nie będziemy współżyć, bo już doszliśmy do wniosku dlaczego czystość jest tak ważna. Ale tak poznać się jeszcze lepiej poprzez wspólnie zamieszkanie to chyba nie będzie niczym złym?

     Moi kochani, cel wydaje się szlachetny ale... po kolei.

     Po pierwsze: to nie bardzo nam się chce wierzyć, że nie będziecie współżyć. Dlaczego? Ano dlatego, że nie sposób uwierzyć, że na chłopaka nie działa jego dziewczyna. Jeśli chłopak jest zdrowy to nie ma możliwości, by go stała obecność ukochanej dziewczyny, jej zapach, dotyk, ciepło nie "ruszało". A jak nie "rusza" to powinien się przejść do lekarza, bo by to oznaczało, że nie czuje pociągu seksualnego do kobiet i jego organizm nie funkcjonuje prawidłowo. A jak jednak to na niego działa to ciągle siebie i ją naraża na grzech. Być może w dziewczynie, szczególnie początkowo nic się nie dzieje, ale w chłopaku na pewno. A jeśli on tak to czuje to po co narażać go na takie udręki? On się może nawet do tego nie przyzna, bo mu duma nie pozwoli wyznać, że nie panuje całkowicie nad swoim organizmem, jednak tak jest. Mieszkając razem zatem ciągle narażacie się na pokusę i to jest tutaj złem - choćbyście faktycznie wytrwali nie współżyjąc. Celowo piszemy tutaj "nie współżyjąc" a nie "w czystości", bo przecież czystość to nie tylko niewspółżycie. A z pewnością zdarzą się upadki. One naturalnie u par nie mieszkających ze sobą też się zdarzą, ale tutaj będą częstsze i bardziej frustrujące - bo jak obiecać poprawę, jak pracować nad tym, żeby się nie zdarzały kiedy sytuacja pokusy trwa ciągle. No, nawet święty miałby poważne problemy.

Po drugie: poprzez ciągłe powstrzymywanie się od współżycia, poprzez ciągłe stwarzanie sytuacji kiedy podniecenie narasta i nie jest rozładowywane tylko wygaszane można nabawić się poważnej nerwicy na tym tel. Bo wyobraźmy sobie sytuację kiedy chłopak z dziewczyną np. widzą się w piżamach, nie daj Boże śpią w jednym łóżku (takie sytuacje też się zdarzają), całują się na dobranoc i... nic. I tak przez miesiące, nieraz lata. Tak jak mówiliśmy - dziewczynie to może nawet początkowo nic nie będzie, bo dla niej ważniejsza jest uczuciowość i ona się chce do "swojego misia" po prostu przytulić i o nic jej nie chodzi. No i się przytula a w chłopaku się gotuje. Ale nie współżyją przecież, prawda? No to trzeba coś z tym podnieceniem zrobić. Nieraz jest to "tylko" wyżycie się w grze komputerowej (z narażeniem na pretensje ze strony dziewczyny, że woli siedzieć przed komputerem tracąc czas na jakąś głupią grę zamiast z nią pogadać; tymczasem on nie przyzna się, że jest to jego metoda na wygaszenie emocji lub nawet nie zdaje sobie z tego sprawy) ale bywa, że kończy się to nawet masturbacją. Jeśli chłopak wie, że jego dziewczyna za drzwiami łazienki bierze prysznic to naprawdę niewiele potrzeba, żeby jego wyobraźnia zaczęła działać. Jeśli ona się przy nim przebiera (a przecież nieraz tak jest jeśli mają do dyspozycji tylko jeden pokój) to naprawdę nie jest mu łatwo. I nie chodzi o to, że mężczyzna nie potrafi się powstrzymać, że zachowuje się jak zwierzątko. Po prostu to są najzwyklejsze reakcje organizmu a on się właśnie cały czas powstrzymuje. Żeby była jasność: po ślubie też nie zawsze można współżyć. Też czasem trzeba się powstrzymać. Ale inne jest nastawienie jeśli okres wstrzemięźliwości trwa kilka czy kilkanaście dni a potem można "legalnie" bez wyrzutów sumienia współżyć z własną żona a inaczej gdy perspektywa ślubu jest np. za dwa lata, prawda? Piszemy cały czas o mężczyźnie ale naturalnie dotyczy to także kobiety, choć z uwagi na jej odmienną naturę - w mniejszym stopniu.

     No i teraz jeśli para postanawia, że jednak nie współżyją to będą seks kojarzyli jako coś od czego za wszelką cenę (cenę grzechu) trzeba się powstrzymać. Zakoduje im się, że współżyć nie wolno, to coś złego, podniecenie należy zaraz stłumić. To wszystko zaś może przyczynić się do naprawdę poważnych problemów w małżeństwie. Moi Drodzy, może nie uwierzycie, ale jest sporo małżeństw które przychodzą do poradni, bo nie mogą współżyć. Okazuje się, że małżonkowie (częściej kobieta ale mężczyzna nieraz też) ciągle czują jakieś dziwne wyrzuty sumienia przy podnieceniu, ciężko im osiągnąć orgazm, współżycie na które tak czekali nie cieszy. W dużej mierze są to małżeństwa, które mieszkały razem przed ślubem - abstrahując od tego czy współżyły czy nie. Bo oni cały czas mają w głowie schemat zachowań przed ślubem i tamtą świadomość, że seks jest grzechem.

     Po trzecie: ludzie, którzy razem mieszkają nie mają na czole wymalowane, że nie współżyją i postronni odbierają to jednoznacznie - że to konkubinat. Nie wiesz co myślą Wasi sąsiedzi, nie wiesz też co myślą i mówią sąsiedzi Twoich rodziców. Pomyśleliście o tym? Bo na "złą sławę" narażacie nie tylko siebie ale i Waszych rodziców. Którzy często przecież wcale Waszego wspólnego mieszkania nie popierają. Dajecie też zły przykład Waszemu rodzeństwu. No i wprowadzacie w błąd osoby w kościele do którego chodzicie. Jeśli ktoś wie, że mieszkacie razem a Wy przystępujecie do sakramentów (bo nawet nie współżyjecie) to ludzie są skonsternowani i co niektórzy mogą myśleć, że to jest ok. Że bez ślubu można do Komunii św. przystępować. I to też trzeba wziąć pod uwagę, bo jest to grzech zgorszenia i podpada po kategorię tzw. "grzechów cudzych".

     Po czwarte: mieszkając razem tracicie coś bardzo ważnego - ową "pierwszość", tajemniczość, radość wspólnego odkrywania pewnych spraw dopiero po ślubie. Nie będziemy się powtarzać bo pisaliśmy o tym w rozdziale o czystości. Chodzi o to, by pewne rzeczy zostawić na czas po zawarciu małżeństwa. Są to te kwestie bez których poznanie się jest możliwe a których odkrywanie po ślubie daje autentyczną radość a noc poślubna czyni niezwykłą.

     Po piąte: mieszkając razem para zaczyna po pewnym czasie zachowywać się jak "stare, dobre małżeństwo"- w takim negatywnym znaczeniu. Nie ma randek, nie ma czekania na spotkanie, kwiaty też są rzadziej. Dużo mniej chodzi się do kina, na spacery, no bo nie są to już okazje do spotkań skoro jesteśmy ze sobą na co dzień. I co się dzieje? Tak naprawdę mniej ze sobą rozmawiamy, szczególnie na ważne i głębokie tematy. Zaczynają się codzienne obowiązki, zaczynamy też tak trochę "przyzwyczajać się" do swojej obecności. Po pracy każde zajmuje się swoimi sprawami i często siedzimy osobno każde w swoim kącie. Niektórzy to zamieszkanie razem odbierają wtedy jako zmianę na gorsze. No bo on czy ona się nie stara! Kiedyś dzwonił, przychodził, zabiegał a teraz siedzi przed komputerem. Kiedyś ona czekała, zawsze pięknie wyglądała a teraz ma pretensje o zalaną wodą podłogę w łazience. I znów trzeba podkreślić, że to normalne problemy i "rozczarowania", na które narażeni są wszyscy nowożeńcy i z którymi muszą się uporać ale tutaj nie ma małżeństwa i ludzie nieświadomi co się dzieje mogą dojść do wniosku, że tej drugiej stronie już spowszedniała.

     Chłopak i dziewczyna przed zaręczynami to jest pewien etap związku i nie ma powinno się go omijać poprzez udawanie małżeństwa. Poza tym takie mieszkanie razem to trochę pójście na łatwiznę: bo chłopak nie musi dziewczyny do domu odprowadzić, bo nie musi do niej jeździć... A przecież takie powroty, spotkania i randki są bardzo romantyczne i dają tę nutkę tajemniczości, tęsknoty... Dziwi nas nawet, że chłopakowi nie chce się wykazać rycerskością wobec swojej dziewczyny.

     To tak moi Drodzy w skrócie, bo argumenty z pewnością można mnożyć.

     Na koniec kwestia trochę powiązana z tematem ale w nieco innym kontekście. Bo nawet jeśli nie mieszkamy razem to czasami mogą zdarzyć się takie sytuacje, że razem nocujemy. Np. byliśmy z dziewczyną czy chłopakiem u kogoś na weselu, które było w innym mieście i po weselu jest zapewniony nocleg. Czasem jest tak, że jeśli jest to rodzina jest możliwość spania osobno lub w większej sali, ale czasem jest to jeden pokój. No trudno robić tu jakiś zarzut gospodarzom. Albo jest tak, że jesteście z innych miejscowości i chłopak przyjeżdża do Ciebie na weekend. Mieszkanie jest małe i nocuje w Twoim pokoju. Albo taka sytuacja zaistnieje na jakimś wyjeździe - jednym słowem zdarza się. Nie chcemy tu pisać oczywiście o tym, by nie współżyć, bo to jest chyba samo przez siebie zrozumiałe. Zresztą po weselu czy całodziennej wędrówce po górach to jest to chyba ostatnia rzecz, na która człowiek ma ochotę; nie wyobrażamy sobie też współżycia pod dachem rodziców chłopaka czy dziewczyny. Ale pytacie często czy w takim wypadku można spać w jednym łóżku. No to my pytamy: po co?

     Przede wszystkim się nie wyśpicie. Po drugie nie ma sensu spać razem a potem zastanawiać się czy przypadkiem to dotknięcie to nie był zbyt śmiały gest, czy przekroczyliśmy granice czy nie, czy iść od spowiedzi czy nie. Poza tym jeśli chłopak jest dżentelmenem to - jeśli jest tylko jedno łóżko - odstąpi je dziewczynie a sam prześpi się na karimacie, materacu, kocu, w śpiworze. No, każdy szanujący się mężczyzna tak postąpi. A zatem nie trzeba spać w jednym łóżku ani nawet nie trzeba. Zostawcie sobie te chwile na " po ślubie".

     Moi Drodzy! Ten czas chodzenia ze sobą jest niezapomniany i nie ma co przeskakiwać etapów związku, bo on nie będzie mógł się właściwie rozwijać. To tak jak z uczeniem się czegoś. Nie możesz przejść dalej jak nie przyswoisz wcześniejszego materiału, bo będą braki. Z uczeniem się miłości jest tak samo. Wszystko ma swoje miejsce i swój czas. Na mieszkanie razem będzie czas po ślubie. I gwarantujemy Wam, że przez brak wcześniejszego wspólnego mieszkania nic nie stracicie a zyskacie. Znać się będziecie równie dobrze a nie narazicie siebie nawzajem na wiele niebezpiecznych dla Waszej czystości i rozwoju związku sytuacji. Nie udawajcie małżeństwa jeśli nim nie jesteście. Dziewczyny, pozwólcie się troszczyć o Was swoim chłopakom i dajcie im się wykazać jako dżentelmenom. Chłopcy, pokażcie, że potraficie zadbać o dziewczynę i że ją szanujecie poprzez nie narażanie siebie i jej na złą opinię otoczenia. Bądźcie tym kim jesteście: dziewczyną i chłopakiem. Życzymy Wam radości z odkrywania tego co jest między Wami TERAZ. 

Kasia i Tomek

Adonai.pl

http://adonai.pl/milosc/?id=133

Komentarze (46):

m2019.11.27 5:53
Wspólne mieszkanie po ślubie to też PORAŻKA
Tomek2019.11.26 23:49
W ponizszych wpisac latwo zauwazyc tych co tego typu rady biora powaznie, oraz tych co tego nie robia i nie zamierzaja tak postepowac. Ot, taki rodzaj konfesjonalu. Dziekujemy - material do statystyk.
majkel2019.11.26 22:15
To do seksu potrzebny jest ślub??? Myślałem że wystarczy kupić gumki w aptece
magia2019.11.26 21:03
Ale bzdury wydumane sa w tym aertykule. Szok. Jestem praktykujaca katoliczka , kocham Jezusa calym sercem, i nie jestem za wspolzyciem przed slubem ,ale to co tu jest napisane ,to wola o pomste do nieba. To myslenie sfrustrowanego ,grzeszacego, troche zboczonego ,wyposzczonego ksiedza. Slabo mi sie zrobilo jak to przeczytalam, opisujecie mlodych ludzi jak przedmioty, ktore nie maja uczuc tylko chuc, opis ze swojego punktu widzenia.
gumowa kaczka2019.11.26 18:53
zgadzam sie z po piąte -"stare małżeństwo" -najlepiej mieszkać osobno ,ludzie chcą mieć swoja przestrzeń,czas dla siebie a codzienność to zabija zwłaszcza wegetując w blokach Idealnie jak można mieć kilka dni w tygodniu dla siebie
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.26 18:30
Nie wyobrażam sobie nie mieszkać z chłopakiem przed ślubem. I katole jak widać też sobie nie wyobrażają :)
Foster2019.11.26 17:33
Bzdury piszecie.
in2019.11.26 16:34
buahahah kler zapomnial ze jest juz 21 wiek a nie 16ty ha ha ha. a poza tym ile dzieci sukienkowi zgwalcili w tym miesiącu?
anonim2019.11.26 17:20
Przykazania są aktualne w każdym wieku ,
Anonim2021.06.21 18:02
a ile ty zgwalciles?wiesz ze za te bluznierstwa nic ci nie pomoze?
Anna Ewa2019.11.26 16:11
Ludzie rozwodzą się najczęściej z powodu a) zdrady i b) niezgodności charakterów. Ludzie gdzieś tak w połowie przypadków rozwodzą z powodu tzw "brudnych skarpetek" na podłodze. Bo nie znają siebie i nie rozmawiają ze sobą o rzeczach na prawdę ważnych przed ślubem: - jak będą wyglądały nasze finanse (razem vs osobno) - jak chcemy wychowywać dzieci - jak będziemy dzielić obowiązki domowe no i potem jak szał uniesień minie - gdzieś tak mniej więcej po 3 latach - szukamy adwokata od rozwodów. Nie upieram się, że mieszkanie ze sobą przed ślubem jest absolutnie konieczne ale jest to najlepsza droga do sprawdzenia czy nie pozabijamy się w przyszłości
anonim2019.11.26 18:41
I według pani mieszkanie razem przed ślubem cudownie sprawi, że zaczną na te ważne tematy rozmawiać? O naiwności.
anonim2019.11.26 20:13
Tylko te pary ,które mieszkały przed ślubem razem jakoś często się rozchodzą ,znam takich par mnóstwo ,czyli te sprawdzanie się na nic się nie przydaje tylko mydlenie oczu,że to się poznają ,guzik prawda.
Łukasz2019.11.26 22:55
Ci co nie mieszkają razem przed ślubem, czy nie uprawiają seksu, to fanatycy religijni. I oni się nie rozwodzą bo im religia nie pozwala. Co z tego że mąż bije i pije. Trzeba krzyż nosić.
espada2021.06.21 18:01
a to jak bije i pije to juz odrazu przestajesz go kochac? to nazywasz miloscia? wy wiecie tylko czym jest egoizm a nie milosc ponad wszystko i na zawsze
Piotr Nowak2019.11.26 16:09
Wspólne mieszkanie, sex pozamałżeński to grzech ! My Katolicy tak nie postępujemy !
Maria Blaszczyk2019.11.26 17:10
Skoro tak twierdzisz.... Ale to oznacza, że jest Was nie 90% jak twierdzą biskupi i politycy, ani nie 25% jak twierdzą ci, którzy opierają się o twarde dane dotyczące praktyk religijnych, tylko jakiś ułamek procenta... Może tym bardziej powinniście zrezygnować z urządzania życia innym.
nikt2019.11.26 16:05
Co sie lewackie , ateistyczne trolle tak rzucacie? Was to przeciez nie dotyczy.Mozecie sie masturbowac czym chcecie, wspolzyc z czym I kim chcecie. O co ten dym?
anonim2019.11.26 16:02
Bardzo mądre +
Naczelny2019.11.26 18:00
Dla Ciebie forumowa kłamczucho nawet jakby kler powiedział, że stanie na głowie i klaskanie uszami prowadzi do zbawienia to by były bardzo mądre słowa.
anonim2019.11.26 20:02
Zief.
anonim2019.11.26 15:24
„Widzą się w piżamach, nie daj Boże śpią w jednym łóżku (takie sytuacje też się zdarzają)”. Odkrywcza, nieco niepokojąca i jednocześnie prześmieszna myśl autora tego tekstu. Poczułem się trochę jak za starych dobrych czasów na Frondzie. Poproszę o więcej takich artykułów :)
aaa_kotki_dwa2019.11.26 15:23
Dzwonił XIX wiek i pytał gdzie są jego Trudne Sprawy.
szabes nadchodzi2019.11.26 15:25
Jonasik - long time no hear, kike!
Łukasz2019.11.26 15:14
Poczucie winy w związku z seksem, generuje tylko i wyłącznie nauczanie kościoła. Jak ktoś ma zdrowy system wartości i szacunek do drugiego człowieka, to seks, czy mieszkanie przed ślubem nie będzie wywoływało żadnych negatywnych odczuć. Wierzący wymyślają problemy, tam gdzie ich nie ma.
Alojzy2019.11.26 15:04
Skąd w KK ta obsesja na punkcie seksu? Przecież to powinna być normalna część życia każdego człowieka. Dręczenie się latami jakąś wydumaną ascezą naprawdę pachnie masochizmem. Zresztą praktyka zawsze mocno odbiegała od uświęconej teorii, nawet w seminariach duchownych jest problem z "czystością".
ABC2019.11.26 14:45
Jest do udowodnione! Nawet Jung i Freud o tym szeroko pisali Współżycie przed ślubem obojętnie jakim, niemal zawsze kończy się rozwodem.
aaa_kotki_dwa2019.11.26 15:25
Nie słyszałem nawet o jednym przypadku, by szafarz najświętszego sakramentu współżyjący z ministrantem się z nim rozwiódł.
szabes nadchodzi 2019.11.26 16:22
problem with "hearing" jude - eat shit and you'll get better would you like to suck my dog's dick? is circumcised by your rabbi
aaa_kotki_dwa2019.11.26 16:26
But your holy mother is sucking your dogs dick right now...
szabes nadchodzi2019.11.26 16:41
What about your filthy cunt mame, whore "wife" and street corner daughters? Not to mention tate - lenin's shit eater.
aaa_kotki_dwa2019.11.26 16:51
I see your holy mother finished sucking dry your dog. Now it's your turn or Jesus will replace her?
L'chaim motherfucker.2019.11.26 16:58
it should be: sucking your dog dry Can't learn English living in a whorehouse, but that's the way kikes' lives. I changed my mind - I let your whore daughter to suck my doggy's dick
aaa_kotki_dwa2019.11.26 17:06
You're right. Who am I to argue with such an expert as you in subject of sucking dry dogs dicks. God be with you- He likes fellow animal abusers.
Naczelny2019.11.26 14:18
Znów ten kretyński artykuł dla ciemnoty i nie istniejący Kasia i Tomek.
Sebastian Lorenc2019.11.26 16:26
Daj spokój, od lat, niezmiennie, tak samo mnie bawi.
Niejestemrobotem2019.11.26 23:08
Mnie to trochę smuci, bo wiem, że to tak na poważnie. I że ludzie poddani takiej indokrynacji będą często z tego powodu nieszczęśliwi.
Albert2019.11.26 13:40
Kolejne kleruchowe wysrywy i jak zwykle wszystko kręci się wokół seksu. Klasyka kleruchowej wizji świata.
Ewa2019.11.26 16:51
Nie musisz tego praktykować, a na pewno nie powinienes nikogo obrażać; ani kleru, ani Kościoła, ani religii.
Albert2019.11.26 17:24
Jak najbardziej należy wyśmiewać i potępiać wszelkiego rodzaju hipokryzję, nietolerancję i nienawiść do wszystkiego, co inne, które się z religii katolickiej wylewają z każdej strony. Kleruchy zresztą na nic innego nie zasługują, jak tylko na pogardę.
anonim2019.11.26 19:59
A ty na co zasługujesz pisząc płatne wulgarne komentarze . Na szacunek na pewno nie.
Albert2019.11.27 10:49
Nie interesuje mnie szacunek ze strony ludzi, którymi gardzę.
Albert2019.11.26 13:39
Niech młodzi mieszkają razem, a kwestię współżycia rozwiązują wycieczkami na najbliższą plebanię. Oboje.
JONASIK2019.11.26 13:36
No dobrze, ale przecież młodzi mogą razem mieszkać i nie współżyć. Mogą się np. wzajemnie masturbować, np. ustami. Tak będzie dla KK ok?
XXX2019.11.26 13:24
Psy szczekają, karawana jedzie dalej. Młodzi już nie chcą płaszczyć się przed pedofilami w sutannach!
Firast2019.11.26 13:22
„Kasia i Tomek” — był taki serial na tvn. • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kasia_i_Tomek