W Watykanie Matka Teresa z Kalkuty została przez papieża Franciszka ogłoszona świętą. W Warszawie wieczorem kilkuset Albańczyków i mieszkańców Warszawy przyszło do kościoła Najświętszego Zbawiciela przy Placu Zbawiciela, aby razem z siostrami ze zgromadzenia Misjonarek Miłości, doktor Shpresą Kuretą, ambasador Albanii w Polsce i Korpusem Dyplomatycznym, podziękować za kanonizację.

Najpierw wszyscy zebrali się na mszy św., którą odprawił kardynał Kazimierz Nycz. Później odbył się specjalny koncert przygotowany wraz z ambasadą Albanii.

"To rzeczywiście symboliczne wydarzenie, że do tej kanonizacji doszło w Roku Miłosierdzia" - powiedział IAR kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski jest pod wrażeniem Albańczyków, którzy chcieli świętować to ważne dla nich wydarzenie razem z Polakami. „Albania to w większości kraj muzułmański, a wydali taka wielką święta. Mają być z czego dumni i dobrze, że o niej pamiętają”- dodaje kardynał.

Jutro po raz pierwszy Kościół katolicki będzie obchodził wspomnienie świętej Matki Teresy. Piątego września mija dziewiętnaście lat od śmierci założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Albanka Matka Teresa, właściwie Ganxhe Bojaxhiu (czyt. Ganż Bojadżiu) urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Skopje, które wtedy należało do Serbii. W 1928 roku wstąpiła do sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Pracowała w nim jako nauczycielka. W 1948 roku dostała zgodę od papieża i na polecenie Chrystusa opuściła swój zakon i zaczęła żyć pośród ubogich.

Dwa lata później papież Pius XII zatwierdził Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. W 1979 roku Matka Teresa dostała za swoją działalność Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarła w 1997 roku.

Dziś ponad cztery tysiące jej sióstr pracuje na całym świecie. W Polsce zakonnice mają pięć domów. To placówki w Warszawie, Zambrowie, Łodzi, Szczecinie i w Katowicach.

Matka Teresa założyła jeszcze cztery inne zgromadzenia: Ojców Misjonarzy Miłości, Braci Misjonarzy Miłości, Kontemplacyjne Siostry Misjonarki Miłości i Kontemplacyjni Misjonarze

dam/IAR