[Wideo] Dokładnie 101 lat temu, 7 maja 1920 r., polskie wojska oswobodziły Kijów – stolicę Ukrainy - zdjęcie
07.05.21, 15:56fot. yt/did oles stream 1/Symon Petlura wita Edwarda Rydza-Śmigłego na dworcu kolejowym w Kijowie

[Wideo] Dokładnie 101 lat temu, 7 maja 1920 r., polskie wojska oswobodziły Kijów – stolicę Ukrainy

19

3 maja w Żytomierzu Naczelny Wódz wydał rozkaz operacyjny 4075/III zajęcia Kijowa i udał się na front, by osobiście kierować ofensywą wojsk polskich.

6 maja Józef Piłsudski wysyła telegram do Semena Petlury o następującej treści: „W chwili, gdy wojska polskie ramię w ramię z chrobrymi oddziałami ukraińskimi, w imię starego hasła polskiego: »za naszą i waszą wolność«, wojują ze wspólnym wrogiem, miło mi, dziękując za szczere słowa, z jakimi Pan zwróciłeś się do mnie, z okazji zwycięstwa, powitać Pana w granicach Pańskiej ojczyzny, której w imieniu moim i narodu polskiego życzę jak największego powodzenia, w przekonaniu, że porozumienie pomiędzy Republikami Ukraińską i Polską, wzmocnione wspólnymi pomyślnymi walkami, przyniesie sławę i trwały dobrobyt obu narodom”.

W tym samym dniu, po miesięcznym marszu na tyłach bolszewickich, zbuntowany 3 Czerwony Halicki Pułk Konny połączył się z armią Ukraińskiej Republiki Ludowej.

7 maja 1920 r. polska kawaleria oswobodziła Kijów. Cała prawobrzeżna Ukraina została opanowana za cenę 150 zabitych i 300 rannych. W celu wzmocnienia poparcia rządu ukraińskiego Piłsudski zabronił wywieszania polskich flag, nakazał wieszać ukraińskie.

Po zajęciu Kijowa przez Wojsko Polskie i sprzymierzoną armię Ukraińskiej Republiki Ludowej w mieście odkryto ślady zbrodni komunistycznej Czeka.

SIEDZIBA CZK W KIJOWIE – MAJ 1920 – NAOCZNY ŚWIADEK WIKTOR DRYMMER

Pierwszą moją czynnością było odszukanie lokalu sławnej Wsieukrainskoj Czerezwyczajnoj Komisji (WCzK), myśląc, że tam mogę znaleźć interesujące papiery czy dokumenty. Okazało się, że to nie był tylko jeden dom, lecz cały kompleks domów z dużym gmachem jakiegoś banku pośrodku, w którym mieściły się biura Czeki. Wszystkie okoliczne domy zamienione zostały na więzienia, które – jak obliczyliśmy– mogły pomieścić kilka tysięcy ludzi. Wszedłem do pierwszego z brzegu domu.

Ściany tego domu były pokryte od dołu do góry napisami.Tysiącami napisów identycznej treści: Imię, nazwisko, wiek, i dodatek „idu na razstrieł”, „idu na razstrieł”, „idu na razstrieł”. Od ścian wiało męką i grozą… I tak było w dziesiątkach innych domów.W jednym tylko zauważyłem popularny już wierszyk: „Jabłoczko, jabłoczko, kuda totiszsia, popadisz w czerezwyczajku nie worotiszsia”… Dużo nazwisk polskich.

Schodami z białego marmuru zszedłem na dół usłyszawszy jakiś odgłos życia. Wszedłem do obszernej, pustej, białej Sali. Zza węgła wypadł mały chłopczyk bawiący się piłką. Gdy mnie zobaczył, stanął jak wryty. Patrzał na mnie i mój mundur dużymi okrągłymi oczami. Zagadałem do niego po rosyjsku: skąd się tu wziął? Odpowiedział mi, że jest synem stróża, ale ojciec i matka uciekli przed „Biełopolakami” i jego zostawili. „Bawię się piłką, zawsze się tu bawię piłką, czekiści pozwalają mi.”

Rozglądając się po tej pustej sali, spojrzałem na boczną ścianę z poodbijanym tynkiem, spod którego wyzierały czerwone cegły. Ślady postrzałach. Podszedłem bliżej, myśląc, że to tu na pewno rozstrzeliwano. Niebyło widać śladów krwi. Moje zamyślenie przerwał chłopiec. „ Tu – powiada-stawiali kontrrewolucjonistę i straszyli go rozstrzałem, strzelali naokoło niego, aby się przyznał. Jak to nie pomagało, prowadzili na „rozwał” – wskazał ręką na uchylone, malowane na biało drzwi. Zobaczyłem na drzwiach krwawe ślady rąk ,czepiających się krawędzi. Chłopiec otworzył szeroko drzwi do małego pokoiku.To, co zobaczyłem, było straszne: cementowa podłoga buro-czerwona od krwi,której nadmiar wessały na dużą wysokość bielone ściany. Cuchnęło krwią, moczem i ekskrementami ludzkimi. Róg tego pokoiku, czy kuchenki był tak postrzelany, że cegła była wybita na głębokość dłoni. Wokół tej białej dziupli rozbryzgi krwi na białej ścianie. Patrzyłem jak porażony. Mój przewodnik po tym piekle przerwał ciszę nie pytany: Tu w tym rogu stawiało się bandytę, aby go ranić, a nie zabić, ale jak nie chciał mówić to waliło się go karabinem po głowie (na podłodze leżały umazane we krwi karabiny z resztkami potrzaskanych kolb) aż mózg pryskał” – wskazał ręką na niski sufit. Nad moją głową zwisły jakieś brudno-szare grzyby zastygłej papki. Oparte o ścianę stały czerwone od krwi nosze.

Więc tak wyglądała izba badań w słynnej Czeka? Ostatnie badanie odbyło się wczoraj w przeddzień naszego zajęcia Kijowa.

Wiktor Tomir Drymmer, W służbie Polsce, Warszawa 1998, s. 77-78.

Bolszewicy rządzili w Kijowie od grudnia 1919 do 1991. Z przerwą maj-czerwiec 1920, wrzesień 1941-listopad 1943. Po czerwcu 1920 było tak samo. Gdzie indziej też było tak samo. W 1918, 1919, 1920, 1944, 1945.

mp/jagiellonnia.org

Komentarze (19):

Skrzypek na dachu2021.05.9 14:00
Brawo Zolnierze Wojska Polskiego RP II .
"Wyzwoliły" ?2021.05.8 10:24
Parę miesięcy później Armia Czerwona w podobny sposób "wyzwoliła" Białystok.
Ciekawy2021.05.8 5:05
Nasi przodkowie nie byli takimi idiotami jak część z obecnie żyjących Polaków. W 1918 roku walczyli z Ukraińcami o Lwów, ale w obliczu wspólnego wroga potrafili się zjednoczyć i zapomnieć. Amerykanie dobrze żyją z Japończykami , a ilu amerykanów ci zabili. Po tylu latach działając w interesie Rosji wywleka się w Polsce historie sprzed 80 lat. Po to aby skłócić i szkodzić Ukrainie i Polsce. Przoduje w tym Konfederacja i Solidarna Polska. Ci ludzie udają niby patriotów działają w strategicznym rosyjskim interesie i tak naprawdę niszczą Polskę. Pamiętać trzeba ale życia tym ludziom nikt nie wróci a Rosji tylko o to chodzi aby Ukraina była pod ruskim wpływem.
Skrzypek na dachu2021.05.9 13:52
Najlepsza polityka wschodnia dla Polski RP III to kontynuacja wsparcia dla ruchow odsrodkowych od wladzy dyktatury kremlowskiego agresora moskala tak jak to wytlumaczyli Panowie Jerzy Giedrojc i Juliusz Mieroszewski , doktryne dobrych stosunkow z sasiadami Litwa , Lotwa , Estonia , Bialorus i Ukraina .
fcuk piss2021.05.8 1:47
a ukraincy z wdziecznosci wycieli na wolyniu sto tysiecy polskich cywili brawo wy !
Olej2021.05.7 23:12
Piłsudski popełnił tragiczny błąd oddając sowietom Ukrainę w Brześciu. Nie przypuszczał, że bolszewia przetrwa a za niecałe 20 lat wykopie Polsce grób.
Alojzy Cedzidło [nowa Konstytucja]2021.05.7 19:20
Czy ktoś się przyzna, że w nim jest Dyzma?
Alojzy Cedzidło bez chujka to chłopka2021.05.7 18:50
Wycieram dupska Polskim Panom , ale mam ambicje . Ogólnie mówiąc to jestem głupia pisda zza Buga , dosłownie i w przenośni i nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałam , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " a jaki ze mnie "teolog" , "psycholog" ? Nie mówiąc o mojej znajomości "problemow Śląska" . Pokazywać jaka ja dobra ze mnie pisda z polskowo jazyka , itp . , itd ., choć tylko dupska wycieram . A najbardziej lubię te spacje pomiędzy półdupkami Polskich Panów.
­2021.05.7 17:26
Za Kijów, ze Katyń, za Wilno, za Lwów — odpowie sowiecka hołota.
chłopka2021.05.7 17:45
Ano odpowiy wom , odpowiy . Wszystko w swoim czasie .
chłopka2021.05.7 16:42
To boł czas I Wojny Światowej niy ? To boł też czas Rewolucji Październikowej niy ? Front sie przesuwoł roz tam roz tam niy ? Byli Bioli i Czerwoni niy ? Turgieniew dużo o tym pisoł ale niy spominoł nic o Polokach . Ale se poczytom abo popytom bo jak to tam było bo mom w dalszej rodzinie takigo co jego matka była Ukrainkom i dobrze zno hitoria wszystkich ziym zabużańskich z piyrszej rynki . A ciotka gupio niy była . Miała osiymdziesiontka a jeszcze czytała 3 ksionżki na tydziyń . Popytom . A mom też znajomo co pochodzi z Litwy . I koleżanka z Białorusi . Tyż dużo wiy bo jeji matka to była straszno gaduła . Popytom to sie dowiym jak to tam było . Chyba sie nie spodziywocie że uwierza wom jak mi pokożecie film ?
chłopka2021.05.7 17:53
Kuzyn zjeździoł całe ZSRR jak szukoł krewnych matki . Dużo wiy . Ciotka Irka . Pisałach kiedyś o nij we Frondzie . Koleżanka wyszła za mąż za Poznaniaka . To samo myśli o polskich politykach co jo . Jego szwigerfater ( teść syna ) jest byłym wojskowym wysokij rangi . Znom go boch była na weselu . Mom wizytowka . Tyż bydzie dużo wiedzioł . Ze znajomom Litwinkom straciłach kontakt , ale wiela to roboty siednąć w auto i do nij jechać ? Byda za dwa tydnie wiedzieć jak to tam było .
Grizzly2021.05.7 16:02
Poznam ładnego chłopaka, jestem gejem pasywnym lubię ostro w tyłek
taki ten świat2021.05.7 16:22
Właśnie widzę że mój knur przestał interesować się maciorami mogę was z kontaktować
Jasny2021.05.7 17:05
I lubisz patrzeć na takie akcje?
cucenberg2021.05.7 16:27
w sieci wrze
idź barszkować2021.05.7 17:31
z dziurą w płocie
Anonim2021.05.7 19:33
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka! Won bydle zwyrodniałe!
trucker Texas2021.05.8 14:18
Wsadz sobie kaktusa ,bedziesz mial ostro.