Watykan do buddystów: Działajmy przeciw gender i w obronie kobiet - zdjęcie
13.05.19, 07:15

Watykan do buddystów: Działajmy przeciw gender i w obronie kobiet

5

Musimy bronić naszych braci i siostry od niebezpieczeństw ideologii gender, która neguje różnice i wzajemne oddziaływanie mężczyzn i kobiet. Promując godność i równość kobiet, chcemy także ochronić instytucję małżeństwa, macieżyństwo i życie rodziny. Słowa te czytamy w przesłaniu wystosowanym przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na najważniejsze buddyjskie święto Vesak, związane z narodzinami Buddy.

Watykańskie przesłanie zwraca uwagę na podobieństwa w nauczaniu chrześcijańskim i buddyjskim odnoszącym się do równości kobiet wobec mężczyzn oraz wyraźnego wkładu kobiet w nasze tradycje religijne i całe społeczeństwa.

W naszych czasach przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest problemem na skalę światową, który dotyczy jednej trzeciej populacji kobiet – czytamy w tekście. Podkreśla się przede wszytkim bezbronność kobiet oraz ich narażenie na nowoczesne formy niewolnictwa i brutalność, które często wpływają nieodwracalnie na ich zdrowie.

Przesłanie odnosi się także do podpisanego niedawno przez Papieża Franciszka w Abu-Zabi dokumentu o ludzkim braterstwie. Wskazuje on na konieczność uznania równych praw kobiet do edukacji, pracy i udziału w życiu politycznym, przy jednoczesnym uwolnieniu ich od zaszłości histrycznych i społecznych. Rzeczą niezbędną jest również ochrona kobiet przed wykorzystywaniem seksualnym i traktowania ich jako towaru lub narzędzie uciechy, czy zarobku – czytamy w przesłanym dokumencie.

bsw/Vaticannews.va - Michał Król SJ

Komentarze (5):

Adam 2019.05.13 10:59
Szkoda ,że nie napisali "do braci buddystów"? To żałosne. Zamiast wezwać do nawrócenia , to jakiś apelik z strony "dialogistów.
Maria Blaszczyk2019.05.13 13:30
Sami się nawróćcie - na prawdziwą wiarę. Jego Makaronowatość na Was czeka!
Prawy2019.05.13 7:50
papa Franek chce podlizac się feministkom. Zaprzeda nawet katolickie tradycje, gdzie kobieta ma byc przy męzu, wierna i cicha. Ma rodzić dzieci i służyć męzowi w łozu. Do tego została stworzona. amen.
ksawyer2019.05.13 9:16
Prowokator czy pomieszany?
lupus2019.05.13 11:05
hi hi hi! Panie, pomarzyć można :)))