Watykan: Biskupi mogą być pewni - nie unikną kary - zdjęcie
15.05.19, 08:00

Watykan: Biskupi mogą być pewni - nie unikną kary

3

Papież Franciszek wprowadził stan pewności prawnej. Po ogłoszonym w ubiegły czwartek Motu proprio wszyscy biskupi, kapłani i zakonnicy wiedzą dokładnie, co należy do ich obowiązków w przypadku nadużyć seksualnych. Mogą być też pewni, że jeśli zaniechają swych powinności, to poniosą tego konsekwencje prawne. Tak o wchodzących w życie 1 czerwca nowych normach mówi jeden z czołowych kanonistów ks. prof. Patrick Valdrini z uniwersytetu laterańskiego.

 

Przypomina on, że również obowiązujące dotychczas prawo kanoniczne pozwala na ściganie takich przestępstw, jest jednak dość ogólnikowe. Motu proprio usuwa wszelkie wątpliwości, precyzuje, czym jest przestępstwo, wymaga bezzwłocznego działania i wprowadza też obowiązek prawny, a nie tylko moralny, gdy chodzi o informowanie przełożonych o nadużyciach.

Nowości nie należy się natomiast doszukiwać w nadaniu nadzwyczajnych uprawnień arcybiskupom metropolitom. Wręcz przeciwnie, jest to powrót do dawnej praktyki Kościoła. Metropolici zawsze pełnili takie funkcje. W ostatnich dziesięcioleciach ich rola została jednak przyćmiona przez konferencje episkopatów – mówi ks. prof. Valdrini.

“ Nie jest to więc zmiana, lecz doprecyzowanie ponieważ również aktualny Kodeks Prawa Kanonicznego definiuje, na czym polega władza metropolity. Jest to bowiem jeden z najstarszych urzędów w Kościele. Diecezje zawsze łączyły się w prowincje i jedna z nich była metropolią – powiedział Radiu Watykańskiemu francuski kanonista. – Prawo kanoniczne stanowi, że metropolita ma czuwać nad tym, by dyscyplina kościelna była przestrzegana w całej metropolii, w przypadkach nadużyć ma informować Papieża. Papież Franciszek nie tworzy więc nowego urzędu, lecz precyzuje jak w tych konkretnych przypadkach metropolita ma wykonywać swe powinności przewidziane w prawie kanonicznym. Paliusz, który dostaje metropolita to znak jego kompetencji prawnych, które otrzymuje od Papieża na terytorium wszystkich diecezji, które należą do danej prowincji kościelnej. W ten sposób Franciszek docenia rolę metropolitów. ”

bsw/Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Komentarze (3):

man.of.Stagira2019.05.15 8:42
. . W filmie Sekielskiego jest też przedstawiony jako pedofil Franciszek Cybula. Z akt IPN wiadomo, że Ks. Cybula zarejestrowany był jako Tajny Współpracownik SB w latach 1969-90 - TW "Franek”. Z TW Bolkiem znali się od 1969 roku. TW „Franek” był też spowiednikiem i kapelanem już Prezydenta RP L. Wałęsy. . TW Bolek….i wszystko jasne. . a teraz JW Sekielski .
Czesław2019.05.15 8:17
Niewątpliwie jest nagonka na Kościół ale sami pasterze są temu winni. Najprostrzym rozwiązaniem była by metoda jaką zastosował lud Warszawy w stosunku do Targowiczan podeczs insurekcji ale mamy inne czasy. Uważam że cały Episkopat powinien podać się do dymisji i nowe wybory a tym aktualnym członkom zabronić nawet kandydowania
???2019.05.15 8:13
A jak ofiara sobie tego nie życzy? Bo nie jest w stanie zeznawać w jakichkolwiek procesach świeckich czy kościelnych? Wtedy ofiara zostanie sama bez możliwości jakiejkolwiek rozmowy o tym, bo już wie że ksiądz musi zgłosić...