W pobliżu grobu rodziny Ulmów stanęła wystawa antyaborcyjna - zdjęcie
05.01.15, 07:52Dziecko w łonie matki (fot. archiwum)

W pobliżu grobu rodziny Ulmów stanęła wystawa antyaborcyjna

6

Tuż przed świętem Trzech Króli wystawa antyaborcyjna " Wybierz Życie " stanęła w Markowej k. Łańcuta. Plakaty zostały pozawieszane na ogrodzeniu neogotyckiego kościoła p.w. Św. Doroty. Sama świątynia ma już ponad 100 lat, a parafia powstała w XV w.

Po rozwieszeniu wystawy, działacze podkarpackiej komórki fundacji PRO - Prawo do Życia udali się na pobliski cmentarz, na krótką modlitwę przy grobie rodziny Ulmów. Przypomnijmy ich historię:

Jesienią 1941 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach prześladowanych Żydów: pięciu mężczyzn z rodziny Szallów i dwie kobiety oraz dziecko z rodziny Goldmanów. Wiedząc, co za taki czyn grozi z rąk okupanta, udzielali im schronienia do tragicznego 24 marca 1944 roku - czyli przez prawie 3 lata ! Wtedy to do ich domostwa wkroczyła grupa czterech niemieckich żandarmów oraz czterech funkcjonariuszy granatowej policji. Od denuncjatora, którym był granatowy policjant Włodzimierz Leś, mieli precyzyjne informacje o ukrywających się tu Żydach. Najpierw zastrzelili wszystkich Żydów, a chwilę później Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, będącą w dziewiątym miesiącu ciąży. Przy słowach: "patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów", bestialsko zamordowano sześcioro dzieci Ulmów - Stanisława, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego oraz Marię. Najstarsze z nich miało 8 lat, najmłodsze - 1,5 roku. Żydowski Instytut Pamięci Yad Vashem przyznał rodzinie Ulmów tytuł "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". W 2003 r. rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. 24 marca 2004 r. społeczność Markowej uczciła ich pamięć uroczystą Mszą Świętą oraz odsłonięciem pomnika.

Na nagrobku zauważyliśmy wiele poukładanych kamyków. Świadczy to o szacunku, jakim odwiedzający cmentarz Żydzi żywią dla zamordowanej rodziny Ulmów.

Bohaterstwo Ulmów jest dla nas wezwaniem do mężnego stawiania oporu nieprzyjaciołom życia.

Bartłomiej Sarna/Stopaborcji.pl

Komentarze (6):

anonim2015.01.5 10:13
@ hucpa takim wulgarnym językiem posługuj się na swojej wsi. Pokazujesz że jesteś zwykłym chamem i burakiem. Jeżeli masz jakiś problem z wyrażaniem swoich emocji, to proponuję poradnie zdrowia psychicznego. Jeżeli Fronda toleruje takie zachowania i prostackie wulgaryzmy to sama jest dla mnie niepoważna. Uważam ,że hucpa powinień zostać ukarany zakazem wypowiadania się na Frondzie. Jego wypowiedzi są pełne nienawiści i wszelkiego chamstwa.
anonim2015.01.5 10:53
Fila napisał: "takim wulgarnym językiem posługuj się na swojej wsi. Pokazujesz że jesteś zwykłym chamem i burakiem"- to jest mowa nienawiści w najczystszej postaci. Frondo proszę o zbanowanie leminga o nicku "Fila", ponieważ zionie nienawiścią do osób mieszkających na wsi! Ps. Hucpa nie reaguj na pseudo arbitra, bo tu wszyscy wiedzą że to cham i prostak!
anonim2015.01.5 11:46
Należy przypominać, że aborcja to morderstwo ze szczególnym okrucieństwem
anonim2015.01.5 13:28
@hucpa Dobrze napisałeś. Rzeczy trzeba nazywać po imieniu.
anonim2015.01.6 12:23
@Anitka, no właśnie dlaczego? Myślę, że dlatego bo na świecie jest dużo degeneratów, ludzi zwyczajnie głupich, leniwych i wygodnickich.... Twoje pytania to rzeczywiście jak napisał hucpa
anonim2015.01.7 18:59
Eugenika w imię postępu, film dostępny do zakupu na portalu Ahaaa.pl, zapraszamy.