W sobotę o godz. 12:00, już po raz dziewiąty, na chodnikach przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, mieszkańcy Warszawy i odwiedzający stolicę, którym bliska jest pamięć o Marii Kaczyńskiej składać będą żółte tulipany.

Kwiaty symbolizują dzień sprzed dziewięciu lat, kiedy Polacy tłumnie żegnali na trasie przejazdu kondukt z trumną Pierwszej Damy. Wówczas rzucano je na samochód i na ulice, którymi jechała.

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz uważa, że ten przepiękny symbol pamięci o Marii Kaczyńskiej bardzo dobrze świadczy również o Polakach. - Polacy przychodzą do kobiety z kwiatami, o czym często inne nacje nie wiedzą. A do takiej damy jak Maria Kaczyńska warto przychodzić - powiedział Tomasz Sakiewicz

Tulipany były ulubionymi kwiatami Marii Kaczyńskiej, jedna z ich odmian nosi imię prezydentowej. Nadanie nazwy odbyło się w obecności Marii Kaczyńskiej we wrześniu 2008 roku w ogrodach Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie. Pomysłodawcą był ambasador holenderski w Polsce - Marnix Krop.

yenn/IAR, Polskie Radio 24