TYLKO U NAS! Gen. Roman Polko: Współpraca militarna z Polską leży w interesie USA. Biden tego nie zmieni  - zdjęcie
21.01.21, 12:00Fot. screenshot - YouTube

TYLKO U NAS! Gen. Roman Polko: Współpraca militarna z Polską leży w interesie USA. Biden tego nie zmieni

28

- „Myślę, że ta polityka będzie kontynuowana, bo ona przynosi korzyści nie tylko flance wschodniej, nie tylko Polsce, ale również samym Stanom Zjednoczonym, chcącym wiedzieć co się w Rosji dzieje i mieć wpływ na realizowaną przez Rosję na terytorium Europy politykę” – podkreśla gen. Roman Polko, odnosząc się do przyszłości współpracy militarnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

Fronda.pl: Co miał na myśli Joe Biden, zapowiadając w czasie swojego przemówienia inauguracyjnego „przywrócenie sojuszy” i „naprawienie błędów Ameryki”.

Gen. Roman Polko: Przede wszystkim miał na myśli nową politykę wobec Europy. Myślę, że Biden będzie dążył do tego, aby relacje ze wszystkimi krajami europejskimi były dobre. W końcowym etapie prezydentury Donalda Trumpa, niekoniecznie z jego winy, zaognieniu uległy relacje między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami czy Francją. Były one bardzo napięte. Wspomnijmy choćby te wypowiedzi prezydenta Francji, który mówił o tym, że Europa ma być gotowa na ewentualną wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak, jak mówię, trudno obwiniać o ten stan rzeczy Trumpa, a raczej niedostateczne finansowanie własnych armii w ramach NATO.

Myślę, że tutaj, jako taki naprawdę „stary wyga” dyplomata, nowy prezydent będzie tę politykę prowadził w sposób znacznie bardziej dyplomatyczny i sądzę, że właśnie to miał na myśli wygłaszając swoje przemówienie inauguracyjne. Myślał najpewniej również o nowym podejściu związanym chociażby z ochroną klimatu czy kwestiami migracyjnymi. To jest po prostu zapowiedź działań mniej radykalnych, a bardziej dyplomatycznych. Miejmy nadzieję, że równie skutecznych.

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Nord Stream 2 przynoszą rezultaty. Kolejne spółki wycofują się z inwestycji. Nowy prezydent będzie mniej radykalny i bardziej dyplomatyczny również w tym aspekcie?

Mam nadzieję, że będzie bardziej dyplomatyczny, ale postawi na swoim. Kwestie energetyczne były podnoszone przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jeszcze na szczycie NATO kilkanaście lat temu. One są równie istotne jak bezpieczeństwo militarne, mierzone siłą czy ilością żołnierzy. Sądzę, że również w tym aspekcie konsekwencji ze strony administracji Joe Bidena nie zabraknie. To nie jest w porządku, kiedy jeden kraj NATO umawia się z krajem prowadzącym nieobliczalną politykę militarną, czyli z Rosją, ponad głowami pozostałych krajów.

Potrzebna jest większa spójność samego sojuszu NATO i solidarność nie tylko w kwestiach budowania wspólnej potęgi militarnej, ale również w innych kwestiach związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem.

Rosja zbroi obwód kaliningradzki, dozbrajać ma się też Białoruś. Czy przywództwo Joe Bidena zmienia coś w kwestii bezpieczeństwa Polski?

Prezydent Trump dokonał przełomu i to warto podkreślić. Za jego prezydentury Polska przestała być krajem „drugiej kategorii”, gdzie Rosja prężyła muskuły, przerzucała siły do obwodu kaliningradzkiego, straszyła nas rakietami, a jednocześnie podkreślała, że na terenie dawnych państw Układu Warszawskiego nie mogą stacjonować większe siły NATO.

Dokonania prezydenta Trumpa w tym aspekcie to po pierwsze ta ciężka amerykańska brygada, która jest w Polsce, czyli zwiększona obecność wojskowa. Po drugie zakrojone na dużą skalę ćwiczenia. Kwestia rozmieszczenia V Korpusu w Polsce oraz dopuszczenie do technologii.

Myślę, że ta polityka będzie kontynuowana, bo ona przynosi korzyści nie tylko flance wschodniej, nie tylko Polsce, ale również samym Stanom Zjednoczonym, chcącym wiedzieć co się w Rosji dzieje i mieć wpływ na realizowaną przez Rosję na terytorium Europy politykę.

Zaraz po zaprzysiężeniu miało miejsce podpisanie pierwszych dokumentów. Która z tych decyzji w ocenie Pana Generała ma największe znaczenie i dlaczego?

Myślę, że największe znaczenie mają decyzje dot. kwestii klimatycznych. One są bardzo ważne i prezydent Biden zwraca na to uwagę. Mam nadzieję, że zapowiedzi tych kwestii dotyczące doczekają się realizacji.

Jeśli chodzi o Światową Organizację Zdrowia to mam mieszane uczucia. Ta organizacja pokazała, że jest skorumpowana, nieskuteczna i rzeczywiście loby chińskie jest w niej bardzo aktywne. Stąd nie wiem, w jaki sposób Biden będzie politykę wobec WHO realizował. Z pewnością w tej formie, w jakiej WHO do tej pory funkcjonowało i funkcjonuje, wymaga mocnego wstrząśnięcia. Tak więc, wcale nie potępiam działania prezydenta Trumpa, który z tej organizacji wyprowadził Stany Zjednoczone.

Tyle o Bidenie, a jaka Pana zdaniem będzie w najbliższym czasie rola Donalda Trumpa w amerykańskiej polityce?

O ile polityka Donalda Trumpa pod względem gospodarczym była skuteczna, z polskiego punktu widzenia również odnosiliśmy wiele korzyści, to niestety styl jego odejścia, ostatnie miesiące i różne nieskoordynowane ruchy, w których nie było żadnej dyplomacji, spowodowały potężny wstrząs, na którym utracił też amerykański wizerunek na świecie. Chodzi m.in. o to, co działo się na Kapitolu, bo nie ma co ukrywać, że ci ludzie jednak byli inspirowani słowami prezydenta Trumpa. Myślę, że w tej chwili już nie tylko Demokraci są przeciw, ale również wielu członków jego własnej partii mocno się od niego dystansuje. W mojej ocenie Trump raczej będzie sprowadzany na margines. Rzeczą nie do przyjęcia w amerykańskiej kulturze dyplomatycznej było to, że nie był obecny na zaprzysiężeniu nowego prezydenta, tak jakby nie uznał wyników wyborów, jeszcze bardziej rozjątrzając tę i tak trudną sytuację wynikłą z jego wcześniejszych wypowiedzi.

Donald Trump nie wziął udziału w zaprzysiężeniu Joe Bidena, ale zostawił w Gabinecie Owalnym list dla swojego następcy. Jakieś przypuszczenia, co mógł napisać?

Zazwyczaj, mimo zmieniających się prezydentów z różnych partii, ten list przyjmował formę życzeń pomyślności, bo tego wymaga interes samych Stanów Zjednoczonych. Nie wiem jaki list Bidenowi napisał Trump, ale sądząc po jego ostatnich wypowiedziach, to raczej nie były słowa wyrażające poparcie i wsparcie. Co tam było napisane się jednak najpewniej nigdy nie dowiemy.

 

Rozmawiał Karol Kubicki

Komentarze (28):

Skrzypek na dachu2021.01.25 13:18
Kitajski kandydat Joe zombi Biden szykuje tenczowa rewolucje w Polsce a rzad Pis ma wybor pozwolic albo odejsc .
Skrzypek na dachu2021.01.25 13:07
Brawo Pan General Roman Polko .
Aldona2021.01.22 17:22
Śpiący Joe Biden wydał już 17 Dekretów jak Stalin na wojnie to wyda i 18 -ty. Obudzi sie podpisze Dekret ciepłe bamboszki , ciepłe mleczko i hop do łóżeczka. Rządami w tym czasie zajmują sie pani nigroafrykohiduicomaleico wraz ze swoim mężem Żydem. Slużby specjalne w USA już dawno są przez żydów obskoczone (a także przez żydówki) pejsjbooki i pejsgoogle jako wywiadownie Mossadu na terenie USA z definicji syjonistyczne czyli sekta mojżeszowa Netanyahu w ofensywie. Bibi Sarze tylko butelki dowozi ,żeby mu głowy nie zawracała 3-ma zarzutami prokuratorskimi.
ryszard2021.01.22 12:57
Obawiam się, że Pan Generał ma rację - zapisów o współpracy nie zmieni. Tyle tylko, że można tak współpracować, że lepiej byłoby dla nas, aby tej współpracy nie było.
Skrzypek na dachu2021.01.22 6:40
Falszywy kandydat Joe pedzio Biden to hologram globalistow .
JonB2021.01.21 20:07
Fort Biden .....
Skrzypek na dachu2021.01.22 7:47
Kandydat Joe skleroza Biden to ustawiony uzurpator przegral wybory a teraz jako pierwszy pretendentem inscenyzowany przez globalistow wbrew wyborcow USA .
I słowo od naszego sponsora:2021.01.21 19:47
"Rudolf Franz Höss: "Nic tak się nie pieni jak mydło "kretynizacja" zrobione na czysto żydowskim tłuszczu"! Mydło jest świetne do mycia doopy! Ale tylko doopy, szczególnie dziury w doopie po srraniu!"
Laki2021.01.22 5:02
Skur.. życzę ci, aby cała twoja rodzina wyzdychała a ty, abyś żył jak najdłużej!
Aldona2021.01.22 19:04
poczytaj pamiętniki Rudolfa Komendanta Obozu z 1948 wydanie w Polsce. Porażające fakty.
JonB2021.01.21 19:18
Owszem, nie zmieni. Bedzie wspolpraca jak zajaca z niedzwiedziem.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.01.21 18:31
gdzie amerykanie znajdą drugi tak głupi rząd i kraj by wciskać tam swój przestarzały złom militarny!
Aldona2021.01.21 17:34
Co kto wie co pan Prezydent Biden vel Śpiący Joe zrobi. Jak narazie bawi się w Stalina , wydał już 17 Dekretów jak za Rewolucji Francuskiej, Gilotyny już w drodze na plac egzekucji a wszyscy którzy głosowali na Republikanów juz sa bez pracy , zwolnieni ze służby , zwolnieni za złe nie niowoczesne poglądy , za brak poszanowania cudzych poglódów , ksenofobię i inne takie hasełka judeo-komuny. To sie staje faktem wUSA zaczyna sie judeo-komuna a w Polsce expertami od Bidena vel Śpiącego Joe są sami przedstawiciele judeo-komuny i sekty mojżerszowej Netanjahu. zaraz zacznie sie to w Polsce juz wysłannicy tej judeo-komuny sugerowali ,żeby Polacy w Polsce szukali sobie miejsca a przedstawicielami tej judeo-komuny w mediach sa reprezentaci tej samej sekty mojżeszowej.
Gen. Polko, jako ekspert wojskowy, ma wiedzę taką,2021.01.21 17:19
jak sanacyjni oficerowie pistoleciki, którzy często nie mieli jej w ogóle. Polko zarzekał się, że ruska armia przegra z naszą partyzantką. Biedaczek zapomniał, że aby partyzanci wygrali z najeźdźcą, to ten nas musi najpierw pokonać, a wojna partyzancka kompletnie kraj zrujnuje. Senatorska głowa wybitnego STRATEGA ......
arek2021.01.21 16:08
Moze is lezy w ich interesie ale nie ma nic za darmo zaraz amerykańskie glob homo lewactwo ktore objęło rządy po ewidentnie sfałszowanych wyborach zacznie się ostro wp..c do spraw ideologicznych w Polsce i będą naciski jakich za trumpa nie było żydki tez dorzuca swoje z odszkodowaniami
spawacz słomy2021.01.21 16:03
Podkreślono, że 21 stycznia zostało opublikowane postanowienie Wielkiej Izby ETPC w sprawie skargi międzypaństwowej „Gruzja przeciwko Rosji (II)”, przedmiotem której były wydarzenia z sierpnia 2008 roku w Osetii Południowej i ich następstwa. Po prawie 12-letnim procesie ETPC postanowił, że z tytułu Konwencji Praw Człowieka nie można obarczać odpowiedzialnością Rosji za incydenty, które miały miejsce podczas odparcia przez rosyjskie wojska ataku armii gruzińskiej na kontyngent sił pokojowych i lokalne społeczeństwo obywatelskie w trakcie wydarzeń w Osetii Południowej. © Sputnik . Vladimir Umikashvili Gruzja dołączy do NATO bez Osetii Południowej i Abchazji? Trybunał nie poparł również twierdzeń Tbilisi o rzekomym wtargnięciu armii rosyjskiej na terytorium Osetii Południowej 7 sierpnia 2008 roku, to znaczy dzień przed początkiem gruzińskiego ataku. Jak zaznaczył zastępca ministra sprawiedliwości Rosji Michaiła Galperin, Gruzja próbowała udowodnić, że Europejska Konwencja Praw Człowieka jest stosowana nie tylko w czasie pokoju, ale również w czasie działań wojennych, co przeczy założeniom międzynarodowego prawa humanitarnego.
mateuszjegliński2021.01.21 14:42
Panie generale, żył pan w komunistycznym państwie i dalej pan nie rozumie, że coś takiego, jak racjonalność dla komucha nie istnieje. Komuchem rządzą idiotyczne ideologie i to im komuch służy, np globalne ocieplenie, wspieranie WHO itp podobne brednie. Dlatego pan, panie generale nie ma racji.
Anonim2021.01.21 14:18
Nigdy nie zapominajcie, że USA jest od samego początku państwem masońskim czyli z gruntu złym. Tak samo jak Rosja, gdzie po prostu rządzi inna obediencja - ryt francuski. A w USA ryt szkocki.
Oto kolejna gwiazda PiS:2021.01.21 14:12
"Jednak przykro, że nikt z nowej administracji nie pomyślał, aby zaprosić Kim Kardashan i Paris Hilton" - napisał na Twitterze wiceprezes PiS Joachim Brudziński w dniu zaprzysiężenia". Brawo, róbcie tak dalej pisuarki, a ruscy nas czapkami przykryją
Jozek2021.01.21 13:58
Pozyjemy, zobaczymy... Biden jest jak Putin.
What the fuck?!2021.01.21 13:57
Już na dobre trwa tworzenie legendy Bidena: Biden to, Biden owo, Biden tamto, Biden srramto, Biden owanto, Biden, Biden, Biden ... A Biden ma problemy zdrowotne, co nie jest tajemnicą, Biden ledwie mówi, Biden po 50 latach w polityce NIE nauczył się sztuki oratorskiej, Biden nade wszystko jest AROGANTEM. Wcale nie jest "równym gościem" jak Bush, Trump czy nawet Clinton. Od GW po c h u j wie co, Biden jest triumfalnie analizowany... USA jest "URATOWANE" ... What the fuck?!
A Polko?2021.01.21 13:06
Generał sądzi, że Biden miałby kierować się racjonalnymi przesłankami...
Anonim2021.01.21 12:32
To już nie ta sama Ameryka.Ameryka zmierza ku upadkowi , tylko patrzeć jak jakiś niezadowolany kraj na świecie pośle w prezencie taką bardzo małą bąbeczkę atomową.
NaziBarbi2021.01.21 12:20
Na Albicla rejestracja nie działa, maile nie dochodza. Podświnia urban się zalogował, a do mnie nie przyszedł mail. Dlatego rezygnuje i załoze konto na https://wolnislowianie.pl/ Z twittera i facebooka zlikwidowałam konta. Dość mezaliansów Pani Katoliczki... Pozdrawiam ludzi czyli prawicowców.
smyk2021.01.21 12:13
Wszelkie mydlo za burte.
Marek2021.01.21 12:12
Jeżeli prawdą jest a po pierwszych działaniach słowach widać że to lewactwo w najgorszej postaci .Tworzą taką Miedzynarodówkę .To będą nam szkodzić na każdym kroku.Razi ich nasz katolicyzm.Każdy nasz wróg będzi im przyjacielem.To co mówi gen.i inni specjaliści to są pobożne życzenia i lęk przed tym co nastąpi. Jeżeli nasza wiara jest mocna ,nawet w tym uszczuplonym wymiarze jakim obecnie mamy,to zwyciężymy bestię.I nie mam tu na myśli USA tylko lewactwo.
hahahaha2021.01.21 12:03
Biden podda się Chinom
Olej2021.01.21 12:03
Obyś się panie generale nie zdziwił jak szybko potoczą się sprawy.