W sprawie Covid w Polsce powiało optymizmem - zdjęcie
31.03.21, 12:15Fot. via Pixabay

W sprawie Covid w Polsce powiało optymizmem

52

1. Wczoraj na konferencji prasowej z udziałem premiera Morawieckiego oraz ministrów Dworczyka i Niedzielskiego, poinformowano, że do wczoraj, a wiec przez i kwartał, wykonano ponad 6 mln szczepień, w tym blisko 4 mln osób jedną dawką i ponad 2 mln dwiema dawkami.

Co więcej premier Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału zostanie wykonane jeszcze przynajmniej 14 mln szczepień, a więc łącznie będzie co najmniej 20 mln szczepień, co oznacza, że zaszczepimy przynajmniej 1 dawką, blisko 50% dorosłej populacji Polaków.

Zbiorową odporność wprawdzie uzyskamy dopiero po zaszczepieniu ponad 70% dorosłych obywateli ale wszystko wskazuje na to, że ten poziom Polska będzie mogła osiągnąć już w sierpniu tego roku.

2. Znaczne przyspieszenie szczepień wynika przede wszystkim ze zdecydowanie większych niż do tej pory dostaw szczepionek do Polski i to już od 4 dostawców oraz wyraźnego zwiększenia liczby miejsc, w których te szczepienia będą mogły się odbywać (miedzy innymi punkty powołane przez samorządy, punkty drive thru, apteki, a nawet punkty w zakładach pracy w sytuacji kiedy zgłosi się przynajmniej 500 osób chętnych).

Przyśpieszają także zapisy na szczepienia, od 12 kwietnia do 24 kwietnia, codziennie na szczepienia, będzie się mógł zapisywać każdy kolejny rocznik od 1962 do 1973 roku, a jak poinformował minister Dworczyk, od początku maja dostęp do szczepień, będą już mieli wszyscy dorośli chętni.

3. Ten optymizm w sprawie przyspieszenia szczepień w naszym kraju wynika, z zadeklarowanych już przez firmy farmaceutyczne konkretnych terminów i wielkości dostaw szczepionek w kwietniu, mogą one sięgnąć nawet 7 mln dawek.

Według tych harmonogramów od 5 do 26 kwietnia firma Pfizer zapowiedziała dostawy przynajmniej 3,5 mln dawek, Moderna przynajmniej 0,5 mln dawek, AstraZeneca przynajmniej 1,4 mln dawek i niedawno dopuszczona do obrotu szczepionka firmy Johnson&Johnson w ilości przynajmniej 0,3 mln dawek (ta szczepionka jest jednodawkowa).

To oznacza, że w kwietniu w Polsce może być wykonane od 5 nawet do 7 mln szczepień, czyli więcej niż przez cały pierwszy kwartał i w związku z tym bardzo pilne jest uruchomienie znacznie większej niż do tej pory liczby punktów szczepień.

Jeżeli kwietniowe tempo dostaw szczepionek przez firmy farmaceutyczne zostałoby utrzymane także w maju i czerwcu, to oznaczałoby, że łączna liczba szczepień w I i II kwartale w Polsce, zdecydowanie przekroczy 20 mln dawek.

4. Optymizm dotyczący przyśpieszenia tempa szczepień w Polsce, wynika nie tylko z deklaracji dostaw szczepionek do naszego kraju przez 4 firmy farmaceutyczne ale także zobowiązań Komisji Europejskiej.

KE ciągle podtrzymuje swoje zobowiązanie, że do końca III kwartału zostanie zaszczepione 70% dorosłej populacji w UE, ale żeby zostało ono zrealizowane konieczne jest przyśpieszenie dostaw szczepionek, szczególnie w II kwartale.

I to przyśpieszenie ma nastąpić, wg. deklaracji firm do UE w II kwartale ma trafić ok. 300 mln dawek (3 razy więcej niż w I kwartale), w tym około 50 mln dawek firmy Johnson& Johnson, której jednodawkowa szczepionka została dopuszczona do obrotu na terenie UE w połowie marca.

W poprzednim tygodniu pojawiła się w mediach informacja, że szef niemieckiego koncernu chemicznego Wacker ogłosił, iż jeszcze w II kwartale, możliwe jest uruchomienie na pełną skalę produkcji piątej szczepionki CureVac.

Wprawdzie procedura zatwierdzania tej szczepionki przez Europejską Agencję Leków (EAL) rozpoczęła się w lutym tego roku, a miała być zakończona dopiero w III kwartale, ale proces ten ma ulec przyśpieszeniu.

Z wypowiedzi szefa Wackera wynika, że to postępowanie może się jednak zakończyć przed początkiem maja, a wtedy ta firma, a także niemiecki Bayer i szwajcarski Novartis, są w stanie dostarczyć aż 200 mln dawek tej szczepionki i to do końca II kwartału, co jego zdaniem rozwiązałoby problem niedostatecznych dostaw do UE, szczególnie przez firmę AstraZeneca.

5. A więc już w II kwartale poszczególne kraje członkowskie mogą mieć do dyspozycji szczepionki, aż 5 firm, więc rzeczywiście jest całkiem prawdopodobne, że już w tym okresie, także w Polsce jest możliwe szczepienie wszystkich chętnych.

Taki poziom wyszczepienia dorosłej populacji w Polsce oznacza, systematyczne otwieranie do tej pory zamkniętych różnych branż gospodarki, a także realizację planów wakacyjnych i urlopowych na zdecydowanie większą skalę niż to było w roku ubiegłym.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (52):

Ant2021.04.3 15:24
Mnie to raczej powiewa grozą. Zamiast szukać i stosować leki na chorobę, szprycuje się społeczeństwo niesprawdzonym preparatem medycznym, jednocześnie bojkotując skuteczne leczenie tanimi dostępnymi i znanymi od lat lekami. Niech Bóg ma nas w opiece ...
Grizzly2021.04.1 12:57
Frondo! Napiszcie jak pisiory dały ciała i nabrały wszystkich na zapisy między 40 a 60 rokiem życia na szczepienia antycovidowe! Pełna professka - jak 2 kadencje patałachów! Tyle ciekawych artykułów, ale żaden o nich nie traktuje! Nie widzicie tego??? Takiego poczucia humoru na prima aprilis to cała okropna Unia nam zazdrości! Amen
czekista2021.04.1 0:46
No to od dzisiaj SMROD nazywa sie OPTYMIZM. Czujecie? Zajezdza OPTYMIZMEM!
Józia2021.03.31 22:43
LECZYĆ a nie "wyszczepiać"!!!
Ile tjaktoj ma kół?2021.03.31 17:24
Za miesiąc Kuźmiuk: "wykonano 8 milionów szczepień - 4,1 jedną dawką i 3,9 dwiema dawkami".
JaluKurek2021.03.31 17:04
Obawiam się, że rezerwuar chętnych do wyszczepu wkrótce się opróżni.
GP2021.03.31 15:29
Ukarać przykładnie tych morderców z Ministerstwa Śmierci, którzy już spowodowali przedwczesną śmierć 95 tys. osób, blokując dostęp do publicznej służby zdrowia, odwołując zaplanowane operacje i zabiegi i wprowadzając nowatorską metodę leczenia za pomocą telefonu i respiratora.
JohnyBravo2021.03.31 17:07
Wczoraj ,w Polskim RadioWarszawa 1, usłyszałem radosną wieść, że przygotowano dodatkowo 3 tys miejsc w szpitalach dla mniemanych kowidziarzy. Nikt nie wspomniał o tym, ze tym samym zlikwidowano 3tys miejsc w szpitalach dla chorych na mniej modne choroby. Propaganda sukcesu gorsza jak za Gierka.
Wielki Biznes2021.03.31 14:06
Chorych na COVID do wyleczenia parę milionów Bezobjawowych ponad 90 % Zdrowych do zaszczepienia parę miliardów Sam wyciągnij wnioski
katolik2021.03.31 14:13
bezobjawowi, czyli zdrowi, testy są wymyślone, bo czymś musza zaskakiwac, dodatnie w coca _coli,to właśnie ich manipulacja, aby ludzi traktowac jak bydło, które mozna zmylić, popchnac, uśmiercić
Bezobjawowych leczycie "polskim lekiem"2021.03.31 17:25
z Lublina, bo tylko tym jest w stanie pomóc.
Ed2021.03.31 14:03
Optymizmem powieje jak lekarze zaczną przyjmować i leczyć tych z COVID'em i bez. Mądre profesory zwyczajne i nadzwyczajne, wymyśliły, żeby "leczyć" przez telefon. Skutki są krytyczne. Pacjent "leczony" przez tel. po kilku dniach z zapaleniem płuc i COVID'em dzięki interwencji lekarza(nie tego domowego) w stanie krytycznym wysłany do szpitala. Stan jego się poprawia i mamy nadzieję na wyleczenie. Minister od chorób powinien zmienić doradców w trybie natychmiastowym. Na pewno poprawią mu się wykresy, krzywe i statystyki. Chyba o to mu chodzi.
katolik2021.03.31 14:08
wszystko co dzieje się jest realizacja planu Wielkiego Resetu- Nowego ładu, wiec rządzacy zdrajcy nie bedą sie przejmowac, zmieniac doradców, oni są razem ze zdrajcami dobrani specjalnie do brudne j roboty za megalałapówy od firm farmaceutycznych Gatesson i po prostu za megałapówę ralizują ludobójstwo!
matis892021.03.31 13:51
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
Komu zależy aby COVID19 zrobić2021.03.31 13:24
"ZWYKŁĄ GRYPĘ"? Ich twórcom - KÖREWSKIM CHINOM! - - - Wszelka zaraza jest od nich: azjatycka grypa, ptasia grypaa, świńska grypa, SARS .... Wszystko przychodzi z KÖREWSKICH CHIN! - - - Mają wszędzie swoich płatnych byłych UB-ców jak 𝐦𝐚𝐭𝐢𝐬𝟖𝟗(𝐤𝐚𝐭𝐨𝐥𝐢𝐤), 𝐖𝐚𝐥𝐭𝐞𝐫 - 𝐑𝐚𝐝𝐳𝐢𝐬𝐳𝐞𝐰𝐬𝐤𝐢 - wyjątkowo tępi i wtórni analfabeci. Ale za takie grosze jakie im płacą KÖREWSKIE CHINY - mają KÖREWSKICH matołów!
Pytajniczek2021.03.31 17:10
Reytan to znowu ty? Poznaję po oplutym ekranie monitora.
katolik2021.03.31 13:21
Polacy wyobrażcie sobie ,ze stoi przed wami morderca nazista Bill gates, soros, szwab, zdrajcy polskiego Narodu-- wszyscy są przebrani za kościotrupa ze strzykawka, mają kajdany, aby was spętac- zostajecie czy uciekacie? Wybierzcie życie albo śmierć
Apateista2021.04.1 9:47
Apteka była zamknięta?
bez komentarza2021.03.31 13:10
Tych idiotów od kurwina i brauna pełno jest na forum!!!
Grizzly; my fellows jews motherfuckers!2021.03.31 13:06
Happy Passover kikes! Not infected with the Covid yet? Be patient: All good things come to those who wait.
Grizzly2021.03.31 13:01
Dla pisdzielskiego rządu dobra wiadomość będzie taka że mniej emerytur będą musieli wypłacać bo nie będzie komu, a pieniędzy nie ma bo rozdane
Panie Kuźmiuk2021.03.31 12:43
Czy 30 tysięcy zarażonych na dobę i ponad 600 zgonów dziennie - co w tym optymistycznego. Szczepią, szczepią, rekordy niby pobijają w szczepieniach na tle innych państw, a rezultatów nie widać, ba jest jeszcze gorzej. I gdzie ten optymizm. To tak jak powiedzieć: "przegraliśmy mecz 10 : 0, ale murawa była świetnie przygotowana i świetnie się grało". Owoce, a nie slogany i puste słowa.
katolik2021.03.31 12:45
przepraszam, ale nie rozumiesz sensu megamanipulacji kowidowej, wiec jesteś z tych co wierza w śmiertelne bajki
Anonim2021.03.31 13:03
Pilnuj foliowej czapeczki, bo jak spadnie to 5G cię załatwi w 3 sekundy.
Ziew2021.03.31 17:18
Załóż wiadro na głowę, owin pysk szmatami, i już nigdy nie opuszczaj swojej bezpiecznej piwnicy bo przyjdzie kowit i cię zje.
Sem2021.03.31 13:08
Katolik, weź zimny prysznic i nie pleć bzdur mega manipulancie. W zachodnich mediach nikt takich głupstw nie pisze. Ludzie biorą na sero zagrożenie cowid19, dlatego zarażeń przy często takich samych obostrzeniach jak w Polsce jest dużo mniej. Cieszy cię, że wiele krajów wsadziło Polskę na listę kwarantanny, to znaczy, że przyjeżdżając lub przylatując z Polski idziesz na 10 dni na kwarantannę. Dlaczeg?, bo zachowujecie się w Polsce głupio i nieodpowiedzialnie. Kilku moich przyjaciół w Polsce w wieku ponad 50 lat przypłaciło życiem takie podejście jak twoje do covid19. W każdym kraju Europy i nie tylko jest wzrost śmiertelności i to właśnie z powodu covid19.
katolik2021.03.31 13:13
Twoje myślenie pokazuje, jak ludzie sa cofnięci, jak wierzą mordercom, nazistom, Billowi Gatessowi, Sorosowi Nie ma się co dziwić, ze ludzie sami jak głupie bydło ida do polskich obozów smierci, wrecz prosza się o śmierc. Ale cóz takie mózgi!!
Sem2021.03.31 13:29
Jesteś strasznie naiwny i śmieszny. nie masz żadnych argumentów na potwierdzenie twoich tez, więc piszesz coś o cofniętych ludziach, głupim bydle..... Człowieku, fakty są takie, że w Polsce jest bardzo dużo zakażeń i zgonów, procentowo o wiele więcej niż w innych krajach, choć testów robi się mniej niż w innych krajach Europy i ludzie w innych krajach są bardziej zdyscyplinowani, a jak nie to bezpardonowo wkracza policja. Jak cię kowid dopadnie to może zmądrzejesz, oby nie było za późno.
katolik2021.03.31 14:17
O to chodzi, ze mam ARGUMENTY!!! Dlatego chce, zeby inni Polacy, ci kórych zdrajcy robią na szaro, poznali prawde!!
Tfu2021.03.31 17:16
Producent wyszczepionki nie bierze odpowiedzialnosci za swój wyrób.Rząd nie bierz odpowiedzialnosci za swoje działania.Media nie ponoszą odpowiedzialnosci za korona-panikę która sieją i takąż tepąpropagandę. Aktorzy zachęcający do wyszczepu nie biorą odpowiedzialności za okłamywanie społeczeństwa.Lekarze nie ponoszą odpowiedzialności za usmiercenie pod pretekstem kowita. Ale to my, biedni szarzy zaszczuci ludzie , wszedzie i zawsze, mamy się zachowywać odpowiedzialnie- czytaj - tak jak to sobie umyśli Matousz z Niedzielakiem!
Rozsądek wygrywa, szkoda, że nie w KK2021.03.31 12:37
Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie 29 marca. W związku z gwałtownym wzrostem liczby potwierdzonych zachorowań na COVID-19 i pogorszeniem się sytuacji pandemicznej na terenie naszego kraju, a w szczególności na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego – w trosce o ochronę zdrowia członków zboru, sympatyków i pracowników parafii – Kolegium Kościelne podjęło decyzję, że nabożeństwa świąteczne (tj. w dniach 1, 2, 4 i 5 kwietnia) będą wyłącznie transmitowane on-line i odbędą się bez udziału wiernych. Prosimy o przekazywanie - w miarę możliwości - treści tego i wszystkich innych publikowanych przez nas komunikatów osobom, które nie mają dostępu do internetu. Kolegium Kościelne
Marek2021.03.31 12:40
protestanci w trosce o człowieka wyeliminowali BOGA z naszego życia i to postanowił Luter. Obecnie mogą tylko wrócić na łono kościoła a nie dalej mącić.
katolik2021.03.31 12:44
Odpowiedz jest taka-- że masowe zachorowania to manipulacja zdrajców, nie ma masowych zachorowan, ludzie nie leża w rowach, na ulicach, są tylko specjalnie zle leczeni, tak aby umrzec,więc-- mozecie iśc spokojnie do Koscioła!
BRAWO!2021.03.31 12:35
To bardzo dobrze, ze Polacy nie boja sie juz tego wirusa - i to jest dobre podejscie, bo nie trzeba sie juz jego bac, bo on jest w odwrocie. Dlatego trzeba isc na swieconke - tlumnie - zwlaszcza seniorzy!
Krakus2021.03.31 12:33
Greetnigs my fellows jews motherfuckers! Happy Passover kikes! Not infected with the Covid yet? Be patient, all good things come late.
JANOSIK2021.03.31 12:31
Pandemia w Polsce jest umieralnosc na raka ok30% ,konia svirus ok1%.Milego dnia
N.2021.03.31 12:59
Rak jest drugim najliczniejszym powodem śmierci w Polsce: rocznie umiera ok 100000 osób (w Polsce). Z powodu covid w Polsce zmarło przez rok ok. 52000 osób i liczba zgonów drastycznie wzrasta. Co tam, taki tylko "pół-rak". Miłego dnia.
katolik2021.03.31 13:10
ale trzeba być obiektywnym i sprawiedliwym--- tylko tak sobie podajesz liczbę covid, musisz wziać pod uwagę kłamstwo pseudowirusowe. Eliminacja kłamstwa= brak covid
JANOSIK2021.03.31 13:31
Niewiem skad te dane masz,bo z oficjalnych danych wynika niecale 6000 a reszta to sa choroby wspolistniejace i nie 52000 a 28000.Pozdro
katolik2021.03.31 12:30
Przyznaje się, że jestem osoba o niskiej inteligencji, chorą psychicznie, ze skłonnościami pedofilskimi (nawet na wibratorze mam zdjęcie dziecka sąsiadki), bez podstawowej wiedzy o świecie, jestem skrajnie ogłupiona nienawiścią, zwykłą kürwą, prostaczką, prymitywną żydówą.
katolik2021.03.31 12:31
pisz co chcesz!
Krakus2021.03.31 12:28
A gdzie są szczepionki zaklepane u Trumpa przez Dudę? :P
katolik2021.03.31 12:34
No wiesz, pytasz, jakbyś się upominał, gdzie ta śmierc, przecież miała być, jeszcze nie dotarla
katolik2021.03.31 12:28
Wytłumaczcie ludziom nieświadomym, jaki jest cel zabójczej chemiczno- genetycznej substancji zawartej w tzw, pseudoszczepionkach--- zmniejszenie liczby ludzi na świecie, taki plan dla świata podali globaliści, naziści bill gates soros. To oni mówią, że ich decyduja o zyciu ludzkości. Wychodzi na to, że Polacy są bardzo mądrymi ludzmi, Nie mają się komu zawierzyc, bo Kościół nie zawierza, ale opowiada się za Nowym ładem, czyli Holocaustem, wiec ludzie zawierzyli się szatanowi
Jorguś2021.03.31 17:12
Nie da się im tego wytłumaczyć. próbowałem wiele razy, ale mi przeszło. Niech zdychają.
Taki jeden2021.03.31 12:23
Im więcej szczepień, tym więcej dodatnich testów PCR (celowo nie używam słowa "zachorowań"). Poza tym z każdym dniem powinna wzrastać tzw. odporność stadna. Ciekawe, jakim cudem jest inaczej?
katolik2021.03.31 12:30
Bo to nie sa zachorowania, na tym polega megakłamstwo, nadajace się do prokuratury! Ale prokuratura jest zbyt durna, aby mieć rozum w tym wzgledzie
N.2021.03.31 13:30
Ekspert przemówił! Wirusolodzy go nienawidzą! Jednym zdaniem posłał ich do d*py. (z artykułu powyżej: "Zbiorową odporność wprawdzie uzyskamy dopiero po zaszczepieniu ponad 70% dorosłych obywateli")
Marek2021.03.31 12:22
Nie tacy jak wy mysleli że uchwalą prawo i są bezkarni, Zabijacie i za to odpowiecie.
Anonim2021.03.31 12:21
Zajeb.ście powiało optymizmem - 653 zmarłych, 32874 zarażonych. Frędzel traktuje ludzi jak debili, którym można wcisnąć dowolna ciemnotę. Ile musi kojfnąć, żeby frędzlowe matoły napisały, że jednak jest kiepsko?
Borys2021.03.31 12:21
Przez całe lata nie wynaleźli szczepionki na AIDS a na Covid w ciągu 10 miesięcy
Anonim2021.03.31 12:20
Co za bzdety.