Syn Donalda Trumpa napisał na Twitterze, że USA zostawiły w Afganistanie śmigłowce Blackhawk warte 20 miliardów dolarów oraz dane współpracowników USA i innych państw koalicji.

"Talibowie posiadają teraz więcej helikopterów Blackhawk niż ok. 166 innych krajów na całym świecie! Biden podarował talibom najbardziej niebezpieczny sprzęt wojskowy na świecie wart 20 miliardów dolarów" - napisał Donald Trump Junior.

Portal The Intercept donosi ponadto, że amerykański system HIIDE do biometrycznej identyfikacji ludności wraz z danymi osobowymi Afgańczyków, którzy współpracowali z USA i państwami koalicji.

We wtorek doradca Bidena ds bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że USA nie są w stanie namierzyć dużej części wyposażenia wojskowego przeznaczonego na rzecz armii afgańskiej.

Jeśli potwierdzą się informacje o przejęciu przez talibów danych osobowych Afgańczyków współpracujących z USA, osoby te znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie. Afgańscy ekstremiści udowodnili bowiem w przeszłości, że nie mają skrupułów wobec osób współpracujących z obcymi siłami najeżdzającymi kraj.

Straszny los spotkał m. in. Mohammeda Nadżibullaha, rządzącego Afganistanem z nadania Kremla. Został on pojmany, torturowany i zabity. Jego zwłoki powieszono na jednej z kabulskich latarni. W starciu z talibami nie pomogła mu przynależność do plemienia Pasztunów, z którego w większości pochodzą talibowie.

jkg/dorzeczy