TYLKO U NAS! KOMUNIKAT Z FRONTU [---11---] Trajektoria epidemii się pogarsza, ale nie tracimy wszystkiego, co uzyskaliśmy - zdjęcie
04.04.20, 18:44

TYLKO U NAS! KOMUNIKAT Z FRONTU [---11---] Trajektoria epidemii się pogarsza, ale nie tracimy wszystkiego, co uzyskaliśmy

73

Wczorajsze odchylenie od trajektorii z 28.03-1.04 w kierunku szybszego rozprzestrzeniania się epidemii  niestety się potwierdziło. Od dwóch dni epidemia przyspiesza o około 15 % dziennie, podczas gdy 30.03-1.04 przyspieszała tylko o około 11,5% dziennie.

Zmiana ta skłania to do przypuszczenia, że na statystyki zaczęły mieć wpływ czynniki dotychczas w nich nie uwzględniane. Mogą to być skutki poprzedniego weekendu (masowe grillowanie), sprowadzenia Polaków zza granicy, zwiększenia liczby testów lub jeszcze innych, nieznanych powodów. Odkładając na bok analizę tych czynników prześledźmy sam przebieg epidemii na podstawie aktualnych statystyk (na zamknięcie dnia wczorajszego), zobrazowanych na ilustracjach 1. (trajektorie epidemii w Polsce i na świecie)  i 2. (dzienne przyrosty procentowe)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustracja 1. Trajektorie epidemii w skali logarytmicznej (oś pionowa). Trajektoria rzeczywista (kolor niebieski) i prognozowana (kolor brązowy; tzw. prognoza B z 31.03). Okienko w lewym górnym rogu pokazuje w powiększeniu aktualny fragment trajektorii. Czerwona linia prosta przedstawia prognozę z 25,03 zakładającą kontynuację ówczesnego wykładniczego rozwoju epidemii, od którego na szczęście udało się odejść.  Całość przedstawiona jest na tle wykresu zaczerpniętego z artykułu Dylana Matthewsa na portalu Vox (TUTAJ). Za punkt 0 przyjęty jest dzień, w którym liczba zarażonych przekroczyła 100. W Polsce był to 14.03. Uwaga: dane dla innych krajów nie są aktualizowane.

 

 

Ilustracja 2. Dzienne przyrosty procentowe liczby zakażonych koronawirusem i linie służące do wyznaczenia ogólnego trendu: krańcowe (górna i dolna jako pomocnicze) i środkowa, będąca podstawą wyliczenia prognozy. Prognoza się sprawdza tym bardziej, im bardziej wzrosty procentowe utrzymują się na brązowej linii środkowej. Jak widać, dane z ostatnich dwóch dni pokazują odejście od dotychczasowego trendu, powodujące, że prognoza się nie sprawdza.

 

Na obu ilustracjach pozostawiłem dane dotyczące prognozy B z 31.03, żeby widać było na ile odeszliśmy od trendu, który ona przedstawiała. Na ilustracji 1. zmianę trendu widzimy w postaci odejścia faktycznej trajektorii (niebieska linia) od prognozowanej (brązowa linia).

Na ilustracji drugiej widzimy, że od 18.03 do 1.04 wzrosty procentowe liczby zakażonych mieściły się w granicach skrajnych brązowych linii. Biegnąca pomiędzy nimi środkowa linia brązowa była podstawą wyliczenia prognozowanej trajektorii z ilustracji 1. (również linia brązowa).

2 i 3 kwietnia wzrosty procentowe znalazły się wyraźnie poza skrajnymi liniami brązowymi, przyjmując wyższe niż wynikające z trendu wartości 15,3% i 14,8%. Oznaczało to, że dotychczasowy trend przestał być kontynuowany, a oparta na nim prognoza stała się fałszywa.

 To oczywiście niekorzystna tendencja. Pozytywny jest fakt, że jednak nadal jesteśmy wyraźnie oddaleni od wykładniczego wzrostu z  20-24.03,  w którym liczba zakażonych rosła o około 20% dziennie, czyli podwajała się co 4 dni (prognoza z 25.03 - linia czerwona na ilustracji 1.). Przy wczorajszym wzroście 14,8% liczba zakażonych podwaja się co 5 dni.

Ta zmiana trendu w żaden sposób nie podważa dotychczasowej polityki, przeciwnie, raczej ją potwierdza. Możliwie naściślejsze ograniczenie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich ma doprowadzić do zmniejszenia tempa rozwoju epidemii.  Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że jest to możliwe, a ilustracja 3. pokazuje, że jak dotąd, udaje się nam to lepiej niż w innych krajach Zachodu. Spłaszczenia trajektorii ma służyć temu, by nie przekroczyć granic wydolności systemu opieki zdrowotnej, co może być powodem dodatkowo zwiększonej liczby zgonów osób, których nie będzie można objąć wystarczającą opieką.

 

 

Ilustracja 3. Polska trajektoria epidemii (niebieska linia; oprac. autora) na tle trajektorii aktualnych innych krajów wg danych z 3.04 opracowanych przez Johna Burna-Mardocha;  źródło: TUTAJ)

 

Niestety, liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce zwiększa się wykładniczo, czyli coraz szybciej. Pokazuje to niebieska krzywa na  ilustracji 4. Ten przybliżony wykładniczy przebieg jest potwierdzony przez fakt, że  w skali logarytmicznej przebieg ten przyjmuje postać zbliżoną do linii prostej (ilustracja 5.), oczywiście biorąc pod uwagę przypadkowe odchylenia.

 

 

Ilustracja 4. Łączna i dzienna liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce w skali liniowej.

 

Ilustracja 5. Łączna liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce w skali logarytmicznej.

 

Rosnąca w czasie liczba zgonów w Polsce na tle innych krajów począwszy od dnia kiedy liczba ta osiągnęła lub przekroczyła 10 przedstawiona jest na ilustracji 6. Jak dotąd, przyrost zgonów w czasie przebiega podobnie jak w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

 

Ilustracja 5. Łączna liczba zgonów z powodowanych koronawirusem w Polsce (oprac. autora) na tle innych krajów wg danych z 3.04 opracowanych przez Johna Burna-Mardocha;  źródło:  TUTAJ. Za punkt początkowy przejęto dzień, w którym liczba zgonów wyniosła lub przekroczyła 10.

 

Tabela 1. Zmiany proporcji liczby zgonów spowodowanych koronawirusem do zdiagnozowanych zakażeń tym wirusem w Polsce.

 

Niestety, w ostatnich dniach znacząco wzrosła proporcja zgonów do liczby zarażonych, którą określam jako roboczy współczynnik śmiertelności.  Według danych na zamknięcie 3.04 osiągnął on już wielkość 2,1%, co pokazuje tabela 1. Oznacza to, że w Polsce umiera co 48 osoba u której zdiagnozowano koronawirusa. To wymowne świadectwo powagi sytuacji, które powinno mobilizować nas wszystkich do zachowań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa.

 

Grzegorz Strzemecki

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 1 ---] Czy walka z wirusem nie jest gorsza od samej choroby?

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 2 ---] O co toczy się gra

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 3 ---] Czyżby najlepszy dzień w walce z wirusem?

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 4 ---] Światełko w tunelu

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [---5---]. Trajektoria epidemii naprawdę się zmienia! Nowa prognoza

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 6 ---] Grzegorz Strzemecki: Epidemia naprawdę zwalnia i to trzeba pokazać!

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 7 ---] Epidemia zwalnia drugi dzień z rzędu!

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 8 ---] To już widać - wygaszamy epidemię

 

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 9 ---] Postępuje wyraźne wygaszanie epidemii

 

 

KOMUNIKAT Z FRONTU [--- 10 ---] Epidemia przyspieszyła.  Zmiana trendu czy chwilowe zakłócenie trajektorii?

 Komentarze (73):

Leo2020.04.6 17:44
Najważniejsze koryto, brońmy demokracji nie licząc zarażonych
Micek2020.04.6 9:03
Trzeba przyznać Strzemeckiemu, że starał się się zabezpieczyć swoje wywody przed kompletnym wyłożeniem się na ryj. Dlatego 25 marca narysował na wykresie prostą linię, zbliżoną przebiegiem do wariantu włoskiego i tym sposobem każde odchylenie w dół będzie mógł obtrąbić jako sukces. A, że już widział wygaszenie epidemii, to chociaż mięliśmy odrobinę rozrywki
wicek2020.04.5 20:07
Panie Strzemecki, będzie ciąg dalszy?
Maciej2020.04.5 19:08
Skokowy wzrost ilości wykrywanych przypadków od 2 kwietnia to nie jest efekt zwiększonej w tym czasie ilości zakażeń, tylko korekty sposobu ich wykrywania przez sanepid. Zaczęto wtedy na szeroką skalę testy wśród personelu medycznego, czego wcześniej nie robiono. Takie analizy suchych danych w oderwaniu od ich interpretacji i krytycznego spojrzenia na sposób ich pozyskania (potwierdzone przypadki) niewiele są warte. Więcej prawdy mówią nam umierający: wzrost ilości zgonów świadczy o dużym wzroście zakażeń ok. 2-3 tygodnie temu.
ja2020.04.5 14:16
Pan marszałek Grodzki ma ostatnio awersję do koperty. Postanawia opóźnić jej przyjmowanie w Senacie aż o 30 dni. A przedtem bardzo lubił kopertki, im bardziej były wypasione tym bardziej...
mordechaj2020.04.5 13:32
Te wszystkie "wyliczenia" oparte są na FAŁSZYWYCH DANYCH, które to dane są celowo fałszowane z przyczyn politycznych. Nie wypisujcie więc BZDUR i nie drukujcie paranoików.
anonim2020.04.5 13:19
Po jakiego grzyba pozwolono wjeżdżać do Polski ludziom, którzy z pogardą z niej uciekli 5 - 10 - 15 lat temu ? +++ Mało tego: zasponsorowaliśmy im bilety powrotne ze wspólnej kieszeni ! +++ Teraz za tę głupotę płacimy.
FaszyzmSanitarny2020.04.5 10:52
Okupacja hitlerowska- kościoły otwarte, pogrzeby odbywają się normalnie, godzina policyjna od wieczora do rana, żydzi zmuszeni do noszenia gwiazdy Dawida. Stan wojenny: kościoły otwarte, pogrzeby odbywają się normalnie, godzina policyjna od wieczora do rana, ludzie nosili oporniki w klapie marynarek. Stan "pandemii": Zakaz uczestnictwa w mszy, zakaz uczestnictwa w pogrzebie, permanentna godzina policyjna, nakaz noszenia masek na twarzy.
Ojciec Ryzyk2020.04.5 10:13
Lewacki fake news! Trajektoria epidemii nie może się pogarszać po zawierzeniu Polski kilku Matkom Boskim, w tym Fatimskiej!
Uwaga2020.04.5 10:03
Za miesiąc wyjdziemy z zatęchniętych domów i będziemy swoimi osłabionymi organizmami zarażać się wzajemnie wszelką zarazą, jaka fruwa w powietrzu. Obojętnie jaki mamy poziom paranoi, nikt, największy autorytet mi nie wytłumaczy, że człowiek będzie zdrowszy, od stania na deszczu przed sklepem, a uprawianie sportu w lesie, czy w parku jest śmiercionośne. PiS się w „pandemii” pogubił do poziomu śmieszności i głupoty. Obecne działania ministra zdrowia i premiera służą wyłącznie jednemu. Teraz wprowadzają groteskowe zwiększenie „dystansu społecznego” o pół metra, by za trzy tygodnie ogłosić, jak uratowali Polskę. Rozumiem, że to polityka, ale rządy, które na upokarzaniu narodu utrzymywały władzę, to już mieliśmy.
dolo2020.04.5 10:00
W Nowym Jorku jest katastrofa, już nie wiedzą co robi z ciałami zamarłych na wirusa. https://www.youtube.com/watch?v=T4_ba0fVUME
Mariusz2020.04.5 9:36
Trajektoria się pogarsza bo przyjechały z zagranicy testy i robi się więcej testów. Nie trzeba być profesorem aby to stwierdzić i po co takie artykuły. Nikomu nie potrzebne.
Joanna Zawada2020.04.5 1:17
Czy Fronda to buurdeel? Randki kamerki pokazy skype! 4.4.20 21:57 Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
J.P2020.04.5 7:42
Oczywiście, tu moralna utopia miesza sie z wirtuąlnym orgazmem.
Joanna Zawada2020.04.5 1:14
Zamknijcie gdzies tego oszoloma i wyzuccie klucz!
DAM2020.04.5 0:31
polski debil mial szanse milczec, ale swinia chrzaka, bo polska.
ksiegowa2020.04.5 10:00
jesteś jak opozycja drań
Toni 2020.04.4 23:19
Z Korei znowu wystrzelili rakietę, czy oni przypadkiem nie rozsiewaja tą broń chemiczną, w USA odkryli,że to jest w powietrzu i przez mówienie i oddychanie bez maseczki na dworze można się samemu tym zarazić.
Izydor2020.04.4 23:26
Wow. Odkryli że przenosi się drogą kropelkową. Ja nie mogę? Naprawdę? Myślałem że przesyłają przez stacje bazowe 5G.
Topek2020.04.4 22:10
Wazne biegać jeździc na rowerze dużo kontaktu ze zwierzetami by układ odpornoiściowy sie wzmocnił od zwierząt sie człowiek nie zarazi a wzmocni uklad odpornościowy!!!
Michał Jan2020.04.4 22:34
Dlatego lasy zamknięte dla rowerzystów i biegaczysk.
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.4 21:57
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Mk 11,22-24 2020.04.4 21:28
Brać Różaniec do ręki i codziennie z rodzinami domawiajcie Koronkę do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15.00, a zobaczycie że Bóg da, że wyjdziemy z tego. Niech się tak stanie - AMEN!!!!
Izydor2020.04.4 22:34
Tak. Tak. Jak zachorujesz to zamiast respiratora biblia, różaniec i obrazek jp2. Dasz radę. Alleluja i do przodu.
anonim2020.04.5 14:18
90 % ludzi na łożu śmierci właśnie o to prosi, ale prosi jeszcze, albo przede wszystkim, o księdza
*82020.04.4 21:20
covid przyniecie same korzysci korycie +, mniej wyplacanych rent emerytur , nie potrzeba ich juz leczyc zyska kc+ . jest odpowiedzialne za wszystkie ofiary smiertelne covid w polin . wasze mapy do wsadzie w d swoje ,przeciec wasz szaman stwierdzil ze to laska BOZA ten wirus
taro2020.04.4 20:58
trajektoria klamliwych historyjek koronacyjnych,czy prawdziwych przypadkow?
Jarek2020.04.4 20:45
Dziadziuś Grzesiu - spodziewałem się, że nadal będziesz mówił (raczej pisał), że deszcz pada, podczas gdy plują Ci w oczy. Dalej próbujesz kombinować i szukać przyczyn. Dobrze, że u nas episkopat stanął na wysokości zadania i nie pozwala na takie przypadki jak we Francji - prasowe przeprosiny pastora, który nie posłuchał i zorganizował dwa nabożeństwa - też wierzył, że powstrzyma pandemię modlitwą - spowodował 2500 zakażeń, z czego 17 osób zmarło. "Chciałbym wszystkich najmocniej przeprosić. Przepraszam, że potraktowałem tę epidemię po macoszemu. Przepraszam, że zignorowałem wszystkie głosy, który starały się nas ostrzec przed zagrożeniem. Nie potrafiłem słuchać. Chciałbym przeprosić Boga za swój egoizm". Dziadziu Grzesiu, pozwól działać służbom, i nie zaklinaj rzeczywistości. Miałeś wykazać, że przed końcem kwietnia wykres nr 2 będzie w zerze - otóż nie będzie.
Izydor2020.04.4 20:42
Kończ waść, wstydu sobie oszczędź. Jeśli zastosujemy pańską "metodologię" do nowych danych to powinniśmy wzrosty procentowe z 1 i 3 kwietnia połączyć kreseczką o ogłosić że odkryliśmy nowy "trend".
J.P2020.04.4 20:41
Stan wojenny bez stanu wojennego trwa nadal. Brakuje jeszcze godziny policyjnej. Ten Pan to taki komentator sportowy, który wie, że bramki są dwie i że piłkę trzeba kopać do bramki i zna się na analizie wykresów z ktorych wnioskiem bywają- "Masowe grille"
wolf2020.04.4 20:38
Człowieku , zdecyduj się wreszcie, w lewo , czy prawo, jak nie wiesz to nie pie...ol głupot
ryszard2020.04.4 20:35
Analizy stricte ilościowe bywają błędne jesli równolegle brak jest analizy jakościowej. jak chociażby w tym przypadku brak wskaźnika umieralności w grupie zakażonych.
ryszard2020.04.4 22:40
Przepraszam, ten wskaźnik został w publikacji podany - i nie jest dobrze!
Jerzy-Z2020.04.22 9:36
21 kwietnia rząd podaje 4.1% ale aktualny wynosi ok 6% Aktualny oznacza liczony dla liczby zgonów z danego tygodnia do liczby nowozakażonych w tygodniu.
Opad szczeny2020.04.4 20:04
"Mogą to być skutki poprzedniego weekendu (masowe grillowanie)" Panie, Bez jaj, nie kompromituj się pan....
fgh2020.04.4 19:52
dajcie jeszcze komentarz matki kurki. jakoś zniknął ostatnio. niech powie że nie ma żadnej epidemii i od razu się wszystkim polepszy
Uwaga2020.04.4 19:50
Zarażonych już jest kilka milionów, a wojsko nocami wywosi trupy do lasu i tam je grzebie w dołach z wapnem. Sprawdzajcie, czy w dziwnych okolicznosciach nie znikaja wasi znajomi i sąsiedzi!Nie ufajcie propagandzie! Sprawdzajcie klepsydry!
Sonia2020.04.4 23:22
Ty masz wyraźnie kuku na muniu,co bierzesz ?
hrabia Potocki2020.04.5 0:28
Naprawde jelopie takich jak ty to rowu
Tylko kwarantanna 2020.04.4 19:48
spokojnie policja pałami gazem i prądem potrafi zabijać da rade sobie i z wirusem
Topek2020.04.4 19:45
A więc o wyborach nie ma mowy, opozycja miała racje koniec dyskusji
Vivian2020.04.4 19:37
Skoro pisowski rzond kupował węgiel zamiast materiałów medycznych, to chyba nie ta trudno odgadnąć te "dodatkowe" czynniki: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/koronawirus/lekarz-toruńskiego-szpitala-prawdopodobnie-roznosimy-zakażenie/ar-BB129OoR?ocid=spartanntp
Leon zawodowiec2020.04.4 23:29
zrób rzond wyp... stąd
Sonia2020.04.8 22:27
......węgiel był potrzebny na opał dla ludzi,materiałami medycznymi w piecu nie napalisz.
Piotr2020.04.4 19:27
Koszt wyborów korespondencyjnych ok. 400-500 mln złotych. Ten wydatek jest nam w tej chwili najwyraźniej bardzo potrzebny. Bardziej niż szpitalne łóżka, pomoc dla upadających firm, respiratory, środki ochronne dla lekarzyitp, itd. Jesteśmy jednak durnym narodem. Mało obchodzi mnie polityka, ale szlag mnie trafia jak widzę, że zamiast cała naprzód w walce z epidemią marnuje się czas, wysiłek i gigantyczne kwoty na coś co w niczym nie zmieni sutuacji. I tyle.
hrabia Potocki2020.04.5 0:26
Jestes w bledzie , panstwo musi miec rzad i prezydenta w kryzysie, jak nie bedzie wyborow ide z toba o duzy zaklad ze opozycje bedzie krzyczec ze prezydent jest nielegalny i nie ma zadnych praw, oni tak dzialaja, pozdrawiam
fr2020.04.5 15:47
No własnie, przeciez mozna odłożyc na 2 lata. Ale nie, opozycja od koryta..dla niej to niemozliwe..a nuż cos sie uda uszczknac .
Sonia2020.04.8 22:25
....każde państwo musi mieć silny rząd i prezydenta z silnym mandatem.Tylko wtedy można zarządzać państwem,nawet jak by była wojna.TO JEST PODSTAWA.
Asia2020.04.4 19:23
Jest i nasz ekspert od prognoz a posteriori. Amen.
Nimrodel2020.04.4 19:14
Jutro będzie lepiej
iwan2020.04.4 19:09
Panie Grzegorzu proszę wskazać cyfrę lub liczbę większą od 1 a mniejszą od 0 .
Asia2020.04.4 19:22
Czy to podchwytliwe pytanie ? Chodzi o ziobro ? Amen.
prosty2020.04.5 15:29
Wielkość cyfry zależy od wielkości czcionki, jaką ją zapisano, więc jeżeli 0 zapisano 12-tką, a 1 10-tką, to dowolna cyfra zapisana 11-tką spełni kryterium.
Obiektywny2020.04.4 19:07
Największy wirus to parchata lichwa która dopadła kraj jakieś 25 lat temu wysala i zrujnowała wszystko zadłużyła na gigantyczną kwotę i jeszcze chce na setki miliardów dolarów wyłudzenia wyssać jak kleszcz z organizmu.
Thor2020.04.4 19:49
OJ NAJWIĘKSZA I TO BARDZO AGRESYWNA NIE ODPUSZCZA
Dam2020.04.5 7:34
A mogliśmy być jak Ukraina - tam jest dopiero bogactwo i dobrobyt. Palnij się w czajnik i przestań wierzyć we wszystko co ci rząd powie.
Laura2020.04.4 19:05
W niektórych niemieckich landach pacjeńci muszą czekać na wynik badań nawet siedem dni co stawia sens i skutecznosc testów pod znakiem zapytania.
ladychapel2020.04.4 19:08
https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/niemcy-14-tys-euro-w-5-minut-przedsiebiorcy-zadowoleni-z-dzialania-panstwa/?fbclid=IwAR1DmE6yfK-JPIyPhQPXZixeJ8drtQm9b_bbITB-xefv90pMg5-XaAtrptM
Jarek2020.04.4 20:49
@ Laura Podaj źródło informacji proszę
shop now2020.04.4 21:07
W Polskim radio 24 slyszalem informacje, ze Niemcy dożą do 500 000 testow tygodniowo?
Jarek2020.04.4 22:06
Lauro Polska: łącznie: 3627, śmiertelne: 79, wyleczone: 116 Niemcy: łącznie: 92150, śmiertelne: 1330, wyleczone: 26400 %nieaktywnych=(śmiertelne+wyleczone)/łącznie * 100 Polska = 5,4% Niemcy = 30% Przed Polską jest 94,6% zakażonych, których albo wyleczymy, albo umrą. W Niemczech 70% To są procenty, liczby bezwzględne są nieporównywalne, ale pokazuje, to gdzie jest Polska, a gdzie Niemcy w walce z wirusem. Niemcy zwożą chorych z Włoch, aby ich leczyć u siebie.
dolo2020.04.5 9:57
Kłamiesz, w Niemczech przeprowadzane jest do 100 tys. testów dziennie a docelowo ma być 500 tys.
anonim2020.04.4 19:05
Nie karmcie ego zadufanego w sobie trola Strzemeckiego.
Berenika2020.04.4 19:03
Nie ma w Europie innego kraju w którym opozycja tak zuchwale próbowałaby wykorzystywać epidemie dla osiagania własnych korzyści.Nie istnieja dla nich granice politycznej zenady.Nie ma takiego kłamstwa przed którego wykorzystaniem by się wzdrygneli.Nie maja zadnych hamulców.Dlatego poznajemy własnie najpodlejszą twarz najbardziej totalnych.OPOZYCJI
ladychapel2020.04.4 19:07
Bredziesz. I zapomniałeś dodać jeszcze, że nie ma takiego innego kraju, który do władzy po trupach i rozkopywaniu mogił szedł
Leon zawodowiec2020.04.4 19:09
Wy naprawdę macie fiksum dyrdum dlatego juz nigdy nie bedziecie u władzy.
Dam2020.04.4 19:18
Wystarczy, że komuchy z PIS przy niej nie będą. Nawet lewactwo z Razem ma mniej komuszy program rządów.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.4 19:51
To jakiś absurd, to PiS jest w politycznym amoku. To oczywiste.
Jarek2020.04.4 20:50
@ Berenika Ale masz wyprany mózg. Współczuję rodzinie.
*82020.04.4 21:23
biedny pisuarze to wy chcecie wyborow obliczu tragedi narodowej ,do tego okresu moze byc kilkaSET ZMARLYCH , NIE MASZ KRZTY EMPATI .POCZEKAM AZ WASZYCH SZEREGACH COVID19 PRZETRZEBI TO MOZE W KONCU WASZ LEB ZACZNIE MYSLEC
Sonia2020.04.8 22:21
....wybory prezydenta to jest podstawa demokracji.Prezydent musi mieć silny mandat.To nie jest zabawa.Tragedia jest wszędzie i tam gdzie to konieczne odbywają się wybory.Więc nie pisz bzdur.
ladychapel2020.04.4 19:00
Ks. Stanisław Walczak https://thefad.pl/aktualnosci/tatus/?fbclid=IwAR2aeZIdqgVCPX-dOByztqanQbXaIMRtQtzYYYcwRUTJ1Cfy3OGFsTbFn38
anonim2020.04.4 21:24
co to z szafy lesiaka? to jest kontrskuteczne, wrzucaliście to już, więc sobie daruj