Dziś ogłoszono na Watykanie nową konstytucję apostolską - Episcopalis communio, co się wykłada: wspólnota biskupów. Dotyczy instytucji Synodu Biskupów i przynosi pewne ważkie zmiany.

Przede wszystkim dokument finalny Synodu Biskupów, jeżeli tylko będzie mieć wyraźne poparcie Ojców Synodalnych oraz jeżeli zyska poparcie Ojca Świętego, ukaże się z jego podpisem - i będzie uczestniczyć w papieskim magisterium zwykłym, to znaczy nauczaniu, które, jakkolwiek nie jest nieomylne, obowiązuje w sumieniu każdego katolika.

Ponadto w konstytucji aposotlskiej przewiduje się też, że Synody Biskupów będą zwoływane także wówczas, gdy wymagać tego będą ,,motywy natury ekumenicznej''. Niezmiennie zwoływane będą, tak jak dotąd, synody zwyczajne, nadzwyczajne oraz specjalne, to znaczy dla określonych obszarów geograficznych.

Synody będą też mogły być kilkuetapowe - Ojciec Święty będzie podejmował tu szczegółowe decyzje. Będziemy mieć więc do czynienia z sesjami synodalnymi, na podobę sesji soborowych.

Co więcej, wprowadzona zostaje oficjalne faza przygowawcza synodu, która zakłada też konsultacje z wiernymi. W ramy prawne ujęte zostaje także zgromadzenie przedsynodalne, mające kłaść podwaliny pod właściwy synod.

mod/kai, fronda.pl