Kiedy mamy już odpowiednią infrastrukturę i wystarczającą ilość szczepionek, największą przeszkodą dla realizacji programu szczepień może okazać się sam stosunek Polaków do szczepionek. Wciąż zbyt mało z nas chce się zaszczepić, dlatego rządzący podejmują starania mające do tego zachęcić. Poza kampanią promującą szczepienia ruszają nagrody pieniężne dla zaszczepionych.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, że w Polsce wykonano już ponad 18 mln 300 tys. szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepionych jest blisko 13 mln osób. W ostatnich tygodniach wykonuje się ponad 2 mln szczepień tygodniowo.

Według badań obecnie zaszczepić chce się 69 proc. Polaków, co jest ogromnym sukcesem względem wcześniej odnotowywanego nastawienia do szczepionek. Aż 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia organizacją Narodowego Programu Szczepień.

- „Dzisiaj osiągniemy ok. 50 proc. osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie, przyjęły już pierwszą dawkę albo są zarejestrowane na termin szczepienia. Każdego dnia ponad 200 tys. osób zapisuje się na szczepienia”

- przekazał minister Dworczyk.

- „To wszystko pozwala nam powiedzieć, że kończy się etap polegający na pozyskaniu szczepionek. Od 31 maja dostawy szczepionki Pfizer będą podwojone. Zakładamy, że już w czerwcu problemu z dostępnością szczepionek nie będzie”

- dodał.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zapowiedział też, że w najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne, zobowiązujące samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70. roku życia.

- „Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75 proc., przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel”

- wyjaśnił.

Ponadto wojewodowie będą musieli też zapewnić mobilny punkt szczepień podczas wszystkich imprez masowych

1 lipca ruszy natomiast Loteria Narodowego Programu Szczepień. Co 20000 osoba otrzyma 500 zł. Każdy uczestnik ma aż cztery szanse na wygraną. Każdego tygodnia będą dwie nagrody po 50 tys. zł oraz hulajnogi elektryczne i vouchery. Co miesiąc będą dwie nagrody po 100 tys. zł i samochody hybrydowe, a w finale dwie nagrody po milion złotych oraz samochody hybrydowe.

kak/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, DoRzeczy.pl