Wójcik z Solidarnej Polski: nie cofać się przed UE - zdjęcie
03.08.21, 11:25Fot. screenshot Tvp Info

Wójcik z Solidarnej Polski: nie cofać się przed UE

67

Zdaniem Michała Wójcika z Solidarnej Polski rząd nie powinien cofać się przed UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- TSUE wykracza poza kompetencje, które zostały przyznane temu organowi w ramach podpisanych traktatów – stwierdził polityk Solidarnej Polski. – Oznacza to, że nie wywołuje ono żadnych skutków prawnych, jeżeli ktoś oczekuje, że zawiesi się Izbę Dyscyplinarną, mówi wbrew porządkowi prawnemu i to nie jest coś, co jest akceptowalne, by na przykład I Prezes Sądu Najwyższego zdecydowała się na zawieszenie Izby Dyscyplinarnej - stwierdził Wójcik. 

W ocenie Wójcika dla polskich władz wiążące powinno być przede wszystkim prawo polskie.

- Nie może być tak, że będziemy posłusznie wykonywali to, czego będzie oczekiwał ktoś w UE. Musimy kierować się swoją konstytucją, swoim prawem Jesteśmy legalistami, nie możemy akceptować czegoś, co wykracza poza kompetencje przyznane organowi UE - wskazał.

Dodał, że Polska powinna mieć wyłączne prawo do dokonania reformy wymiaru sprawiedliwości.

- To jest nasze prawo do reformy, a nie tak, że na skutek jakiś presji będziemy coś wykonywali. Tego nie wolno robić, nie powinniśmy się cofać - stwierdził.

Na początku tygodnia premier Morawiecki poinformował jednak, że Polska będzie działać na rzecz porozumienia z UE w sprawie sporu o praworządność - więcej czytaj tutaj.

Wprost poinformował ponadto w ubiegłym tygodniu, że zawieszeniu Izby nie sprzeciwi się również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Czy nasz elektorat zrozumie milionowe kary za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która jest dla niego enigmatycznym bytem, a w dodatku nie ma żadnych sukcesów? Nie mamy wyjścia. Trzeba ją zawiesić - mówił anonimowy informator Wprostu.

jkg/polskie radio

Komentarze (67):

Filip2021.08.4 5:43
Jak wysoka może być kara dla Polski? W przypadku niezastosowania środków tymczasowych, TSUE może nałożyć na Polskę kary finansowe. Tutaj procedura jest dość prosta - w ramach toczącego się przed Trybunałem postępowania, Komisja Europejska składa wniosek o ukaranie, a TSUE przychyla się do niego bądź nie. Tak było na przykład w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, która także znalazła swój finał przed TSUE. Jesienią 2017 r. Trybunał zagroził karą 100 tys. euro dziennie w przypadku kontynuowania prac. W przypadku zakończonych postępowań, procedura jest nieco inna. Opisuje ją Art. 260 ust. 2 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który brzmi następująco: 2. Jeżeli Komisja uzna, że dane Państwo Członkowskie nie podjęło środków zapewniających wykonanie wyroku Trybunału, może ona wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, po umożliwieniu temu Państwu przedstawienia uwag. Wskazuje ona wysokość ryczałtu lub okresowej kary pieniężnej do zapłacenia przez dane Państwo Członkowskie, jaką uzna za odpowiednią do okoliczności. Jeżeli Trybunał stwierdza, że dane Państwo Członkowskie nie zastosowało się do jego wyroku, może na nie nałożyć ryczałt lub karę pieniężną. Procedura ta nie narusza artykułu 259. Inaczej mówiąc, Komisja Europejska wszczyna procedurę "naruszeniową" i wnosi nową sprawę do TSUE, wnioskując o nałożenie na dane państwo kary finansowej. Jej wysokość jest zależna od kilku czynników. Obliczanie wysokości kary pieniężnej opiera się na metodzie uwzględniającej wagę naruszenia. Ta jest oceniana pod kątem znaczenia naruszonych przepisów oraz wpływu naruszenia na interesy ogólne i partykularne. Uwzględnia się też czas jego trwania oraz możliwości płatnicze państwa członkowskiego. Szczegółowe zasady obliczania wysokości kar finansowych zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej i można je znaleźć tutaj. Uwzględniają one PKB danego kraju, aktualną inflację i przyjętą stawkę ryczałtową dla kar pieniężnych. Co jednak najbardziej istotne, to waga naruszenia jest głównym kryterium decydującym o ostatecznej wysokości kary. Tę zaś oceniają sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że - jak mówili w rozmowie z Business Insider Polska konstytucjonaliści - sprawa przeciwko Polsce dotyka najbardziej fundamentalnych wartości Unii Europejskiej.
Filip2021.08.3 19:14
Politycy ze Zjednoczonej Prawicy nawołując do nie cofania się przed UE, nawołują do zablokowania dotacji z Funduszu Odbudowy i bieżących dopłat, a w dalszej perspektywie do polexitu. UE domaga się wyłącznie przestrzegania praworządności przez polityków ze Zjednoczonej prawicy. Jednak rządzący dla łamania praworządności, gotowi są poświęcić miliardowe dotacje dla naszego kraju. Dla polityków partii rządzącej "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Nasza Konstytucja jest zgodna z prawem unijnym, ale interpretacja prawnicza polityków z PiS-u jest absurdalna. Wyborcy PiS-u wybierając takich szkodników, wyrządzili szkodę naszemu krajowi.
Krystian2021.08.3 17:37
DoRzeczy - Fogiel rzecznik : "...możliwe jest u s u n i ę c i e kości niezgody pomiędzy Polską a Unią Europejską w postaci Izby Dyscyplinarnej funkcjonującej w obecnym kształcie" - mieli nie oddać ani guzika...a muszą oddać ostatnie i jedyne gacie...Wstyd i smród i tak zostanie.
bękart wojny2021.08.3 16:55
tak samo pie***lili jak sobie uchwalili ustawę o IPN, 3 miesiące dał im żydowski Mosad aby jak kundle z podkulonymi ogonami się z tego wycofali, po 3 miesiącach leżąc na ryjach przed żydami spanikowany Duda podpisał zmianę ustawy na taką jaką kazali im żydzi zmienić, to pisowskie łajno się niczego nie uczy a to już objaw psychopatii
UE ANI KROKU W TYŁ!2021.08.3 16:09
Unio Europejska, nie cofać się przed Kaczyńskim. Odciąć Kaczyńskiego od "KORYTA" za nieprzestrzeganie praworządności.
A kto jest na utrzymaniu Sorosa?2021.08.3 15:52
Np. całe bandy takich mend jak: katolik-matis89, Filip, Skrzypek na dachu, Radziszewski i tzw. "zainteresowane zdrowiem fizyczno-etycznym" szmondactwo kremlowskie - antyszczepieniowcy" i oczywiście kremlowska Konfederacja. Wiedzą o tym, ale udają, że nie wiedzą. WIEDZĄ O TYM!!! --------------- CHAOS, CHAOS -----------------
matis892021.08.3 15:27
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
york, harry, jenny, moly, JonB2021.08.3 15:03
stary ch uj żydowski z marzeniami o hameryce
YORK2021.08.3 15:00
Wiecej takich glosow od ministrow naszego rzadu.
GoldenBrown2021.08.3 14:46
Wójcik - plankton tupie nóżką ;)))
Lolas2021.08.3 14:39
Głosowałem zawsze za PIS. Jeżeli rząd ustąpi nie zagłosuję już NIGDY.
Anonim2021.08.3 14:29
Buhahhahahahhahaaa 😁😂🤣😁😁 Miękiszon pier.doli o "nie cofaniu się". To jak kur.wa opowiadająca o swoim dziewictwie...
AAAtomek2021.08.3 13:54
Veto albo śmierć! Ani veta, ani...
bogdanus2021.08.3 13:46
TSUE łamie prawo a my mamy się cofać, nie przestaną atakować, ciągle będą nowe tematy i groźba utraty pieniędzy. Dali nam nadzieję, przynętę finansową zawieszoną na haczyku a my łykamy ją. Będą bardzo zdziwieni jak wybierzemy wartości i zrezygnujemy z ich szantażu-pieniędzy.
złośliwy2021.08.3 15:40
Polską konstytucję łamie polski rząd a nie TSUE.
Martin Marco2021.08.3 16:04
Widać, że nie znasz ani polskiej konstytucji, ani traktatów unijnych. Przypuszczam, że przerastają cię intelektualnie...zapewne są dla ciebie zbyt obszerne i zbyt skomplikowane ...
XYZ2021.08.3 13:46
Zakiwali się i trzeba się cofnąć.Przewiduje więcej takich taktycznych cofnięć.
Izydor2021.08.3 13:29
Moje kochane tępe katoprawackie mendy, wasi bożyszcze w imię teraz kurfa my zrobili taki piękny pier.d.olnik że bez kasy z UE wy sami ich do końca roku na taczkach wywieziecie. Także teraz nastąpi wycofanie się na z góry upatrzone pozycje, potem się dziwkę z logiki zrobi żeby to suwerenowi wytłumaczyć. Ale wy to przecież wy to zrozumiecie nie na darmo jesteście tępymi mendami.
Martin Marco2021.08.3 14:01
Izydor, najpierw naucz się pisać poprawnie po polsku... bo słabo u ciebie z gramatyką...a późnej krytykuj innych :D
Izydor2021.08.3 14:27
Nie moja wina że tępa menda nie rozumie
Martin Marco2021.08.3 15:00
Czytanie ze zrozumieniem, a gramatyka to dwie różne rzeczy...także kto tu jest tępy i nie rozumie?
Izydor2021.08.3 16:30
Już się nie tłumacz. Bycie tępą mendą to ludzka rzecz każdemu może się zdarzyć.
Tresura żydka, zapraszam na widowisko!2021.08.3 13:21
Trudno starą k urwę żydowska jak Po11 ... wytresować, ale możliwe ...... NOW kike .... jump, jump motherfucker .... up and down you lazy jew piece of shit .... up, up .... get your ass off that wheelchair fatso!!!
Perełka dnia2021.08.3 13:15
"Wniosek Zbigniewa Ziobry o zbadanie zgodności z polską konstytucją zawartego w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka prawa do sprawiedliwego sądu jest de facto badaniem, czy polska konstytucja jest zgodna z polską konstytucją." Mistrz zero w akcji.
robaczek2021.08.3 13:10
ZA PARTIE!!!! .......................... chrzanić interes PL .............................. Jarek i Pis wazniejsze!!! ;] ................................................. to jest PATO-PATRIOTYZM PTAWAKÓW................................... po naszemu, albo w ogole!!! ;] ............ eh powiatowe dziadki nieudaczniki ....................................................... NO PADA TA WASZA PSEUDO - CHRZESCIJANSKA IDEOLOGIA
katolicka deratyzacja Polski2021.08.3 14:24
Kabotyni zawsze czerwoni jak polska krew
Tresura żydka, zapraszam na widowisko!2021.08.3 13:07
Trudno starą k urwę żydowska jak Krakus wytresować ale możliwe ...... NOW kike .... jump, jump motherfucker .... up and down you lazy jew piece of shit .... up, up .... get your ass off that wheelchair fatso!!!
Zenek2021.08.3 13:06
Czekam niecierpliwie na listonosza z 14-tą emeryturką od pisiorów. A potem na piwko pod spożywczaka.
Anonim2021.08.3 13:07
Bardziej ekonomicznie wychodzi 0,5 wyborowej, trzeba oszczędzać bo inflacja :D
Zenek2021.08.3 13:01
PiS-ory to tchórzliwy gatunek zwierzaka. Miało być wstawanie z kolan, a okazało się, że nadal klęczą i to na betonce, bo euro- kołchoz za*ebał im klęcznik.
- - -2021.08.3 12:58
Nic PiS-owi tak dobrze nie wychodzi jak cofka.
Anonim2021.08.3 12:56
Nikt tak nie umie "nie cofać sie przed Unia" jak Miękiszony...😁😁😁
Krakus2021.08.3 12:50
PiS cały czas straszy i szuka wrogów, żeby przykryć swoje kradzieże, przekręty i nieudolność. Najpierw straszyło kobietami, potem LGBT, teraz straszy Unią. Jak widać, ludzie się daja nabrać :D Obecnie jest także walka z piratami drogowymi i antyszczepionkowcami, choć sami członkowie PiS się nie szczepią.
Anonim2021.08.3 12:58
Czemu minusy na 232 posłów pis szczepiło się 29.
Anonim2021.08.3 12:49
"nie cofać się przed UE”. Wójcik, te wasze slogany to my słyszymy od lat. A tak naprawdę to cofnęliście się jak nikt inny – nawet w rozwoju.
Anonim2021.08.3 12:46
"Nicea albo śmierć?" I co? Nicea?
Anonim2021.08.3 12:52
Nivea! do smarowania odbytu ;)
WOW2021.08.3 13:00
Jednak na frondzie jest cenzura, jestem w szoku, wystarczy wpisać nick LBGT i nie puści :D A taki fajny dowcip napisałem.
LGBT2021.08.3 13:18
Cofam co napisałem, jednak użyłem słowa na d. Cenzor ma rację a mi się bluzg wymsknął.
Anonim2021.08.3 12:42
Wójcik! Schudnij! Bramy do nieba są WĄSKIE!
Anonim2021.08.3 13:03
Oj to straszne wieści przekazałeś biskupom :D
Jacuś2021.08.3 12:37
Jestem tego samego zdania, ani kroku w tył. Nie wolno tracić suwerenności naszego państwa.
Anonim2021.08.3 13:09
Powiedział dzielny pisowiec stojąc na skraju przepaści :D
Martin Marco2021.08.3 12:32
Unią rządzą lewacy, także rozpadnie się wcześniej czy później...Lewacy są pozbawieni rozumu...ZSRR był stworzony przez lewaków- miał to być związek socjalistycznych republik miodem i mlekiem płynący, a wyszło jak zawsze ...także czekam, aż zlewaczała- durna unia podzieli los ZSRR...Wszystko co jest budowane niezgodnie z wolą Boga rozpada się :)
Anonim2021.08.3 13:11
Milisz pojęcia, dziś lewakiem nazywa się libertarian, zssr to socjalizm narodowy, czyli to samo co nazizm, faszyzm czy kaczyzm.
PiS = komunizm2021.08.3 12:27
Chociaż myślałem, że Polski Ład najbardziej uderza w przedsiębiorców, to jednak tak nie jest. Wygląda nawet na to, że wszyscy etatowcy i przedsiębiorcy dostają rykoszetem, a celowość działań jest skierowana w zupełnie inną stronę. Mówię tutaj o samorządach. O ile niektóre zmiany podatkowe każdy z nas może podzielić na dobre i złe, o tyle dla samorządów praktycznie wszystkie te zmiany są uszczupleniem ich budżetu, a tym samym centralizacją władzy. Spora część budżetu samorządów bierze się z podatku dochodowego, a to on zostaje teraz najbardziej zmieniony (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dochody_gminy): - Podwyższenie progu podatkowego - wszyscy się cieszą, samorządy tracą. - Podwyższenie progu podatkowego - wszyscy się cieszą, samorządy tracą. - Likwidacja karty podatkowej, z której samorządy miały też udział. - Podwyższony podatek dochodowy o 9%, ale żeby nie trafił do samorządów to przeniesiony i zapłacony jako zdrowotne XD Idzie prosto do NFZtu, którym steruje rząd. I teraz ciekawie jest z tym ostatnim punktem, który uderza mocno w przedsiębiorców. Otóż ministerstwo namawia przedsiębiorców, aby Ci przenieśli się na ryczałt. Nawet zmieniają odpowiednio ryczałt, aby był w miarę opłacalny (przynajmniej w stosunku do 28% podatku dochodowego od nowego roku). Okazuje się, że podatek zapłacony z ryczałtu nie trafia do samorządów, tylko znów do centraliXD Teraz każda gmina, będzie na łańcuszku partii rządzącej. Jeśli gmina będzie chciała cokolwiek zrobić- chodnik, żłobek, przedszkole, cokolwiek, to będzie musiała być swoja z odpowiednim burmistrzem/prezydentem/wójtem i odpowiednimi radnymi. Wystarczy sobie teraz przypomnieć, co się działo i dzieje z samorządami niepromującymi partii rządzącej.
Anonim2021.08.3 13:05
Milisz komunizm z bolszewizmem: Komunizmu nigdy w żadnym kraju do tej pory nie było.
Martin Marco2021.08.3 12:15
Ani kroku w tył przed Unią...mieliśmy już takich, którzy nami rządzili za czasów komuny, dwóch wojen światowych, trzech rozbiorów...Wyjdźmy z tej unii jak najszybciej...Czy mamy zrezygnować z własnej suwerenności dla srebrników?
Anonim2021.08.3 12:36
"Ani kroku w tył”. Marco, nie chcę cię dołować, ale mam wrażenie, że byłeś w jakiejś śpiączce medycznej, bo nie wiesz o tym, że PiS i ich kumple potrafią tylko z jaskini wyjść na chwile by tylko kogoś opluć a później się wycofać. Chłopie, oni od kilku lat poruszają się tylko na wstecznym biegu.
Martin Marco2021.08.3 12:44
PiS broni wartości chrześcijańskich, których ty ani nie znasz ani nie rozumiesz. Twoja postępowość, to uwielbienie dla seksu analnego, eutanazji i dzieciobójstwa zwanego przez takich jak ty - aborcją. Europa i USA (kraje o najwyższym standardzie życia) zostały zbudowane na wartościach chrześcijańskich...a wy- lewacy- co zbudowaliście?
Anonim2021.08.3 12:56
Marco, czy śpiączka zaburzyła twoją orientację? Teraz rozmawiamy o PiS-e a nie lewakach. Poczytaj, o czym ludzie rozmawiają zanim zaczniesz wklejać przed śpiączkowe teksty.
Martin Marco2021.08.3 13:59
Rozumiem, że wstydzisz się swoich własnych, lewackich poglądów...masz rację seks analny nie jest powodem do dumy. Jak trzeba mieć spaczony umysł, by promować taką ohydę...zobacz jak wygląda aborcja- może przejrzysz na oczy...i sprawdź eutanazję... Zostałeś wychowany bez znajomości wartości wyższych takich jak Bóg i ojczyzna...wstyd mi za ciebie...
Anonim2021.08.3 15:16
Marco, mówiłem ci, że nie o tym jest rozmowa. No, ale jeśli seksualne obsesje ci dokuczają to ja ci pomogę. Dostarcz mi KIELICH DO WIECZERZY PAŃSKIEJ, a otrzymasz go z powrotem pełen świeżej jeszcze ciepłej spermy, którą będziesz mógł wykorzystać według własnego uznania.
Martin Marco2021.08.3 16:07
Poczekaj na reakcję Boga...z pewnością cię dotknie...
Anonim2021.08.3 16:14
Zaczepiałeś to się broń - zamiast zasłaniać się jakimś innym tchórzem.
olo2021.08.3 12:14
Z winy PiS na razie Polacy nie dostaną od Unii żadnych pieniędzy. Ale premier i tak objeżdża kraj i opowiada o wielkich planach.
Martin Marco2021.08.3 12:24
Myślisz, że dostajemy więcej z UE niż stare kraje zarabiają na Polsce? Jesteś w dużym błędzie, zobacz jak wygląda saldo handlu zagranicznego, sprawdź który kraj jest beneficjentem euro...i włącz myślenie...
złośliwy2021.08.3 15:09
Może byś sam sprawdził te salda, na które się powołujesz, bo chyba pomyliłeś rzeczywistość ze swoimi wizjami.
Po 11 ...2021.08.3 12:14
"nie cofać się przed UE"??? Mam więcej takich genialnych myśli: "Polska nie powinna się cofać przed Polską!", albo coś starego: "Polska mistrzem Polski!"
Józef2021.08.3 12:11
Głupota tych ludzi jest porażająca.
jle_ffm2021.08.3 12:25
Bo to są zdrajcy i zaprzańcy polskich interesów.
Anonim2021.08.3 13:02
Dlatego solidarna polska, celowo z małych, ma poparcie 1%
cynik2021.08.3 12:04
Taaaa... Veto albo śmierć. To wy jeszcze żyjecie towarzysze?
WIELKA NARODOWA NOWENNA POMPEJAŃSKA2021.08.3 12:03
37-my( część dziękczynna) dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
Alex2021.08.3 13:07
Podziwiam za wytrwałość, współczuje głupoty.
POdPIS2021.08.3 12:00
Ja rozumie że zawierając związek małżeński można nie być pewnym kto kogo zdominuje ale wdeptując do unii powinno się wiedzieć na jakich zasadach .
Wypad grubasie!2021.08.3 11:45
Płać z własnej kieszeni za swoją głupotę!