13.01.13, 14:57

Terlikowski: I jeszcze o Jerzym Owsiaku i jego karnawale

Apogeum akcji Jerzego Owsiaka, entuzjazm związany z kolejnym biciem rekordu nie jest być może dobrą okazją, by po raz kolejny roztrząsać problemy związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i jej twórcą. Ale trudno od tego uciec, gdy pod każdym (może niemal każdym) polskim kościołem stoją tłumy wolontariuszy, którzy kwestują na osoby starsze i dzieci, jakby nie zauważając, że ich lider wszedł w głęboki spór już nie tylko z instytucją Kościoła, ale z całą tradycją europejską, której chrześcijaństwo jest fundamentem. Trudno też zrezygnować z dyskusji, gdy cały medialny mainstream zajmuje się dławieniem jakiejkolwiek krytyki „świętego Eutanazego”, jak zdążono już internetowo ochrzcić Jerzego Owsiaka, i ostrym atakiem na każdego, kto nie ma ochoty wspierać „owsiakowego grania”.

 

Pozytywny WOŚP

 

Zanim jednak przejdę do polemik, warto zacząć od kilku zdań o pozytywach tej akcji (a nie brakuje ich). W polskich szpitalach jest rzeczywiście sporo sprzętu, który trafił tam dzięki WOŚP. Rodzice małych dzieci mogą się o tym przekonać niemal wszędzie. I nawet jeśli, jak to się często powtarza na rozmaitych forach, część z tego sprzętu jest źle wykorzystywanego, a granie zdejmuje odpowiedzialność za służbę zdrowia z państwa i przenosi ją na akcję, to nie sposób zanegować, że dzięki tej akcji można było pomóc wielu dzieciom. O tym niewątpliwie trzeba pamiętać.

 

Jest także faktem, że Orkiestra wciąga w działalność społeczną i wolontariat masę młodych (i starszych też) ludzi. Cały dzień na mrozie z puszką – to wcale nie jest prosta sprawa. I jeśli ktoś się na to decyduje, to niewątpliwie jest to dobra robota, i pozytywna energia, której nie należy potępiać czy nie doceniać. Intencje, głębokość zaangażowania nie mają przy tym znaczenia, liczy się to, że ktoś zaczyna działać, i że chce – nawet jeśli tylko raz w roku – pomagać innym. Akcja Owsiaka może być więc szkołą wolontariatu i zaangażowania społecznego. Ideologicznie jest to zaangażowanie ukierunkowane lewicowo, ale dobrze, że jest i takie. Każda akcja charytatywna i każde budzenie pozytywnych emocji społecznych ma swoje znaczenie.

 

Wymuszany entuzjazm

 

Problemy z tą akcją i jej twórcą zaczynają się jednak, gdy spojrzymy na nią nie tyle z perspektywy działalności charytatywnej, ale kreowania debaty publicznej. W tej przestrzeni jest już zdecydowanie mniej przyjemnie. Entuzjazm dla Owsiaka i jego akcji (a powoli także dla jego poglądów) jest zwyczajnie wymuszany. Politycy, którzy nie chcą popierać tej akcji są rytualnie potępiani, ci, których skrytykuje Owsiak stają się napiętnowania, a publicyści, których nie zachwycają niebezpieczne pomysły są określani mianem „podłych” i wzywa się ich „do bycia lepszymi ludźmi”.

 

I tak kreuje się postać, która może powiedzieć wszystko, i która za swoje słowa nie jest w ogóle odpowiedzialna. A gdy poczuje, że palnęła głupotę zawsze – przy entuzjazmie mediów – może się z tego wycofać i rżnąć głupa. Tak było z wypowiedzią o eutanazji. Tu nie mogło być wątpliwości, Owsiak nie pytał i nie zastanawiał się, tylko stwierdzał, że jest za eutanazją, która dla niego jest sposobem pomocy. Gdy zaś zauważył, że nawet tak „wielki autorytet” jak on nie może sobie pozwolić na bezkarne popieranie zabijania chorych i staruszków zaczął opowiadać o tym, że to tylko pytanie, i zapewniać, że on oczywiście za zabijaniem nie jest. Media zaś podchwyciły jego narrację i z dnia na dzień zaczęły zachwycać się nie tyle tym, że ktoś złamał wreszcie zmowę milczenia wokół eutanazji, ale że ktoś zaczął – tak potrzebą – dyskusję na jej temat. A że zrobił to „żyjący święty”, to i dyskusja z takimi poglądami staje się niemal niemożliwa. Każdy bowiem, kto krytykuje sugestię, że dyskusja nad zabijaniem jest potrzebna, albo uznaje, że eutanazja jest zła musi zmierzyć się z zarzutem, że zebrał mniej pieniędzy niż WOŚP i Jerzy Owsiak. Co ma jedno do drugiego nie bardzo wiadomo, ale w debacie medialnej jest to niezwykle wygodny argument.

 

Im lepiej, tym gorzej

 

Wszystko to razem pokazuje, że niestety im więcej realnie dobrego robi Jerzy Owsiak (a że robi nie zamierzam z tym polemizować) tym dużo więcej złego czyni swoimi skandalicznymi wypowiedziami. Gdyby eutanazję poparł, bo ja wiem, Jakub Władysław Wojewódzki, to jego słowa zostałyby uznane za kolejny wygłup, gdyby z podobnymi deklaracjami wyskoczył Janusz Palikot, to nawet zwolennicy takich poglądów uznaliby to za metodą na zdobycie poparcia. Ale gdy robi to „lewicowym święty”, to sprawa ma się inaczej. Tu polemika się kończy. Można tylko uklęknąć i podziękować za wspaniały pomysł. A realne dobro, która działo się za sprawą lidera WOŚP, służy za usprawiedliwienie zła, jakie może się za jego sprawą wydarzyć.

 

Łyżka (a w tym przypadku nie była to łyżka, ale zdecydowanie więcej) trucizny wpuszczona do beczki z jedzeniem, zatruwa całość i sprawia, że szlachetna w założeniu akcja zaczyna służyć złu. Nie ma w tym zresztą nic zaskakującego. Od dawna jest tak, że wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra, a realnie dobre akcje czy działania powodowane dobrymi intencjami służą złu. Od momentu, gdy Jerzy Owsiak świadomie i dobrowolnie opowiedział się po stronie „cywilizacji śmierci” - tak właśnie trzeba traktować Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. I jest to tym bardziej przykre, że wielu ludzi angażując się w nią ma naprawdę dobre intencje, których nie powinno się lekceważyć.

 

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze

anonim2013.01.13 15:20
Obejrzałem niedawno film "Johnny poszedł na wojnę". Polecam wszystkim zaciekłym przeciwnikom eutanazji. Końcówka wgniata w fotel i zmusza do zastanowienia się. Czy człowiek niewidzący dalszego sensu życia, ma prawo zdecydować o jego zakończeniu? A może raczej – dlaczego owo prawo jest hamowane przez inne jednostki?
anonim2013.01.13 15:32
Terlikowski, jak zwykle ma rację. Co tu więcej komentować.
anonim2013.01.13 15:35
Owsiak będzie pupilem mediów jedynie tak długo jak długo będzie promował styl życia oparty na bezmyślności, czyli prezerwatywy, aborcje, eutanazje, jeżeli się nawróci lub zmieni zdanie zniknie z mediów tak jak zniknął Kotański po nawróceniu i znajdą innego idola bo dobroczynność jest tu tylko przykrywką do promocji pewnego stylu życia.
anonim2013.01.13 15:36
Ta nienawistna próba obrzucania błotem Owsiaka przez różnej maści kato-narodowców jest moim zdaniem dość zabawna. Jeśli macie wątpliwości co do rozdysponowywania pieniędzy ze zbiórek przez Owsiaka, to zwróćcie się do odpowiednich instytucji, ale rozumiem, że łatwiej anonimowo opluć w sieci. Tu niewiele różnicie się od tych, którzy anonimowo opluwają np. Tomasza Terlikowskiego. Najrozsądniej na temat akcji WOŚP wypowiedział się Waldemar Pawlak, który powiedział: "W dobroczynności nie powinniśmy się licytować. Różne są jej formy. Jedni wolą taką, inni inną. Nawiązując do posła Girzyńskiego, jeżeli chodzi o środowiska lewicowe, to nawet dobrze, że jest Jerzy Owsiak, bo na Caritas by nie przeznaczyli tych środków, a tak przeznaczają na dobroczynne cele. W sumie liczy się ten cel " W pełni się zgadzam ze słowami Pawlaka- wielu moich znajomych na Caritas nie dałoby złamanego szeląga (ja zresztą też nie), natomiast chętnie wspomagają Orkiestrę, a suma summarum pieniądze te wesprą tych, którzy ich potrzebują. Oczywiście dla jednych WOŚP, to "cywilizacja śmierci", a dla drugich "Caritas", to część organizacji utrwalającej szkodliwe pustynne mity wśród gawiedzi, ale ogólnie liczy się tylko to, że skorzystają na tym potrzebujący.
anonim2013.01.13 15:39
Ypsylanti - sprawiasz wrażenie myślącego, nie daj się nabrać na propagandę.Teraz posłuchaj : moja wiara zabrania mi popierać eutanazję. Tak mówi serce. Rozumiem jednak ludzi cierpiących katusze, rozumiem bliskich muszących na to patrzeć, czy też opiekować się ludźmi z Alshajmerem. A teraz pokieruj się rozumem. Jeżeli ktoś już coś zrobił to ja mogę skorzystać z jego doświadczeń i nie tracić czasu na powtarzanie. To zasada. Więc popatrzmy, w Holandii mamy już eutanazję. Jak wygląda statystyka : 2010 - około 3,5 tys. przypadków, a 1/3 bez zgody "zainteresowanych" tych którzy zostali eutanazją potraktowani Co ważne większość z nich była przytomna i "zdrowa na umyśle". Szpitale niemieckie przy granicy przeżywają najazd starszych holendrów /tak jest do dzisiaj/. Holenderscy emeryci boją się iść do szpitala. Nawet ONZ "wyraził zaniepokojenie " tym faktem.Media pokazują starszych ludzi jako przeszkadzających, utrudniających /patrz nasze "mohery"/ Połącz fakty. I odpowiedz sobie na pytanie ile potrzeba lat aby o długości życia człowieka decydował urzędnik firmy ubezpieczeniowej ? 5,10 czy 20 lat ?
anonim2013.01.13 15:53
Owsiak to człpwiek spod ciemnej gwiazdy mocno lansowany przez TV. Taka sama marionetka jak Wałęsa w ręku SB. I tak samo od ija mu woda sodowa, wydaje mu się , że żądzi duszami. Smutne...
anonim2013.01.13 15:54
Każda osoba medialna odpowiada za swoje słowa, to prawda. Promujmy jednak model samodzielnego myślenia, wyrażajmy swoje opinie i przekazujmy je rzetelnie. Pan Terlikowski rozpoczyna pewną debatę na temat eutanazji soczystym najazdem na fundacje, wręcz obwiniając ją o jej promowanie. Fundacja WOŚP z mojego punktu widzenia nijak odnosi się dzisiejszą zbiórka do tematu eutanazji. Ten artykuł ma jedną treść "OK najechalismy troszeczke na wośp, troche pierdół naopowiadaliśmy - ale nie o to chodziło...". Życzę panu Terlikowskiemu trochę więcej rzetelności w tym co pisze, może poruszy tym masy młodych ludzi do przemyślenia pewnych kwestii. Udało się to w/w panu Owsiakowi, co potwierdza to, że facet ma predyspozycje do tego żeby nie siedzieć w miejscu i narzekać. Wypadkowa działań fundacji jest na plus, mimo że może nie wszystkim podoba się "cyrk" wokół całej imprezy. Nikt nie ubóstwia Owsiaka. Chyba tylko jego wrogowie. Dla mnie ten człowiek jest nijaki, po prostu popieram jego działania i przybiłbym mu piątke za zorganizowanie Woodstocku i WOŚP. Artykuły na frondzie nie mają dla mnie żadnej wartości, tak jakby ktoś próbował wyrzucić swoje niezadowolenie ale do końca nie wie gdzie i po co.
anonim2013.01.13 16:31
Ludzie, kiedy Wy się wreszcie ockniecie? Caritas co roku oddaje potrzebującym 10x więcej niż Owsiak i nie robi wielkiego szumu wokół siebie. A może to po prostu biblijne "nie nie wie twoja lewa ręka..." Pewnie, że Pan Tomek ma rację. I przestańcie obrzucać go błotem bo to mi się kojarzy z Św. Pawłem przed nawróceniem, kiedy pałał chęcią zabijania chrześcijan. W słowach, które tu czytam bardzo mocno można odczuć taką wrogość. Mam wrażenie, że tylko Owsiak może mówić, co mu się podoba, w imię wolności słowa, a już T. Terlikowski nie może rzeczowo sie wypowiedzieć, bo od razu jest zazdrosnym chamem i nie wiem kim jeszcze.Taka wolność słowa, ale tylko dla niektórych...
anonim2013.01.13 16:43
Na chore dzieci i starszych ludzi chętnie coś dam, ale nie za pośrednictwem orkietry i jej szemranego dyrygenta
anonim2013.01.13 16:44
My jako katolicy chcemy nieść krzyż Pański!!! Czyli cierpienia i choroby- to jest nasza możliwość odpokutowania za grzechy dlaczego jest nam to odbierane??? I najgorsze jest to że jest taka możliwość, że gdy chory nie będzie mógł werbalnie i nw wyrazić swojego zdania to rodzina zazwyczaj będzie się zgadzała na eutanazję.Chcę pokazać jak "judasz" podświadomie pokazuje nam że to jest dobre: "Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach - zakończył Owsiak." Oczywiście jeżeli katolik(niepraktykujący:)ateista...) nie wie o takiej łasce jaką jest cierpienie to w tym momencie będzie się śmiał z tego. Jestem ciekawy czy ludzie też tak chętnie wspierali by CARITAS??? Caritas w 99% przekazuje zebrane datki na potrzebujących, a WOŚP(powinno to się nazywać Wielka Orkiestra Świątecznej Przemocy) zazwyczaj od zebranej kwoty urywa ok 6.000.000zł z czego oficjalnie ~2.500.000zł idzie na woodstock(na którym wyśmiewane są wartości chrześcijańskie i jawna kpina z BOGA )!!! Woodstock zmienia ludzi pod kontem duchowym, zmienia ich postrzeganie Boga i znieczula np. eutanazja, aborcja, antykoncepcja, wolne związki itd. Pokazuje jaki kościół jest zły zabraniając takich praktyk, a jaki jest dobry Owsiak podświadomie i świadomie pozwalając na wszystko - RÓBTA CO CHCETA !!!! Jak można popierać osobę która walczy otwarcie z kościołem??? (pytanie do katolików) Dlatego proponuję się zastanowić czy wspieranie tego typu akcji jest zgodne z naszym sumieniem.
anonim2013.01.13 17:08
Spoleczenstwo juz placi podatki na sluzbe zdrowia. Placenie Owsiakowi 50 % na koszty operacyjne zbiorki jest wyjatkowo nieefektywnym wykorzystaniem darowizn.
anonim2013.01.13 17:09
@pako. I wszystko na ten temat.
anonim2013.01.13 17:16
Czekamy aż jakieś dziecko zawoła "Patrzcie przecież ten król jest nagi ! ". Jerzy Owsiak działa na odcinku zajmowania czasu młodzieży od 1982 r. Zaczynał od festiwalu w Jarocinie i Rozgłośni Harcerskiej w radiowej Trójce. I takie metody zostały mu do dzisiaj. Zawsze miał określone sympatie i konkretnych mocodawców, bo sam z siebie to nic nie mógł zdziałać. Największą kompromitacją były jego wystąpienia na trzydziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Otóż na onecie podał, że ni stąd ni zowąd zapragnął się spotkać z generałem Jaruzelskim i złożyć mu uszanowanie ! Dodatkowo jeszcze opisał jak to generał pierwszy podał mu rękę ( jakby to było nie wiadomo jakie wyróżnienie ) jemu synowi prostego milicjanta. Wilk w owczej skórze ot co.
anonim2013.01.13 17:26
@Sobolog "Nikt Ci tego nie odbiera. W każdej chwili możesz wziąć pejcz i się wychłostać. Na chwałę Pana oczywiście." Nie chodzi tutaj o zadawanie bólu sobie samemu "To akurat bardzo źle świadczy o jakości (katolickich w 90%) rodzin. (Choć oczywiście argument bardzo słaby, bo trudny do poparcia dowodami" Co ta ocena ma do rzeczy?! Nie na temat piszesz "Jakieś zródła do tych danych?" Uwierz na słowo, lub poszukaj "Proponuję zrobić konkurencyjną imprezę,która przyciągnie tą samą młodzież i nauczy jej wartości chrześcijańskich" Właściwie, to porównywanie imprezy polegającej na bzykaniu się w błocie z chrześcijańskimi spotkaniami, pielgrzymkami nie ma sensu
anonim2013.01.13 17:27
Trole niech piszą i robią co chcą. Ale katolik nie powinien Owsiakowi nic dawać. Wiadomy jest stosunek tego pana do aborcji (niszczenie wystaw antyaborcyjnych na Wodstoku) i do eutanazji (chociaż sam się przestraszył konsekwencji i szybciutko niby-wycofał).
anonim2013.01.13 17:53
Jest to informacja przekopiowana z bloga JKM (przy okazji ponieważ tak właśnie postrzegam działalność WOŚP, dlatego, między innymi, nie daję na nią nic) "INFO: Serwis Polonia Christiana opublikował porównanie wydatków na cele charytatywne Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Caritasu. - Dane na podstawie oficjalnego sprawozdania WOŚP za 2009 rok: Zbiórka - 54.506.270,77 zł, z czego na pomoc opisaną w statucie fundacji przeznaczono 28.993.580,43 zł. Na działalność dobroczynną przeznaczono więc niecałe 54%. A gdzie jest reszta? Fundacja wykazuje dochód w wysokości 14.100.823,66 zł i oczywiście znaczna część środków została przekazana na zorganizowanie przystanku demoralizacji - „Przystanku Woodstock” - czytamy na stronie pch24.pl. Porównuje to następnie ze sprawozdaniem Caritasu na 2009 rok: ogółem Caritas Polska zebrało 441.581.695,94 zł. Na pomoc potrzebującym przeznaczył zaś 435.799.984,43 zł, czyli prawie 99% wpływów. Podsumowując Caritas miało 8 razy większe wpływy oraz 15 razy większe wydatki na pomoc niż WOŚP. Źródło: www.pch24.pl Opracował: BL"
anonim2013.01.13 18:03
Terlikowski to maniak, dzień w dzień zniecheca czytelników do wsparcia WOŚP, ma jakies kompleksy czy po prostu przemawia przez niego zazdrosć!
anonim2013.01.13 18:27
@Sobolg Ciekawe dlaczego Pan odwraca znaczenie mojej wypowiedzi,a nawet mogę stwierdzić że ironicznie je przekształca. Nasza mowa ma być tak, tak; nie, nie !!! Zastanawiające jest to dlaczego nie wypowiada się Pan na temat tego co powiedział delikwent Owsiak oraz tego co się dzieje na Woo-u?Dane o których pan się domagał są ogólnodostępne(ale widzę że ktoś już w komentarzu opublikował odpowiedz na nurtujące pytanie/a- dziękuję) "Jak można popierać osobę która walczy otwarcie z kościołem??? (pytanie do katolików)" Z pańskiej wypowiedzi(ogólnie) wynika, że nie jest Pan katolikiem, albo nie jest Pan świadomy i popiera Pan te działania nawet jeżeli są tu przedstawione prawdziwe argumenty/fakty. Pozdrawiam
anonim2013.01.13 18:43
@gammacrew Ludzie nie rozumieją tej łaski cierpienia i pokutowania za grzechy. To na ludzki rozum nie jest do pojęcia. Dobrym przykładem jest błogosławiony Jan Paweł II; św.Ojciec Pio i wielu innych mistyków. Bo z Bogiem jesteśmy albo na 100% albo na 0%. Nie ma czegoś takiego, że jestem na 99,9% -a więc albo w całości albo wcale. Jeżeli jesteś katolikiem to grzeszysz, najprościej mówiąc dokonujesz na sobie w sposób humanitarny samobójstwo!!! A samobójstwo = grzech ciężki !!! Zapraszam do lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego lub najprościej pogadać z duchownym.
anonim2013.01.13 18:45
Przeczytałam tylko 3 linijki, dalej nie mogę. Jerzy Owsiak jest tym bardziej niebezpieczny, im więcej realnego dobra przynosi jego akcja. - co za idiotyzm WOŚP nie może bowiem usprawiedliwiać nieodpowiedzialnych wypowiedzi, które doprowadzić mogą do zmiany postaw społecznych wobec eutanazji.- jedna osoba nie zmienia postaw panie Terlikowski, powinien pan to wiedzieć ze swojego dświadczenia: siedzi pan w mediach od świtu do zmierzchu jako dyżurny "katol" i jedyny efekt jaki to przynosi to rosnący antagonizm przeciwnych stron światopoglądowych, nic więcej.
anonim2013.01.13 18:46
"Owsiak emanuje pozytywnymi emocjami" tylko dlaczego w otoczeniu Owsiaka tyle nienawiści do KK ?
anonim2013.01.13 19:20
PAKO A ja Tobie polecam porozmawiać z ludźmi starszymi i cierpiącymi. Ciekawym jak Twoje argumenty będą wyglądały przy tym co usłyszysz. Fajne i przyjemnie jest zza klawiatury podpierać się Katechizmem. Tylko to teoria, która w zderzeniu z praktyką nie wypada tak lekko. O innych argumentach wspomnieli tutaj przedmówcy.
anonim2013.01.13 19:24
Na czym to niby polega lewicowość Owsiaka , bo przez te kilkadziesiąt już lat obecności w mediach nigdy nie spotkałem się z wypowiedziami które by na to wskazywały ? Pamiętam za to , że opowiadał się np. za prywatyzacją szpitali. Sprawia wrażenie człowieka rozsądnego i przedsiębiorczego. Podejrzewał bym go raczej o umiarkowane poglądy wolnorynkowe. Nie pamiętam żeby Owsiak kiedykolwiek atakował Kościół czy Caritas natomiast pamiętam dobrze , że sam natychmiast stał się obiektem bezprzykładnych ataków z ambony.
anonim2013.01.13 19:27
Też się zgadzam z Panem Terlikowskim. Za wielkim złem może kryć się wielkie dobro. :)
anonim2013.01.13 19:28
Za wielkim złem może kryć się wielkie dobre. To cudowne.
anonim2013.01.13 19:43
"Pomoc starszym w cierpieniu" przecież to zabijanie czyli morderstwo. Krótko mówiąc: zgoda na zabijanie nienarodzonych teraz zgoda na zabijanie starszych chorych, po stokroć NIE. Ludzie opamiętajcie się. Pan dał życie, niech Pan sam zabierze życie. Panie Tomaszu, chcę bym takim " podłym człowiekiem" jak Pan.
anonim2013.01.13 19:44
"Pomoc starszym w cierpieniu" przecież to zabijanie czyli morderstwo. Krótko mówiąc: zgoda na zabijanie nienarodzonych teraz zgoda na zabijanie starszych chorych, po stokroć NIE. Ludzie opamiętajcie się. Pan dał życie, niech Pan sam zabierze życie. Panie Tomaszu, chcę bym takim " podłym człowiekiem" jak Pan.
anonim2013.01.13 19:55
@gammacrew Sobolg "plemię przewrotne" - pisać byle coś pisać, nie rozumiem tego- jak jestem pewny to wtedy się wypowiadam!!!! "ale ty chcesz zabronić kazdemu, obojętnie jakie jest jego wyznanie. jeśli ty nie chcesz grzeszyc twoja sprawa, ale nie masz prawa narzucić tego innym osobom. mi sie wydawalo ze w polsce jest wolnosc wyznania...i moze ludzie którym to nie przeszkadza chca mieć taka opcje. poza tym nie dawaj przykładów bo i ja moge dac przykład jp2 który poprosil o zaprzestanie leczenia, co wynikowo doprowadzilo do skrocenia zycia." Rocznik Statystyczny GUS na 2012 rok. Na stronach 212-216 przedstawiono mozaikę wyznaniową Polski. Można np. wyczytać, że ochrzczonych w Kościele Katolickim rytu łacińskiego (rzymskokatolickim) jest 33,399,328 osób czyli 95,5% populacji. Większość Polaków to katolicy, a więc dlaczego >>>>> >>>>>>"ludzie którym to nie przeszkadza"<<< mają nami MANIPULOWAĆ ???>>>> proponując nam eutanazję, aborcję, antykoncepcję, życie bez sakramentów ??? Dlaczego mniejszość przedstawia nam podświadomie pod przykrywką czegoś dobrego - zło? Wiesz jak działa przekaz podświadomość?Czy może uważasz że czegoś takiego nie ma? A ten przykład z Janem Pawłem II przeczytałeś zapewne w Newsweek-u albo Fakcie lub innym szmatławcu. Bez komentarza. Odnośnie caritas-u to jednak panie Sobolg w tym samym źródle można znaleźć kompletne dane nie tylko szczątkowe :) Bardzo dobrze, że zamieścił Pan ten link http://www.caritas.pl/images/stories/raporty/RAPORT_CP_2009.pdf przynajmniej ludzie wiedzą na co składają swoje datki. A więc tak : 1. Wpływy finansowe Caritas Polska ■ Kancelaria Senatu RP (paczki dla Polaków Wschodzie) 432 127,00 zł ■ KancelariA Senatu RP (kolonie dla dzieci polonijnych) 2 800 000,00 zł ■ MSWiA (Pomoc Migrantom i Uchodźcom) 989 284,77 zł ■ Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich 196 752,16 ■ Agencja Rynku Rolnego (żywności dla najuboższej ludności) 977 624,74 zł ■ PFRON; Ośrodki Informacji dla osób niepełnosprawnych 474 998,74 zł ■ PFRON; Niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy 3 696 801,88 zł Razem: 9 567 589,29 zł ZBIÓRKI CARITAS ■ Składka Caritas 49 274,00 zł ■ Kamieniec Podolski 5 000,00 zł ■ Pożar w Kamieniu Pomorskim 137 509,04 zł ■ Trzęsienie ziemi we Włoszech 1 016 151,65 zł ■ Powódź na południu Polski 3 746 724,28 zł ■ Powódź na Ukrainie 54 500,00 zł ■ Pomoc dla Birmy 9 504,00 zł ■ Leczenie Oksany 19 962,00 zł ■ Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 102 971,20 zł ■ Pomoc dla Gruzji 54 500,00 zł ■ Trąba powietrzna 87 330,00 zł ■ Wpływy ze zbiórek kościelnych (inne) 840,00 zł Razem: 5 284 266,17 zł DARCZYŃCY INDYWIDUALNI: ■ Osoby fizyczne 5 159 047,01 zł ■ Pozostałe 69 623,94 zł Razem 5 228 670,95 zł DARCZYŃCY INSTYTUCJONALNI ■ Osoby prawne 3 529 909,94 zł ■ Wpływy z sms-a charytatywnego 3 752 505,34 zł Razem: 7 282 415,28 zł OGRANIZACJE CHARYTATYWNE ■ Fundacja PGNiG im. I. Łukaszewicza 441 000,00 zł ■ Stowarzyszenie Blogomedia24.pl 5 072,00 zł ■ Stowarzyszenie Konferencji Św. Wincentego a Paolo 1 000,00 zł ■ Inne organizacje 1 632,00 zł ■ Inne organizacje kościelne 1 423 241,20 zł Razem: 1 871 945,20 zł 1% podatku dochodowego 2 586 744,42 zł ZAGRANICA ■ Caritas Internationalis 67 225,48 zł ■ Renovabis 411 150,00 zł Razem: 478 375,48 zł Razem wpływy finansowe Caritas Polska 32 300 006,79 zł 2. WPŁYWY materialne Caritas Polska ■ Lekarstwa i inne artykuły 12 554 053,65 zł ■ Żywność z PEAD 119 941 255,90 zł Razem: 132 495 309,55 zł Razem wpływy finansowe i rzeczowe 164 795 316,34 zł 3 Wpływy diecezjalnych Caritas ■ Wpływy finansowe 232 091 518,00 zł ■ Wpływy materialne 44 694 861,57 zł Razem: 276 786 379,60 zł II. WYDATKI CARITAS W POLSCE NA PROJEKTY KRAJOWE I ZAGRANICZNE 1. Wydatki finansowe Caritas Polska na projekty krajowe według obszarow działania ■ Dziecko i rodzina 6 309 094,76 zł ■ Niepełnosprawni 3 846 374,43 zł ■ Leczenie dzieci 288 862,94 zł ■ Seniorzy i chorzy 305 423,99 zł ■ Bezdomni 60 594,64 zł ■ Migranci i uchodźcy 1 206 040,63 zł ■ Ofiary kataklizmów naturalnych i wypadków 3 661 162,35 zł ■ Ofiary wojen 231 757,66 zł ■ Budowa wolontariatu Caritas 85 575,48 zł ■ Działania promocyjne akcji i i dzieł miłosierdzia 435 541,11 zł ■ Budowa Centrum Charytatywno-Edukacyjnego 5 011 585,78 zł Razem: 21 442 013,77 zł 2. Wydatki finansowe Caritas Polska na projekty zagraniczne ■ Europa 1 766 103,22 zł ■ Azja 2 569 862,03 zł ■ Afryka 473 226,36 zł Razem 4 809 191,61 zł 3. Wydatki materialne Caritas Polska na projekty krajowe ■ Wydatki materialne PEAD 119 941 255,90 zł ■ Wydatki materialne krajowe 14 170 132,21zł Razem: 134 111 388,11 zł 4. Wydatki materialne Caritas Polska na projekty zagraniczne ■ Europa 784 274,20 zł ■ Afryka 198 326,05 zł ■ Azja 256 110,78 zł Razem 1 238 711,03 zł Razem wydatki finansowe i materialne na projekty zagraniczne 6 047 902,64 zł 5. Razem wydatki Caritas Polska na projekty krajowe i zagraniczne ■ Wydatki zagraniczne 6 047 902,64 zł ■ Wydatki krajowe 155 553 401,88 zł Razem: 161 601 304,52 zł +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 6. Wydatki diecezjalnych Caritas ■ Wydatki finansowe diecezjalnych Caritas 229 584 483,99 zł ■ Wydatki materialne diecezjalnych Caritas: 44 614 195,92 zł Razem: 274 198 679,91 zł Wpływy diecezjalnych Caritas 276 786 379,60 zł Wydatki diecezjalnych Caritas 274 198 679,91 zł +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ I PROSZĘ JUŻ NIE PODJUDZAĆ LUDZI> POZDRAWIAM
anonim2013.01.13 20:03
Zarzucają niektórzy, iż fundacja Owsiaka przeznacza tylko 50% na cele charytatywne, powołując się na jakieś drugorzędne źródła(serwis polonia christiana). Rozumiem, łatwiej jest połknąć przeżutą papkę, niż poszukać źródła. Rozliczenie za 2009r.(nie wiem dlaczego akurat ten rok tak interesuje) WOŚP, a także za inne lata jest na tej stronie. http://s.wosp.org.pl/Files/Bilans_Fundacji_2009.pdf Warto przeczytać i nie pisać pierdół.
anonim2013.01.13 20:04
Bardzo rozsądny tekst. Nie wiem po co takie bicie piany na autora.
anonim2013.01.13 20:28
@Pako "A samobójstwo = grzech ciężki !!!" Nie zawsze kochany, sam pogadaj z duchownym tym i owym : jeżeli się okazuje, że osoba była np chora psychicznie to się ją traktuje jako zmarłą w skutek choroby. Nie muszę dodawać, że wg niektórych lekarzy psychiatrów osoba zdrowa na swoje życie się (skutecznie) nie targnie. :)
anonim2013.01.13 20:38
„Rocznik Statystyczny GUS na 2012 rok. Na stronach 212-216 przedstawiono mozaikę wyznaniową Polski. Można np. wyczytać, że ochrzczonych w Kościele Katolickim rytu łacińskiego (rzymskokatolickim) jest 33,399,328 osób czyli 95,5% populacji. Większość Polaków to katolicy” – uważasz, że sam chrzest przesądza o tym, że jest się katolikiem? Jeżeli tak, to zapewne 29 w twoim nicku to twoje IQ :) „Odnośnie caritas-u to jednak panie Sobolg w tym samym źródle można znaleźć kompletne dane nie tylko szczątkowe :) Bardzo dobrze, że zamieścił Pan ten link http://www.caritas.pl/images/stories/raporty/RAPORT_CP_2009.pdf przynajmniej ludzie wiedzą na co składają swoje datki” Sprawozdania finansowe i ze sposobu wydatkowania środków możesz znaleźć taż na stronie WOŚP. A co do kosztów zorganizowania Przystanku Woodstock (o kosztach działalności fundacji nie wspominam), nie zapominaj o środkach uzyskanych od sponsorów.
anonim2013.01.13 21:33
Panie Terlikowski ma Pan dużo racji ale trzeba zauważyć również drugi aspekt całej sprawy. Byłem przy porodzie dwójki moich dzieci. W szpitalu sprzęt na najwyższym poziomi łącznie ze sprzętem do przesiewowego badania słuchu noworodków zakupiony ze na WOŚP. Nie widziałem natomiast naklejki Caritasu.... Owszem instytucję kościelne budują ośrodki, szpitale, ale coraz częściej przypomina to zamknięte firmy które mają przynosić dochody, a nie wspierać biednych i potrzebujących.
anonim2013.01.13 21:41
gammacrew, Sobolg Pan pisze o skutku grzechu, a nie o wewnętrznej przyczynie która go wywołała i dlaczego wzrosła do tego stopnia że w Polsce jest jak jest!!! gammacrew " a jak nawet nie chce ci sie bolacej d..py ruszyc to poczytaj na stronei www.hospicjum.waw.pl dokument Jan Pawel II w stanie terminalnym i wtedy mozesz sobie gadac bzdury. obojetnie co sobie bedziesz gadac to kazda osoba jest indywidualnoscia i powinna miec mozliwosc wyboru decydowania. chyba ze twoje ego na tyle nie pozwoli, ale to mozna chyba jakos leczyc" „Pozwólcie mi odejsc do domu Ojca” www.hospicjum.waw.pl dokument Jan Pawel II w stanie terminalnym >>interpretujesz ten tekst jakoby Jan Paweł II poddał się eutanazji? << BEZ KOMENTARZA !!! Zostawiam ocenę osobą które czytają ten dialog, wydaje mi się że polemika na ten temat nie ma dalej sensu. Dobranoc. mariamagdalena "Nie muszę dodawać, że wg niektórych lekarzy psychiatrów osoba zdrowa na swoje życie się (skutecznie) nie targnie. :) " Idąc tym tokiem myślenia można powiedzieć że każda osoba która popełniła samobójstwo była chora psychicznie.
anonim2013.01.13 21:56
Rzeczywiście, im większą ma człowiek siłę przebicia tym bardziej niewygodny się staje dla "przebijanych"... Całe szczęście pan Terlikowski nawołujący do bojkotu WOŚP jest jak dziecko z pistoletem na wodę strzelające w rozpędzony pociąg. Piszę "całe szczęście" ponieważ absolutnym idiotyzmem byłoby skreślanie tak fantastycznej inicjatywy, tylko dlatego że nie zgadzamy się z każdym poglądem jej inicjatora.
anonim2013.01.13 22:12
" dąc tym tokiem myślenia można powiedzieć że każda osoba która popełniła samobójstwo była chora psychicznie. " Ależ oczywiście tak, kościół to stwierdził dość dawno. Pogrzeby samobójców o tym świadczą .
anonim2013.01.13 22:14
Sporo serduszek u nas w szpitalu jest na sprzęcie nienależącym do fundacji ....
anonim2013.01.13 22:17
pako29 "Jak można popierać osobę która walczy otwarcie z kościołem??? (pytanie do katolików) Dlatego proponuję się zastanowić czy wspieranie tego typu akcji jest zgodne z naszym sumieniem." Jest jak najbardziej zgodne. Wiesz, u nas nawet proboszcz, nie dość że z ambony wspomniał to jeszcze przyszedł i wystąpił na lokalnej scenie WOŚP zachęcając do aktywnego udziału. I jeszcze ci odpowiem, bo widzę jakoś tak się zapatrzyłeś w Owsiaka, -faktycznie niektórym sumienie może wyrzucać kult jednostki w tym wypadku - że nie popieram Owsiaka wrzucając pieniądze do puszki. Nie wiem czy to tak trudno jest zrozumieć. Jeśli trudno to np. spróbuj odpowiedzieć atakującemu ateiście jak możesz w sposkoju sumienia kochać i wspierać Kościół nie popierajac księży typu bp. Paetza albo wersja dla frondowców ks. Bonieckiego. A akcję proponuję wesprzeć bo promuje miłosierdzie które jest miłe w oczach Boga.
anonim2013.01.13 22:20
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/owsiak-o-eutanazji-nie-jestem-za-nigdy-nie-bylem,298253.html
anonim2013.01.13 22:24
"Od dawna jest tak, że wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra." - Święte słowa panie Terlikowski. Tak jest od 2013 lat! Dokładnie tak jest w przypadku Kościoła, z tym że nie czasem, a zawsze! Żyjemy w wolnym kraju, w którym nikt nie zabroni nam popierać eutanazji. Terlikowski? A ty co zrobiłeś dla ludzi? No co? Gówno!
anonim2013.01.13 22:35
"Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie." Dla chrześcijan, przy pomaganiu innym, powinny być te słowa najważniejsze, ale myślę, że ateiści, też czasami czują, że co z wierzchu się świeci nie zawsze musi być dobrem. Pan Bóg oceni jakie były intencje w sercu dających na WOŚP oraz organizatorów. Nagroda w niebie, ale może tylko poklask tutaj na ziemi. Mnie też denerwuje hałaśliwość tej akcji, ale przyznać trzeba, że jest skuteczna. Dobrze kalkulują młodzi wolontariusze, najwięcej jak zwykle nazbierają przed kościołami ( może się mylę?;) ).
anonim2013.01.13 22:36
"Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie." Dla katolików przy pomaganiu innym powinno być te słowa najważniejsze, ale myślę, że ateiści, Pan Bóg oceni jakie były intencje w sercu dających na WOŚP oraz organizatorów. Mnie też denerwuje jej hałaśliwość.
anonim2013.01.13 22:54
W tym roku również nie dałem na WOŚP. Cel może i szczytny ale nie będę ryzykował, że akurat moje pieniądze trafią w łapy zbierających wolonariuszy, pobierających dla siebie prowizję za dzień na mrozie. Podziękuję i postoję.
anonim2013.01.13 23:11
Pan Terlikowski gówno zrobił dla ludzi, dla kraju. Ani to nauczyciel, tym bardziej naukowiec. Gość ma parcie na szkło, a do TV go zapraszają, bo to folklor z gwarancją niezłego show (np. w mixie z Kazia, albo Niesiołoskim). Jedno co mu dobrze wychodzi to kwękanie i podjudzanie
anonim2013.01.13 23:30
tomek.n Ja byłam na Przystanku Woodstock w tym roku [a raczej na Przystanku Jezus]. To co się tam działo całkowicie uwłaczało ludzkiej godności. Patologia i tyle. Nie popieram, nie wspieram. Kropka.
anonim2013.01.13 23:38
Dodam, że na PW otwarcie promuje się okultyzm, sekciarstwo itp. i sprzeciwia się Jezusowi Chrystusowi. To plus parę innych spraw-o których napisałam w poprzednim komentarzu,jest dla mnie wystarczający powód, żebym nie afirmowała tej imprezy. A co za tym idzie i WOŚP-u, z którym ta impreza jest ściśle związana. Wilki w owczych skórach.
anonim2013.01.13 23:43
Organizator zachęca do takiego zachowania - poprzez gadanie w stylu "róbta co chceta". Afirmuje i przyklaskuje temu wszystkiemu co się tam dzieje. Wychowanie swoją drogą, ale on zamiast pomagać tym pogubionym ludziom, którzy tam przyjeżdżają to wpycha ich w jeszcze większe gówno.
anonim2013.01.13 23:52
tomek.n Nie, nie głosuję na PiS. Szczerze - to obecnie na polskiej scenie politycznej nie ma partii, która odpowiada moim przekonaniom, mojemu sumieniu.
anonim2013.01.14 0:41
Nie rozumiem tylko czemu tak się walczy z przyzwoleniem na godne odejście kiedy nie ma nadziei i che się uniknąć niepotrzebnego cierpienia. To jest chyba rola kościoła aby nauczał, że z punktu widzenia wiary jest to niedopuszczalne, ale dlaczego niewierzący nie mogą żyć tak jak im się podoba, dlaczego wydaje się wam, że każdy powinien wyznawać Wasze wartości, że macie monopol na wychowanie społeczeństwa według jednej dozwolonej wartości. Chyba dlatego, że jesteście świadomi, że jak się nie zindoktrynuje mas i nie zakaże prawem, tego co zgodnie z katolicką doktryną jest sprzeczne, to nikt wolno-myślący do kościoła nie przyjdzie, a tym bardziej go słuchał. Doskonale widzicie, że młodzi ludzie nie są zainteresowani kościołem, więc chcecie prawnie usankcjonować jedyny słuszny wzorzec wychowania. Dlaczego każde inne wartości są negowane, nie trzeba wierzyć żeby być dobrym człowiekiem, a chęć odejścia i nie przedłużania sobie cierpienia nie czyni nikogo moralnie złym, choć to niezgodne z Chrześcijańską nauką. Nikt przecież nie popiera i nie poprze eutanazji w kształcie takim, że zaprowadza się staruszków jak psa do uśpienia, mowa o możliwości odejścia w beznadziejnej sytuacji bez przedłużania agonii... Mówicie że bronicie wolności ale takimi inicjatywami pokazujecie jak bardzo dążycie do jej ograniczenia, nie chcecie aby ktoś mógł myśleć i wypowiadać się inaczej niż po jednej, katolickiej linii. Każdy z odmiennym zdaniem, poruszający ważny temat, jest piętnowany, choć nie postuluje ograniczenia niczyich praw, tylko umożliwienia niektórych czynności pozostałym. Żenada.
anonim2013.01.14 0:55
"My jako katolicy chcemy nieść krzyż Pański!!! Czyli cierpienia i choroby- to jest nasza możliwość odpokutowania za grzechy dlaczego jest nam to odbierane???" My katolicy nie narzucamy nikomu drogi jaką sam sobie wybiera. Każdy z nas podejmuje decyzje za które będzie odpowiadał. Cierpienie i choroby są tylko jedną z wielu dróg do Boga - nie jedyną i nie ostateczną. Czyżby już wszyscy zapomnieli o św. Franciszku ? To my wybieram czy chcemy się leczyć czy oddajemy się cierpieniu. Jednak należy pamiętać, że również jest grzechem zaniedbanie zdrowia prowadzące do cierpienia i choroby - bo świadomie niszczymy dzieło Boże - nasze ciało. Przybierając maskę cierpienia ... szkodzimy sobie oraz innym ... i zaprzeczamy, a właściwie łamiemy najważniejsze przykazanie miłości. Każdy za swoje czyny będzie odpowiadał, zarówno Owsiak jak i Terlikowski jak i każdy z nas. Ostatnie zdanie - felietonu właściwie jest pozbawione sensu. Ze spokojnym sumieniem każdy może odpowiedzieć, że pod wielkimi słowami Terlikowskiego kryje się akcja mająca służyć złu. I każdy za te słowa odpowie przed Bogiem, który Jeden wie ... kto tak naprawdę miał w tym wszystkim rację. Nasze domysły co do woli Boga i jego planów ... Pozdrawiam !
anonim2013.01.14 1:35
@tomek.n Nie ma co podsycać dyskusji i sięgać po ich metody, jak na razie, nie ma twardych dowodów ani wyroku sądu. Największym i niepodważalnym wątkiem który powinien budzić oburzenie w tym artykule to promowanie prawnego usankcjonowania jedynego słusznego (katolickiego) wzorca wychowania, oraz przekonanie że należałoby zakazać każdej wolności która nie zgadza się z religią. Ponadto używanie tak idiotycznych frazesów bez pokrycia jak „cywilizacji śmierci".
anonim2013.01.14 1:53
Do Terlikowskiego pytanie mam takie: źródło na podstawie którego stwierdzasz, że "nawet tak „wielki autorytet” jak on nie może sobie pozwolić na bezkarne popieranie zabijania chorych i staruszków". Na jakiej podstawie tak twierdzisz człowieku i co Tobą kieruje w dopowiadaniu sobie słów. Pozwolę sobie skomentować, że są to brednie i sam nie wierzysz w to co piszesz. I tak nie doczekam się odpowiedzi. I miej świadomość, że obrażasz statystycznie ponad 9 na 10 polaków co drugim swoim artykułem.
anonim2013.01.14 3:08
Od lat jestem czytelnikiem Frondy i musze powiedziec ze poczatek stycznia to najmniej lubiany przeze mnie czas (mam na mysli zawartosc portalu) , nie bardzo moge zrozumiec niechec czy tez wrogosc piszacych w nim publicystow do akcji Owsiaka . Ja sam nie naleze do wyznawcow orkiestry i jeszcze nigdy nie wrzucilem do puszki datku ale.....nie krytykuje nie zniechecam innych do dawania nie opowiadam jaki to Owsiak zly i niegodziwy czlowiek jest. Wiecie dlaczego tego nie robie , bo niezaleznie od pobudek tego pana jego akcja pomaga , jakby na to nie patrzec sa wsrod nas dzieci ktore zawdzieczaja temu palantowi zycie i zdrowie . Moze warto odwrocic to powiedzenie ze dobrymi checiami pieklo wybrukowane i pomyslec ze moze ktos pomimo ze jest zly robi cos dobrego. Nie lubimy go i to jest ok, ale moze czas juz przyszedl zeby sie po prostu zamknac i przestac go krytykowac. Dajmy na Caritas PCK wspomozmy sieroty wdowy czy tez zdolnych ludzi ktorzy potrzebuja pieniedzy zeby sie rozwijac , kupmy tomograf do szpitala ale przestanmy krytykowac. Kto wie moze na koncu drogi Pan nasz powie mu " sluchaj stary zly czlowiek jestes ale ta akcja to ci sie udala "
anonim2013.01.14 6:29
EUTANAZJA w REALNYM wymiarze w reportarzu "Śmierć na życzenie": cz.1 http://www.youtube.com/watch?v=B8NK1Wm5rM8 cz.2 Śmierć na życzenie (O eutanazji) cz2z2 http://www.youtube.com/watch?v=2QbD2LwDq3s
anonim2013.01.14 6:32
@Terlikowski przeczytaj wpis @wrc !! jeśli nie dotrze do tej Twojej zakutej pały, zrób to jeszcze raz, jeśli znów będziesz miał problem to poproś jestem pewien, że przełoży Ci to na bardziej zrozumiały język.
anonim2013.01.14 6:55
@Jett, jeśli NIE widzisz SENSU życia dziadka, bo cierpi, to znaczy, że NIE ROZUMIESZ, że dziadek chce zakończenia cierpienia, a NIE ŻYCIA. Jest cel w samym cierpieniu. Ale żeby to zrozumieć, trzeba zbliżyć się w poszukiwaniach do Prawdy. Tylko BÓG może odebrać życie, bo to On jest jego dawcą. Twoja postawa "prawa do wyboru eutanazji" jest postawą poparcia żądania popełnienia morderstwa przez innych, nazwanego "eutanazją" (czyli morderstwem dopuszczone prewem ludzkim) dla zmyłki, żeby uśpić własne i innych SUMIENIE! Za dziadka trzeba modlić się, żeby dzielnie wytrwał do końca tej próby. Znam osobę, która cierpi już od ok. 3lat. Jednak nigdy nie proponowała nikomu, żeby stał się mordercą (pomagając do eutanazji), bo ona cierpi.
anonim2013.01.14 8:15
Religia zatruwa wszystko. Czego się nie dotknie dzieli ludzi. Jak u Mojżesza: zaczęło się ofiarowaniem dekalogu, a zaraz potem Mojżesz wymordował 2300 rodaków.
anonim2013.01.14 8:22
Bo najłatwiej jest siedzieć w swoim wygodnym fotelu i pijając ciepłą kawę krytykować. Szlag mnie trafia jak czytam takie felietony. Jest ktoś komu udaje się jednego dnia porwać tłumy i zmobilizować do pomocy to zaraz trzeba mu zrobić czarny PR - bo niebezpieczny, bo zło wcielone, bo złodziej. I co z tego? Jakoś nie widziałam w szpitalach sprzętu do ratowania małych istotek ufundowany przez jakąś parafię. Kościół zabrania antykoncpecji ale już o los dzieciaczków się nie martwi. Zabrania aborcji w każdej sytuacji narażając czasem życie i zdrowie matki lub dziecka. A WOŚP? No cóż, stara się chociaż w najmniejszym stopniu zminimalizować to niebezpieczeństwo. Że niejasne są finanse Wośpu? Mam to gdzieś. Bo kraść będą zawsze, ale już wolę złodzieja który zrobi coś autentycznie, namacalnie (!) dobrego niż złodzieja, który mnie okradnie i jeszcze oczy będzie mydlił pięknymi ideologiami o miłowaniu bliźniego swego i przebaczeniu (ironia zamierzona).
anonim2013.01.14 8:31
agata_c - finanse WOŚPu są bardzo jasne. Owsiak nigdy niczego nie ukrywał.
anonim2013.01.14 8:44
Zauważyłem że przekazywane wiadomości gdzie w tytule jest Owsiak - cofają się -czyli następuje blokada e-mailowa na tzw "wyraz" - dlatego zmieniłem tytuł mając nadzieje że doszło Piotr Z Nie taki Owsiak święty, jak go malują! – ks. Maciej Sroczyński link do strony: http://www.bibula.com/?p=65386 Jerzy Owsiak – to imię i nazwisko sprawia, że kompletnie nie wiem, co mam odczuwać. Miłość do Jezusa zabrania mi nienawiści a jednocześnie zwykły ludzki rozsądek mówi mi – Chłopie, rusz głową, nie taki Jurek święty, jak go malują! Postanawiam zatem sięgnąć do źródeł. Zapytam ludzi normalnych. Przychodzi mi do głowy prof. Jerzy Robert Nowak, książka „Czerwone dynastie”. Zaglądam i oczom nie wierzę. Cytat: „Deklarujący się jako „niechodzący do kościoła katolik”, wychował się w ateistycznym środowisku – partyjny ojciec byt wysoko postawionym milicjantem, niepartyjna matka była osobą niewierzącą (…) I znów lewicowy rodowód u źródła!” Dobrze, pomyślałem, nie każdy może mieć wzór w domu rodzinnym, jeśli idzie o wiarę czy o Boga. Ale jeśli ktoś uważa się za katolika i przy tym mówi, że jest niechodzącym do kościoła, to podejrzewam u niego jakieś rozdwojenie jaźni. Katolicyzm opiera się na praktykach religijnych. Zresztą co tu dużo mówić, jeśli historia mówiąca o religiach starożytnych zawsze traktuje o praktykach religijnych ludów, to katolik niepraktykujący wydaje mi się nawet obrazą takich ludów. Człowiek od zawsze miał w sobie poczucie obowiązku religijnego, potrzebę kontaktu ze swoim bóstwem czy też bóstwami. Trzeba być szczerze wyjałowionym wewnętrznie, pozbawionym jakichkolwiek uczuć lub zdemoralizowanym, żeby uważać się za „wierzącego niepraktykującego”. Mówi przecież Pismo Święte „Wiara bez uczynków jest martwa”. Do tych uczynków należą także praktyki religijne. Ale jak się nie czyta Pisma Świętego, to można mieć żal tylko do samego siebie. I tak na chłopski rozum przeanalizowałem – czy ktoś, kto ma korzenie lewicowe i niereligijne, może stać się raptem ekspertem od fundacji charytatywnych? Zdarza się, że tak, ale mimo wszystko postanowiłem sprawdzić. Wpadł mi do ręki Statut Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której przedstawicielem jest sam Jerzy Owsiak. Zaglądam, wertuję plik PDFu, bo przecież nie będę kupować śmieci. Jest! Paragraf 8 brzmi następująco: „Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Zaglądam dalej. Paragraf 13 punkt 2 „Dochody z działalności gospodarczej Fundacja przeznaczy na realizację jej celów statutowych określonych w § 8”. Warto przy tym przytoczyć punkt 1 tegoż paragrafu, bo w tym punkcie owa działalność gospodarcza stanowi tylko jedno z sześciu źródeł dochodów całej działalności Jerzego Owsiaka i jego podejrzanej ekipy. Cały punkt 1 paragrafu 13 brzmi następująco: „1. Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z: a) darowizn, spadków i zapisów , b) subwencji osób prawnych , c) dochodów ze zbiórek i imprez publicznych, w szczególności uzyskiwanych pod nazwą „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” , d) dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego , e) dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację, f) aukcji internetowych ”. A zatem, tylko z tej działalności zapisanej pod punktem e Owsiak ma narzucony przez Statut obowiązek szeroko pojętego ratowania życia. A reszta? No cóż. Róbta co chceta. Świadczy o tym kolejny paragraf Statutu, który brzmi następująco: „Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na wybraną przez Fundację, dowolną realizację jej celu, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej”. Powstaje zatem pytanie retoryczne: Czy rzeczywiście to, co bezmyślnie wkładamy do puszki nic nieświadomym młodym ludziom, zbierającym pod sztandarem ohydnego-czerwonego-serduszka, idzie na ratowanie życia? Przecież według Statutu WOŚP „dochody ze zbiórek i imprez publicznych, w szczególności uzyskiwanych pod nazwą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” (por. paragraf 13, punkt 1, ust. b) nie należą do dochodów z działalności gospodarczej. Śmiem zadać pytanie – Gdzie idą te pieniądze? No tak, przecież nikt z nas, wrzucających do puszki z ohydnym-czerwonym-serduszkiem nie zastrzega sobie, żeby te pieniądze poszły na cokolwiek. A zatem pieniądze te przepadają głęboko w otchłań Fundacji, której prawidłowa nazwa powinna brzmieć „Róbta, co chceta!”. Co się z nimi dzieje? Nie wiemy. Róbta, co chceta, a i tak prawdy nie dojdzieta. Drążę dalej temat. Jestem ciekawy, co dzieje się z pieniędzmi milionów Polaków. Internet jest dobrym źródłem informacji, o ile się wie, czego się szuka. Wpisuję hasło „prawda o Jerzym Owsiaku”. Otwieram zakładkę Wikicytaty, w których są wypowiedzi Owsiaka. Natrafiam na wiele ciekawych jego wypowiedzi, ale ta przykuła moją uwagę: „Może ojciec Tadeusz Rydzyk jeszcze o tym nie wie, ale na 27 mln zł zebranych podczas ostatniego finału, tylko 1 mln 200 tys. kosztowało nas zorganizowanie Przystanku Woodstock. Te pieniądze spokojnie otrzymujemy z procentów”. Jest to wypowiedź Owsiaka skierowana do o. Tadeusza Rydzyka po emisji w TV Trwam filmu Przystanek Woodstock – przemilczana prawda. Więc te pieniądze idą na zorganizowanie Przystanku Woodstock. Z pieniędzy, które ofiarujemy do puszki-z-ohydnym-czerwonym-serduszkiem, utrzymywana i finansowana jest najbardziej demoralizująca impreza w Polsce! Od razu chce się wziąć telefon i zadzwonić do fundacji z pretensjami, ale gdy to zrobię, pewnie usłyszę wyrafinowany głos, który pewny siebie zwiąże mi ręce: „Proszę księdza, ale Przystanek Woodstock jest finansowany z odsetek, a nie z tych pieniędzy”. Oczywiście będą mieli rację, bo przecież działają według swojego Statutu zatwierdzonego przez odpowiednie organy państwowe. A Statut ten według paragrafu 14 mówi po prostu Róbta, co chceta! No tak, przecież kilka milionów złotych idzie na opłacenie organizacji WOŚP oraz organizatorów, bo choć uważam się za wierzącego, to jednak brak mi wiary w to, że oni pracują tam za darmo. O tym przecież już dawno mówił Jezus: „Gdzie jest padlina, tam gromadzą się i sępy”. Przykro mi, że społeczeństwo jest tak nieświadome tego, co dzieje się pod przykrywką ohydnego-czerwonego-serduszka. Ponieważ ciężko stwierdzić i dojść prawdy, co dzieje się z tymi pieniędzmi, trzeba będzie przyjrzeć się bliżej imprezie, która w Europie Środkowo-Wschodniej uchodzi za najbardziej demoralizującą i deprawującą młode pokolenie. Tak naprawdę Woodstock zaczyna się od niewinnych puszek z ohydnym-czerwonym-serduszkiem. cdn. Pozdrawiam, ksiądz Maciej Sroczyński (wikariusz w parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupcu; diecezja świdnicka) Tekst ukazał się na stronie parafii ks. Macieja
anonim2013.01.14 8:49
ypsilanti: Jeśli swoje życie i wybory opierasz na fabule wymyślonego filmu to gratuluję. Każde cierpienie ma swój ce. Żyjemy w świecie gdzie wygoda i egoizm jest priorytetem. Bóg dał nam życie i On decyduje kiedy je zakończyć. Teraz mówi się tak: nie potrzebne dziecko - usunąć. Nie potrzebny staruszek lub chory - zabić. No bo po co brać na swoje barki i zaprzątać sobie głowę chorym ojcem lub matką. Jest wiele przykładów gdy przez chorobę najbliższych zbliżamy się do Boga, zmieniamy swoje życie i dostępujemy zaszczytu zbawienia ... a chyba o to nam wszystkim chodzi ...
anonim2013.01.14 9:12
Szanowni Państwo Wielbiciele Pana Terlikowskiego, w większości przypadków uzasadniacie Państwo swoje zdanie "bo bóg tak chce" i ewentualnie dajecie zgrabny cytacik z biblii. Jednak boga nie ma, a Wasza argumentacja jest pusta. Teoria ewolucji zdobywa coraz to nowe, miażdżące dowody, że żadnego boga nie ma. Kreacjonizm nie jest nawet - w sensie naukowym - uznawany za teorię. Kreacjonizm niczego nie tłumaczy, nie jest w stanie nic przewidzieć itp. Co więcej, gdy poznajemy coraz to nowe fakty, najczęściej (są wyjątki, wiem) w sposób spójny popierają one teorię ewolucji. A kreacjoniści co jakiś czas muszą weryfikować swoje teorie, bo kolejne odkrycia przeczą kreacjonizmowi. Ziemia jak się okazało nie była płaska, nie stała w miejscu, nie jest w centrum wszechświata. Ewolucja trwa co najmniej 450.000 lat. Człowiek nie został stworzony przez boga z gliny, piachu czy z grudki krwi. Co więcej, ewolucja, w tym ewolucja genetyczna człowieka nadal trwa. Kreacjoniści twierdzą, że człowiek ma duszę. Czy australopitek też miał duszę? A człowiek neandertalski?
anonim2013.01.14 9:13
Miało oczywiście być że ewolucja trwa co najmniej 450.000.000 lat. Przepraszam za oczywistą pomyłkę.
anonim2013.01.14 9:13
Powtarzam: Jerzy Owsiak - wykreowany autorytet przez media, bez mediów byłby - zerem, a jego akcja fikcją. W poglądach jest pigułką lewactwa (aborcja - jego goryle w kominiarkach niszczyły plakaty antyaborcyjne na łódstoku, eutanazja, in vitro), w akcji hałaśliwej, krzykliwej - bufonem, wysługuje się młodzieżą ,najliczniej katolicką, wierzącą, że jest to słuszne, ewangeliczne, szlachetne działanie. A na łódstoku tę młodzież wprowadza w diaboliczną wolność - sie ma i RÓBTA CO CHCETA ! Tarzajta się w błocie.
anonim2013.01.14 9:34
Brawo! Super artykuł, tak właściwie jest a głupi ludzie się nabierają, nie dość że płacą podatki to jeszcze narażają się na eutanazje
anonim2013.01.14 10:15
Nie jestem super wielkim fanem WOŚP, ale szanuję Owsiaka bo per saldo robi dużo dobrego nawet jeśli nie muszę się z nim zgadzać w poglądach. Natomiast muszę powiedzieć, że Fronda (w szczególności red. Terlikowski) przyczyniła się do tego, że na WOŚP zamiast symbolicznych 5 zł wrzuciłem 20 zł, a dałbym jeszcze więcej gdybym posiadał akurat więcej w porftelu. Także wbrew sobie wspieracie pośrednio WOŚP.
anonim2013.01.14 10:19
za dużo jadu, przepełniło mi sie Panie Terlikowski - wychodze. Myślałem, że trafiłem naprawde na portal poświęcony ale Pan chyba sie pogubił ostatnio - przykro mi z tego powodu ale od momentu od kiedy zaczął Pan toczyć kampanię przeciwko WOSW i Owsiakowi poprostu przestałem w Panu widzieć człowieka z przesłaniem - wbrew przeciwnie - piana z ust, zacietrzewnienie, na siłe szuka Pan poparcia dla swoich tez i broni Pan z zacięciem pitbulla - nie do końca mając racje. Wychodzę stąd Panie Terlikowski - niech Pan sie nad tym wszystkim jeszcze raz zastanowi - pomyśli o postawie chrześcijanina.
anonim2013.01.14 10:26
Panie Terlikowski krytykuje pan Owsiaka i WOŚP od momentu powstania orkiestry. Na pana Frondzie każdego roku możemy przeczytać krytyczne i niczym nieuzasadnione ataki na orkiestrę. Wspominana tutaj wypowiedź założyciela orkiestry jest dla pana tylko kolejnym powodem do bicia w Owsiaka i WOŚP. Powoduje panem nic innego jak nienawiść i fanatyzm religijny. Co pana zachowanie ma wspólnego z miłosierdziem, bogiem i jego przykazaniami?
anonim2013.01.14 10:26
Panie Terlikowski krytykuje pan Owsiaka i WOŚP od momentu powstania orkiestry. Na pana Frondzie każdego roku możemy przeczytać krytyczne i niczym nieuzasadnione ataki na orkiestrę. Wspomniana tutaj wypowiedź założyciela orkiestry jest dla pana tylko kolejnym powodem do bicia w Owsiaka i WOŚP. Powoduje panem nic innego jak nienawiść i fanatyzm religijny. Co pana zachowanie ma wspólnego z miłosierdziem, bogiem i jego przykazaniami?
anonim2013.01.14 10:28
@nogay Powiedziałbym Ci "lecz się" ale wiem że już za późno. Tacy jak Ty żyją karmiąc się nienawiścią do innych, inaczej nie potrafią. Człowiek robi coś dobrego w tym chorym kraju więc tacy jak Ty muszą go opluć. Ach ci katolicy i te ich piękne uczucia względem bliźniego.
anonim2013.01.14 10:37
Nie ma to jak wymiana poglądów na Frondzie. Opinia, która nie jest pochwałą pana Terlikowskiego nie jest publikowana. Tak jesteście gotowi dyskutować, tak silne są wasze argumenty.
anonim2013.01.14 11:59
@Słowianka EUTANAZJA w REALNYM wymiarze w reportarzu "Śmierć na życzenie": cz.1 http://www.youtube.com/watch?v=B8NK1Wm5rM8 cz.2 Śmierć na życzenie (O eutanazji) cz2z2 http://www.youtube.com/watch?v=2QbD2LwDq3s Dobry reportaż POLECAM - "Dlaczego ludzie patrzą i nie widzą ....?"
anonim2013.01.14 12:01
BARDZO DOBRA WYPOWIEDZ- CIESZĘ SIĘ ŻE ZNALAZŁEM TĄ WYPOWIEDZ !!!! CHWAŁA PANU !!! http://www.youtube.com/watch?v=Gxj73r_VT0s
anonim2013.01.14 12:28
Ja chodząc regularnie do kościoła uczestniczę w kilkudziesięciu zbiórkach rocznie a to na dom samotnej matki, a to na misje w Afryce, a to świetlice dla dzieci itd. Więc przepraszam ale Owsiak to jest dla mnie promowany dziennikarz/celebryta/obywatel za wielkie pieniądze. A co do zbierania pod kościołem przez WOŚP to sprawa jest jasna w niedzielę poza kościołem to ludzie w styczniu rzadko gdzieś wychodzą, szczególnie w przy niskiej temperaturze i znowu katolicy płacą.
anonim2013.01.14 12:39
Terlikowski kim ty jesteś przy Owsiaku. Zastanów się człowieku co dobrego zrobiłeś dla innych ludzi (nic) a co On (tysiące ludzi korzysta z sprzętu zakupionego przez orkiestrę, setki ludzi dzięki przystankowi woodstock poznało się i założyło rodziny i tp..). Wypuszczając z paszczy tylko mowę nienawiści tylko dla tego ze ma się inne zdanie i nie postępuje się wedle "jednej słusznej wiary" jest po prostu prostackie.
anonim2013.01.14 13:13
1. "palnąć głupotę" - nigdy się to panu nie zdarzyło? 2. "wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra" - mam wrażenie że to po Panu 3. a gdyby Owsiak nie palnął tej głupoty, jakie byłyby w tym roku zarzuty?
anonim2013.01.14 13:45
Oto co dokładnie powiedział Owsiak: "Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji. Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach." I jak widać rozpoczął duskusję. Czytające komentarze dochodzę do wniosku, że społeczeństwo jest podzielone zarówno na tych, którzy dopuszczają możliwość skrócenia cierpienia, jak i na takich, którzy absolutnie nie godzą się na eutanazję. A może jest tak, że Ci którzy są "za" są już u kresu sił. Zmęczeni obserwowaniem cierpienia chorych i swoich rodzin, które to cierpienie dotyka pośrednio. Rozumiem, że skoro Kościół Katolicki wypowiada się jako jedna ze stron dyskusji, to ma również propozycję rozwiązania problemów takich osób. Może hospicja finansowane z datków wiernych? Jak na razie jedynie p. Owsiak zaproponował realną pomoc osobom przebywającym na oddziałach geriatrycznych. I nie mówił o ich dobijaniu, jak twierdzi oszołom Terlikowski, lecz o zakupie m.in. materacy przeciwodleżynowych.
anonim2013.01.14 14:16
@pako29: Dzięki za link. Właśnie obejrzałem. Bardzo dobre!
anonim2013.01.14 15:00
Kawał dobrej roboty Jurek! Dobrze że Ty przynajmniej nie...filozofujesz. A mnie nikt do zbiórki nie zmuszał, sama dałam wkład, na jaki mnie było stać. A jak ktoś nie chciał dać ale poczuł się zmuszony, to jest nieasertywny i nie jest to wina Owsiaka.
anonim2013.01.14 15:37
Gratuluję zamknięcia swego umysłu na jakikolwiek dopływ świeżego powietrza. Najlepiej czepić się jednego zdania, które powiedział Owsiak i na tej podstawie negować całą lawinę społecznego dobra, którą co roku wywołuje. Owsiak trafia do młodych ludzi, sprawia że chcą się organizować, pracować i pomagać innym. Jeden Owsiak ma większą siłę napędową niż zakute łby z kościołów, dla których najważniejsza jest "obrona" wiary przez pozwalanie o. Rydzykowi na organizację kolejnych interesów. Nie obchodzi mnie co mówi, jak mieszka i ile prywatnych pieniędzy ma Owsiak. WOŚP to jego dzieło, powód do dumy całego kraju i znak do działania dla ludzi dobrej woli. On widzi eutanazję w ten sposób? Niech sobie widzi, ja na to patrzę inaczej, ale jestem ostrożny w odsądzaniu go od czci i wiary bo świat nie jest czarno-biały! Na pewno jego intencją nie jest szkodzenie komukolwiek. Mówienie, że WOŚP to zło, bo Owsiak powiedział coś o eutanazji i w gruncie rzeczy lepiej jakby go nie było - to jest jakiś absurd. Poza tym sam sprawca zamieszania tłumaczył później swoją wypowiedź, ale nieomylny Redaktor i tak wie co tak naprawdę on sobie myśli... Jeżeli nawoływanie "nie pomagajcie!" uważa Pan Redaktor za swój wkład w budowanie dobra na tym świecie to niech nas ręka Boska broni przed takimi dobroczyńcami.
anonim2013.01.14 15:54
Terlikowski obłąkany człowieku życzę Ci żeby kiedyś sprzęt zakupiony przez orkiestrę uratował życie Tobie albo twojemu dziecku. Wtedy może zrozumiesz półmózgu jaka ta akcja jest waża. Jeżeli KK chce walczyć z tą akcją przez wypowiedz założyciela która nie zgadza się ze zdaniem KK to niech sami co roku przeznaczają większą kwotę na podobne cele. Przecież ich stać na to bo wyciągają pieniądze nie tylko bezpośrednio z kieszeni polaków ale są finansowani z budżetu państwa. Polacy to (podobno) w 95% katolicy więc WOŚP pomaga właśnie katolikom. Wasza chora akcja nienawiści dla WOŚP celuje bezpośrednio w Was samych.
anonim2013.01.14 15:54
Jako swiezo wypieczony ojciec malutkiej dziewczynki, czuje sie zobowiazany stanac w obronie pana Owsiaka, ktorego organizacja ufundowala wiekszosc sprzetu, do ktorego byla podlaczona moja malutka przez pierwsze kilka tygodni Jej zycia. Absurdalna nagonka Frondy na Jurka Owsiaka, ostatnio nabierajaca formy jakiejs oblednej wsieklizny, uswiadomila mi, ze nie sa Panstwo prawdziwymi Katolikami. Pod pretekstem ideologicznym chca Panstwo pomniejszyc lub calkiem zdezawuowac ta akcje. Niewazne, ile dobra przyniosla, wazne, ze wam Owsiak nie pasuje. Czy musi byc w Polsce wciaz tak, ze sie dyskredytuje dobro spoleczne, bo jest dzielem kogos nie z naszego obozu? A moze po prostu nie pasuje wam, ze taki Owsiak pcha sie ze swoja "falszywa taca" i rozbija swiety monopol na niedzielny profit?
anonim2013.01.14 15:55
Terlikowski obłąkany człowieku życzę Ci żeby kiedyś sprzęt zakupiony przez orkiestrę uratował życie Tobie albo twojemu dziecku. Wtedy może zrozumiesz półmózgu jaka ta akcja jest waża. Jeżeli KK chce walczyć z tą akcją przez wypowiedz założyciela która nie zgadza się ze zdaniem KK to niech sami co roku przeznaczają większą kwotę na podobne cele. Przecież ich stać na to bo wyciągają pieniądze nie tylko bezpośrednio z kieszeni polaków ale są finansowani z budżetu państwa. Polacy to (podobno) w 95% katolicy więc WOŚP pomaga właśnie katolikom. Wasza chora akcja nienawiści dla WOŚP celuje bezpośrednio w Was samych.
anonim2013.01.14 15:55
Terlikowski obłąkany człowieku życzę Ci żeby kiedyś sprzęt zakupiony przez orkiestrę uratował życie Tobie albo twojemu dziecku. Wtedy może zrozumiesz półmózgu jaka ta akcja jest waża. Jeżeli KK chce walczyć z tą akcją przez wypowiedz założyciela która nie zgadza się ze zdaniem KK to niech sami co roku przeznaczają większą kwotę na podobne cele. Przecież ich stać na to bo wyciągają pieniądze nie tylko bezpośrednio z kieszeni polaków ale są finansowani z budżetu państwa. Polacy to (podobno) w 95% katolicy więc WOŚP pomaga właśnie katolikom. Wasza chora akcja nienawiści dla WOŚP celuje bezpośrednio w Was samych.
anonim2013.01.14 15:56
dlaczego dodawanie postów jest moderowane na tej stronie ? dodajecie tylko te dla siebie wygodne?
anonim2013.01.14 15:57
Terlikowski obłąkany człowieku życzę Ci żeby kiedyś sprzęt zakupiony przez orkiestrę uratował życie Tobie albo twojemu dziecku. Wtedy może zrozumiesz półmózgu jaka ta akcja jest waża. Jeżeli KK chce walczyć z tą akcją przez wypowiedz założyciela która nie zgadza się ze zdaniem KK to niech sami co roku przeznaczają większą kwotę na podobne cele. Przecież ich stać na to bo wyciągają pieniądze nie tylko bezpośrednio z kieszeni polaków ale są finansowani z budżetu państwa. Polacy to (podobno) w 95% katolicy więc WOŚP pomaga właśnie katolikom. Wasza chora akcja nienawiści dla WOŚP celuje bezpośrednio w Was samych.
anonim2013.01.14 15:57
Terlikowski obłąkany człowieku życzę Ci żeby kiedyś sprzęt zakupiony przez orkiestrę uratował życie Tobie albo twojemu dziecku. Wtedy może zrozumiesz półmózgu jaka ta akcja jest waża. Jeżeli KK chce walczyć z tą akcją przez wypowiedz założyciela która nie zgadza się ze zdaniem KK to niech sami co roku przeznaczają większą kwotę na podobne cele. Przecież ich stać na to bo wyciągają pieniądze nie tylko bezpośrednio z kieszeni polaków ale są finansowani z budżetu państwa. Polacy to (podobno) w 95% katolicy więc WOŚP pomaga właśnie katolikom. Wasza chora akcja nienawiści dla WOŚP celuje bezpośrednio w Was samych.
anonim2013.01.14 16:33
Pan Terlikowski atakuje WOŚP i Owsiaka każdego roku od momentu powstania orkiestry czyli od 21 lat. Tak więc wypowiedź na temat eutanazji jest po prostu kolejnym pretekstem do bicia w Owsiaka, gdyby nie to i tak opluwałby orkiestrę. Nie przegapił żadnej z 21 okazji by to zrobić. To wyraz nienawiści i zazdrości że Owsiak pokazał iż kościół katolicki nie ma monopolu na akcje charytatywne. To dla mnie niezrozumiałe że tak dużo nienawiści może być w religijnym człowieku wierzącym w boga. Czy w Biblii nie pisze aby miłować bliźniego? Pan Terlikowski powinien się wyspowiadać ale nie wiem czy to coś pomoże.
anonim2013.01.14 17:58
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie ma Owsiakowi przyznać tytuł Doktora Honoris Causa, a wcześniej przyznali go Michnikowi, wstyd przyznac się że się kiedyś tam studiowało
anonim2013.01.14 18:34
http://www.youtube.com/watch?v=W2PSYoCy_WM&feature=youtu.be&t=8m39s http://www.youtube.com/watch?v=Gxj73r_VT0s Istota wypowiedzi nawiązująca do tematu- I DAJĄCA DO MYŚLENIA> ZAPRASZAM BARDZO CIEKAWE !!!
anonim2013.01.14 19:31
Panie Tomaszu proszę zapoznać się z informacjami zawartymi tutaj: http://acontrario.nowyekran.pl/post/5131,wosp-biznes-sie-kreci-cz-1-zloty-melon Dlaczego media milczą na ten temat? Ludzie mają prawo wiedzieć na czym polega ";charytatywność" wg. Owsiaka.
anonim2013.01.14 21:44
Oj panie Terlikowski, nie życzę panu choroby która by wyzwoliła w panu chęć eutanazji. Taka możliwość jednak istnieje.Ciekawa jestem co by pan powiedział.
anonim2013.01.15 3:19
"Jerzy Owsiak jest tym bardziej niebezpieczny, im więcej realnego dobra przynosi jego akcja"? Jedno z najgłupszych zdań jakie kiedykolwiek przeczytałem.
anonim2013.01.15 11:36
"Od dawna jest tak, że wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra". Doskonale pana Terlikowskiego rozumiem, to sie dzieje juz od prawie od 1650 lat (powstanie katolicyzmu). NIby pod przykrywka dobra ta organizacja siala zbrodnicze wyprawy krzyzowe, pogromy indian, stosy, a w koncu sieje smierc w afryce po przez zakazy uzywania prezerwatyw. do tego chroni kazdy plemnik, ale umilowaniem penetruje dzieciece tylki.
anonim2013.01.15 14:17
i jeszcze jedno do p. Terlikowskiego (i o nim rowniez) "Ten, który wal­czy z pot­wo­rami po­winien zad­bać, by sam nie stał się pot­wo­rem. Gdy długo spogląda­my w ot­chłań, ot­chłań spogląda również w nas." Fryderyk Nietzsche
anonim2013.01.15 16:57
Wychodzi na to, że krytykowanie Owsiaka to wielka zbrodnia. To przecież taki dobry człowiek. Zbiera, kupuje, rozmawia o potrzebach. On powinien się już nazywać Jerzy Wspomożyciel od Polskiej służby zdrowia. A tak na poważnie, to zastanawia mnie czy ktokolwiek z obrońców Jerzego O. i całej tej jego wielkiej "imprezy" (jak on to nazywa) sprawdził w źródłach argumenty krytyków WOŚP. Czy ktokolwiek przeczytał sprawozdanie Fundacji Owsiaka?Polecam, bo można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Na co, po co, ile, za ile. A co najciekawsze to ile kosztuje utrzymanie Fundacji :) WOŚP to kolorowa impreza. Identyfikatory, nalepki, puszki, plakaty, sceny, artyści, i wiele wiele wiele innych super ciekawych rzeczy. I co najlepsze WSZYSTKO ZA DARMO :) To jest dopiero hit. Świat w kryzysie, Europa w kryzysie, Polska w kryzysie. Wszędzie kryzys, a Polskie firmy dla Jurka O. wszystko robią za darmo. Tu nie chodzi o 1000 zł tylko o dziesiątki tysięcy. Polecam czytać dokumenty i mieć własne zdanie na ten temat, a nie słuchać opinii "autorytetów" :)
anonim2013.01.15 17:04
@macin a czy Ty czytales sprawozdabue Caritasu?? na pewno nie poniewaz takie nie istnieje. dlaczego? >A co najciekawsze to ile kosztuje utrzymanie Fundacji :) zainteresuj sie ta organizacja i zapytaj ich dlaczego w "magicznych" okolicznosciach znika 70% kasy a tylko ok 30% przekazywane jest na dzialalnosc statutowa
anonim2013.01.15 17:09
po atakach na WOSP przestaje czytac fronde i wywalam ją z kanałów rss itd... to sie robi juz fanatyzm religijny i faryzeizm nie tak uczy Pan Jezus.
anonim2013.01.15 17:48
@Marcin: "A co najciekawsze to ile kosztuje utrzymanie Fundacji :) " - sprawozdania nie są tajne. A że prowadzenie fundacji musi kosztować, to chyba nie dziwne. Koszty funkcjonowania dotyczą każdej organizacji, także Caritasu. " WOŚP to kolorowa impreza. Identyfikatory, nalepki, puszki, plakaty, sceny, artyści, i wiele wiele wiele innych super ciekawych rzeczy. I co najlepsze WSZYSTKO ZA DARMO :) " - nikt nie twierdzi, że za darmo, słyszałeś o możliwości sponsorowania?
anonim2013.01.16 0:02
zejdź pan z tego Owsiaka. Gdyby nie Jurek Owsiak dziś by mnie tu nie było. Prawdopodobnie nie dożyłabym nawet swoich pierwszych urodzin, a gdybym jakimś sposobem żyła do dziś to nie mogłabym chodzić ani w zasadzie nic samodzielnie robić z powodu bardzo poważnej wady serca, przy której nawet próba usiąścia samodzielnie kończyła się omdleniem. Owsiak popiera eutanazję. Dlaczego? Ponieważ jest dobrym człowiekiem, który prawdopodobnie więcej od Pana widział cierpienia chorych i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie ze wszystkich chorób da się wyjść. Widział pan kiedyś kogoś kto umierał w strasznych cierpieniach na nieuleczalną chorobę? Już pod innym artykułem pisałam na temat eutanazji. Przedłużanie cierpień ludzi chorych, kiedy ci wyraźnie nie chcą już walczyć i chcą po prostu odejść, nie jest przejawem miłosierdzia, lecz przejawem okrucieństwa.
anonim2013.01.16 0:07
ludzie tutaj piszą też o tym, że w Holandii nadużywa się prawa do eutanazji i zabija ludzi, którzy wcale tego nie chcą. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby aby za życia podpisać coś w rodzaju oświadczenia woli o oddawaniu narządów do przeszczepów. Myślę, że wtedy nie byłoby aż takich nie porozumień, a jeśli osoba nie byłaby w stanie potwierdzić słów zawartych w oświadczeniu, powinna to zrobić najbliższa rodzina.
anonim2013.01.16 10:34
Ja pierdziele.. Zawsze zazdrośc i zawiść siedzi w tych z wiejskiej... Terlikowski (tak mówie celowo Terlikowski bo na Pana trzeba sobie zasłużyć choćby samą kulturą!) Ty jako jeden z następnych idiotów z wiejskiej szukasz tylko pretekstu sobie do rozgłosu własnej osoby! Tak! I co? Myślisz że po takim najeżdzaniu na WOŚP i Jurka Owsiaka zdobędziesz większe poparcie przy najbliższych wyyborach bo będziesz już jakoś znany? Ratować Państwa nie ma kto, robić cokolwiek "by żyło sie lepiej|" w pozytywnym tego słowa znaczenia także nie ma kto. Tylko w głowie ciągle jakieś skandale byleby sie na chwile wynieść przed tłum reszty zidiociałych warchlaków sejmowych. Jeśli chce Pan oskarżać Jurka o coś to proszę bardzo ale niech sobie znajdzie Pan konkretny powód zamiast szukając sobie beznadziejne preteksty ciągając gościa za słówka bo coś tam kiedyś powiedział robiąc teraz z tego halo. Masz Pan wiekszy powód? Na tyle cie stać tylko? Weź sie ogarnij troche bo normalni polacy mają już was serdecznie dość i ciągłych tych waszych przepychanek w kolejce do naszych portfeli. Te pierdółki tych pseudokatolików możecie sobie wsadzić że niby wyliczacie mu wszystko co jest tylko mozliwe nie mając zadnych konkretnych DOWODÓW na poparcie swych tez. Jeśli prawdą by było że bierze coś z orkiestry, te "miliony" to po kiego grzyba miałby po 20 latach w wieku już 60 lat pierdzielić sie z tym i ro organizować? Po tylu latach by nie zarobił nic? Coś tu zupełnie nie gra....
anonim2013.01.28 18:55
oj Pan, Pan, Panie Terlikowski nie możesz przeżyć tego Owsiaka, lekka zazdroszka co nie ^^