Min. Szczerski: USA zdecydowanie przeciwne Nord Stream 2. To zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy - zdjęcie
24.03.21, 13:58fot. flickr.com/Departament Stanu USA

Min. Szczerski: USA zdecydowanie przeciwne Nord Stream 2. To zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy

11

- "Mocna wypowiedź szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena o Nord Stream 2 pokazuje determinację administracji amerykańskiej w negatywnej ocenie tego projektu" - powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

We wtorek w Brukseli szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken ponownie podkreślił, że „Nord Stream 2 jest zły dla Europy i dla Stanów Zjednoczonych”.

Jak stwierdził, inwestycja ta stoi w sprzeczności z celami bezpieczeństwa energetycznego UE oraz "ma potencjał, by naruszać interesy Ukrainy i Polski oraz szeregu innych bliskich partnerów i sojuszników".

Minister Szczerski odnosząc się do wypowiedzi szefa amerykańskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że „jednym z argumentów, które miały przemawiać za kontynuowaniem tej budowy gazociągu, była teza o tym, że jest to projekt ekonomiczny i należy go oceniać z perspektywy ekonomicznej”.

- "Strona amerykańska ocenia go w znacznie szerszym kontekście, a przede wszystkimi widzi w nim naruszanie zasad fundamentalnych dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego" - podkreślił Szczerski.

Bezpieczeństwo energetyczne stanowi obecnie jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

- "Dla nas istotne jest to, że sposób argumentacji, którego dziś używa Antony Blinken, jest spójny także z argumentacją, którą my od samego początku prezentowaliśmy. To istotne, że te oceny - nasze i amerykańskie są w tej sprawie zbieżne" – stwierdził Szczerski.

Polska, Ukraina oraz państwa bałtyckie i USA ostro sprzeciwiają się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2. Jak wskazują krytycy tego przedsięwzięcia, dokończenie tej inwestycji spowodowałoby dalsze uzależnianie krajów europejskich od rosyjskiego gazu, co zwiększyłoby w efekcie wpływy Kremla na suwerenność państw europejskich.

Niemcy, Austria i kilka innych państw UE popierają dokończenie i uruchomienie Nord Stream 2.

W USA prezydent Joe Biden był ostro krytykowany po opublikowaniu raportu Departamentu Stanu w lutym br. oraz po decyzji, w ramach której firmy zaangażowane w rosyjsko-niemiecki gazociąg nie zostały objęte sankcjami.

 

mp/pap

Komentarze (11):

Böno2021.03.24 23:18
A co to USA obchodzi i dlaczego mieszają się w sprawy Europy? Politycy USA niech się zajmą swoimi sprawami i prawami człowieka, które są łamane w ich państwie.
XYZ2021.03.24 20:42
Wystarczyło by Ameryka sprzedawała swój gaz Europie taniej nie Rosja, to żadne zakazy nie były by potrzebne.
Anonim2021.03.24 19:40
List otwarty do prezydenta Putina ..... https://an40na.neon24.pl/post/160944,list-otwarty-do-prezydenta-putina
Europa2021.03.24 17:04
usa to zagrożenie dla świata bo jest na smyczy pejsatej sekty
Oj giwałt! Dzielny jak żydowski gajowy!2021.03.24 15:14
Gudłaj Keller-Krawczyk "oficyer LWP" uzbrojony w wiatrówkę z krzywą lufą! Lech Keller-Krawczyk, żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "oficyer LWP". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem.
DLA PRZYPOMNIENIA2021.03.24 15:05
Największe światowe media informują MAJA w DÖPIE jakiegoś Żulczyka! Największe światowe media mają swoje krajowe problemy jak PANDEMIA!
Zdzislaw2021.03.24 14:21
Trevignano Romano 23 marzo 2021 Amata figlia mia, grazie per il tuo Sì, insieme al tuo sposo e al piccolo resto siete la mia consolazione. Figlia, devi dire all'umanità che le trombe sono già suonate, ne rimane solo una, quella della giustizia. Figli, il mio popolo eletto deve rafforzare la preghiera per questi tempi, è iniziata la divisione e la persecuzione. Figli miei, la guerra sta per iniziare in Medio Oriente, pregate per la Siria, questa sarà una grande guerra perché coinvolgerà la Russia e l'America. Quanto dolore in questa terra inondata dal peccato, avevo chiesto tramite altri figli prediletti di avvertire la Chiesa e i capi di governo, affinché non scendessero a compromessi e invece hanno scelto la via del male. Ora chiedo loro ancora una volta: pentitevi e convertitevi, perchè non vi rendete conto a cosa state andando incontro, soltanto alcuni del governo sanno cosa sta per accadere, gli altri appartenenti sono solo nella grande confusione, ma ricordatevi che il mio Cuore Immacolato Trionferà, pregate, pregate, pregate. Ai miei figli fedeli dico: siate nella pace perché nulla vi mancherà, sarete coperti e protetti dal Mio Manto. Ora vi lascio con la mia benedizione, nel nome del Padre, del Figlio e dello Spirito Santo, Amen
Zdzislaw2021.03.24 14:18
Według ostatniego orędzia Matki Bożej z Trevignano Romano wojna w Syrii pomiędzy USA a Rosją z ogromną siłą rozgorzeje na nowo .
kgb2021.03.24 14:09
amerykański krowopas wie co jest lepsze dla Europy? z kim to uzgadniał? z obłąkańcami smoleńskimi? to Niemcy są takie głupie i robią sobie na złość i biorą to co dla nich jest złe? pisowsko-frondowskiego obłędu ciąg dalszy, czy jest jakieś amerykańskie guano , o którym Fronda nie napisze?
DLA PRZYPOMNIENIA2021.03.24 14:06
Największe światowe media informują o tym, że pisarzowi Jakubowi Żulczykowi grozi więzienie za nazwanie Andrzeja Dudy "debilem". Przy okazji serwisy przypominają, że polski prezydent nie pogratulował od razu Joe Bidenowi wygranej w wyborach (tego dotyczył wpis Żulczyka), a wolności i demokracja w Polsce są w coraz gorszym stanie. "Washington Post" zwraca uwagę, że międzynarodowe grupy broniące praw człowieka, krytykują Dudę i PiS za "ograniczanie wolności słowa i niezależności sądownictwa". Przywołuje opinię grupy Freedom House, która określa polskie przepisy karne dot. zniesławienia jako "ostre" i ocenia, że powinny to regulować przepisy cywilne, a nie karne
oficer LWP2021.03.24 14:14
to amerykanie mają nam stanowić prawo i mówić nam co jest dla Polski dobre a co złe, przecież już raz powiedzieli, że im i ich żydom nie podoba się ustawa o IPN i dali Morawieckiemu i Dudzie 3 miesiące aby ustawę zmienić i co zrobił "niezależny leżący przed amerykanami i żydami na ryju PIS? ano ustawę zmienił ogłaszając to jako pisowski sukces